Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 16. noiembrie 2017, 04:09

15 noiembrie - se mai pescuiește la clonc?

Hai noroc... :noroc:
Este jumătatea lui noiembrie, afara sunt 0° noaptea, ziua nu mai mult de 6-7°. Temperatura apei are in jur de 10° pe Rin, si din cite am inteles, tot asa si pe Dunăre.

Mai pescuiește careva dintre voi la clonc? :gandesc:

Alaltaieri au fost ploi torentiale pe aici, iar apa in Rin a urcat circa 2 m. De obicei, aceasta urcare de apa + tulburarea ei, da un impuls somnilor sa manance, indiferent de anotimp.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 16. noiembrie 2017, 04:12

Asta fac acum ... monturi ...
GANDESTE CA UN PESTE

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 16. noiembrie 2017, 07:20

Io nu cred ca pe apa asta rece reactioneaza la clonc..ar fi prea de tot..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 16. noiembrie 2017, 10:39

Cel mai "intarziat" somnic prins la clonc a fost pe 4 decembrie cand temperatura Dunarii era de 4 grade si, DA, ingheta mana, motiv pentru care cloncaneam prin rotatie. Ridicaturi au fost, nu asa ca vara, dar aia a fost singura trasatura. Momeala de atunci a fost calamar iar pestele a avut 4-5Kg (nu-mi mai amintesc).

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 16. noiembrie 2017, 12:37

Io nu cred ca pe apa asta rece reactioneaza la clonc..ar fi prea de tot..


Giculeee... acu m-am intors. Is activi si fomati :bucuros2:

Astazi cloncanit de la 7:00 la 11:00 => 4 mușcături, 2 pesti prinsi :noroc:





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 16. noiembrie 2017, 13:02

hohohohoho ... frumos Zorane, mai ales pe vremea asta. :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 16. noiembrie 2017, 13:20

Auleooo...fii atent ce pestoi :bravo: Si io care credeam ca-s amortiti deja..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 16. noiembrie 2017, 20:15

Super exemplar! :apl:

Zoran, imi spui te rog pe ce fel de locuri se aflau pestii? Despre adancime, tipul curentului si eventual localizarea in albia raului...Tare as fi curios sa vad acum pe unde umbla astia mari. :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 16. noiembrie 2017, 21:45

Super exemplar! :apl:

Zoran, imi spui te rog pe ce fel de locuri se aflau pestii? Despre adancime, tipul curentului si eventual localizarea in albia raului...Tare as fi curios sa vad acum pe unde umbla astia mari. :gandesc:


Te-as ajuta cu drag, dar Muresul nu e ca Rinul... nici Dunarea nu-i ca ele. Temperatura apei, presiunea atmosferica, debitul...toate au influenta asupra comportamentului.
Acu o saptamana abia am vazut 3-4 somni pe sonar, si am reusit sa capturam unul de vre-un metru. E poza pe "Dupa partide..."

Azi in schimb, zeci de somni am vazut pe sonar, cam pina pe la 11:00. Apoi au disparut. :gandesc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 17. noiembrie 2017, 07:12

Nici nu am intrebat de Mures, ci de Rin!

Sunt curios daca in perioada asta cu temperaturile pe care ai spus ca le ai pe acolo (de altfel, similare cu cele de la noi) cu apa in crestere, etc. somnii umbla sa rapeasca in aceeasi maniera ca si in alte perioade ale anului.
De ex. pe aici pe Mures, am auzit ca exemplare mici de sub 1 metru au fost gasite (si exterminate pana la ultimul) stand impreuna in "ghem" sau cel putin pe o zona extrem de mica. Banuiala mea este ca exemplarele mai mari inca nu s-au "speriat" de frigul de afara si profita inca de sursele de hrana disponibile, cu alte cuvinte nu s-au retras precum cele mici.
Acuma, tu daca vrei imi raspunzi la intrebare, daca nu, nu. Incerc sa le inteleg comportamentul (ca probabil fiecare de pe acest forum) si eventual sa trag singur concluzii despre paralela Mures/alte ape.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Stizo-frenic« (17. noiembrie 2017, 07:22)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 19. noiembrie 2017, 00:25

Sunt curios daca in perioada asta cu temperaturile pe care ai spus ca le ai pe acolo (de altfel, similare cu cele de la noi) cu apa in crestere, etc. somnii umbla sa rapeasca in aceeasi maniera ca si in alte perioade ale anului.


Da. Indiferent de anotimp, indiferent de apa, cand aceasta urca brusc, ptr ei este un semnal ca pot rapi, prinde mai usor pestisorii mici. Eu am ajuns abia a 3a zi de apa mare la pescuit, cand defapt a inceput sa scada deja: -40cm peste noapte. Probabil ca in prima zi ar fi fost mult mai bine!

In prima zi debitul a fost asa de mare, ca viteza apei era de circa 5,5km/h. A 3a zi, la scadere, mai avea intre 2,4 si 2,8 km/h. Iar viteza normala a apei este de 1,4-1,8 km/h. Pe poza ce am postato mai sus am mers contra apei, cu viteza de 1,8km/h.

Ieri am fost din nou, si nu am mai vazut atata peste pe ecranul sonarului, doar ici colo cite unul rasfirat. Am reusit totusi sa prind un mititel de circa 1m:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare