Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

miercuri, 9. iulie 2014, 07:21

Ce geamanduri folositi?
Ce parere aveti despre cele de la BlackCat?
Dar plutele?...ce parere aveti despre plutele Ebro de la UniCat sau plutele BlackCat
Ce geamandura +pluta iti tine firul deasupra apei la o distanta de peste 150m cu peste momeala de 0,5-1kg +plumb de 100-250gr.


Io nu m-as complica sa cumpar/car geamanduri, un bidon gol de apa nu-i asa estetic da` face acelasi lucru... cand se face urat, il turtesti si-l arunci la reciclabile. :)
Daca ai grija de plute merita sa-ti iei ceva mai scump, cu tub rigid prin mijloc, suport de licurici etc.... daca stii ca le arunci pe te miri unde, ia-ti ceva ieftine ca fac acelasi lucru. (Wallerpose).
Bidonu` o sa-ti tina si 1km de fir... da` oricum nu geamandura sustine singura firul ci impreuna cu lanseta tensionata.
250g de plumb pt. o montura cu pluta mi se pare mult, in afara de cazul in care plantezi in mijlocul celui mai al dreq repezis... da` atunci iti trebe si o pluta cat juma` de barca gonflabila... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 9. iulie 2014, 07:50

Florine, eu nu as pune atata valoare pe geamanduri de marca. Si o minge umflata intr-un sac cu gaurele, din acelea cum se gaseau inainte prin librarii sip e litoral, este o geamandura super tare!
Personal am si geamanduri conflabile, din acelea galbene, de semnalizat locul unde sunt scafandrii in apa. O singura data le-am folosit, e f enervant sa umflii 4 geamanduri din alea. Acuma folosesc bidoane de 5 L, asa cum a spus Informer.

Pluta: aceasta poa’ sa fie scumpa, dar atunci sa fie indistructibila! Sau cit se poate de indistructibila… Daca costa 4-5 euro si dupa un drill e toata taiata, sparta, atunci mai bine nu cumperi, nu folosesti deloc pluta. Eu am si 2 plute de 12 € bucata (cica indistructibile) si de 1,8 – 2 € (cele galbene), care dupa 3-4 drilluri serioase sunt sparte, la fel ca si cele de 4-5 € de la BC sau UniCat. Se mai pot folosi si asa belite, dar nah, arata urat, sunt cam distruse. Acuma, daca ar fi sa-mi cumpar 8 sau 10 plute, 4 buc ptr monturi si 4-6 rezerve, de diferite marimi, as recurge evident la cele ieftine.

Ce rol are pluta? Pluta amortizeaza din incercarile de fuga a pestelui, il oboseste, ne semnalizeaza noua daca acesta mai e viu, daca acesta se agita mai tare decit normal - semn ca vine un posibil atac, si poate fi folosita pe post de stoper – in ea stand tensionata lanseta.

Combinatia de peste la 1 kg + 200 gr de plumb + pluta de 200 gr este f des folosita. In acest caz pluta nu tine pestele sus, ci are rol de stoper. Ca si cind lasi pluta complet deoparte, si atunci functioneaza sistemul tensionat, numai ca trebuie gasita o alta solutie de a tensiona firul la distant dorita de plumb.
De ex in Spania, la aceasta combinatie de pluta si plumb am folosit si pesti de 100 gr, si de 1500 de gr. La pestii de 100 de gr nici nu se vedea la pluta ca e ceva agatat :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

43

marți, 14. octombrie 2014, 16:40

Cu bidon de 5l la 190m de la varful lansetei firul ramane deasupra apei(lanseta 3m...langa apa)




fara pluta pe firul principal

44

miercuri, 28. ianuarie 2015, 13:53

Salut
Pana la urma am reusit sa imi iau si geamandurile mult dorite la un pret beton(8bucati (4 buc eu 4buc Adi Holom la pretul 200lei cu transportul inclus...4bucati 100lei) diametru 25cm lungime 39cm
Daca doriti careva linkul spre magazinul online dati M.P.



45

miercuri, 28. ianuarie 2015, 14:46

Salut, nu sunt mari la transport ? Eu ma orientasem catre niste mingi de cauciuc, cu toarta ...pe care le umflu pe balta, de alea de gimnastica...cam la 40-50 cm diametru la vreo 12-15 lei bucata...nu ocupa asa mult loc dezumflate.

46

miercuri, 28. ianuarie 2015, 14:50

Ocupa ceva loc ,dar is din plastic si is rezistente!

47

miercuri, 28. ianuarie 2015, 18:40

Sunt super Florin.Sa le folositi cu folos! :bravo:
Ar fi fain sa vi cu Alin la vara la concurs cu cele 8 balize la voi sa le vedem si noi :idee: , poate i le imprumuti lui Zoran pt balizarea locului de parcare a barcilor :inchinare:
:noroc:



48

miercuri, 11. februarie 2015, 15:30

Salut
Multi dintre dvs. pescuiesc la geamandura/copac si va confruntati cu urmatoarea problema :tinere-a firului deasupra apei cand pescuim la distanta(peste 100m-150m)...daca pescuim la o adancime mai mare decat lungimea lansetei ,la tensionare firul riscam sa modificam adancimea(firul culiseaza prin pluta,se modifica adancimea si firul nu se ridica de pe apa)...aceasta problema se poate rezolva cu o bucla pe tija plutei( poze postate de zoran la pagina1),ok...dar eu unul nu eram impacat cu aceasta bucla ...totusi am folosit-o,dar cu conditia ca tija plutei sa reziste la tensionare dar sa se taie relativ usor in timpul trasaturi si pluta sa ramana culisanta pe firul principal :ochi:
exemplu:pescuim la o adancime de 9m ,dupa intepare pluta ramane culisanta pe fir(noaptea punem un starlet pe pluta si in timpul drilului urmarim pluta pe apa :zambet: ...vom avea nevoie de lanterna doar la mal).
Dezavantaje: nu prea merge la fire mai subtiri de 0,5mm
Trebe modificate plutele(introdus in capatul de sus al plutei un furtunas de cauciuc(suficient 4-5cm)(furtunas de pompa bicicleta)
Ptr. confectionarea tijei ce intra in pluta folositi tub antitagle ptr monturile de crap/caras (se mai gaseste in plumbi si momitoare)...dati gaura la 1 cm de capat (suficient 4-5cm de tija)
Astept pareri pro si mai ales contra :zambet:

49

miercuri, 11. februarie 2015, 15:45

Mi se pare mai simplu folosind metoda cu opritorul lui ZORAN ...la 50 cm deasupra plutei ..opritorul dintr-un bat de chibrit sau un fir mai gros de sfoara dat de 3-4 ori in jurul firului de linie si facut nod strans. Conditia este ca inelul vartejului ptr firul de rupere sa nu treaca peste nodul obtinut. Eu am alta nelamurire, desi folosesc carabine cu vartej la legarea forfacului de linie gasesc forfacul rasucit tare si adunat pana imobilizeaza pestele ....cand dau la suprafata , max 1-1,5 m. La tine nu ?

50

miercuri, 11. februarie 2015, 16:05

opritorul dintr-un bat de chibrit

Se taie cam greu la trasatura,sau poate nu se taie deloc,si numi place sa am alt nod pe linie inafara de cel de la carabina
sau un fir mai gros de sfoara dat de 3-4 ori in jurul firului de linie si facut nod strans

Dupa ce o sa se umezeasca incepe de aluneca pe fir
Eu am alta nelamurire, desi folosesc carabine cu vartej la legarea forfacului de linie gasesc forfacul rasucit taresi adunat pana imobilizeaza pestele ....cadn dau la suprafata , max 1-1,5 m. La tine nu ?

Am patit-o cand foloseam forfach de 0,8mm textil.
Foloseste forfach mono sau textil mai gros de 1mm.......sau forfach mono sau kombi rig, forfach-ul lung de 1,5m-2m plumbul si pluta pe forfac poti jongla distanta de la plumb la momeala si adancimea in limita a 2m!ca opritor ptr. plumb folosesc tub de perfuzie!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (11. februarie 2015, 16:19)


51

miercuri, 11. februarie 2015, 16:17

[
sau un fir mai gros de sfoara dat de 3-4 ori in jurul firului de linie si facut nod strans

Dupa ce o sa se umezeasca incepe de se aluneca pe fir

Da de mai multe ori , 6-7-8 si se formeaza un sirag de bucle care franeaza. Folosesc forfac de 1,2 sau 1,7 textil ....si tot ...sau probabil e ca am pus platica ...si e mai lata si ..

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 12. februarie 2015, 06:58

Eu am alta nelamurire, desi folosesc carabine cu vartej la legarea forfacului de linie gasesc forfacul rasucit tare si adunat pana imobilizeaza pestele ....cand dau la suprafata , max 1-1,5 m. La tine nu ?
Din cauza vârtejului, foloseşte cu rulment şi n-o să mai ai problema asta. Cele fără rulment doar la grund.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 12. februarie 2015, 07:32

Nu cred ca asta e cauza, eu folosesc doar fara vartej si la grund, si la copac, si nu am probleme de genul acesta. Mai degraba este modul cum e prins pestele momeala...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

54

joi, 12. februarie 2015, 07:43

carligul de sub cosor (spate) si ancora in aripioara din fata

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 12. februarie 2015, 07:45

Eu nu pescuiesc cu peşte viu dar am păţit la buchet de râme, când am pus cu rulment nu am avut probleme, fără rulment s-a răsucit firul destul de tare.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 12. februarie 2015, 07:55

carligul de sub cosor (spate) si ancora in aripioara din fata

Da, ma gandeam, si asa se invarte in jurul „axei“ – aici ai nevoie neaparat de varteje cu rulment, asa cum a spus Ovidiu.
Eu pun carligul in nara si ancora langa after, sub peste. Daca e cit palma, normal ajunge si doar un carlig in nara, poa sa fie linisti cu deschiderea mai mare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

57

joi, 12. februarie 2015, 08:04

Deci, cand plantezi pestele viu si cred ca e acelasi lucru si la clonc, pestele il agati cum ai spus? Si daca il folosesc cum fac eu imi trebuie vartej cu rulment.

58

joi, 12. februarie 2015, 09:15

Gabi, eu folosesc vartej mare, cu 2 rulmenti, ceea ce ajuta la montura cu peste viu; din cate-am retinut , folosesti CARABINIERA CU VARTEJ, ceea ce la acest tip de montura nu se preteaza!!!
Te salut si astept sa ne-ntalnim! :pescuit: :noroc:

59

joi, 12. februarie 2015, 10:45

Salut , si eu astept, da, si am folosit asa ceva ptr a evita nr de noduri ... unde gasesc carabine cu vartej cu rulmenti ...sau macar vartejuri...?

60

joi, 12. februarie 2015, 11:46

Iti trimit M.P.... :pescuit: