Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 1. octombrie 2017, 00:13

Gonflabila de 3,3 sau de 3,8? ....sau mai bine fibra?

Salutare tuturor. Incepand cu anul viitor as vrea sa ma initializez in tainele "cloncanitului". Pana acum am prins peste doar de pe mal....fie ca era vorba de stationar sau de spinning, niciodata nu am pescuit din barca, asa ca experienta mea tinde catre 0. Pasionat de prinderea somnului si curios sa incerc metoda la clonc, sunt pus in fata unor semne de intrebare, nestiind ce barca sa aleg.
In primul rand ar trebui sa expun conditiile mele, ca sa ma puteti sfatui cat mai bine ce sa aleg. Avand in vedere ca voi iesi de 2 maxim 3 ori pe an la pescuit cu barca, din start bugetul nu este prea generos. Pescuitul va fi 99% pe Dunare sau pe canalele aferente. Cu toate ca as putea visa la o barca de fibra, faptul ca ai nevoie de un motor mare (implicit permis), plus peridoc, plus taxe etc, ma face sa-l consider doar un vis. Nu as vrea sa repet o greseala a mea de anul acesta, cand am cumparat un ATV nou, in speranta ca ma voi plimba cu el si intr-un an abia am facut 120 km.....practic bani blocati degeaba. Cam asta e motivul principal pentru care caut o barca de buget dar care sa imi ofere minimul de siguranta, avand in vedere ca o voi folosi pe Dunare.
Cea mai probabila varianta este o gonflabila de 3,3 sau de 3,8. Motorul va fi de 5 cp pentru ca nu vreau sa ma complic cu acte si permise. Transportul barcii se va face pe o remorcuta usoara de 750 km (cu tot cu protap are 2,70 m). Daca va fi necesar, ii pot face un suport pe remorca incat sa stea bine barca si sa poata fi prinsa bine. Barca de 3,3 are 1,51 m latime, ceea ce ar insemna ca se va incadra mult mai bine pe remorca. Cea de 3,8m, pe langa lungimea mai mare (ar insemna sa iasa in spatele remorcii cam 1,3m) are si o latime ceva mai mare de 1,87m.
Si ca sa nu o mai lungesc mult ca deja am scris cat un volum din Shogun, cel mai mult ma tenteaza varianta de 3,3 dar ma macina mai multe intrebari:

1. E suficient loc pentru 2 persoane la clonc?
2. Poti sta in picioare fara sa existe riscul sa te rastorni, in cazul unui dril?
3. Ca si dimensiune este ok sa o folosesc pe Dunare?
4. in cazul unei capturi record (sunt mici sansele dar e gratis sa visezi) poti trage pestele in barca fara sa existe riscul de rasturnare?
5. Face fata motorul de 5 cp?


Ca si firma, m-am orientat catre Aqua Storm STK 330 cu chila gonflabila. Aveti recomandari bune vis a vis de acest producator?
Multumesc tuturor colegilor care ma vor ajuta cu sfaturi sau indrumari. Avand in vedere ca achizitia se va face prin iarna-primavara, sunt deschis si la alte sfaturi si idei :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 1. octombrie 2017, 21:51

1. E suficient loc pentru 2 persoane la clonc?

E suficient chiar si la spinning.
2. Poti sta in picioare fara sa existe riscul sa te rastorni, in cazul unui dril?

Da.
3. Ca si dimensiune este ok sa o folosesc pe Dunare?

Da.
4. in cazul unei capturi record (sunt mici sansele dar e gratis sa visezi) poti trage pestele in barca fara sa existe riscul de rasturnare?

Da.
5. Face fata motorul de 5 cp?

Functie de barca de 3,3, poate face fata si la 15. Daca intrebi "invers", in sensul ca daca nu-i prea mic de 5... ii cam mic da` depinde cat de repede vrei sa te deplasezi.
Ca si firma, m-am orientat catre Aqua Storm STK 330 cu chila gonflabila. Aveti recomandari bune vis a vis de acest producator?

Sunt barci facute de firme mai cu traditie insa mai scumpe... alternativ uita-te ce au la Elling, am luat una mai ieftina si mi se pare ca-i la fel de bine lucrata ca Yamaha-u` pe care l-am avut inainte... si are 5 ani garantie(2,70m / 1500RON).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 2. octombrie 2017, 09:26

Problema cu gonflabila e ca îți ocupa 80 cm din lățime doar baloanele bărcii , practic rămâi cu 70!cm interior lățime, util. Sa nu mai zic umflat dezumflat montat, riscul sa o spargi .. etc.
La fel ca tine pana la primăvara și eu vreau sa achiziționez o barca + motor. Mam orientat spre un Bic245 pana la urma e de 10 ori mai practic din toate punctele de vedere, mai stabil si mai mare(deh baloanele)!, plus ca poți sa o modezi cum vrei , cu scaun, scaun rotativ cu spătar, suporta cu prindere, etc , imaginație sa ai. Și costa tot cât un Elling 340 gonflabil .
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 2. octombrie 2017, 10:50

Sau mai bine fibra !!! intr o fibra poti pune un colac ..dar intr un colac nu poti pune o fibra !!! :rizi: iar acu daca tot veni frigul sa stai in cauciucul ala !!! :gandesc: :clonk :clonk :furtuna: :furtuna: vezi pana si semnul arata o barca nu un colac !!! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 2. octombrie 2017, 12:01

La 3 m cu chila gonflabila glisezi sigur cu 5 cai ,mai mare nu stiu daca mai reusesti sa glisezi.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 2. octombrie 2017, 12:06

Problema cu gonflabila e ca îți ocupa 80 cm din lățime doar baloanele bărcii , practic rămâi cu 70!cm interior lățime, util. Sa nu mai zic umflat dezumflat montat, riscul sa o spargi .. etc.
La fel ca tine pana la primăvara și eu vreau sa achiziționez o barca + motor. Mam orientat spre un Bic245 pana la urma e de 10 ori mai practic din toate punctele de vedere, mai stabil si mai mare(deh baloanele)!
Eu zic sa te mai gandesti, cunosc bine barca, are prietenul meu cu care merg la spinning la clean. Daca ai 70 Kg si o iei pt. Timis merge, pt. altceva nu prea cred.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 2. octombrie 2017, 12:36

Pt altceva de ce sa nu meargă ? Din moment ce suporta încărcătura in jur de 600 kg cât o gonflabila, are spațiu util dublu,etc. Spune un motiv? Și Pt clonc oricum nu ieși pe valuri mari ai vânt dacă te referi ca gonflabila e mai înaltă cu 5 centimetri și te stropește mai puțin?
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 2. octombrie 2017, 14:56

Pneumatica mi se pare muuult mai stabila fata de o fibra. Esti mai in siguranta...Problema e la valuri si vant puternic. Dar zi-mi barca care nu este...Si ca o completare, cu 5 cai fugi..glisezi ca lumea.
'' Carpe diem ! ''

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 2. octombrie 2017, 15:22

BAIETI, E DOAR PAREREA MEA DAR: EU AS VOTA ASA:

1.FIBRA
2. GONFLABILA
3. BARCUTELE BIC SUNT PENTRU LACURI MICI, NU APE UNDE SE POATE MONTA REPEDE O FURTUNA, VALURI.ETC. :clonk

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 2. octombrie 2017, 20:36

..., cu 5 cai fugi..glisezi ca lumea.


Pentru glisaj, in principiu, pentru fiecare cal putere greutatea (barca, motor, rezervor, bagaj, conducator) nu trebuie sa depaseasca 30Kg dupa unii sau chiar 25Kg dupa altii. Din experienta proprie, si fara falsa modestie am ceva, cele 30Kg se verifica.
Pentru 2 persoane de pescuit la clonc, lungimea unei pneumatice ar trebui sa fie cat mai aproape de 4m. Am pescuit doua persoane din barca de 3,1m cu motor de 15cp si... dupa 2-3 ore trebuia sa luam pauza pentru dezmortit. Parerea mea este ca 3,6 - 4m ar fi un ideal, dar nicidecum cu 5cp.
Sfatul meu este sa-ti iei ceva ce nu va trebui sa vinzi la scurt timp dupa achizitie si sa te orientezi, dupa buget, la un motor de 15 - 20cp in 2 sau 4 timpi (cel in 4 timpi va consuma mai putin la ora insa este mult mai greu si pierzi putere disponibila doar pentru a compensa greutatea unuia in 2 timpi fata de cel in 4 timpi.
Exista si varianta unei barci din fibra, reconmand de peste 4m lungime. Aici sunt mai multe posibilitati:
1 stabilitate cu un trimaran dar dezavantaj major la valuri + necesita peridoc.
2 barca peste 4.5m dau cu o latime de 1,5 - 1,6m si o inaltime mai mare de 50cm, dezavantaj putere mai mai la motor si evident, peridoc.
Sfaturi competente vei primi pe forumurile barcaholic sau capcompas.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 2. octombrie 2017, 20:38

Incearca un BIC si mai vorbim.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 2. octombrie 2017, 20:46

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Din fericire achizitia o am programata in iarna sau primavara, asa ca am destul timp sa cantaresc toate avantajele. Chiar daca as opta pentru gonflabila, nu o voi desumfla. Ii voi face un suport pe remorcuta pe care o am deja, sa stea comod la drum, iar pe balta ii atasez doar motorul. Gonflabila ma atrage strict din punct de vedere al costurilor:
- e ieftina
- nu necesita peridoc
- e usoara si un motor de 5 cp (deci un motor ieftin si de care nu e nevoie de permis) o poate impinge mai usor

Probabil oricine ar prefera o barca de fibra, eventual de peste 5 m, dar pe langa pretul de achizitie, implica si alte costuri. Si dupa cum spuneam mai sus, am deja experienta unor bani aruncati pe fereastra cu ATV-ul. Macar cu ala speram sa ies mai des....cu barca stiu sigur ca nu va vedea mai mult de 3 iesiri pe an .

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 2. octombrie 2017, 20:53

Fibra sub 3,5m si 80 kg sa nu te gandesti ca poti sa dai la clonc din ea. Daca este mai mica si stai pe marginea se cam rastoarna.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 2. octombrie 2017, 20:55

Bic a fkst prima mea alegere, noroc ca mi-au deschis altii ochii. Are borduri foarte joase. Daca te prind valurile le Dunare, se umple repede cu apa. La ce te ajuta dublu fund? O sa ai barca plina cu apa, 1 sau 2 persoane in barca, motorul, si ceva bagaje. De unde atata flotabilitate?

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 2. octombrie 2017, 21:46

Cum spuneam mai sus. Daca ar fi fibra, ar fi de la 4,5 m in sus. O gonflabila+motor m-ar duce in jur de 1600-1700 euro noi pe cand fibra+motor (probabil minim 10 cp)+peridoc ar fi de la 4500 euro in sus, plus permis de navigatie. Oricat as incerca sa gasesc barca sau peridoc sh, la motor chiar as vrea sa fie nou, deci vorbim de peste 2200-2400 euro la 10 cp. Combinat cu iesirile mele destul de rare, avantajele fibrei sunt minime

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 2. octombrie 2017, 21:49

Pneumatica mi se pare muuult mai stabila fata de o fibra. Esti mai in siguranta...Problema e la valuri si vant puternic. Dar zi-mi barca care nu este...Si ca o completare, cu 5 cai fugi..glisezi ca lumea.

Nu VREAU SA CARCOTESC !!!...COLACELE ...GLISEAZA!!!///... :gandesc: :rizi: :rizi: ...serios ..fara suparare!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 2. octombrie 2017, 22:00

Cum spuneam mai sus. Daca ar fi fibra, ar fi de la 4,5 m in sus. O gonflabila+motor m-ar duce in jur de 1600-1700 euro noi pe cand fibra+motor (probabil minim 10 cp)+peridoc ar fi de la 4500 euro in sus, plus permis de navigatie. Oricat as incerca sa gasesc barca sau peridoc sh, la motor chiar as vrea sa fie nou, deci vorbim de peste 2200-2400 euro la 10 cp. Combinat cu iesirile mele destul de rare, avantajele fibrei sunt minime

Vezi? ! ..nu investesti cat mine ..dar cand eu o sa te ocolesc cat pot in mars pe Sf Gheorghe ex! tot o sa ma injuri in colac! vezi?! tu nu investesti ..te duci in Grecia in concediu ...eu in delta ...cand vii ai pretentii pe calea navigabila sa merg incet ca tu esti intr un mal la peste n colac ...vezii? :rizi: :noroc: asa ca ganditi bine ce veti face cu ,,barca,, dupa ce o luati !...cam unde vreau sa merg !?... cam de ce si ce legizlatie e acolo, dau acolo? ,... sunt cioate n apa? ma descurc daca pocnesten cioata imbracat sa ajung la mal in apa de 17 grade?!!! :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 2. octombrie 2017, 22:07

Avand in vedere zonele frecventate de mine, o mare problema la o fibra ar fi locul de lansare la apa. Gonflabila o iei pe sus 2 persoane, o bagi in apa indiferent ca ai campat langa o localitate sau in inima salbaticiei, indiferent ca apa a inundat sau e la pragul minim

Teo, promit ca nu te injur daca treci in forta pe langa mine. Cel putin nu cu voce tare :zambet: :ochi:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 2. octombrie 2017, 22:09

Bic245 are 36 kg, deci mai ușoară ca pneumatica,nu ai de umflat și montat si dezumflat , ai pus-o pe mașina sus pe portbagaj cu bare, o dai jos singur, și o tragi pana la apa încărcată cu toate acareturile(ca are roti). Nu se taie/sparge e din polietilenă ceva de înaltă densitate deformările ce își revine la impact(deci materialul e Ok având in vedere ca e in producție de 35 ani), ca și costuri e 2400, deci o idee mai ieftină ca i gonflabila de 3,4m(care util are tot cam 2,5 lungime interior , doar ca gonflabila are exact 70 cm lățime interior util( cum zicea mai sus după câteva ore ai amorțirii ca n-ai loc de mișcare )?, Bicul are 1,20 lățime util.
Poate fi modata cu scaun cu spătar dinala pr barca( are și Zoran in shop), suporti lansete, etc.
Acuma singurul dezavantaj este ca e mai JOASA cu vreo 5-10 cm(in funcție de încărcătura ) și ca nu suporta motor decât pana la 25 kg pe oglinda(deci 4-5 cp in 4t).
Și eu sunt la fel de nehotărât ce alegere sa fac in achiziție , doar pun pe hârtie aici sa ne dam cu părerea .
Când ma gândesc la aia 70 cm cât are gonflabila.. parca ma dezumflu..plus ca mereu e riscu sa o spargi pe Dunăre in te
Miro ce.
A ai sa nu mai Zic ca sa bati la Clonc ore in șir APLECAT și îndoit peste balonul ăla de 40+ cm cu firul in mâna stânga ..iese din start ideea unui scaun și doar disconfortul eventual durerea rămâne in mintea mea..
Chiar nu știu ce sa aleg.. dar cert e ca pe vânt nu o sa ies la clonc clar...
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

20

luni, 2. octombrie 2017, 22:28

Salutare!
Eu am avut o singura gonflabila(cred 3m) luata din piata de la rusi cu 50 de marci, pe care am si inmatriculat-o(deh..reguli din anii 90), cu care am avut ocazia sa constat ca incepe sa sureie la imbinaturi(ceva banda de ziceai ca i banda izolir) pe la 40 grade pe Mraconia.... :doarecapu: Partea naspa este ca era dintr-un balon toata, partea buna era ca eram cu gagica si nu a contat cum am ajuns la mal cu barca deformata.Dehh... :pauza:
Never gonflabila :noroc: