Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 15. noiembrie 2017, 12:58

Proiect ordin de prohibitie pe 2018

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…itie%202018.pdf

Anul acesta a aparut ceva mai devreme. Sunt ceva schimbari care favorizeaza spiningarii, bine-nteles a acelor care practica c@R..In schimb pescarii comerciali din Delta par a fi avantajati fata de aceeasi perioada a anului 2017.

'''''''''''''''''''''''”Se interzice folosirea uneltelor de pescuit de tip setcă în bălţile, lacurile, gârlele şi canalele de pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării", în perioada 01 iunie - 30 septembrie inclusiv.”
- in propunerea de ordin de prohibitie pe 2018 lucrurile stau astfel: ASTA A FOST PE 2017



”Se interzice folosirea uneltelor de pescuit de tip setcă cu ochiul de plasă mai mic decât (a=70mm, 2a=140 mm) în bălţile, lacurile, gârlele şi canalele de pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării", în perioada 01 iunie - 30 septembrie inclusiv.” ASTA SE PRECONIZEAZA PE 2018.''''''''''''''''
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 15. noiembrie 2017, 19:49

Bine ca au dat drumul la stiuca, in prohibitie.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 16. noiembrie 2017, 14:13

Da,super!
Va fi macel pe salai si somn ! Oricum nu mai conteaza ca mai avem un pic si gatam tara asta cu totul! Cum am mai scris si pe rapitori...Romania nu este pregatita pentru asa ceva! Din toate punctele de vedere.Si eu ma bucur ,dar la anul tot aiudeanu va fi din nou pescar de spinning! Toti ,dar toti (aici intelegeti cum vreti :rizi: ) , vor da la orice alta specie mai putin stiuca ca stiti cum e ...in perioada aia apele Muresului sunt de obicei crescute si tulburi . Nu merge stiuca , insa somnul se hraneste grozav in luna mai pe apa mare! Plus cuiburile de salai din aprilie ...Avatii,care o mai ramas...Va fi vis! :drac2:
Vorba aia ..."Ca la mine ,cine sa fure? Eu ?!!! " :zid:

Ps: cand a mai fost liber inainte, toti dadeau la fund cu peste viu,la rame,etc.Si toti aveau pe mal un bat cu o oscilanta imensa ,struna si ce mai trebuie...Bine,nu in primul an ,cam in al treilea an si ultimul de liber la stiuca,dupa ce s-au prins! Apoi,anul urmator s-a inchis total si toata lumea a urlat ca e comunism,ca la altii e pe specii ,etc.De fapt se gandeau disperati la pestii care i-au ratat! Ca la noi Muresul da peste ,mai nou, doar in perioada amintita plus iunie! O fi bine,o fi rau ...

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 16. noiembrie 2017, 19:26

Si in varianta ailalta nu mai era nici un pescar afara si braconierii bagau linistiti plasele si curentau ca nu era cine sa ii dea in gat.
Daca se aplica , acum va avea cine.
La fel trebuie dati in gat si aia care retin pestele.
Intr-acolo trebuie sa ne indreptam energia mai bine decat sa cantam de pe acuma prohodul ca suntem atunci ca si in povestea aia cu drobul de sare.27 de ani ne-au bagat in cap ca ''nu se poate'' si i-am crezut si inconstient am creat situatia actuala si ei, smecherii care au facut asta au profitat 27 de ani..eu unul nu mai vreau sa repet aceasta greseala.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 16. noiembrie 2017, 20:21

"Bine" ca eu nu voi apuca nici un drill pentru ca voi fi plecat din tara toata primavara... :doarecapu:

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 20. noiembrie 2017, 18:46

Cineva m-a atentionat cu privire la art. 5 lit. ll: " râul Mureș, municipiul Arad, în zona balastierelor "La Vulpe" și " Del Bono", tot timpul anului;"

Se temea ca se va interzice pescuitul in orasul nostru (interpretand litera ca o enumeratie a municipiului si a balastierelor respective din judet).

Eu cred ca e o simpla greseala, in loc de "municipiul" trebuia scris "judetul". Adica eu vad intentia legiuitorului de a localiza (marca) de la scara larga la scara mica un anumit loc/zona.

Voi ce credeti? Si daca e o simpla greseala, nu ar trebui semnalata ca sa nu ne trezim cu amenzi inutile? :gandesc:

7

vineri, 23. februarie 2018, 18:08

Salut.
A apărut ordinul în MO.
Pana la urma îi ok.Stiuca are 2 perioade de prohibitie ca și anul trecut.
Ca noutate în Deltă știuca se poate pescui in afara perioadei de prohibitie numai în regim C&R.
E un început. ... :apl:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 23. februarie 2018, 21:01

Super! Ma temeam ca se gata Muresul de tot...E mai bine asa.In Ro mentalitatea de straita este litera de lege...

9

vineri, 23. februarie 2018, 21:35

e-Monitor - MonitorulOficial.ro
Dupa ce accesati, selectati data de 22.02 pe calendar, apoi nr.170.
Dupa ce se deschide pagina, sus, aveti posibilitatea sa selectati de la 1-la 16.
Selectati 10.Acolo incepe ordinul.
Ptr. "noutati" mergeti la Capitolul II, Art.7, lit b).
:noroc:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 23. februarie 2018, 21:42

Super! Ma temeam ca se gata Muresul de tot...E mai bine asa.In Ro mentalitatea de straita este litera de lege...


Zamfi,te cam temi de multe lucuri și ești atât de iritat dar in schimb eu unul nu am văzut o eliberare a uni peste din partea ta.
Nu am vrut sa fac off-topic dar chiar nu mai pot sa văd cum se plâng toate aceste persoane care nu ar elibera un peste,am multe cunoștințe de genul și m-am scârbit. :doarecapu:
:ciao:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 23. februarie 2018, 22:13

Apoi daca și la Zamfi exista suspiciunea că ii sacosar, ca retine mai mult decât zice legea și că nu eliberează putem sa le lăsăm dracului de forumuri si sa ne vedem de treaba. Sunt unii pescari care ajung la un nivel la care postarea unei eliberări nu mai are nici un farmec personal. Asta e tot și aici mă refer strict la mine.

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 24. februarie 2018, 03:13

:salut:

Îmi cer scuze pentru ca am îndrăznit sa îmi dau cu părerea in fata unor persoane care au ajuns la un nivel așa înalt...Am spus ce am avut de spus și in continuare nu am sa mai îndrăznesc sa spun ceva in fata acestor persoane cu grade înalte și îmi retrag scuzele.

:ciao:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 24. februarie 2018, 03:55

Am spus eu undeva ca am ajuns la un nivel înalt? Nivel înalt de ce? Da am ajuns la un nivel de lehamite de ce se intampla pe apele din România și din această cauză nu le mai vizitez și prefer incintele private. Tot din această cauză nu sunt interesat sa postez pe forumuri eliberări și pentru ca nu am nimic de demonstrat cuiva. Mai sunt si altii care gandesc la fel. Asta am vrut să spun. Polemica asta nu isi prea are rostul. Dar ca sa acuzi pe cineva eu cred ca trebuie sa il cunosti și să vii cu dovezi. La noi in Romania sa acuzi pe cineva gratuit și să încerci să ii patezi imaginea este o chestie prea des întâlnită și pe care eu nu o inteleg. Chiar nu am nimic cu nimeni dar daca suntem doar o mana de oameni pe acest forum cred ca nu ii greu sa ne respectăm între noi. :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 24. februarie 2018, 06:25

Continua tampenia de mentalitate ajvps-isto-ceausita , pescarii stau doua luni pe tusa, clienti siguri pe incinte ori ratacitori prin Ungaria, Serbia ori pe unde se mai poate. Se poate si mai rau , cred eu..La noi pe Mures, profitand de interdictia totala pentru unditari, braconierii consacarti de la 3 insule fac ravagii..nimeni nu-i poate controla caci din cate stiu eu nu exista barci in dotarea astora de trebuie sa controleze..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 24. februarie 2018, 07:03

:salut:

Gigi,la Alba a fost asociația “scobarul” care nu dispunea de barca,mașina de teren și alte echipamente pentru combaterea braconajului,a mers câțiva ani buni pana ca într-un final sa fie desființată anul aceasta,la ce sa ne așteptăm?Anul trecut in luna Noiembrie mi-au intrat doi fraieri cu barca in fire,noaptea și i-am adus pana la jumatea Mureșului fără sa știu ce trag,după tot eu am fost morcovit gândindu-ma ce s-ar fi întâmplat dacă intra cârligul într-unul din ei..? :doaaamne:

:ciao:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 24. februarie 2018, 09:01

Cataline ...nu stiu de unde ma cunosti tu asa bine! Sincer.Poate ca la tine trambitarea eliberarii este ceva maret ,dar la mine e...eu si constiinta mea! Acuma ca tu crezi ca esti unic chiar e problema ta si poti sa ma consideri cum vrei.Retine ca in ultimii 2-3 ani nu am pescuit la somn.Am mai prins intamplator.Speciile vizate au fost salaii si stiucile si nu cred ca vrei sa stii cati am eliberat...Totusi,ca sa te necajesc putin ,fara sa ne cunostem personal , aproape ca as putea baga mana in foc ca tu nu ai prins rapitori anul trecut cati am eliberat eu!Suna nasol ,stiu,lipsa de modestie si ce mai vrei tu. Si pentru asta imi cer scuze!
Ps:a nu se intelege ca nu retin peste!Singurul care il retin este salaul.In rest ...povesti de net ca de obicei si eu nu am chef de ele.De fapt taceam dar acuzele tale sunt prea de tot! Poate tu abia te apucai de pescuit ,cand eu eliberam pesti si mai puneam poze cu asa ceva ...O zi buna sa ai si fara suparare :noroc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »zamfi« (24. februarie 2018, 09:11)