Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 3. octombrie 2017, 07:45

concluzie: fibra, polietilena sau aluminiu, dar sa fie de dimensiuni si forme decente. Daca nu suporta un motor care sa o gliseze, atunci stati pe langa maluri la Dunare.Nu pot sa exprim in cuvinte ce inseamna furtuna pe Dunare, aparuta de nicaieri, si sa te lase propulsia :noroc: ..(s-a stricat motorul)

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 3. octombrie 2017, 09:58

Pneumatica mi se pare muuult mai stabila fata de o fibra. Esti mai in siguranta...Problema e la valuri si vant puternic. Dar zi-mi barca care nu este...Si ca o completare, cu 5 cai fugi..glisezi ca lumea.

Nu VREAU SA CARCOTESC !!!...COLACELE ...GLISEAZA!!!///... :gandesc: :rizi: :rizi: ...serios ..fara suparare!!


Chiar ma duc singur cu 6 cai in 27 km/h cu toate bagajele de clonc, baterie, caldari..sonar, momelea, pachet.. Nu e suficient? Am dat si din cioate la crap, cu putina atentie nu se intampla nimic.. Fiecare face ce vrea, cum vrea. Chiar daca sunt ceva bani de cheltuit, fiecare trebuie sa experimenteze si sa ajunga la nivelul care i se pliaza cel mai bine. Eu in BIC nu m-as urca nici beat..in pneuma am fost ..AA ca se sparge un balon , probabil dar ramai cu 2.. Daca vorbim de fibra, peste 5 m neaparat, Dunarea la Galati e foarte obraznica pe timp rau, te si miri ce valuri apar din senin, furtuna am prins, am dat la mal imediat..
'' Carpe diem ! ''

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 3. octombrie 2017, 10:36

Povestea asta cu barca rigida vs. gonflabila seamana cu disputa casting vs. spinning.
Se considera ca pneumatica ii asa o varianta ieftina de "colac nenorocit" iar aia rigida ii asa pt. cei mai "profi". :)
Realitatea face ca nu-i deloc asa, barcile pneumatice se folosesc si se vor folosi intotdeauna, inclusiv pt. servicii profesionale mai dificile/periculoase decat o partida de pescuit. Nu ma apuc acu` sa scriu pt. a 10-a oara ce avantaje are o barca pneumatica fata de una rigida, cre` ca pe toate forumurile de pescuit poti gasi N postari pe tema asta... e clar ca fiecare are avantaje si dezavantaje asa ca NU SE EXCLUD RECIPROC.

Personal am o barca pneumatica mica pt. cand merg pe lacuri de munte unde nu ai acces cu altceva, nu sunt barci de inchiriat si nici rampe.
Pt. Dunare, dupa ce am experimentat diverse variante ca pescar de weekend, am ajuns la concluzia ca ies cel mai bine daca inchiriez o barca si nu mai am nici o bataie de cap in rest. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 3. octombrie 2017, 12:29

Dar intre gonflabila de 3,3 cu 151 cm latime versus 3,8 cu 187 cm latime ce ati alege? Ambele echipate cu motor de 5 cp.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 3. octombrie 2017, 13:15

Pai e evident ca aia de 3.8 prin simplul fapt ca are 100 cm lățime util( după ce scazi baloanele in jur de 80-85 cm). Problema e ca la astea peste 3 m sunt greu de transportat chiar și împachetate
Cu mașina . Trebuie periodic dacă îți propui sa o ții semi umflata , apoi peridocul e cel puțin la fel se scump sau mai scump decât gonflabila..peridoc care mai trebuie și înmatriculat .
Și apoi dacă vorbim deja de peridoc, cam iese din discuție gonflabila, ca se banii aia de go fiabila de 3,80 îți cumperi second o fibra de vreo 4 m .. sa “justifici” peridocul... părerea mea.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »MITA« (3. octombrie 2017, 13:21)


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 3. octombrie 2017, 19:05

Salut.Poti sa iei orice ca oricum dupa aia o sa vrei mai mult.Eu am inceput cu o gonflabila ruseasca de 2,2m din care am pescuit ani buni pe dunare,dupa care am avut una de 2,7 care mi-a parut la vremea aia limuzina,am luat apoi o fibra de 4 m care deja era alceva,acum am una de 4 m cu 1,8 latime in care dorm fara proleme 2 persoane se deplaseaza super rapid dar din pacate consuma pe masura,asa ca acum visez la o cabinata de deplasament care sa aiba un consum rezonabil vs greutatea deplasata.In concluzie una de 3.3 metri este super suficient daca vrei doar sa pescuiesti,dupa ,o data cu trecerea timpului sigur o sa vrei alceva.Eu doar pentru pescuit as lua una de 2,7 m care este suficienta pentru 2 persoane si e mult mai usor de transportat.In privinta asta inteaba-l pe Informer ca am vazut ca cu ceva timp in urma avea o frumusete cam de dimensiunea asta.

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 3. octombrie 2017, 21:28

Pai e evident ca aia de 3.8 prin simplul fapt ca are 100 cm lățime util( după ce scazi baloanele in jur de 80-85 cm). Problema e ca la astea peste 3 m sunt greu de transportat chiar și împachetate
Cu mașina . Trebuie periodic dacă îți propui sa o ții semi umflata , apoi peridocul e cel puțin la fel se scump sau mai scump decât gonflabila..peridoc care mai trebuie și înmatriculat .
Și apoi dacă vorbim deja de peridoc, cam iese din discuție gonflabila, ca se banii aia de go fiabila de 3,80 îți cumperi second o fibra de vreo 4 m .. sa “justifici” peridocul... părerea mea.
Aia de 3.8 are latime utila de 80 cm, adica 10 cm in plus fata de cea de 3,3m. Are baloanele mai mari, de 50 si ceva de cm. Transportul era pe o remorca de 750 kg.....cea de 3,3 incape mai bine si o pot pune fara probleme. Daca ii mai fac si un suport, o duce regeste pe remorcuta :zambet: . In schimb aia de 3,8 cam iese mult in afara si in latime, dar mai ales in lungime (undeva la 1,5 m in afara remorcii in spate). Treaba e daca face fata motorul de 5 cp, avand in vedere ca asta de 3,8 e si mai lata, si mai lunga si mai grea


Salut.Poti sa iei orice ca oricum dupa aia o sa vrei mai mult.Eu am inceput cu o gonflabila ruseasca de 2,2m din care am pescuit ani buni pe dunare,dupa care am avut una de 2,7 care mi-a parut la vremea aia limuzina,am luat apoi o fibra de 4 m care deja era alceva,acum am una de 4 m cu 1,8 latime in care dorm fara proleme 2 persoane se deplaseaza super rapid dar din pacate consuma pe masura,asa ca acum visez la o cabinata de deplasament care sa aiba un consum rezonabil vs greutatea deplasata.In concluzie una de 3.3 metri este super suficient daca vrei doar sa pescuiesti,dupa ,o data cu trecerea timpului sigur o sa vrei alceva.Eu doar pentru pescuit as lua una de 2,7 m care este suficienta pentru 2 persoane si e mult mai usor de transportat.In privinta asta inteaba-l pe Informer ca am vazut ca cu ceva timp in urma avea o frumusete cam de dimensiunea asta.
Momentan vreau sa reduc cheltuielile la maxim, pentru ca o voi folosi de 2-3 ori pe an. Nu se justifica o investitie prea mare. Daca pe viitor se va schimba situatia, ne reorientam :gandesc:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 4. octombrie 2017, 07:31

Maxim 3.3 m cu 5 cp fara o a doua persoana glisezi, te misti mai repede... :bravo: Peste 3.3, o sa bati apa in piua, doar ca ai spatiu mai mult?! Nu cred ca se merita, poate pe viitor vrei sa o vinzi, e mai usor de gasit client..
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 4. octombrie 2017, 13:37

Sau.....bagi ATV-ul inutil la vanzare sau la schimb....

dan-

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 4. octombrie 2017, 14:23

Am o barca gonflabila Aqua Storm STK de 3.30(parca de asta vroaiai sa iti iei) si un Bic de 2.45 si un mototr de 6cp/2t.In pneumatica cu ceva curaj te descurci decent chiar si in doi pe dunare..asta daca nu te dispera o viteza de max 8km/h in amonte. Poate de sunteti mai subtirei..creste un pic viteza..Singur insa cu echipament de spinning/clonk mergi bine de tot.Cu Bic-ul insa..uita de Dunare.E ok doar singur pe lac. In doi cu motor de 4 cp/2t aveam un bordaj de max 10 cm. Nu as iesi pe Dunare cu ea in doi...neam. Dar pe lac cu electric de unul sigur la spinning e chiar onorabil cu conditia ca bateria sa fie pe prova.
O barca gonflabila de 3.80 nu se justifica neaparat..motor mic..si e mult mai grea. Daca vrei sa o manipulezi singur..dai in hernie.Barca gonflabila care o am eu imi pare ok pana acum..merge si un pescuit in craci daca esti un pic atent si nici la pietre nu e chiar asa sensibila.Dar grija sa nu te prinda noaptea singur pe dunare..e totusi o besica..

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 4. octombrie 2017, 16:40

Prima optiune era Storm STK 330 si mai imi face cu ochiu un Elling Pilot PL340. Asta din urma spun ei ca e termosudata, are garantie 5 ani si latimea interiorului e cu cativa cm mai mare si e doar putin mai scumpa decat Aqua Storm. Oricum.....pana la iarna-primavara am timp sa ma decid, dar e bine sa fiu informat din timp...cine stie ce oferta se iveste intre timp

Viteza nu ma intereseaza in mod special ca o voi folosi doar la clonc si acolo nu fac multi km fata de locul de campare. Cu toate ca pe net sunt destule filmulete unde STK-ul 330 cu motor de 5 cp ajunge la 27 kmh cu o singura persoana si undeva la 20-22 kmh cu 2 persoane (fara alte bagaje). Dar chiar si 8-10 kmh sunt ok

32

miercuri, 4. octombrie 2017, 17:12

Honwave 3,5 cu chila gonflabila si punte de aluminiu, 70 kg, cu motor de 5 cai Honda, 28 kg, cu echipamentul de clonc , benzina, apa, si subsemnatul 100 kg, total vreo 230 kg, in cursul Dunarii 20 km/h , contra Dunarii 16 km/h max. Nu-ti fa probleme de spart daca ai grija cum tragi la mal si nu o lasi pe uscat la soare. E buna cea de 3,3 ptr ce si cat iti trebuie tie.

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 8. octombrie 2017, 19:11

Despre barcile Fibromarine ce parere aveti? As vrea sa analizez mai bine modelul de 3,8m. Imi pare o barca accesibila ca pret, suficient de micuta incat sa mearga carata pe remorcuta si urcata de 2-3 persoane (100 kg) dar destul de mare la interior comparativ cu una gonflabila. Singura chestie este ca nu stiu cat de calitativa este si mai ales daca ii face fata un motor de 5 cp (repet....nu vreau viteza, dar nici sa nu pot urca contra curentului pe Dunare). Sunt convins ca un 15 cp i-ar sta bine, dar asta inseamna in primul rand permis de navigatie, buget mai mare pentru motor, consum mai mare, etc
Are cineva o barca asemanatoare sa imi poata da mai multe detalii?
»barladi« a atasat urmatoarele fisiere :

Alex-BAV

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 30. iulie 2015

Locație: Arges

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 9. octombrie 2017, 10:21

Despre barcile Fibromarine ce parere aveti? As vrea sa analizez mai bine modelul de 3,8m. Imi pare o barca accesibila ca pret, suficient de micuta incat sa mearga carata pe remorcuta si urcata de 2-3 persoane (100 kg) dar destul de mare la interior comparativ cu una gonflabila. Singura chestie este ca nu stiu cat de calitativa este si mai ales daca ii face fata un motor de 5 cp (repet....nu vreau viteza, dar nici sa nu pot urca contra curentului pe Dunare). Sunt convins ca un 15 cp i-ar sta bine, dar asta inseamna in primul rand permis de navigatie, buget mai mare pentru motor, consum mai mare, etc
Are cineva o barca asemanatoare sa imi poata da mai multe detalii?



Salutare,

Barca din poza este chiar barca mea :zambet:

Am trecut pe rand de la gonflabile de "n" feluri si marimi, apoi un rib si acum aceasta este barca pe care o folosesc in cele mai multe cazuri.

Barca a costa 5300 Ron si sincer am studiat mult timp piata, la banii acestia nu ai ce sa-ti cumperi.

Partea cu pusul pe remorcuta cred ca e desul de greu, un peridoc este ce-ti trebuie.

Pana sa-mi vina motorul am mers cu un Yamaha 6ps si merge surprinzator de bine. Singur in barca cu putin bagaj reusea sa gliseze, iar 2 perrsoane cu tot echipamentul 12-13 km/h.

Ca si spatiu, eu trecand de la gonflabila este incomparabil. Ti-o recomand cu incredere, raport calitate/pret f bun.

Acum I-am gasit pereche un BF20 cu care 2 persoane/bagaj merg lejer cu 30-35 km/h eu pescuind 90% spining restul clonc.

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 9. octombrie 2017, 11:19

Ma bucur ca am gasit pe cineva care e chiar proprietar si nu stie doar din auzite :zambet: . Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Initial nu vroiam sa aud de motor mai mare de 5 cp pentru ca nu vreau permis, dar de ieri ma gandesc din ce in ce mai mult spre un motor de 15 cp, atat cat este recomandat pentru ea. M-am interesat putin si am gasit niste preturi de cca 1500 lei scoala+ examen+ restul(daca are cineva recomandari mai bune in zona Prahova il ascult cu placere). Mai ramane sa vad cum imi organizez timpul. Initial vroiam sa iau motor nou de 5 cp, dar daca sar pragul de putere probabil ma voi orienta spre unul sh care sa se incadreze cat de cat in bugetul celui de 5 cp

Cu timpul e posibil sa ii iau si peridoc dar momentan vreau sa o car pe o remorcuta. Ii fac un suport astfel incat sa stea bine si sa o pot acora in siguranta. La 100-110 kg nu cred ca am probleme, mai ales ca in general mergem la pescuit cel putin 3 persoane si nici unul nu sunt prea "subnutriti" :zambet: Asta voi vedea si pe parcurs daca e usor de suit pe remorca sau nu. Nu insist cu peridocul pentru ca zonele unde pescuiesc in general nu au acces de lansare barca la apa, asa ca tot manual se va face (de-asta si optez pentru o barca cat mai usoara). Destinatia de 95% va fi la clonc


O ai de mult? Cum s-a comportat in timp? Gelcoat exfoliat, crapaturi? E instabila la valuri?

Alex-BAV

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 30. iulie 2015

Locație: Arges

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 9. octombrie 2017, 12:40

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
Multumesc frumos :ochi:
O ai de mult? Cum s-a comportat in timp? Gelcoat exfoliat, crapaturi? E instabila la valuri?

Nu chiar, o am de aprox 2 luni in care am facut cel putin 10 partide. Nu stiu daca pot sa-ti dau niste pareri pertinente avand in vedere ca nu o am de mult timp, dar repet, nu se compara cu nicio gonflabila ca si confort/spatiu.

Nu s-a exfoliat, nu are crapaturi, iar ca stabilitate este "ok"(am stat in barci mai stabile). Daca vreodata vei avea drum prin Pitesti te astept sa o vezi.

Din ce am inteles eu faptul ca vei merge cu 2 prieteni la pescuit e si mai greu sa gasesti o gonflabila pe masura, cred ca ti se potriveste mai bine o fibra.

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 9. octombrie 2017, 12:47

Prietenii erau ca sa ma ajute sa o descarc :zambet: . Ei prefera stationarul. In barca probabil voi fi cu baietelul meu care la anul va avea 7 ani


PS Cand ai 10 iesiri in 2 luni, mai inteleg si eu sa-si merite banii. Din pacate eu inca duc o lupta interioara ca nu as vrea sa investesc mult avand in vedere ca barca mea va vedea de 2 sau de 3 ori pe an apa.... :gandesc:

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 9. octombrie 2017, 12:52

Bic a fkst prima mea alegere, noroc ca mi-au deschis altii ochii. Are borduri foarte joase. Daca te prind valurile le Dunare, se umple repede cu apa. La ce te ajuta dublu fund? O sa ai barca plina cu apa, 1 sau 2 persoane in barca, motorul, si ceva bagaje. De unde atata flotabilitate?

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 9. octombrie 2017, 12:54

Prietenii erau ca sa ma ajute sa o descarc :zambet: . Ei prefera stationarul. In barca probabil voi fi cu baietelul meu care la anul va avea 7 ani


PS Cand ai 10 iesiri in 2 luni, mai inteleg si eu sa-si merite banii. Din pacate eu inca duc o lupta interioara ca nu as vrea sa investesc mult avand in vedere ca barca mea va vedea de 2 sau de 3 ori pe an apa.... :gandesc:
pentru 2 sau 3 iesiri pe an, cel mai bine este sa inchiriezi barca, daca ai de unde. :noroc:



barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 9. octombrie 2017, 21:12

Depinde si unde mergi. In zona unde pescuiesc eu, nu ca nu ar fi, dar nu pare sa gasesti asa usor. Anul asta in 3 zile de stat pe malul Dunarii au trecut 3 barci.....nu cred ca e densitate prea mare in zona respectiva :D

In plus de asta, imi place sa fie barca mea sa o accesorizez cu cele necesare mie