Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1

Donnerstag, 16. November 2017, 17:54

Lowrance Hook2 apare in cateva saptamani...

:salut: ,

as vrea sa deschid acest subiect, si sa discutam putin despre noile modele ce vor aparea in a 2-a jumatate a lui decembrie 2017, adica peste vreo 4 saptamani.

Urmatoarele variante vor fi disponibile, dupa care am scris preturile recomandate de catre Lowrance spre vanzare:

Hook²-4x Bullet ..............................130€ sonar
Hook²-4x Bullet GPS ........................154€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza)

Hook²-5x GPS SplitShot .....................333€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza) + DS
Hook²-5 Combo SplitShot ...................594€ sonar + GPS (puncte, trasee, viteza + slot ptr harta) + DS
Hook²-5 Combo TripleShot ..................773€ sonar + GPS (puncte, trasee, viteza + slot ptr harta) + DS + SS

Hook²-7x GPS SplitShot ......................594€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza) + DS
Hook²-7x GPS TripleShot .....................713€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza) + DS + SS
Hook²-7 Combo SplitShot ....................832€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza + slot ptr harta) + DS
Hook²-7 Combo TripleShot ...................950€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza + slot ptr harta) + DS + SS

Hook²-9 Combo SplitShot ....................928€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza + slot ptr harta) + DS
Hook²-9 Combo TripleShot ..................1189€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza + slot ptr harta) + DS + SS

Hook²-12 Combo TripleShot .................1784€ sonar + GPS (doar puncte, trasee, viteza + slot ptr harta) + DS + SS


Minusuri:
- ca un mare minus ptr aceasta serie, toate sonarele vor avea doar un singur con ptr fishfinder, 2d-ul ce il folosim la clonc; unghiul conului va fi mult mai mare decit 20°, dar mai mic decit 60°
- ecranul de 4 inci este 16:9, dar nu pe verticala ca la modelele vechi, ci pe orizontala! personal mi se parea inaltimea modelului Elite 5 Ti, tot cu ecran 16:9, deja prea mic ptr pescuitul pe verticala

Plusuri:
- ca un prim plus, sunt preturile mai atractive fata de alte sonare asemanatoare, de la alti producatori
- alt plus, ecranele modelelor de 7, 9 si 12 inci vor avea mai multi pixeli decit ecranele asemanatoare, de la alti producatori
- ptr cei ce nu au nevoie de harta, modelele cu GPS fara slot Micro SD, la un pret mai mult decit ok


Cam astea ar fi primele impresii ce le am fata de noul Hook². Cred ca va fi un model foarte apreciat ptr pescarii de spinning si crapari, care doresc StructureScan la un pret acceptabil.
Sunt foarte curiois insa cum ne vom descurca la clonc cu ele...

Ptr a va putea da un feedback cit mai ok, am comandat un Hook²-9 Combo TripleShot, si voi face un test amanuntit cu el, si deasemenea o comparatie cu actualul meu sonar de pe barca.

Daca aveti intrebari, va rog sa nu ezitati ca sa le putem clarifica cit mai rapid.

PS: preturile sunt preturi recomandate! Aici din start se poate calcula cu un -15% :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

2

Donnerstag, 16. November 2017, 18:43

Ah, si inca ceva, ptr cei grabiti, cei care doresc unul din modelele de mai sus si dau comanda+plata pina la sfarsitul lunii, voi face o reducere de 20% !

De exemplu interesant gasesc Hook² 7x cu TripleShot, avand SideScan si GPS (fara slot ptr microSD), la 569€ :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

barladi

Anfänger

Beiträge: 52

Registrierungsdatum: 10. September 2017

Wohnort: Ploiesti

  • Nachricht senden

3

Donnerstag, 16. November 2017, 18:59

Ah, si inca ceva, ptr cei grabiti, cei care doresc unul din modelele de mai sus si dau comanda+plata pina la sfarsitul lunii, voi face o reducere de 20% !



La Mad Cat nu se anunta nici o reducere? :zambet:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

4

Freitag, 17. November 2017, 10:06

Zoran ,in comparatie cu Elite 7 Ti oare cum este SS-ul ? Ca eu nu dau la clonc, nu ma intereseaza harta , imi trebuie insa un SS bun,pe un ecran bun si un gps precis cu memorarea traseelor catre punctele fierbinti. La reducerea aia de 20 % ,cum se discuta TVA-ul? Daca il cumpar pe firma intracomunitar inregistrata.Multumesc!

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

5

Freitag, 17. November 2017, 11:04

Zoran ,in comparatie cu Elite 7 Ti oare cum este SS-ul ? Ca eu nu dau la clonc, nu ma intereseaza harta , imi trebuie insa un SS bun,pe un ecran bun si un gps precis cu memorarea traseelor catre punctele fierbinti. La reducerea aia de 20 % ,cum se discuta TVA-ul? Daca il cumpar pe firma intracomunitar inregistrata.Multumesc!


:rizi: ... citesc si nu imi vine sa cred ... stiind cu ceva ani in urma cat de mult NU iti doreai un sonar. :prieteni:

scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

greere

Schüler

Beiträge: 65

Registrierungsdatum: 5. Juli 2012

Wohnort: rm valcea

  • Nachricht senden

6

Freitag, 17. November 2017, 11:55

acum seria 7 x are gps doar cu optiunea de a marca puncte ? si nu vezi harta deloc ? sau cum e ca imi da cu virgula ))

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

7

Freitag, 17. November 2017, 16:31

Anem...ai dreptate
Si eu am avut dreptate :zambet: Sonarul ramane,pt.cine stie sa il interpreteze, o arma letala! Si iti spune asta unul care a depasit 200 de salai lejer anul asta....Si care a citit ceva sonare.Al meu este deja depasit pt.ca salaul este tot mai putin si pescarii tot mai multi!In plus,o durere mai veche de umar care-mi limiteaza drastic timpul in care pot pescui ma face sa incerc sa fiu foarte eficient.Adica in 2-3 ore de pescuit efectiv trebuie sa gasesc si sa prind pestele.La salau pe lacuri mari fara sonar e pierdere de timp.Pe rau e altceva.Asa ca...


:rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

8

Freitag, 17. November 2017, 23:53

acum seria 7 x are gps doar cu optiunea de a marca puncte ? si nu vezi harta deloc ? sau cum e ca imi da cu virgula ))


Exact. Fara slot micro sd ptr harta.
Cele fara x in spate au si slot. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

9

Samstag, 18. November 2017, 07:43

Deci Zoran tu ce recomanzi?Hook 2 sau Elite Ti? Merci.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

10

Samstag, 18. November 2017, 08:15

Am dat comanda la Hook2 7x 3Shot si la un 9 tot cu 3Shot. Voi face teste inca in 2017 si atunci pot sa iti spun exact. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

11

Samstag, 18. November 2017, 15:12

Ok,multumesc!Ma rog,multumesc frumos ca era prea scurt mesajul :noroc:

12

Montag, 20. November 2017, 21:57

Salutari la toti... Ce recomandati Hook 2 sau Garmin 7 Sv ? Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

13

Dienstag, 21. November 2017, 05:44

Salutari la toti... Ce recomandati Hook 2 sau Garmin 7 Sv ? Multumesc



Salut Kzoli.
Majoritatea pescarilor nu apuca sa compare sonare de la 2 producatori diferiti, deci, sonarul ce il au ei pe barca il gasesc fabulos!

De ex, un Timisorean si-a comandat la recomandarea prietenului sau din Bucuresti, un Hummi 798 SI. Era super incantat! Pina a vazut Lowrance HDS Gen3, si l-a aruncat pe 798 la gunoi.
O alta diferenta este si cazul de garantie: Hummi repara sonarele in USA, adica, pina primesti sonarul reparat dureaza chiar si 3 luni. Lowrance le schimba cu aparate noi, deci dureaza ceva in jur de 2 saptamani (transport dus intors + verificarea aparatului).

Pescari de clonc din Germania s-au plans pe forumuri ca, la Garmin, se pierde repde montura de pe ecran. Cautand specificatiile conurilor, acestea au conuri mult mai mici ca si la Lowrance. Deci, ptr pescuitul la clonc, nu am putut recomanda niciodata Garmin, sau Hummi modelele DownScan, care si acestea u unghiuri mici la conuri.

Acu 3 ani erau in Germania innebuniti dupa Raymarine. Un sonar nou, cu un design super! Asa ca am facut o comparatie intre Raymarine si Lowrance, 2 sonare din aceasi clasa de pret. Aici link-ul spre poze: https://goo.gl/photos/ZP7WWYcNq1b41EU3A

Deocamdata, Lowrance are ca si cap de serie HDS Carbon in combinatie cu 3D. Aceasta combinatie ofera o imagine super clara la Structure Scan si Down Scan.
Cand vor aparea Hook2, voi face o comparatie intre aceste 2 sonare cu aceleasi marimi de ecran: HDS Carbon vs Hook2. :noroc:

Test Video Structure Scan/ DownScan: voi alege un traseu pe care il voi delimita cu 2 semne/balize, si voi face traseul odata cu HDS Carbon, si odata cu Hook2, cu aceasi viteza de deplasare.
Test Video Clonc: voi alege un loc adanc, de circa 20m, si voi verifica cum se ved monturile cele mai mici.

Daca aveti vreo idee ce se mai poate verifica, testa, va rog sa imi spuneti. :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

14

Dienstag, 21. November 2017, 09:20

Multumesc pentru raspuns. Pe moment am Helix 7 ...si ma descurc la ce imi trebuie, insa as fi tentant sa iau un sonar cu SI sau SV (defapt e acelasi doar alta denumire)

ovidiu.balan

Anfänger

Beiträge: 9

Registrierungsdatum: 14. August 2014

Wohnort: Craiova

Beruf: inginer

  • Nachricht senden

15

Dienstag, 21. November 2017, 14:06

Eu am garmin 7 SV. Strict pt clonc i-am mai luat separat o sonda cu 70$ dual beam 77/200 khz. In rest e super sonar.

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

16

Dienstag, 21. November 2017, 14:51

Am auzit lucruri foarte bune despre acest model de Garmin.Personal l-as comanda instant daca ar costa cat in State! Doar ca la noi e 3600 lei :zid: In comparatie cu Elite Ti este considerat superior la pescuitul in structuri.Nu discut capitolul clonc ca nu ma stiu. Un amic si l-a luat din State cu 400 de dolari si pe Zau a fost super incantat de el! Eu sper ca Hook2 sa bata Elite Ti...
Zoran ,suna bine testul tau asa ca sunt foarte nerabdator sa schimb sonarul :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

17

Sonntag, 3. Dezember 2017, 12:20

Citeva caracteristici tehnice...

Dimensiune ecrane:
index.php?page=Attachment&attachmentID=2897

Modelele x GPS:
index.php?page=Attachment&attachmentID=2899

Modelele cu GPS/ MAP:
index.php?page=Attachment&attachmentID=2898
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adrian Sb

Schüler

Beiträge: 119

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Sibiu

Beruf: Ing

  • Nachricht senden

18

Dienstag, 5. Dezember 2017, 19:01

Minusuri:
- ca un mare minus ptr aceasta serie, toate sonarele vor avea doar un singur con ptr fishfinder, 2d-ul ce il folosim la clonc; unghiul conului va fi mult mai mare decit 20°, dar mai mic decit 60°
———————————
Zoran, pana la urma ce unghi va avea Hook²-7 Combo TripleShot?
Am vazut in descrieri ca va avea “wide-angle”. Cat inseamna asta?
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

19

Dienstag, 5. Dezember 2017, 19:03

Minusuri:
- ca un mare minus ptr aceasta serie, toate sonarele vor avea doar un singur con ptr fishfinder, 2d-ul ce il folosim la clonc; unghiul conului va fi mult mai mare decit 20°, dar mai mic decit 60°
———————————
Zoran, pana la urma ce unghi va avea Hook²-7 Combo TripleShot?
Am vazut in descrieri ca va avea “wide-angle”. Cat inseamna asta?


Cred ca undeva la 40°.
Pentru pescuitul pe rau este excelent!
Dar ptr pescuitul pe lac, eu personal folosesc ambele unghiuri in paralel, sa vad din timp ce se apropie din-prejur :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

20

Dienstag, 5. Dezember 2017, 21:47

Pe mine acest amanunt nu ma deranjeaza , ca nu dau la clonc. Insa sunt supercurios cum va merge SI in comparatie cu altceva. Acel Striker 7SV pare top momentan la sonare sub 500 de dolari.Nu vorbesc de preturile din Ro. Am vrut sa-l comand azi ,dar am zis sa astept Hook2 sa nu-mi para apoi rau...Ochi si urechi sunt! :rizi:

Ähnliche Themen