Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Catalin Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 12. decembrie 2017, 18:36

Braconaj

:salut:

Salut baieti,am deschis acest subiect din următorul motiv...
Eram la pescuit pe raul Mureș,luna octombrie,nu mai știu exact data,undeva la sfârșitul lunii.Am plantat 3 lansete legate cu fir de rupere de malul opus.Intamplarea face ca undeva la ora 23:30,a început sa sune unul din colopotei,ies afara,întep,clopotelul a zburat undeva la 15 m de lanseta și nu mint,mulinez puțin și am simțit ca vine foarte greu,pescuiam in zona cu multe structuri,inițial am crezut ca a intrat somnul după ceva structura,mai mulinez,forțez,scapă și începe sa vina către mine,când pune tatăl meu lanterna pe apa,aud “sunt doi cu barca”,când a pus lanterna pe ei,au spus “stai ca m-ai agățat”,i-am adus pana undeva la jumatea Mureșului,au dezvgatat cârligul din barca sau din mâneca unuia din ei,nu știu nici acum unde a fost agățat și și-au continuat drumul,altceva nu au spus,noi la fel,a fost prima întâlnire cu ei,nu am crezut ca este chiar așa dar se pare ca nu sunt doar vorbe...Mi-a cam pierit tot cheful de pescuit după acest lucru! :nervos: :doaaamne:

:ciao:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 13. decembrie 2017, 07:53

Din pacate inca nu ai vazut nimic! Consoleaza-te cu ideea ca deja aproape nu mai renteaza braconajul pe Mures.De ce? Pai pestele a devenit asa de rar incat usor ,usor nu mai merita riscul! Dupa urgia care va urma anul viitor in prohibitie, pe Mures, linistea va deveni stapana...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 13. decembrie 2017, 10:05

nasol moment ... pacat ca nu l-ai agatat de ochi pe vreunul. se pare ca braconajul asta a prins atat de multe radacini incat este imposibil de eradicat (nu ca s-ar face ceva) si atunci cel mai probabil va disparea natural odata cu disparitia pestelui din apa ... cum spunea Zamfi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »Catalin Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 13. decembrie 2017, 10:34

:salut:

Întâlnesc din ce in ce mai multe persoane care se plâng de braconaj dar ei in schimb nu ar elibera un peste,le spun mereu asta...Eu zic ca peste încă mai este pe Mureș,cu toate ca nu mai este ca și in trecut dar încă este,am avut partide de pescuit,4 nopti,4 trăsături din care doi somni au ieșit la poza iar ceilalți scăpați...
Oare dacă îl trageam pe unul din ei in apa,ce se întâmpla?Teoretic nu am voie sa pescuiesc pe malul opus și am fost cam așa,după... :doaaamne:
Undeva trebuie sa se termine toate astea... :gandesc:

:ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 13. decembrie 2017, 21:03

Pai pestele a devenit asa de rar incat usor ,usor nu mai merita riscul!

Care risc? Poate n-ai auzit da` PSD-u` a legalizat braconaju`... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 14. decembrie 2017, 09:09

Citat de la »zamfi«



Pai pestele a devenit asa de rar incat usor ,usor nu mai merita riscul!

Care risc? Poate n-ai auzit da` PSD-u` a legalizat braconaju`... .


:ochi: :bravo: :bravo: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :prieteni: :prieteni: :prieteni: Prevazusem max 10 ani , se pare ca am fost optimist , foarte curand cu barca personala in delta numai daca esti din elita !!! :pauza: ,braconieri , mafioti , politicieni, consilieri , si restul ... deja se fac presiuni de a vinde, catre propietarii de pensiuni ce nu se incateluiesc!!! :drac: , vine ...!!! vine !!!...
Punem pariu ca max 5 ani o sa avem un nou ,,Balc" in format delta cu stapan ce si a luat cetatenia romana de curand!???? :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :apl: :apl: :apl: :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare