Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 29. noiembrie 2017, 19:33

belly boat

Salutari baieti!
:salut:

Marco, partenerul meu de pescuit, ma tot bate la cap sa imi iau belly boat, sa mergem la somn si bibani sa dam pe verticala. El este super incantat!
Nush ce sa zic, mie imi place mai comod, dar o alternativa buna de a face si miscare :gandesc:

Voi ce parere aveti, merita? Un belly boat bunicel sare de 400€. :doarecapu:

Stiu ca acu' vreo 3 ani il batea si pe Anem ganul sa isi ia belly boat, si eu am fost f impotriva, din cauza ca e periculos. insa, pina acuma nu am auzit de nici un incident, accident.
In Franta este foarte indragit acest stil de pescuit, si in Germania tot mai mult...

Ce experiente ati facut voi? Care ar fi avantajele unui belly boat? (in afara de miscarea suplimentara pescuitului din barca :rizi: )
Care sunt dezavantajele? Sau de ex cit dureaza pina te bagi la apa?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 29. noiembrie 2017, 21:28

Am un grup de prieteni care ies frecvent cu float tube-ul, cum e numit aici. Am incercat si eu doua la un moment dat cand ne-am intalnit pe malul apei, sa vad cum e. Din punctul meu de vedere, imi pare rau ca mi-am luat pneumatica, pe care o folosesc din an in paste si nu belly. Dar asta e valabil in cazul meu - zona calda, pescuit pe lac, etc.
Partile bune - greutate redusa, incape in orice portbagaj, n-ai nevoie de nici un fel de rampa. Timpul in care esti pe apa - colegii de care ziceam in 10 minute, maxim 15 sunt pe apa. 5 minute umflatul cu pompa de picior, doua, trei cutii cu artificiale, doua lansete, pantalonii de neopren, labe, unul din ei are si sonar si au plecat pe apa. Acum, daca locul unde vrei sa ajungi e mai departe si din varii motive esti obligat sa-l parcurgi in belly, asta dureaza mai mult decat cu o barca. Chiar daca e un model care are si vasle.
De stabile sunt stabile, daca vrei o siguranta mai mare, iti iei si o vesta de salvare. Trei dintre colegi au belly clasic, al patrulea are un Jungle Operator de la 7Bass, care e o chestie hibrida, parca la un moiment dat avea un prieten al lui Tudor ceva de genul. El mai pescuieste si din picioare pe chestia aia, eu n-as avea curaj.
Partea proasta e ca te duce vantul, derivezi foarte usor si sau dai din labe in disperare sau iti iei si o ancora de vant.
Esti foarte aproape de nivelul apei si e un pic bizar, dar presupun ca te obisnuiesti cu timpul, dar la inceput e mai greu si sa te orientezi pe apa, si sa lansezi.
Avantajul e ca te bagi in locuri in care nu ajungi nici cu barca, nici de pe mal.
Nu e foarte ieftin, belly-ul e doar varful icebergului, chiar daca il iei second (si sunt o gramada pe siteurile de anunturi, multi se arunca si ajung la concluzia ca nu le place si le vand), descoperi ca ai nevoie de suporti de bete, de suport de sonar, de suport de motor pentru modelele care se preteaza, vesta, ancora, ancora de vant si mai stiu eu ce. Si cand esti pe apa, mai descoperi ca lansetele preferate au talonul prea lung si te incurca in lansari si ar fi bine sa-ti mai iei vreo doua bete. :rizi:
Iar pentru o iesire de o zi de exemplu, barca e mai confortabila.


Pentru mine, bellyul e super pentru iesiri mai scurte, cand fiecare minut conteaza, in perioada hai sa zicem, mai calda, desi pe aici astia si acum mai ies pe apa. Dar si ei recunosc ca aventurile astea pe frig, indiferent de echipament, neopren si mai stiu eu ce, o sa-i coste mai incolo.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. noiembrie 2017, 23:28

Cam ai spus totul. Mie imi place pe rau pentru ca vant sau nu vant tot te duci la vale. Vorbesc de rau cu un curent destul de mare si care nu este navigabil. De intors ? Trebuie sa lasi o masina in aval.
Pestii se comporta altfel cand esti in colac fata de cand esti in barca. Ma plimbam printre crengile copacilor cazuti pe Vienne, raul meu preferat, si crapii mi se plimbau printre picioare fara frica.
Altfel trebuiesc lansete cu talonul scurt sau, mai ales, casting. Asa nu se impiedica mulineta de balon.
Concluzie ? Prefer barca. Pentru ca pot duce ce vreau cu mine. Altfel float_belly e foarte ok pentru pescuitul in locuri unde nu ai acces de pe mal.
Cat despre pritenul meu care incearca tot ce iese pe piata, pentru ca este curios, si pentru ca isi castiga foarte bine viata, si-a vandut seven bass jungle operator si a cumparat un belly cu rame, dar care merge si cu palme. Nu mai stiu marca.
Oricum nu prea le utilizeaza, cum nu-si utilizeaza nici Carolina J14. A cumparat, si dat de pereti, vreo zece drone, printre care si cele mai scumpe. A mai ramas o drona in viata.
Ce povestesc despre el ma amuza si pe mine, omul este intr-o cautare permanenta in materie tehnologica, si are si mijloacele sa caute, acasa sau la serviciu, caci developeaza inteligenta artificiala.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 30. noiembrie 2017, 05:11

:ciao: Am deja experienta la tratament balneo la Mangalia ! cateva sedinte de pescuit in apa rece si ma insotesti !!! :pauza:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 30. noiembrie 2017, 15:48

Io avantajul care il vad la belly boat e ca nu trebuie sa iti bati capul ca ramai fara benzina .. :zambet:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 30. noiembrie 2017, 20:41

Io avantajul care il vad la belly boat e ca nu trebuie sa iti bati capul ca ramai fara benzina .. :zambet:


Si nici la orcata pneumatica cu vasle :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

joi, 30. noiembrie 2017, 23:11

e ca nu trebuie sa iti bati capul ca ramai fara benzina ..
Sau ca-ti scapa vreun motor... :rizi:
Acum pe bune, ptr.Bega cred ca i super ok, dar asta peste cativa ani dupa ce se obisnuieste "faleza" cu circulatia ambarcatiunilor.
Io am mai iesit cu barca n oras, dar....mai mult am vorbit cu "faleza" decat am pescuit. :doarecapu:
E un sentiment ciudat, cam ca si cand io as fi pasare rapitoare si "faleza"-familia de suricate.... :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 1. decembrie 2017, 06:06

:rizi: ..pai nu..?La noi in Arad sunt vreo cativa cu bellyboat si de cate ori pescuiesc in centru sta lumea pe pasarela si pe mal ca la spectacol..Inca nu o lovit nici unul un 2m plus sa il tracteze pe acolo in sus si in jos dar inca nu-i tarziu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 1. decembrie 2017, 06:20

:rizi: ..pai nu..?La noi in Arad sunt vreo cativa cu bellyboat si de cate ori pescuiesc in centru sta lumea pe pasarela si pe mal ca la spectacol..Inca nu o lovit nici unul un 2m plus sa il tracteze pe acolo in sus si in jos dar inca nu-i tarziu..


Recordul 2,74 din FR tot din belly boat a fost prins. Deci, tractarea asta nu poa' sa fie chiar periculoasa :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

vineri, 1. decembrie 2017, 13:23



Recordul 2,74 din FR tot din belly boat a fost prins. Deci, tractarea asta nu poa' sa fie chiar periculoasa :gandesc:

Pestele a fost prins din zeck bellycat! Un super bellyboat!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 1. decembrie 2017, 16:26

:rizi: ..pai nu..?La noi in Arad sunt vreo cativa cu bellyboat si de cate ori pescuiesc in centru sta lumea pe pasarela si pe mal ca la spectacol..Inca nu o lovit nici unul un 2m plus sa il tracteze pe acolo in sus si in jos dar inca nu-i tarziu..


Recordul 2,74 din FR tot din belly boat a fost prins. Deci, tractarea asta nu poa' sa fie chiar periculoasa :gandesc:

Io n-am zis ca-i periculoasa , e specatculoasa..merg si niste pariuri , care pe care...chiar ma gandeam daca la anul s-ar organiza in sezon un concurs din bellyboat la somn chiar in oras, ar fi misto de tot..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare