Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 29. septembrie 2017, 21:51

Se recomanda "jucarea" momelii atunci cand somnul da tarcoale la montura?

In primul rand salutare tuturor. Sunt membru nou de forum dar la fel de pasionat ca si voi de prinderea somnului (pescuiesc dupa toate speciile de pesti de ses, dar somnul e preferatul meu). Dupa ce am citit tot forumul din scoarta in scoarta, nu am gasit raspunsul la o intrebare ce ma framanta. Atunci cand somnul se ridica si urmareste momeala (unii dintre voi spun ca au avut somni care au urmarit 5-10 minute momeala fara sa muste) este oare recomandat sa animam putin montura, ridicand-o usor si lasand-o, sau e de preferat sa o lasam nemiscata? Teoretic, as zice ca e bine sa o miscam, mai ales daca avem si caracatita, lucru care ar face mai atractiva momeala pentru peste, dar din cate am citit aici la voi, nimeni nu specifica acest lucru

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 30. septembrie 2017, 00:34

Cred ca pentru orice rapitor, mai ales, cand nu e iarna, este binevenita miscarea momelii!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 30. septembrie 2017, 05:27

Salutare barladi!

Sunt cazuri si cazuri... daca e bine sa o miscam, sau nu, asta nu putem afla decit daca incercam in momentul oportun.
Am avut cazuri cind dupa 5min de nemiscat au muscat agresiv la miscare, dar si cazuri cind au fugit ca fulgerul!
La disc-teaser, 2 din 10 somni care se ridica la miscarea monturii musca agresiv, restul urca pina la montura si pleaca - acesta e bilantul meu, la altii poate fi altfel.

deci, e bine sa miscam, e bine sa asteptam, dar care din ele in momentul pescuitului e ok, asta nu putem afla dinainte! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 30. septembrie 2017, 07:20

Daca momeala e compusa de rame/calamar o misc. Daca e peste viu, misca el singur.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 30. septembrie 2017, 13:57

Da puțin animata, caută pe YouTube “jakub Wagner HOw to clonk” ceva de genul , e un clip scurt și educativ(acolo folosește madcat teaser cu rame)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 30. septembrie 2017, 15:56

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Avand in vedere ca este peste rapitor, la fel ma gandeam si eu ca nu strica putina animatie. Dar cum a zis si Zoran, depinde de moment. Oricum, atunci cand va veni vremea, probabil o sa o "joc " putin, cu riscul de a-i speria :D

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 30. septembrie 2017, 20:03

La clonc dacă dai cu rame serpesti de ploaie (alea lungi din grădina), le înțepi o singura data de mijloc in triplă, ele in apa “înoată “ într-una , se întind si mișcă, se “deschide” buchetul, (data viitoare da drumu la montura 20-50 cm sub apa din barca și uitate), pe lângă faptul ca le animează puțin și vârful lansete in sus jos(dacă nu ții firul in mâna) din balansul ușor al bărcii dacă e vânt ușor !
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "