Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 26. octombrie 2017, 02:01

Marimea somnului dupa zgomotul facut...

:salut: ,
stand in Spania la o partida de stationar din barca, spre seara, somnii au inceput sa iasa la suprafata in jurul nostru. Eu priveam intr-o parte, Martin, stand cu fata la mine, acoperea alt unghi... asa ca, neavand ce face in timpul cit somnii nu erau interesati de momelile noastre, am ghicit marimea somnului in functie de zgomotul auzit in timpul iesirii acestuia la suprafata.

Voi ce parere aveti, se poate recunoaste marimea somnului dupa plescaitura, zgomotul facut de acesta la suprafata pei? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 26. octombrie 2017, 08:15

Depide de experienta...adica daca ai prins somni si ai pierdut seri in asteptarea lui...daca doar ai fost purtator de bete...eu zic ca nu faci diferenta intre un somn si o rapitura de avat.salau sau stiuca.. :rizi:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 26. octombrie 2017, 08:19

Vi s-a intamplat sau ati auzit cazuri cand un somn iesit la suprafata sa fie lovit/atins cu barca ?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 26. octombrie 2017, 21:05

:salut: ,
Voi ce parere aveti, se poate recunoaste marimea somnului dupa plescaitura, zgomotul facut de acesta la suprafata pei? :gandesc:


Eu cred ca e destul de greu de recunoscut marimea somnilor dupa plescaitura insa cine are ceva experienta de multe ori cred ca isi poate da seama daca somnul era mare sau mic.Dupa ce auzi cateva sute chiar mii de "plescaituri" e imposibil sa nu iti intre ceva in cap...oricum aia mari cateodata fac niste "tumbe" inconfundabile :buaaaah:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 27. octombrie 2017, 07:31

La Galati se vad destul de des pleoscaituri de somni mari spre foarte mari.. cand isi ridica pana si o trantesc de suprafata apei, improscaie apa de zici ca a cazut cineva in apa... :soc: Cu timpul iti formezi urechea, este imposibil sa nu o faci.. Inclusiv moacele fac ca un fel de clac cand rapesc in mal obletii..
'' Carpe diem ! ''

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 27. octombrie 2017, 14:06

Acel "clac" l-am mai auzit si eu la Mures.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 28. octombrie 2017, 08:56

In general se poate aprecia marimea somnului dupa zgomotul facut.Dar iti trebuie multa experienta ,sa intelegi cand sunetul este facut din atac sau din "distractie".O codita de somn care plescaie in pelicula nu suna ca un "clanc" ati spus parca... In plus ,daca atacul se intampla in repezis puternic,cu apa mica, sunetul de vanatoarea al somnului este din nou altul .Cei ce pescuiesc pe repezisuri cu apa de 1m noaptea stiu ce zic.Deci eu zic ca merge estimarea,dar atentie,doar estimarea! Surprize vor aparea cu siguranta.Parerea mea.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 9. noiembrie 2017, 22:57

In general se poate aprecia marimea somnului dupa zgomotul facut.Dar iti trebuie multa experienta ,sa intelegi cand sunetul este facut din atac sau din "distractie".O codita de somn care plescaie in pelicula nu suna ca un "clanc" ati spus parca... In plus ,daca atacul se intampla in repezis puternic,cu apa mica, sunetul de vanatoarea al somnului este din nou altul .Cei ce pescuiesc pe repezisuri cu apa de 1m noaptea stiu ce zic.Deci eu zic ca merge estimarea,dar atentie,doar estimarea! Surprize vor aparea cu siguranta.Parerea mea.


Sunt de aceeasi parere cu Zamfi. Experienta te poate ajuta in cele mai multe cazuri sa apreciezi destul de bine dimensiunea unui somn in functie de zgomotul pe care il face ... mai ales daca este un atac. Atunci cand "se joaca" e ceva mai ciudat si daca nu il vezi cam greu cu apreciatul.

Au fost cateva cazuri (in mod special atunci cand "culeg" pestisorii de langa maluri pe timp de noapte) in care inclusiv niste somni de 1,5-1,7m au facut niste "zgomote" de credeai ca s-a ridicat vreun crap sa ia o gura de aer si sub nici o forma nu banuiai ca e ditamai dihania sub apa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 10. noiembrie 2017, 08:27

Asa este, nu se poate spune cit de mare este dupa zgomotul facut.
Am vazut somni de 2 m care s-au intors pe apa atata de finut, ca doar un "plici" s-a mai auzit de la coada. Iar somnici de 1 - 1,5 m faceau uneori atata zgomot, de zici ca rapea un crocodil... iesea cu capul in sus, lovea apa cu capul, apoi plescaia apa cu coada, dupa care se intorcea 360° la suprafata apei. :rizi:

Dupa parerea mea, oricit de experimentati sunt pescarii de somn, nu se poate aprecia marimea somnului dupa zgomotul ce il face la suprafata apei.
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com