Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 21. februarie 2018, 12:34

Am vorbit acum cu cei de la AMPA Timisoara, permisele vechi, plastificate nu mai sunt valabile.
Trebuie permis nou.

Si acum o sa intre Cata si o sa intrebe:
"Care-i documentu` oficial pe care se bazeaza aceasta afirmatie a celor de la ANPA?" :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

22

miercuri, 21. februarie 2018, 13:17

Am vorbit acum cu cei de la AMPA Timisoara, permisele vechi, plastificate nu mai sunt valabile.
Trebuie permis nou.

Si acum o sa intre Cata si o sa intrebe:
"Care-i documentu` oficial pe care se bazeaza aceasta afirmatie a celor de la ANPA?" :rizi: :rizi:
Am intrat de mult deja (giusto) :)
Îl sunasem pe reprezentantul ANPA Arad (cred ca dl.Micoroi) ca la TM n o răspuns nimeni.
Exact aia l am întrebat. O dat o n balbe, ca el nu da consultanta juridica.Sa mă adresez în scris. :zid:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 21. februarie 2018, 13:21

Costi, ai mai primit raspuns sau PG pe Mh.? Eu am primit, dar pe permisul nou, pe ala vechi n-au vrut. Daca-mi spuneai mai devreme de permis, ti-l scoteam eu cand l-am scos si pe-al meu, acu' 3 saptamani, asa am ramas fara bere cadou ... :necajit: :limba: :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 21. februarie 2018, 14:06

Îl sunasem pe reprezentantul ANPA Arad (cred ca dl.Micoroi) ca la TM n o răspuns nimeni.
Exact aia l am întrebat. O dat o n balbe, ca el nu da consultanta juridica.Sa mă adresez în scris.


Nu e mai simplu sa se scoata direct un permis nou? :gandesc:
Daca tot e gratuit...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 21. februarie 2018, 14:19

Este dar trebuie sa stai la coada.Nu stiu acum dar cand am fost eu la inceputul lui ianuarie am stat o gramada la coada in frig.Ca la noi atunci cand se da ceva pe moca se ingramadesc toti,atunci cand era cu taxa de 30 lei nu era nimeni,doar intrai si ii cautai pe aia la anpa ca nici macar nu ii gaseai in birou.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 21. februarie 2018, 15:25

Ceea ce nu inteleg eu este de ce se elibereaza permisele doar luni, intre ora... si ora...?
As fi curios in restul timpului ce face/fac angajatii ANPA, pescuiesc? Ca de exemplu pe malul apei, in control, nu i-am vazut ... :zid: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 21. februarie 2018, 16:26

Deci... cine ma ajuta si pe mine cu permisul nou, ANPA 2018? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

28

miercuri, 21. februarie 2018, 17:33

Deci... cine ma ajuta si pe mine cu permisul nou, ANPA 2018? :gandesc:
Văd ca insiști.Te rezolv io cum ți am promis.Daca vrei permis 2018 nu se poate.S a schimbat schimbarea.Aici este RO nu DE.
Capul plecat sabia ÎL taie :bucuros:

Citește comunicatul de mai jos :rizi: :rizi:
Anunt ANPA

:noroc:



SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 21. februarie 2018, 19:40

Am avut doua tentative , dar nu m-am dat jos din masina cand am vazut coada ...(pentru cine nu stie la TM sediul e la etaj).

Daca nu va e tarziu dupa 5 Martie mai fac cateva incercari , am copia dupa CI a unui amic si dupa a meu , daca regula e 1+3 nu imi este greu sa mai fac doua cereri.

30

miercuri, 21. februarie 2018, 19:59

Am avut doua tentative , dar nu m-am dat jos din masina cand am vazut coada ...(pentru cine nu stie la TM sediul e la etaj).

Daca nu va e tarziu dupa 5 Martie mai fac cateva incercari , am copia dupa CI a unui amic si dupa a meu , daca regula e 1+3 nu imi este greu sa mai fac doua cereri.
Pai si ce-am face daca n-am avea in momentul de fata niciun permis ???Am sta acasa pana-n 5 martie???(Zoran, tu n-ai veni in RO decat dupa 5 martie????)De ce ?? Ca se schimba imprimanta???Sorry, io nu pot :box:
Azi, dupa discutia cu reprezentantul ANPA Arad am sunat si la numarul de pe site-ul ANPA catre reprezentantul CS(zic, ii Banat)... :) Mi-a raspuns un nene, spunand ca el e de la MH :nervos: , ca nu mai sunt valabile numerele si ca de maine se reorganizeaza totul si ANPA Oltenia va avea sediu la Timisoara, ceva de genul asta.Am avut un deja vu. :rizi: El mi a spus ca pana-n 5 martie nexam permise.Bine...eu stiam de muuult :pauza:
Va salut!


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 21. februarie 2018, 21:27

Cata, io m-as bucura sa ai succes in cruciada asta a ta insa io nu pot sa nu fiu realist si sa nu vad in ce debandada legislativa traim... o mai vrut un "mare conducator" de pescari din Banat sa darame muntii si pana la urma o concesionat ape in Mehedinti... :rizi: .
Parerea mea este ca-i laudabil sa incerci sa gasesti calea corecta insa ca sa existe acea cale este nevoie de mai mult decat de o viziune.
Din pacate trebuie sa recunosc ca io-s ceva mai pragmatic... la urma urmei nu traiesc decat 100 de ani... :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

32

miercuri, 21. februarie 2018, 21:44

Cata, io m-as bucura sa ai succes in cruciada asta a ta insa io nu pot sa nu fiu realist si sa nu vad in ce debandada legislativa traim... o mai vrut un "mare conducator" de pescari din Banat sa darame muntii si pana la urma o concesionat ape in Mehedinti... :rizi: .
Parerea mea este ca-i laudabil sa incerci sa gasesti calea corecta insa ca sa existe acea cale este nevoie de mai mult decat de o viziune.
Din pacate trebuie sa recunosc ca io-s ceva mai pragmatic... la urma urmei nu traiesc decat 100 de ani... :rizi: :rizi:
Costi, nu este nicio cruciada.Si nu ma compara cu "un mare conducator" de pescari, ca poate-l jignesti.Eu, pur si simplu nu mai pot accepta sa "fiu facut" din vorbe.Atat.Si , da ,am capacitatea/disponibilitatea sa merg (daca este cazul) pana-n panzele albe.Mai ales cand simt crasa lipsa de pregatire a celor ce ar trebui sa ne indrume/controleze.
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 21. februarie 2018, 21:52

Costi, nu este nicio cruciada.Si nu ma compara cu "un mare conducator" de pescari, ca poate-l jignesti.Eu, pur si simplu nu mai pot accepta sa "fiu facut" din vorbe.Atat.Si , da ,am capacitatea/disponibilitatea sa merg (daca este cazul) pana-n panzele albe.Mai ales cand simt crasa lipsa de pregatire a celor ce ar trebui sa ne indrume/controleze.

Nici nu m-asteptam la altceva si toata stima. :bravo: :noroc:
Da` nu ti se pare ca sunt similitudini cu cineva care avea treaba cu morile? :) Si daca dupa lupte "seculare" chiar "castigi" crezi ca rasplata justifica efortu`?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

34

miercuri, 21. februarie 2018, 22:05

Da` nu ti se pare ca sunt similitudini cu cineva care avea treaba cu morile? Si daca dupa lupte "seculare" chiar "castigi" crezi ca rasplata justifica efortu`?
Ahhh, Nuuu, nu -s lupte seculare.Sunt lupte pe 1 an-maxim 1.5 ani, dupa care, daca iese ok sentinta,chiar s-a schimbat ceva. :) Cineva(ca tine care eviti sa ai conflict) n-o sa mai treaca prin "calvar" pe aceeasi speta.Io zic ca-i de bine, nu? :ochi: Deci am stabilit.Morile sunt in Olanda. :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 21. februarie 2018, 22:14

Mie-mi place ca tu esti optimist. :bravo:
Din pacate 1,5 ani la dinamica legislatiei din RO este foarte mult... si asta ii o realitate pt. orice observator pertinent.
Nu vreau sa dezvolt da` pt. mine o astfel de "batalie" este un "consum" pe care prefer sa-l directionez in alta parte.
Noi sa fim sanatosi... :).
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

36

miercuri, 21. februarie 2018, 22:38

Din pacate 1,5 ani la dinamica legislatiei din RO este foarte mult... si asta ii o realitate pt. orice observator pertinent.
Nu vreau sa dezvolt da` pt. mine o astfel de "batalie" este un "consum" pe care prefer sa-l directionez in alta parte.
Stai putin.Tu crezi ca-mi bat capul ca la un program/soft la care nu-mi iese o chestie???1,5 ani, in fiecare zi????
E f simplu aici.Dai la avocat speta, el face actiunea, primesti la un moment dat o citatie in care este un "pin" al dosarului.Acolo vezi on line toate documentele depuse/termene.Cu avocatul te poti intalni si peste 1.5 ani la final.Unde-i batalia/stresul??
Da, acum 10 ani, nu era asa.Corect.Era cu multe framantari aiurea di cauza sistemului.
Suntem de mult off-topic, dar Zoran doarme si bine face, el n-are astfel de "clarificari" :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 22. februarie 2018, 07:50

OK, cum zici tu. :noroc:
Da` nu poti cumva sa ceri in "speta" aia sa lucreze mai multe zile pe saptamana la eliberat permise... poate daca nu iese cu alea vechi, macar obtinem mai usor astea noi... :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dodi22

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 4. iulie 2017

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 22. februarie 2018, 14:23

De la ANPA citire

IN ATENȚIA PESCARILOR RECREATIVI SAU SPORTIVI
Va aducem la cunoștință ca până la data de 07.04.2018, când intra în vigoare Ordinul nr.8/174/16.02.2018 privind stabilirea perioadelor și zonelor de prohibiție a pescuitului, precum și a zonelor de protecție a resurselor acvatice vii în 2018, pescarii recreativi pot desfășura activități de pescuit recreativ pe Dunăre și brațele sale, Marea Neagră și habitatele piscicole naturale necontractate de către asociațiile de pescari recreativi, în baza permiselor de pescuit recreativ emise și eliberate de A.N.P.A. pentru anul 2017.</acronym>
Menționăm că s-a recurs la această variantă pentru pescuitul recreativ, deoarece pentru al doilea lot de permise de pescuit recreativ pentru anul 2018, procedura de achiziție publică se află în derulare, ea nefiind finalizată.</acronym>

Atasez si un document de cand ma cuprinsese disperarea, dar pe care nu l-am trimis, deoarece am impresia ca pentru un singur om nu o se deranjeze nimeni.
»dodi22« a atasat urmatoarele fisiere:
  • petitie ANPA.txt (5,89 kB - 378 ori coborit - ultima oara: 29. martie 2024, 06:49)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 22. februarie 2018, 16:24

Atasez si un document de cand ma cuprinsese disperarea, dar pe care nu l-am trimis, deoarece am impresia ca pentru un singur om nu o se deranjeze nimeni.

Foarte bine ai scris. :bravo:
Io l-as trimite totusi pt. ca exceptand modificarile datorate ultimului comunicat de la ANPA, restul observatiilor pe care le-ai facut raman valabile... mai ales programu` de tanara mama invalida pe care-l are ANPA-u`... :).
Nici io nu-s foarte optimist ca au sa faca ceva da` cine stie... in plus, daca tot ai facut un efort sa concepi textu`, pacat de el. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."