Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 28. octombrie 2017, 07:45

Organele de control si puterea lor de a stopa braconajul...

:salut: ,
ne tot plangem ca nu mai avem peste in apele din Romania... s-a tot scris ca nu avem organe de control care sa "pazeasca" apele de braconieri, ca legile NU se aplica... ma rog, braconieri, sau toti acei pescari "sportivi" care baga la traista tot ce prind, inclusiv puietul, inclusiv 1 tona de peste daca se poate prinde intr-o zi, sau cei care ravnesc la o afacere ilegala prin vanzare de peste :gandesc:

Ce asteptam noi defapt de la organele de control?
Cine sa ne controleze?
Cum sa ne controleze?
De cite ori sa ne controleze?

As dori mult sa incercati sa descrieti putin planul vostru, cum l-ati aplica voi... mi-s tare curios :gandesc:

Sa nu uitam ca sunt sute de mii de km de maluri de ape in Romania! :noroc:

PS:
- in ultimii 8 ani, de cand pescuiesc pe apele din Germania, am fost controlat de exact 2x. Odata de politia fluviala, si odata de un grup de 3 controlori.
- in Franta, in ultimii 20 ani, am fost controlat de maxim 4x. Niciodata de politie, ci doar de grupuri de controlori. Dar, am fost de cel putin 20x de fata cand pescari sportivi atrageau atentia (in gura mare!) altor pescari sportivi daca li se parea numai ca acestia pescuiesc ilegal
- in Romania am intalnit pe saptamana de pescuit chiar si 5x controale din partea politiei de frontiera, cunosc cazuri unde prin camerele video au fost detectati cum trec "granita" spre Serbia (ilegal), si nu cunosc nici un pescar sportiv, nu am auzit niciodata pe mal sa se discute, sa se atraga atentia altor pescari ca nu pescuiesc legal! in afara de o singura persoana :zambet:

Bun, deci, cand faceti acest plan fictiv de protectie a apelor, va rog sa va ganditi la sutele de mii de km de maluri, la cite controale se fac totusi pe malul apei!

Poate reusim un plan care intradevar se poate pune in aplicare :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 28. octombrie 2017, 09:35

Eu vad 2 solutzii: inãsprirea regulamentelor si privatizarea apelor, chiar si partiala!
Doar o asociatie non-guvernamentala este in masura sa isi administreze eficient apele. O astfel de asociatie populeaza, amenajeaza, pescuieste si controleaza pescuitul pe apele ei, cu regulamentul ei propriu. Vinde ( sau nu) bilete sau abonamente de pescuit si banii rezultati ii reinvesteste in apele ei.
Dau 2 exemple:
Un lac superb sub-montan, populat in principal cu pastrav, salau si stiuca, devenise destinatia multor pescari rusi. Asociatia a limitat drastic( la 3) numarul de pesti nobili permis intr-o zi de pescuit, rusii continuau sa prinda mai mult, ascunzind pe unde stiau ei pestii in plus. Asociatia a tiparit pe permisul zilnic un tabel cu pestii nobili, pe care esti obligat sa il completezi la fiecare peste prins: daca te prinde controlul cu peste prins si tabelul incomplet, adio pescuit. S-au facut atitea controale si pînde pina i-au speriat pe fratii nostri din rasarit. Anecdota: la coada lacului, unde intra râul ( care pe citiva km e concesionat de un judecator din Suttgart), este un panou cu "Pescuitul interzis" scris in 3 limbi: germana, rusa si...românã. Eu i-am facut luni de zile "nazisti" pina le-am auzit povestea, acum ii inteleg, si cu toate restrictiile merg des acolo, chiar au peste.
Al doilea exemplu: un lac relativ mic in Franta, cu o populatie relativ mare de crap. S-au asociat vreo 50 de cetateni, nici macar toti pescari, au concesionat de la o femeie lacul ( vreo 3-4000€ pe an), l-au deznamolit, populat, si-au construit o cabana si au inceput sa vinda si bilete zilnice, 8€, permis pt.2 lansete si pt.un crap intre 4 si 8 kg. Totul a fost ok pina au dat rusii din Germania de ei, si cind au mai venit si o grupa de români, game over. Cu toate controalele, lacul era tot mai gol. S-au enervat si au introdus regulament "no kill", si n-a mai venit nici picior de est-european pe acolo. Duduie lacul de peste acum.
Imi imaginez cum si-ar administra apele o asociatie formata de colegii de pe forum... Ar fi super, nu?
:pescuit:

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 28. octombrie 2017, 13:11

In primul rand ar trebui pedepse mult mai mari decat sunt acum si in al doilea rand ar trebui puse in aplicare. Dar cum la noi birocratia e foarte mare, procesele dureaza 2-3 ani e greu sa faci ceva. Si de multe ori organele de control sunt legate de maini si de picioare chiar daca intentii bune au. Mai ales cum e in satele noastre pescaresti, daca ar auzi Nea Gheorghe care da cu curent ca vecinul Costica e la inchisoare pentru acelasi lucru si ca acum 3 zile si Nea Mitica a fost prins si la fel e la inchisoare, nu cred ca s-ar mai risca. Dar electricienii nostri sunt precum curvele - au zeci de amenzi si de dosare, dar intr-o ora sunt din nou in libertate si o iau de la capat

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 28. octombrie 2017, 18:44

In primul rand cred ca trebuie inceput cu schimbatul mentalitatii (usor-usor) sa constientizeze multi pescari ca atunci cand vad ceva in neregula pe apa imediat sa dea telefon la organele de control si chiar ei sa incerce sa zica ceva, sa faca ceva eventualilor braconieri.Stiu ca sunt si situatii destul de periculoase si risti sa iti iei bataie sau mai rau daca sunt multi si rai, stiu.... DAR ideea e sa nu intoarcem capul in alta parte si sa ne facem ca nu vedem.Asta incerc sa spun aici, efectiv sa nu ne facem ca nu vedem pentru ca asa braconierii au viata "usoara".
Nu stiu daca ar trebui pedepse mai mari :gandesc: sunt tari in lumea asta unde spre ex traficul de droguri e pedepsit cu moartea dar unii continua sa faca trafic de droguri in tarile respective..asta spune tot, tot timpul o sa existe vreun braconier care o sa incerce sa "fure" peste, ideea e sa le diminuam numarul :drac2: :drac2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 29. octombrie 2017, 04:46

In primul rand cred ca trebuie inceput cu schimbatul mentalitatii (usor-usor) sa constientizeze multi pescari ca atunci cand vad ceva in neregula pe apa imediat sa dea telefon la organele de control si chiar ei sa incerce sa zica ceva, sa faca ceva eventualilor braconieri.Stiu ca sunt si situatii destul de periculoase si risti sa iti iei bataie sau mai rau daca sunt multi si rai, stiu.... DAR ideea e sa nu intoarcem capul in alta parte si sa ne facem ca nu vedem.Asta incerc sa spun aici, efectiv sa nu ne facem ca nu vedem pentru ca asa braconierii au viata "usoara".
Nu stiu daca ar trebui pedepse mai mari :gandesc: sunt tari in lumea asta unde spre ex traficul de droguri e pedepsit cu moartea dar unii continua sa faca trafic de droguri in tarile respective..asta spune tot, tot timpul o sa existe vreun braconier care o sa incerce sa "fure" peste, ideea e sa le diminuam numarul :drac2: :drac2:


Asta este si parerea mea, Mane... prea multi se uita, intorc capul si nu spun nimica, apoi se miauna stanga-dreapta ca organele nu fac nimica :nunteleg:

Am explicat asta unui prieten, si a inteles... la urmatoarea iesire la pescuit dupa ce vb cu el, a vazut un "greblar", si cu toate ca l-au apucat emotiile si tremuriciul, s-a luat de el in gura mare si i-a spus ca vrea sa pescuiasca in continuare, sportiv! Greblarul s-a luat si a plecat bolborosind... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com