Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 24. octombrie 2017, 13:49

Ebro - râul visurilor oricărui pescar de somn!

Planul de la inceputul anului a fost un pescuit de 3 saptamani pe Ebro. Plecat de sus, de la Escatron, apoi Mequinenza, Riba Roja, Xerta... verticala, clonc, stationar... cu rame, calamar, peste viu, pelleti, si bine-nteles si putin spinning.
Partenerul de pescuit, Martin, avea sa se intereseze de toate rampele de lansare a barcii, si de facut lista de cumparaturi si materiale necesare. Eu, restul: barca cu motor, nr de inmatriculare ptr barca, planul zilnic ptr tehnicile de pescuit pe diferitele locuri.
Insa, nu dupa mult timp, din unele motive personale, se reduce excursia la 2 saptamani. Ok... sau ne-ok :nunteleg:
Chiar inainte de plecare, catalonezii o iau razna, si se speculeaza in presa germana interventii militare, poate chiar si inchiderea granitelor. In acelasi timp, unele banci si firme pleaca rapid din Barcelona, motiv care ne da de gandit, si renuntam ptr citeva zile la excursia pe Ebro.

Sa nu stam cu mainile in buzunare, la prea mare distanta de granita Spaniei, ne punem pe drum spre sudul Frantei. Si chiar in primele 2 zile reusim sa prindem cei 5 somni francezi: 1,2 - 1,35m si 1 bucata de 2m+. A 3a zi insa o gherla totala!

"Ghinioanele" au inceput sa se tina in lant: apa mica din rauri ne face alegerea unei locatii fixe dificila, rampe proaste de lansare a barcii ne pun zilnic la zeci, chiar sute de km deplasare cu masina, apoi demoralizarea colegului la maxim, neatentia mea la lansarea barcii la apa care provoaca un mic accident la portbagajul masinii... si una peste alta, pesti multi vazuti pe ecranul sonarului, dar care nu voiau sa colaboreze mai deloc cu noi!

Hotarati sa oprim excursia si gata impachetati sa ne intoarcem acasa, catalonezii anunta amanarea referendumului cu 10 zile! Super, suficient ptr a incerca citeva locatii pe Ebro! In sfarsit speram sa iasa si pe ulița noastra soarele! :bucuros2:

Pescuitul pe Ebro s-a aratat la fel de anevoios, dar cit de cit cu un succes mai mare decit in sudul Frantei.
Prima locatie, pe zona Escatron, pur si simplu ne-a ingrozit! Ebro era asediat de cea mai imputita si nesuferita specie pe care o cunosc: braconierii fomisti! :vomit:

Dupa o sesiune de spinning de pe mal, cu ceva pesti marunti si "dureri de burta" la auzul manelelor de pe mal, ne hotaram sa schimbam locatia. Ne-a fost repede clar ca zona este aproape moarta. Nu a fost o problema prea mare, deoarece am hotarat sa dormim sub cerul liber, fara a instala corturile, astfel ca aceste miscari in cautarea de locuri bune, sau si mai bune, se faceau fara eforturi prea mari.

Avand insa in vedere o plecare la drum chiar si pe inserate, consumul de alcool s-a rezumat aproape la zero pe toata perioada excursiei... :doarecapu: :rizi: Dar partea buna a fost ca, concentrarea asupra pescuitului sa ridicat la maxim :bravo:

A 2-a locatie era ceva mai ok... pesti multi, intre 1,5 - 1,95 m in prima zi, apoi a 2a zi au venit si 3 somni de 2m+, dintre care unul a avut un cap enorm! de parca s-a oprit din crestere in lungime, si s-a marit peste masura in diametrul capului! :noroc: Dupa care au inceput a 3a zi sa muste pesti din ce in ce mai mici...

Ne mutam din nou, cautam, schimbam, si incercam diferite stiluri de pescuit si momeli, prin care sa pacalim somnii capitali.

Ca si o paranteza, pescuitul somnului mi se pare cel mai interesant si captivant pescuit! Este un peste care ajunge la dimensiuni mari si foarte mari, iar metodele de pescuit sunt foarte multe: stationar de pe mal, stationar din barca, la fundul apei sau la suprafata, activ pe verticala sau clonc, spinning, si asemenea si momelile folosite pot varia enorm!

Ajunsi in urmatoarea locatie, incepem cu pesti mici in drill, dupa care vine si unul de 2m+, si terminam cu unul de 1,9m.

Plecam mai departe, pe o noua locatie, si aici ne hotaram sa ramanem cel putin 3 zile, adica pina la final. Insa, cum era de asteptat, ne-am mutat urmatoarea zi din nou... acuma insa chiar pe ultima locatie! :rizi:
Aici au fost multi pesti de talie medie: 1,5 - 1,85 m, si cel mai frumos peste al excursiei a fost un Mandarin de 2m+, putin pigmentat cu galben-portocaliu si cu mustatile galbene.

Cu toate ghinioanele de la inceputul excursiei, am avut placerea sa drilluiesc foarte multi somni, si onoarea sa ii prind pe cei mai mari dintre cei prinsi! Cu un total de 57 de somni capturati, dintre care 52 pe Ebro, ne-am declarat destul de multumiti, cu toate ca, speram ca numarul capturilor peste 2m+ sa fie mai mare decit 6.

Ne-a fost imposibil sa facem poze cu toate capturile, deoarece am incercat sa nici nu ii ridicam in barca, si sa ii eliberam cit mai rapid posibil.

Aici doar citeva poze cu pestii prinsi, poze pe care deja le-ati vazut:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2850 index.php?page=Attachment&attachmentID=2851 index.php?page=Attachment&attachmentID=2852 index.php?page=Attachment&attachmentID=2853 index.php?page=Attachment&attachmentID=2854
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 24. octombrie 2017, 15:53

frumoasa aventura Zorane ... pacat ca nu ati pozat toti pestii ... si ca nu i-ati pozat asa cum se cuvine.

m-a lasat cu un gust amar in gura faza cu "fomistii" ... din pacate specimenele respective zburda libere pe ape facand pagube peste tot pe unde le calca picioarele alea nenorocite. consider ca Ebro mai are de "trait" doar cativa ani pana vor reusi sa reduca numarul somnilor spre 5% din ceea ce a mai ramas. situatia este oarecum asemanatoare cu apele italiene unde din punctul meu de vedere nu stiu daca a mai ramas 10% din populatia de somni prezenta.

gandeste-te ca eu am de-a face cu paraziti de genul celor pomeniti de tine aproape la fiecare iesire ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 24. octombrie 2017, 16:41

Ooohooo! 57 de somni in 2 saptamani...si unii de dimensiuni notabile! Fantastic! :buaaaah:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 24. octombrie 2017, 16:59

Faina vacanta, 57 de somni altii nu prind intr-o viata.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 25. octombrie 2017, 07:58

Ooohooo! 57 de somni in 2 saptamani...si unii de dimensiuni notabile! Fantastic! :buaaaah:


Merci! Dar au fost efectiv "doar" 10 zile de pescuit :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 25. octombrie 2017, 08:07

gandeste-te ca eu am de-a face cu paraziti de genul celor pomeniti de tine aproape la fiecare iesire ...


Nu chiar ca si acolo...
Mi-a povestit Martin ca, acuma vre-o 6 ani, a fost in zona Escatron. Drilluieste el un somn de 2m+, iar citiva romanasi, vecini de tabara cu ei, stau si se uita si se mira. Il scot pe prelata, il fotografiaza si da sa il elibereze... la care sar romanasii ca arsi si vor sa ii ia pestele. Ok, citeva schimburi de vorbe, si romanasii pleaca nervosi la cortul lor, circa 50m distanta.
Ziua urmatoare prind si ei unul de 2m+, il leaga cu franghia de mal si fac focul pe jos, intre niste pietre... cand jarul era gata ptr gratar, il striga pe Martin sa se uite la ei. Trag pestele din apa de sfoara, si cu toporul ii taie o bucata din coada si o pun la prajit. Pestele, inca viu, vine impins inapoi in apa, si incepe cheful cu manele. Dupa 1 ora, il striga din nou pe Martin, sa vada cum ii mai taie o bucata din coada, si tot asa pina la 2 noaptea cand a murit somnul in chinuri si apoi l-au taiat bucati.

Poti sa iti inchipui ca exista pescari, oameni care fac astfel de gesturi? :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 25. octombrie 2017, 09:40

Zorane ... cu povestea de mai sus ai reusit sa imi strici ziua. Nu credeam ca exista asa ceva ... dar se pare ca nu ar trebui sa ma mai mire nimic. Si atunci sa mai spuna cineva ca nu exista nici un motiv de lamentare asupra majoritatii pescarilor romani.

jegurile alea meritau sa le fie taiat un picior cu acelasi topor si aruncati in apa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 25. octombrie 2017, 09:52

Mi-e rusine ca sunt roman cand aud asa ceva! Pe de alta parte nu e cinstit fata de romanul corect sa spun asta, astfel incat cred ca mai degraba mi-e rusine de fapt ca sunt "fiinta inteligenta", adica om. Doar omul a dat dovada de-a lungul istoriei de astfel de gesturi bolnave, indiferent de nationalitate.

Suntem o plaga pentru pamantul asta.... :vomit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 25. octombrie 2017, 10:01

Zorane ... cu povestea de mai sus ai reusit sa imi strici ziua. Nu credeam ca exista asa ceva ... dar se pare ca nu ar trebui sa ma mai mire nimic. Si atunci sa mai spuna cineva ca nu exista nici un motiv de lamentare asupra majoritatii pescarilor romani.

jegurile alea meritau sa le fie taiat un picior cu acelasi topor si aruncati in apa ...



Anem, probabil majoritatea pescarilor sportivi din Romania ar fi in stare sa faca astfel de gesturi! Gandestete ca pestii capturati de ei sunt lasati in chiuveta sau in pungi sa se asfixieze! Si sunt transati ptr vanzare sau consum propriu de vii :doarecapu:
La fel si pescarii comerciali, toti pescarii comerciali, isi arunca capturile prin barca, portbagaje, pungi si chiar in congelatoare de vii. Nici un pescar comercial din citi am vazut nu omoara pestele inainte de a-l baga in congelatoare sau inainte de transare, acestea se fac pe pestele viu, fara !anesteziere" :vomit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 25. octombrie 2017, 12:45

Anem, probabil majoritatea pescarilor sportivi din Romania ar fi in stare sa faca astfel de gesturi! Gandestete ca pestii capturati de ei sunt lasati in chiuveta sau in pungi sa se asfixieze! Si sunt transati ptr vanzare sau consum propriu de vii :doarecapu:
La fel si pescarii comerciali, toti pescarii comerciali, isi arunca capturile prin barca, portbagaje, pungi si chiar in congelatoare de vii. Nici un pescar comercial din citi am vazut nu omoara pestele inainte de a-l baga in congelatoare sau inainte de transare, acestea se fac pe pestele viu, fara !anesteziere"


Este bine sa vedem lucrurile intr-un context mai larg cand dezbatem asemenea probleme... :).
Si ca sa fie clar de la inceput, personal nu omor nici macar furnici sau gandaci atunci cand pot evita asta, cu atat mai putin animale mai evoluate... :).

Cati dintre pestii pescuiti COMERCIAL in TOATA lumea asta sunt anesteziati inainte de a-i lasa sa se sufoce sau a-i baga la congelat?
A vazut cineva imagini de la MASACRUL GRATUIT pe care-l fac nu stiu ce finlandezi/norvegieni/suedezi sau oricum de acolo de prin zona asupra DELFINILOR, o data pe an de nu stiu cate sute de ani, ca sa-si dovedeasca "barbatia"? As pune eu poza da` NU VREAU s-o caut ca ultima data cand m-am uitat la ea mi-o fost rau toata ziua....
Cred ca educatia este foarte importanta in povestea asta pt. ca nativ, oamenii sunt animale indiferent in ce tara se nasc... parerea mea. :)

L.E. - A chinui un animal la modul descris mai sus tine deja de bolile psihice, nu mai are legatura cu pescuitul, fie el sportiv sau comercial.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 25. octombrie 2017, 13:27


A vazut cineva imagini de la MASACRUL GRATUIT pe care-l fac nu stiu ce finlandezi/norvegieni/suedezi sau oricum de acolo de prin zona asupra DELFINILOR, o data pe an de nu stiu cate sute de ani, ca sa-si dovedeasca "barbatia"? As pune eu poza da` NU VREAU s-o caut ca ultima data cand m-am uitat la ea mi-o fost rau toata ziua....


cred ca erau balene dar oricum asta e irelevant...




Cred ca educatia este foarte importanta in povestea asta pt. ca nativ, oamenii sunt animale indiferent in ce tara se nasc... parerea mea.

L.E. - A chinui un animal la modul descris mai sus tine deja de bolile psihice, nu mai are legatura cu pescuitul, fie el sportiv sau comercial.


Mda, daca ar ramane la stadiul de animale tot ar fi bine ca nu ar omori decat pentru a se hrani sau apara...insa unii sunt atat de "educati" incat nu mai sunt nici animale, nici oameni...cred ca ceva rang special...sub-oameni, gunoaie, etc. indiferent cum ii numim tot aia sunt...

Subscriu, de aia ziceam si eu de gesturi bolnave, asa ceva nu ar putea face un om normal care are cat de cat suflet sau constiinta!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 25. octombrie 2017, 13:28

Informer, nu am scris cele de mai sus ca ceva deosebit, sau special! E clar ca in toata lumea asta pescarilor comerciali trateaza pestii ca pe o prada, exact cum si-o trateaza un animal.
De aceea, nu e de mare mirare ca si pescarii sportivi sa faca asa ceva :vomit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 25. octombrie 2017, 13:33

Problema este atunci cand pescarul sportiv incepe sa se creada comercial...

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 25. octombrie 2017, 13:47

Si inca ceva ce ma framanta demult: fara a devia prea tare de la subiect insa consider ca e cat se poate de relevant in cazul de fata!

Nu inteleg de ce atata vreme cat eu si altii ca mine, spre ex., in calitate de biolog si ornitolog a trebuit sa trec examene de etica si cunostinte de specialitate foarte solide pentru a obtine un permis de inelator autorizat de pasari salbatice (in scop stiintific), iar toti dezaxatii pot pune mana pe permise de vanatoare si pescuit doar scotand banul! Nimeni nu ii intreaba daca recunosc corect speciile nici daca sunt intregi la cap. Si uite asa, mai pica si cate o specie protejata, mai pica si cate o coada din pestele inca viu tras la mal, etc. Adica, e fain sa ceri mai mult de la mine decat de la unul care merge clar cu scopul de a face macel?

Daca as avea puterea, as schimba radical modul de obinere al permiselor ANPA + evident, controalele regulate si stricte sa devina realitate, iar astfel s-ar putea ajunge la o situatie normala cat de cat. E inadmisibil ca oricine sa poata sa devina pescar fara sa fie supus unor teste!!!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 25. octombrie 2017, 13:50

E inadmisibil ca oricine sa poata sa devina pescar fara sa fie supus unor teste!!!


Nu suntem singura tara din EU unde se obtine permisul fara teste... de ex chiar si in Germania, ca turist, il obti ptr 4 sapt pe an fara teste/ examene.
Franta nu e nevoie de examen, Spania asemenea... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 25. octombrie 2017, 14:37

Din cate stiu sunt tari unde este nevoie de un examen de baza. Sunt si altele unde stiu sigur ca s-a interzis vanatoarea pentru cativa ani! Acolo nu mai poti resuscita animalul dupa ce l-ai impuscat, dar in cazul pescuitului eu cred ca s-ar putea organiza totul mai in favoarea populatiilor de pesti, si implicit a pescarului sportiv pana la urma!

Oricum, nu mi se pare normal in contextul actual al lumii sa mai dam voie oricui sa "se joace" cu viata animalelor pentru ca s-a platit o taxa. De altfel, daca nu ar fi atata ipocrizie si interes, nici nu s-ar mai pescui decat in regim C&R obligatoriu!

Dar pe de o parte se aloca sume enorme pentru conservare, iar pe de alta parte dam liber la "distractie". Un ihtiolog este mai aspru tratat pentru a-si face meseria decat un "ihtiofag uman"...

Vrei peste bio? Cumpara de la pescarul comercial care pescuieste reglementat in ape interioare sau pelagice. Vrei sa simti putina adrenalina prinzand un peste? Da un examen de jumate de ora in care dovedesti ca ai un minim de cunostinte si etica, ia-ti permisul si pescuieste dar si elibereaza!

Nu mai traim vremurile cand trebuia sa mergem la vanatoare sau la pescuit ca sa supravietuim. Cu ceva exceptii...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 25. octombrie 2017, 16:34

[

A vazut cineva imagini de la MASACRUL GRATUIT pe care-l fac nu stiu ce finlandezi/norvegieni/suedezi sau oricum de acolo de prin zona asupra DELFINILOR, o data pe an de nu stiu cate sute de ani, ca sa-si dovedeasca "barbatia"? As pune eu poza da` NU VREAU s-o caut ca ultima data cand m-am uitat la ea mi-o fost rau toata ziua....

cred ca erau balene dar oricum asta e irelevant...


Am gresit tara, era Danemarca....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 25. octombrie 2017, 17:12

Am gresit tara, era Danemarca....



:doarecapu: :doarecapu: :doarecapu: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 25. octombrie 2017, 18:20

Si ca sa revenim la topic, felicitari pentru somnii prinsi! :noroc: Mi-ar placea ca intr-o buna zi sa am parte de un astfel de concediu pe Ebro!