Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

101

miercuri, 4. aprilie 2018, 21:41

Se pare ca plasticele au coeficientul de dilatare destul de mare.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

102

vineri, 6. aprilie 2018, 10:48

Hmmmm...azi dimineata la cca 3 grade Stradicul nu era ok!Parca agata cumva...se simtea o rezistenta intr-un punct la invartire...Cum a dat caldura mulineta si-a revenit !
Deci Stradicul FB este excelent ...vara! :rizi:


probabil depinde de "noroc" ... nu de altceva dar eu am pescuit stradicul meu FB de 2500 la multe grade sub zero fara sa aibe nici o problema :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 6. aprilie 2018, 14:02

Probabil.Ca si la Daiwa...norocul este important la achizitie! :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

104

vineri, 6. aprilie 2018, 17:45

cine stie ... poate se da si Shimano "pe brazda" si incepe sa faca mulinete bune din doua in doua :rizi:

radem ... dar radem pe banii nostrii si incet incet devine o loterie cumparatul unei mulinete si va deveni aproape necesar mersul intr-un magazin si invartitul unei mulinete pentru a evita surprizele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

105

vineri, 6. aprilie 2018, 19:19

Noroc sau nu eu astazi am inaugurat si mulineta si primu avat pe anu asta pe o apa care statea sa iasa din matca. :zambet:

Mi-e imi place cum sa comporta stradicu ( zic asta dupa doua ore de folosire) , daca ma tine doi ani fara maraieli e bine.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »SorinM« (6. aprilie 2018, 19:25)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

106

vineri, 6. aprilie 2018, 20:31

Doar ca se pare ca nu ajunge invartitul in magazin...Personal sunt multumit de Stradic asa cum am spus.Doar ca am patit ce mi-a spus colegul...Si am zis sa fiu sincer cu voi.Ca mai sunt care cumpara mulinete de 500 euro si le trimit de noi la Edi ...Dar ,nah, Batman,Batman :rizi:
Sa aveti noroc la achizitii!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

107

sâmbătă, 7. aprilie 2018, 00:00

Doar ca se pare ca nu ajunge invartitul in magazin...Personal sunt multumit de Stradic asa cum am spus.Doar ca am patit ce mi-a spus colegul...Si am zis sa fiu sincer cu voi.Ca mai sunt care cumpara mulinete de 500 euro si le trimit de noi la Edi ...Dar ,nah, Batman,Batman :rizi:
Sa aveti noroc la achizitii!
:rizi: :rizi: :rizi:

Testat Stradicul cum a facut Mane, bagat la frigider si vazut daca apare iar senzatia de frictiune. Daca da...Shimano a bagat o serie de garnituri in noile modele ca sa le faca cat mai etanse. S-ar putea ca cele de pe ax, cea care e deasupra piulitei ce fixeaza rortorul mai exact, sa fie mai sensibila la frig si sa se contracte, astfel incat frecarea dintre garnitura si ax sa devina mai perceptibila. Alta piesa e frana de rotor, chestia de plastic ca o coroana dintata de sub rotor, dar asta daca incepe sa faca probleme, face indiferent de temperatura. :ochi:
Iar la ritmul in care dispar magazinele de pescuit, in curand nu vom mai avea parte nici macar de invartit la rece, doar urmarit filmulete pe youtube... :doarecapu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

108

sâmbătă, 7. aprilie 2018, 08:15

Rubrica reparatii echipamente pescuit • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

La pagina 24 a topicului de mai sus aveti autopsia unui twin power cu toate probelmele ce le-a avut de noua. Se pare ca si la Shimano apar probleme din ce in ce mai urate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

109

joi, 13. decembrie 2018, 16:36

Salutare,
Cateva observatii dupa partidele de pescuit (putine si catastrofice in privinta rezultatelor) din acest an. In ceea ce priveste Daiwa BG-urile: mulinete bune, solide, raport calitate/pret excelent. Dar...nu se impaca prea bine cu multifilarele tip 8X, mult mai matasoase decat cele clasice. Iar in combinatie cu naluci de suprafata, cu "stop&go", cand firul nu e in permanenta sub tensiune, rezultatul poate fi dezastruos. Stai cu un ochi pe naluca, cu altul pe tambur sa vezi cand mai apare o bucla. :rizi:
In aparaea lor fie spus, am achizitionat un Shimano Exscence Ci4 3000 pentru o lanseta Gamakatsu, e incarcata cu fir Daiwa J-braid 8X de 0,13...mai rar, dar aceleasi probleme in cazul topwatterurilor. Mulineta in sine e OK, daca o gasiti la un pret corect e un pic peste Stradic, doar ca e minuscula. 3000-ul e mai mult un 2500. :ochi:
In concluzie, revenim la batranul Power Pro, chiar daca fasaie ca naiba prin inele si, de curiozitate, schimb asezarea clasica, cilindica a firului pe mulinete cu una conica. Sa vedem rezultatele.


Si o chestie haioasa cum numai chinezii sunt in stare sa faca.


Asta e un Daiwa Certate:





Iar asta e ceva ce se numeste WPE C14 +3500 :rizi: :rizi: :rizi:





Las si linkul catre pagina producatorului, daca zoomati peste imagini, veti vedea ca e posibil ca Daiwa si Shimano sa conlucreze si sa includa in aceeasi mulineta si materialul Ci4 de la Shimano si tehnologia Magsealed de la Daiwa. Un adevarat Daiwano sau Shimawa, cum vreti s-o luati...dar nu o luati. :rizi: :rizi:


https://fr.aliexpress.com/item/W-P-E-C14-3500-s-rie-Eau-Sal-e-R-sistant-Carbone-Drag-Spinning-Reel/32909363388.html?spm=a2g0w.10010108.1000013.5.11af8e9aUa8Nf7&pvid=2065e4b2-0df6-4598-89cc-fda8dcb37686&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.90158.0&scm-url=1007.13339.90158.0&scm_id=1007.13339.90158.0

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

110

joi, 13. decembrie 2018, 21:23

Salut baieti!
Are cineva.a folosit noul model de Penn Spinfisher live liner 4500/6500?
As vrea sa o folosesc in sezonul urmator pt pescuitul la clonc.
Multumesc!!!

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

111

luni, 17. decembrie 2018, 08:11

Chiar nu are nimeni modelul nou?
Zoran se poate lua din shop modelul nou?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

112

marți, 18. decembrie 2018, 09:42

Am desfăcut 6500 LL chiar când au apărut, mi se pare prea fragilă pentru somn. mergi pe 6500 ssv sau poţi lua în acelaşi ordin de mărime un Shimano Spheros PG 8000 care are deblocator pentru antirevers.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

113

miercuri, 19. decembrie 2018, 06:25

Chiar nu are nimeni modelul nou?
Zoran se poate lua din shop modelul nou?


salut Gabi,
nu am luat in shop acest model, ptr ca din circa 10 Slammer LL vandute, vreo 6 buc s-au stricat. Astfel, am hotarat sa nu risc cu Spinfisher LL :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

114

joi, 20. decembrie 2018, 22:32

Salut!
Multumesc frumos baieti pt raspunsuri.
Totusi vreau o mulineta cu live liner/baitrunner....ce sa iau daca penn cedeaza...deja pot zice ca sunt in ceata
Nu vreau o rola pt ca nu ma impac cu pescuitul "pe invers" cum îi zic eu.
Daca avetii sugestii/recomandari/propuneri le astept cu drag!
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

115

vineri, 21. decembrie 2018, 05:52

Salut!
Multumesc frumos baieti pt raspunsuri.
Totusi vreau o mulineta cu live liner/baitrunner....ce sa iau daca penn cedeaza...deja pot zice ca sunt in ceata
Nu vreau o rola pt ca nu ma impac cu pescuitul "pe invers" cum îi zic eu.
Daca avetii sugestii/recomandari/propuneri le astept cu drag!
:noroc:


Shimano US Baitrunner 4500 B (clonc) sau 6500 B (stationar "limitat" - max. 180m/Ø0,50mm) :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

116

sâmbătă, 22. decembrie 2018, 09:26

Multumesc Zoran :noroc:
Voi cauta aceasta mulineta!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

117

duminică, 23. decembrie 2018, 10:08

Zoran, B-urile sau seria D?
Nu de alta, dar B-uri doar pe E-bay sau alte site-uri de anunturi mai gasesti.

Shimano Baitrunner USA 6000 sau 8000 D e super OK, pret corect, diferenta de greutate intre ele doar vreo 40 de grame, 8000 are capacitate suficienta si pentru stationar.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

118

duminică, 23. decembrie 2018, 18:13

Zoran, B-urile sau seria D?
Nu de alta, dar B-uri doar pe E-bay sau alte site-uri de anunturi mai gasesti.

Shimano Baitrunner USA 6000 sau 8000 D e super OK, pret corect, diferenta de greutate intre ele doar vreo 40 de grame, 8000 are capacitate suficienta si pentru stationar.


Intentionat am scris B, au fost mulinetele cu renume maxim! Stiu, doar folosite se mai gasesc... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com