Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

georgenor

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »georgenor«

Răspunsuri: 1

Membru din: 6. octombrie 2017

Locație: Bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 6. octombrie 2017, 14:49

Fir intins!

Salut!

Ma numesc George si sunt din Bucuresti. M-am nascut si am copilarit in Braila, unde moaca, somnoteiul si somnul nu erau nici raritati si nici capturi de trofeu. In acele vremuri, acum 40 de ani, somnul prins avea 2 destinatii finale. tigaia sau ceaunul de facut sapun ( in cazul exemplarelor foarte mari ). Vremuri grele si, slava domnului, demult apuse.
Desi, am vazut somn prins de tatal meu, carat la caruta, de ii atarna coada pe drum, probabil peste suta de Kg, nu am prins niciodata mai mare de 3-4 kg. Dadeam la pripon, cu momeala vie ( coropisnita, lipitori si jai ), in zona cu anafoare, in Dunare sau pe canale.
Dupa plecarea mea la studii in Bucuresti, nu am mai pescuit la somn, avand o pauza atat de lunga, ca nu mai cunosc nici noua tehnologie si nici noile metode de a captura aceasta specie.
M-am alaturat acestui forum pentru a reinvata ''mersul pe bicicleta'' si in speranta ca voi recapata gustul pescuitului la somn.
Fir intins! :salut:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 12. octombrie 2017, 21:15

Bun venit, George, fir intins!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare