Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Luci Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 21. ianuarie 2018, 16:14

Mie imi plac la nebunie sfaturile tale si ale celorlalti maestri! Plecaciuni, stiu eu de la ce pescari vin!
Iar interzicerea sonarului e doar una dintre regulile de pe lacul respectiv, care e inchis din noiembrie pina in mai, populat anual cu salau si lunar cu pastrav, cu o populatie nedorita si prea mare de stiuca. Pestii prinsi trebuie scosi (maxim 3) pt. a nu-i chinui (?!), C&R e interzis, poti elibera doar pe cei subdimensionali. Stiuca e nedorita, poti prinde cita vrei. Motoare la barci interzise samd.
Restrictii multe, venind de la cea mai conservatoare asociatie de pescuit pe care o cunosc. Dar au un lac de elita!
Eu am dat exemplele astea ca un argument pentru o "privatizare" macar partiala a apelor si in Romania. Cind vorbim de Grüntensee in Bavaria vorbim despre pescuit, cind vorbim despre Barajul Ighis din Medias, de exemplu, vorbim despre gratare, manele, nu despre pescuit. Asta a incetat de multa vreme, si Doamne ce salai frumosi erau odata acolo! Si ar fi iar, daca s-ar ocupa cineva cum trebuie.
In fine, am deraiat, mai bine merg in pivnita sa-mi fac ordine in scule si in minte, am subiecte multe de gandire acum :prieteni: