Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 10. decembrie 2017, 05:21

Noutati mulinete

]Deschid acest topic pentru aceia care sunt interesati ce a mai aparut nou sau aproape nou prin lume in materie de mulinete. Indiferent de producator, model ori concept putem scrie aici toti care dorim ce am mai gasit nou in materie de mulinete.

Daiwa | LEGALIS LT

*NUOVO DAIWA BALLISTIC LT* - Una bomba di mulinello? - YouTube

Daiwa se afla intr-un proces de re-inventare si revine in forta cu un ''nou'' concept -light@tough, adica usor si totusi dur,rigid..Se pare ca si dimensiunile mulinetelor sunt extrem de apropiate de cele ale concurentei. La modele din gama medie de pret se aude ca oribila bucsa de la galet a fost inlocuita in al doispelea ceas de un rulment, ramane de vazut cat de protejat sau nu la apa si murdarie..Dar pentru ca toate acestea au un cost , se pare ca noile modele l@t vin fara tambur de schimb. In rest arata chiar bine si personal as fi tentat de un model din gama medie de pret..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 11. decembrie 2017, 20:10

Va prezint si eu o noutate de la Unicat pentru anul 2018:
Mulineta se numeste Unicat Outrigger si vine in intampinarea pescarilor de stationar care pescuiesc la distante mari sau cu fire extreme cu o capacitate de stocare de 720m fir de 0.45 si o frana de 28 kg, cu componente de forta supradimensionate!
Mai multe detalii in curand!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 11. decembrie 2017, 22:53

Gigi, sa speram ca cei de la Daiwa pun la punct toate problemele pe care le-am intampinat ... si atunci poate imi reintorc privirea in directia lor. Tot timpul mi-au placut 3000-urile si 3500-4000-urile de la ei. O anumita mulineta imi da semne tot mai puternice de oboseala ... cine stie ce va urma.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 11. decembrie 2017, 23:52

Gigi, sa speram ca cei de la Daiwa pun la punct toate problemele pe care le-am intampinat ... si atunci poate imi reintorc privirea in directia lor. Tot timpul mi-au placut 3000-urile si 3500-4000-urile de la ei. O anumita mulineta imi da semne tot mai puternice de oboseala ... cine stie ce va urma.


Poti sa cumperi BG-ul in 3500 sau 4000 linistit, la pretul la care e (85 euro la un magazin din apropiere in promo) face toti banii. Daca tin minte, era problema cu antireturul la Daiwa, aici au schimbat complet sistemul, nu mai e cu lamele de plastic ci cu arc pe fiecare cilindru. Frana e OK, manivela se infileteaza in roata principala ceea ce te scapa de jocurile inerente unui ax hexagonal, design reusit, poate fluturele de frana "scufundat" in tambur e partea cea mai slab conceputa dupa parerea mea.
De la 4500 in sus au parca dublu antiretur, dar si greutatea o ia in sus bine de tot.

In ceea ce priveste "noutatile" in domeniul mulinetelor, cea mai tare chestie mi se pare faptul ca incet, incet, marile firme renunta sa ne mai considere doar niste fraieri buni de jumulit, care se inghesuie sa arunce bani pe orice gaselnita prezentata de departamentul de marketing sub o denumire cat mai stiintifico-fantastica, cu tenta pe cat posibil japoneza. :rizi:


La inceput a fost nebunia rulmentilor, apoi a urmat reducerea greutatii, sa se echilibreze cu betele din ce in ce mai usoare, acum e mania cu forta de franare.
La 5 kg forta ai sanse sa scoti pe mal 90% din pestii de apa dulce, la 8-10 kg, cam pe toti. Peste 12 kg forta iti trebuie deja centura ca la pescuitul oceanic sau te alegi cu vanatai si dureri de umar. :ochi:


Si degeaba ai 15 kg forta in frana, daca la 5 incepe sa se deformeze bratul pickup-ului, la 6 freaca deja de tambur, la 8 se indoaie si axul iar la 10 se rupe piciorul mulinetei. :rizi: Dar frana rezista.


Exista o limita psihologica la achizitionarea de mulinete, undeva pe la 200 de euro, de aceea gasim la majoritatea fabricantilor 50 de modele pina la acest pret si 3 peste. Calculul era ca iei mulineta, te tine un an daca o foloseai intensiv, doi, maxim trei daca pescuiai ocazional, intre timp sigur aparea modelul perfectionat, mai usor cu 3 grame si cu doua picaturi de vazelina cu uraniu imbogatit in plus pe discurile de frana, si ajungeai s-o cumperi.
Doar ca intr-o epoca unde totul e informatie, nu mai merge treaba asta si lumea nu prea mai pune botu', are si pretentii.
Ceea ce e bine. :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 12. decembrie 2017, 05:52

Gigi, sa speram ca cei de la Daiwa pun la punct toate problemele pe care le-am intampinat ... si atunci poate imi reintorc privirea in directia lor. Tot timpul mi-au placut 3000-urile si 3500-4000-urile de la ei. O anumita mulineta imi da semne tot mai puternice de oboseala ... cine stie ce va urma.


In ultimii 10 ani, lansetele au evoluat enorm in ceea ce priveste raportul greutate -dimensiuni. Era normal ca si mulinetele sa tina pasul. Asa au aparut mulinetele cu carcasa din compozite pe baza de carbon de la cele cu carcasa de aluminiu sau duraluminiu, fiecare firma denumindu-le in stil propriu. Au mai evoluat si firele textile, avem japoneze ultrasubtiri si matasoase, la care nici n-are sens un tambur clasic, unul shallow fiind mult mai comod de gestionat si mai potrivit. Prevad ca ceva trebuie sa se (mai) intample si la lansete deoarece tendinta spre dimensiuni mici vad ca merge inainte, intrebarea este pina unde. Angrenajele su evoluat si ele, de la geometria dintilor -care duce la uzuri mai mici-pina la materialele folosite -greutate redusa si propriietati mecanice foarte bune. Eu am pescuit recent cu un stradic de 4000 care cantareste la marimea aceea 230gr si feelingul este unul extraordinar. Desi am tot ce imi trebuie in materie de mulinete ,ma mananca sa mai iau una..cu toate ca nu prea mai am unde pescui..

Pe rapitori.ro zicea cineva ca Excellerul de 5000 LT este cat un Balistic EX de 3000.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 12. decembrie 2017, 11:42


Poti sa cumperi BG-ul in 3500 sau 4000 linistit, la pretul la care e (85 euro la un magazin din apropiere in promo) face toti banii. Daca tin minte, era problema cu antireturul la Daiwa, aici au schimbat complet sistemul, nu mai e cu lamele de plastic ci cu arc pe fiecare cilindru. Frana e OK, manivela se infileteaza in roata principala ceea ce te scapa de jocurile inerente unui ax hexagonal, design reusit, poate fluturele de frana "scufundat" in tambur e partea cea mai slab conceputa dupa parerea mea.
De la 4500 in sus au parca dublu antiretur, dar si greutatea o ia in sus bine de tot.


Mulineta care da semne tot mai serioase de uzura este Biomaster-ul de 2500 … si inlocuirea respectivei mulinete va fi facuta cu una pe masura. Adica ori va fi o alta Shimano de 2500 ori va fi ceva Daiwa de 2500 sau chiar 3000 placandu-mi mie tamburul ala supradimensionat. Dar pana nu moare de tot nici nu ma gandesc sa o schimb plus ca am un Stradic 2500 FB Ci4+ ce momentan someaza chiar daca mulineta este noua.

Iar pe palierul de 3500-4000 (marimea Daiwa) am Seagate-ul, care cu exceptia arcului de pick-up ce se mai inchide in cazul in care ma infig bine in ea, merge foarte OK.


In ceea ce priveste "noutatile" in domeniul mulinetelor, cea mai tare chestie mi se pare faptul ca incet, incet, marile firme renunta sa ne mai considere doar niste fraieri buni de jumulit, care se inghesuie sa arunce bani pe orice gaselnita prezentata de departamentul de marketing sub o denumire cat mai stiintifico-fantastica, cu tenta pe cat posibil japoneza. : rizi:


De chestia asta nu sunt tocmai convins … marii producatori tot timpul vor incerca sa ne vanda niste cuvinte pompoase si bine alese. Cat despre denumirile japoneze pentru orice rahatel nou/modificat/adaugat incet incet incep sa se rasufle. Chestia asta banuiesc ca se datoreaza unei suprasaturatii de denumiri pompoase cu tenta japoneza ce apareau la un moment dat in toate partile indiferent de firma sau tara de productie.


La inceput a fost nebunia rulmentilor, apoi a urmat reducerea greutatii, sa se echilibreze cu betele din ce in ce mai usoare, acum e mania cu forta de franare.
La 5 kg forta ai sanse sa scoti pe mal 90% din pestii de apa dulce, la 8-10 kg, cam pe toti. Peste 12 kg forta iti trebuie deja centura ca la pescuitul oceanic sau te alegi cu vanatai si dureri de umar.

Si degeaba ai 15 kg forta in frana, daca la 5 incepe sa se deformeze bratul pickup-ului, la 6 freaca deja de tambur, la 8 se indoaie si axul iar la 10 se rupe piciorul mulinetei. :rizi: Dar frana rezista.


Chestia scrisa mai sus se datoreaza in mod special datorita lipsei de informatie … sau lipsa dorintei de informare (ca sa nu spun prostiei) a celor care achizitioneaza anumite produse. Am observat ca mai tot timpul majoritatea pescarilor cauta anumite chestii pe care nu ajung sa le exploateze asa cum trebuie. Este exemplul ala in care X vrea o mulineta de 2500 de la Shimano pe care sa o monteze pe o lanseta data pana in 15 grame sa pescuiasca salau pe lacuri si cauta NEAPARAT sa aibe frana de minim 5kg. MOTIVUL? De ce ar fi necesara o asemenea frana pentru conditiile si pestii vizati? Se stie ca salaul se comporta asemeni unei pungi trasa prin apa si pe un lac, salaul salilor il scoti cu un fir de 10lbs si lanseta data pana in 15 grame cu o frana ce nu sare de 2,5-3kg nici sa stai in cap … si oricum intreg ansamblul nu rezista la asa ceva.

La fel cei care pescuiesc la somn … cauta mulinete ce au forta de franare de 10kg si pescuiesc cu lansete ce nu fac fata unei asemenea frane.

Putina lume stie ca deja o frana de 8-9 kg nu este pentru oricine atunci cand se pescuieste de pe mal in conditii nasoale. Eu am fost la un moment dat undeva la vreo 6 poate 7 kg cu frana, lanseta orizontala si in conditii de namoale pe maluri era sa o iau la vale in apa cu un somn de gabarit depasit in celalalt capat al firului.

Prevad ca ceva trebuie sa se (mai) intample si la lansete deoarece tendinta spre dimensiuni mici vad ca merge inainte, intrebarea este pina unde. Angrenajele su evoluat si ele, de la geometria dintilor -care duce la uzuri mai mici-pina la materialele folosite -greutate redusa si propriietati mecanice foarte bune. Eu am pescuit recent cu un stradic de 4000 care cantareste la marimea aceea 230gr si feelingul este unul extraordinar. Desi am tot ce imi trebuie in materie de mulinete ,ma mananca sa mai iau una..cu toate ca nu prea mai am unde pescui.


Da … totul evolueaza, dar “evolueaza” doar atunci cand la mijloc se discuta despre bani sau alte interese. Din pacate partea de final din mesajul pe care l-ai scris este o consecinta a acestei “evolutii” … si va fi tot mai rau.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 12. decembrie 2017, 12:19

Emil . nu e de vina tehnologia pentru lipsa de responsabilitate a celui care o foloseste. Pentru asta este de vina atat omul insusi , incapabil sa isi depaseasca conditia, cat si autoritatile care ar trebui sa se ocupe de treaba asta.Tehnologia evolueaza indiferent de civilzarea pescarului ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 12. decembrie 2017, 12:21

Pai Biomasterul de 2500 e cam la limita tinand cont de unele naluci ce le tractati voi pe acolo. :rizi:
Pe de alta parte, pentru Shimano (si pentru Daiwa si chiar pentru ABU Garcia) gasesti cam toate componentele separate de cumparat, astfel incat poti s-o faci ca noua daca vrei, doar sa ai schema si codul piesei.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 13. decembrie 2017, 10:02

Emil . nu e de vina tehnologia pentru lipsa de responsabilitate a celui care o foloseste. Pentru asta este de vina atat omul insusi , incapabil sa isi depaseasca conditia, cat si autoritatile care ar trebui sa se ocupe de treaba asta.Tehnologia evolueaza indiferent de civilzarea pescarului ..


Si ai perfecta dreptate in privinta asta … dar vazand ca “omul” (mult spus) nu stie sa foloseasca in scopuri constructive respectiva tenlogie atunci eu unul prefer o viata fara ea. Plus ca o viata fara cea mai avansata tehnologie parca e mai frumoasa … si aici as avea sa iti dau o gramda de exemple …

Pai Biomasterul de 2500 e cam la limita tinand cont de unele naluci ce le tractati voi pe acolo. :rizi:
Pe de alta parte, pentru Shimano (si pentru Daiwa si chiar pentru ABU Garcia) gasesti cam toate componentele separate de cumparat, astfel incat poti s-o faci ca noua daca vrei, doar sa ai schema si codul piesei.


Stiu ca Biomasterul de 2500 e usor subdimensionat in anumite conditii in care o folosesc. Doar ca un 4000 ar fi supradimensionat (din punctul meu de vedere) in majoritatea cazurilor in care pescuiesc la avat … asa ca prefer varianta mai “light” :rizi:

Da, exista posibilitatea oricand de a schimba piese … dar nu imi vine. Adica sunt convins ca in mulineta uzura nu se simte strict doar pe piesele in miscare (angrenaje), sunt convins ca anumiti suporti din sasiu s-au largit sau deformat in toti acesti ani si atunci niste piese noi ar elimina din jocuri dar consider ca nu ar fi “ca si noua”. Iar daca ar fi sa cumpar atat de multe piese incat sa o fac sa devina noua atunci prefer sa imi iau una direct asamblata :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 14. decembrie 2017, 12:42

Deci e normal ca tehnologia sa evolueze si ,personal, sunt de acord sa tin pasul cu ea.Uneori cel putin.
Marti ,pe un lac unde pestii nu puneau gura,dupa sute de lanseuri in gol , diferenta dintre cele 195 g ale unui Excense si cele 245g ale unui Sustain a devenit imensa... :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 15. decembrie 2017, 09:47

Deci e normal ca tehnologia sa evolueze si ,personal, sunt de acord sa tin pasul cu ea.Uneori cel putin.
Marti ,pe un lac unde pestii nu puneau gura,dupa sute de lanseuri in gol , diferenta dintre cele 195 g ale unui Excense si cele 245g ale unui Sustain a devenit imensa... :rizi:


Nu as vrea sa deviez subiectul de la mulinete la “tehnologi” … poate sunt eu usor diferit fata de restul. Eu sunt genul care sub nici o forma nu tin pasul cu tehnologia (drept dovada inca nu am un smartphone :rizi: ) si consider ca prea multa tehnologie face mai mult rau decat bine indepartandu-te de ceea ce inseamna a trai cu adevarat.

Dar, aici cand vorbesc despre “tehnologie” sincer nu fac referire deloc la mulinete sau lansete … mai mult fac referire la pescuitul cu super-mega-ultra-sonare, dotat pana in dinti cu toate minunile din lume pentru a gasi si ultimul locas unde s-ar putea ascunde poate ultimii doi pesti rasariti din apa respectiva. Parca e mai frumos cand agati cateva jiguri prin nu stiu ce prag pana iti dai seama de cum arata fundul in zona respectiva.

Acum ceva timp mi-am luat si ceas cu barometru sa urmaresc ce si cum cu scaderile/urcarile de presiune … am observat ca nu stiu daca m-am uitat de doua ori la detaliul respectiv si cel mai probabil nici nu o voi face de acum inainte.

Repet … poate sunt eu defect, dar eu asa prefer lucrurile. Prefer sa pescuiesc in modul meu …

Si ca sa ne intoarcem la mulinete … eu tot astept sa iasa noul Biomaster. Stie cineva daca se va face sau totul sa oprit la FB?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 15. decembrie 2017, 12:00

Nu te lauda, nici eu nu am smartphone. :rizi:

Biomasterul cred ca doar prin 2019, anul acesta a fost randul Sustain-ului sa fie modernizat. Sau inviat din morti, poti s-o iei si asa.


Deci daca vrei sa schimbi, iti ramane la ora actuala Stella, Vanquish, TP XD si noul Sustain. Problema la ultimele trei modele e rotorul Magnum-Lite, foarte usor si bine echilibrat...dar care incepe sa se deformeze cam la jumatatea fortei de franare maxime. :rizi:
La TP XD 3000 HG, frana maxima 9 kg, la 4 kg bratul pickupului atinge rola.


Mai bine iei inca un Biomaster modelul vechi, cat mai exista pe piata.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 15. decembrie 2017, 16:12

Sustain Hagane e vechiul Biomaster, eu asa le vad.Carcasa metalica si greutate ceva mai mare, si are in plus protectia aia suplimentara si modificarea centrului de greutate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 15. decembrie 2017, 20:48

" Parca e mai frumos cand agati cateva jiguri prin nu stiu ce prag pana iti dai seama de cum arata fundul in zona respectiva. "

Pai de aia trebuie sonar ...sa gasesti repede zona in care reusesti sa agheti jigurile! :rizi: Ca pe baltile noastre nu prea ai unde agata jigul . Barometrul nu iti trebuie daca ai telefon destept. Emile ,tu inca beneficiezi de peste in apele unde pescuiesti.Inca...In plus ,pescuitul pe rau nu prea are multe in comun cu cel de pe lacuri.Parere personala.Tehnologia isi are rolul ei daca nu vrei sa admiri doar peisaje! Pe la mine cel putin.Nu ca iti baga pestele in carlig,dar macar omori piticul de pe creier si pescuiesti cu incredere! Uite vineri ,pe lacul Bezid, am fost 6 barci (10 pescari) ,printre care unii dotati cu supersonare! Zoran am studiat mai bine 3D Carbon cu ocazia asta! :bravo: Dupa cca 6-7 ore de pescuit s-a prins un strap de 500g. Deci nu intotdeauna sonarul prinde peste,dar faptul ca pescuiesti convins ca acolo "e bine" ajuta la psihicul pescarului :rizi:

Ca sa fiu si in topic, mulinetele moderne sunt mult mai placute la pescuit decat modelele vechi.Chiar daca nu sunt la fel de rezistente! Si nu prea mai conteaza ca incepe cu D sau S brandul.De lucrul asta s-a convins un prieten la care ii scapa in draci antireturul la o Stella Fi cand erau 5 grade afara! Deci ,ca si masinile, sunt frumoase (desi Daiwa a luat-o pe aratura cu gama de culori! :soc: ), ruleaza frumos,usoare,etc .Ca nu mai tin mult ...e altceva! :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 16. decembrie 2017, 20:36

Sunt cel putin la fel de rezistente. Care se strica se strica din neglijenta sau ignoranta utilizatorului. Zice unul care foloseste ''plastic'' si ''aluminiu'' de cativa ani,
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 3. februarie 2018, 11:48





Daiwa Legalis 2500 LT. Primele impresii sunt foarte bune.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 3. februarie 2018, 13:19

La cate grade ai pescuit Gigi? Cum s-a comportat antireversul?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 3. februarie 2018, 13:40





Daiwa Legalis 2500 LT. Primele impresii sunt foarte bune.

Arata bine Gigi! Sa o folosesti cu placere! Eu tocmai am pus fir pe un Stradic CI4+ 2500 FB . Adica acuma eu cu Shimano si tu cu Daiwa ? :rizi: Ca eu mai am doar o Daiwa si 4 Shimano ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 3. februarie 2018, 14:47

Eu tocmai am pus fir pe un Stradic CI4+ 2500 FB .

Si io am una da` FA, ai idee ce difera?
Sa ne zici daca se agata firu` de fluture... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 3. februarie 2018, 17:06

Pai stiu sigur ca asta e usoara...190g ,deci a fost primul criteriu...In rest cred ca xshipul ar fi un plus,raportul de 1:5, asa numitul concept Hagane...si nu mai stiu.Are fluturele ca Vanquishul 2016 deci nu cred ca se agata firul!Alt criteriu...