Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 8. iunie 2012, 10:25

Pescuitul la punct fix (copac sau geamandura)

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:38)


Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 9. iunie 2012, 06:57

ultima iesire a fost la acest stil, o captura si 2 atacuri, dar monturile au fost prezentate in larg, 200m.
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 9. iunie 2012, 07:32

:salut: ,
l-am rugat pe Eugen sa deschida acest subiect, fiind un stil de pescuit ce poate aduce f multe rezultate bune, daca si este aplicat asa cum trebuie. Pt a inlatura din start ori ce fel de suspiciuni, eu prezint pescuitul la copac asa cum il practic eu, fiecare insa e liber sa faca cum vrea.
Imi aduc aminte, cind am inceput sa pescuiesc la somn, nu intelegeam deloc cum se fac monturile astea :doaaamne: parca eram batut in cap. De aceea, o vom lua pas cu pas, si vom dezbate aici doar stilul la pom, pt ca la geamandura e putin altfel, si de aceea vom face un al doilea subiect.

Eugen a descris super fain cum cauta el locul promitator, si asa si este. Mai intii - studiu! Dupa ce am hotarit unde prezint momeala, caut sa vad la ce distanta de mal e mai bine sa o plasez, astfel ca sa nu imi intre in pom sau ierburile de pe mal. Daca dau pestelui un joc pe o raza de 1,5 metri, caut sa-l plasez la 2 - 2,5 metri de ultimele cioate sau ierburi, pt a evita sa-mi intre acolo.
De pom prind un fir textil gros si rezistent, de culoare stridenta, care are o lungime variabila, depinzind de locul unde il leg de pom (caut o creanga solida) si distanta pina unde vreau sa plasez pestele-momeala. Acest fir este ca un bratz prelungitor, ca o creanga ajutatoare. In capatul firului prind o pluta mica si o carabina rezistenta, astfel putem zilnic sa regasim firul si sa prindem rapid montura.


Acum voi trece la montura de pe firul principal: pluta, plumb, carabine, stoper pluta... dar voi face mai tarziu poze si le voi posta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 9. iunie 2012, 12:26

Bune explicatiile voastre.Intr-o partida viitoare de pescuit o sa incerc metoda la copac, cu toate ca nu am sonar si nici barca cum trebuie.Am o gonflabila de 2.80 fara moto, dar o sa incerc.Pe aici prin Italia am vazut multi pescuind asa pe Po.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 9. iunie 2012, 14:13

Eu folosesc de obicei o pluta fixa de 150 sau 200 de grame.



Ca paranteza, aceste plute fixe le fac culisabile dand gauri cu un burghiu de boiliesuri de 1mm.





Dar sa revenim la montura la pom...

Varianta 1:

Mai intai trag o carabina solida pe firul principal, o carabina de cel putin 10 kg tractiune, dar mai tare decat monofilamentul de rupere. Dupa aceea trag firul principal prin pluta.



Pentru a fixa pluta, la distanta dorita de plumb si forfah, fac un șlop peste axul plutei. Nu se intimpla nimica in dril, pluta sau axul nu se deterioreaza.









Cam asta ar fi totul, pt o montura simpla si rapida. Acum putem sa prindem monofilamentul de rupere. Eu folosesc fir de 0,35 - 0,45 mm, pt a rezista si la un peste-momeala de 1,5 kg. In contra se rupe fara probleme!!! Dar la o rapitura "falsa", pe linga peste sau cu coada nu se rupe.







Asa ca si in poza urmatoare sta montura tensionata, pestele avand o raza de miscare doar pana la pluta.



Iar cand somnul rapeste si are pestele in gura, trage de firul principal prin carabina monofilamentului de rupere, tensionand si mai tare varful lansetei. Daca nu suntem atenti si dam contra imediat, acesta trage in continuare, pina cind lanseta se face covrig. Trasatura clasica de somn. :noroc:
La contra care urmeaza, somnul va fi intepat si monofilamentul de rupere se rupe in timpul contrei. Incepe drill-ul... :buaaaah:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 9. iunie 2012, 14:47

Varianta 2:

Mie personal imi place insa sa las un spatiu de cca. 50 cm de la pluta la monofilu-de-rupere, pt ca somnul, cind inhaleaza pestele-momeala sa poata trage linistit pluta sub apa. Aceasta metoda se poate face prin alte 2 metode:
a. - ca si mai sus, la varianta 1, firul principal sa treaca prin carabina, pt a sesiza trasatura in varful lansetei
sau,
b. - legand monofilu-de-rupere direct de firul principal


Sa continuam cu 2a:

Exact cu o bucla asemanatoare cu care am prins axul plutei, facem un stoper dintr-o crengutza sau un smoc de iarba, la o distanta de cel putin 50 cm de pluta.



Acuma, pestisorul are un spatiu de inotat in plus fata de montura de mai sus, un plus de cel putin 50 cm mai mult, distanta de la pluta la stoperul din lemn. Este ceva mai bine decit varianta 1, deoarece somnul poate suge linistit pestele, tragand pluta sub apa doar prin inhalare.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 9. iunie 2012, 15:00

Varianta 2b:

Aceasta este varianta mea preferata, pt ca aici, ca si la pescuitul la crapi, somnul se intzeapa singur din rapitura. Aceasta varianta este si recomandata daca pescuim la o distanta mai mare de 40 de metri, unde contra de pe mal ajunge greu in virful carligului. Aici, la aceasta varianta, somnul rapeste si inhaleaza momeala, iar din rapitura, rupe monofilu-de-rupere de 8 - 10 kg tractziune, intzepinduse singur. Bine-nteles ca o contra din lanseta este si aici obligatorie.

Cum fac eu legatura? Ori fac o bucla pe firul principal, bucla pe care o stim de mai sus, de la axul plutei sau stoperul de lemn, ori trec firul principal de 2x peste degete. Prin aceasta bucla introduc monofilu-de-rupere si trec celalalt capat prin șlop.







Tensionand acuma lanseta, firul principal face o legatura fixa cu monofilu-de-rupere.
Atentie mare insa, in acest caz, monofilu-de-rupere sa fie intotdeauna mai lung decit distanta pina la pluta! Pestisorul-momeala inoata in cercuri si rasuceste bucatica de fir pina la legatura. :nunteleg:



Acuma asteptam trasatura... :pescuit: ...
La aceasta metoda, lanseta tensionata pina acuma se deztensioneaza si lanseta ramane linistita in stativ. Lanseta se ia in mana, se recupereaza repede si cind avem contact cu pestele dam contra puternic.
Dezavantajul la aceasta varianta este ca, putem usor trece cu vederea o trasatura!
La variantele 1 si 2a, acolo varful lansetei se indoaie repetat, semnalizand trasatura.

:gandesc: S-a intzeles pe deplin ce am scris pana acuma? Daca da, atunci sunt :bucuros2: Daca nu, atunci sunt :bucuros2: daca intrebatzi unde sunt nelamuriri...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 9. iunie 2012, 16:28

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:39)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 9. iunie 2012, 19:35

Si eu am dat la inceput cu 0,25 si imi rupeau clenii sau crapii momeala firul de rupere. Si fir de 0,30 am rupt cind dadeam din barca. Barca ancorata nu ramine locului, se deplaseaza stinga-dreapta. De cind folosesc de 0,40 e totul ok. E greu sa tot mergi sa legi montura la pom. Dar daca functioneaza si cu mai subtire, de ce nu?
Somnii in ape curgatoare, cei ce se hranesc cu peste viu, rapesc naprasnic. Pe lac e alta poveste, acolo vin tiptil si studiaza... Studiaza... Si de cele mai multe ori fura pestele din cirlige. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 9. iunie 2012, 20:53

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:39)


Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 10. iunie 2012, 07:10

atentie la stilul asta de pescuit, daca se practica in zona unde trec barci, etc....
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 10. iunie 2012, 08:02

Asa este, merci de completare. De aceea se recomanda a se practica acest stil de pescuit din barca ancorata la o distanta de cca. 40 metri de mal, sau pe rauri care nu sunt navigabile.

Eu am avut probleme pe Dunare: unii pescari localnici pleaca cu noaptea-n-cap sa ajunga la timp sa-si controleze plasele. Am avut noroc ca, cei ce plecau motorizati si in viteza, mergeau mai tarziu si mai pe mijlocul Dunarii. Cei ce mergeau noaptea pe langa mal de obicei dadeau la vasle... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 23. octombrie 2012, 16:24

:bravo:
Daca nu s-a inteles totul si e nevoie de traducere...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

luni, 29. aprilie 2013, 12:23

Pestisorul-momeala inoata in cercuri si rasuceste bucatica de fir pina la legatura.
Are ceva dacă pui un vârtej? Se poate prinde de un ochet firul principal şi mono de rupere iar de celălalt ochet - înaintaşul cu pluta şi restul. Dacă dai la 1m adâncime, vârtejul ar veni cam la 1,5-2m de cârlig. Scurtezi mai tare de-atât când scoţi peştele?

bogdan_84

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 27. mai 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 27. mai 2013, 13:20

Ma poate ajuta cineva , sa-mi spuna unde gasesc acele plute mari , cea care vine drept baliza , ma rog acolo pot pune si o sticla , asta am inteles , dar pluta care vine pe firul principal cu care stabilesc adancimea .
Un magazin in bucuresti unde sa gasesc plute mari
ms

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 27. mai 2013, 16:16

In Dechatlon Berceni am vazut ieri niste plute mari dar piperate la pret (ca mai tot ce se gaseste in magazinul asta).

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 21. iunie 2013, 14:44

Zoran, :salut:

La Varianta 1 in momentul intinderii firului
principal in prelumgire cu cel de rupere, daca
tensionam tare lanseta exista posibilitatea ca , carabina
de pe firul principal sa coboare pana la pluta
si sa ridice pluta din apa!!! :gandesc:
Pluta la tensionarea firului va sta suspendata ....da?..nu?...
Sau cum se manifesta ?
Aici nu inteleg exact! :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 21. iunie 2013, 14:55

Firul de rupere sau prelungirea acestuia la copac sa fie legat in mal sau copac cit mai la nivelul apei.
Tensionarea e suficienta pina cind pluta tinde sa se ridice din apa, la aceasta metoda nu e neaparat nevoie ca lanseta sa stea tare incovoiata, pt ca pestisorul momeala nu are unde merge, unde trage firul. Incearca acasa, leaga de calorifer un capat, si celalat de cleanta. Simuleaza, nuti trebuie lanseta, doar montura, 10 m de fir... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com