Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 21. ianuarie 2018, 16:14

Mie imi plac la nebunie sfaturile tale si ale celorlalti maestri! Plecaciuni, stiu eu de la ce pescari vin!
Iar interzicerea sonarului e doar una dintre regulile de pe lacul respectiv, care e inchis din noiembrie pina in mai, populat anual cu salau si lunar cu pastrav, cu o populatie nedorita si prea mare de stiuca. Pestii prinsi trebuie scosi (maxim 3) pt. a nu-i chinui (?!), C&R e interzis, poti elibera doar pe cei subdimensionali. Stiuca e nedorita, poti prinde cita vrei. Motoare la barci interzise samd.
Restrictii multe, venind de la cea mai conservatoare asociatie de pescuit pe care o cunosc. Dar au un lac de elita!
Eu am dat exemplele astea ca un argument pentru o "privatizare" macar partiala a apelor si in Romania. Cind vorbim de Grüntensee in Bavaria vorbim despre pescuit, cind vorbim despre Barajul Ighis din Medias, de exemplu, vorbim despre gratare, manele, nu despre pescuit. Asta a incetat de multa vreme, si Doamne ce salai frumosi erau odata acolo! Si ar fi iar, daca s-ar ocupa cineva cum trebuie.
In fine, am deraiat, mai bine merg in pivnita sa-mi fac ordine in scule si in minte, am subiecte multe de gandire acum :prieteni: