Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 6. iunie 2012, 10:47

Păsărici......

Nu de puține ori, mergând spre zona de pescuit am văzut pe drum pasări lovite de mașină (vrăbii )...... nu evitați să le folosiți ca și momeală, eu am avut surprize plăcute. :buaaaah:
Voi ați folosit ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 6. iunie 2012, 10:56



si ai rezolvat problema ...

poza e luata de AICI unde se discuta despre acelasi lucru majoritatea fiind impotriva din motive lesne de inteles ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 9. iunie 2012, 07:34

Legat De Pasarici



Uploaded with ImageShack.us
Get Rich or Die Tryin'

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 9. iunie 2012, 21:16

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:37)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 12. iunie 2012, 07:16

Cre` ca ni se potriveste vorba aia cu "mai catolici ca Papa".
Apai nu va suparati ma baieti da` io mai repede as pangarii cadavru` unei vrabii (evident nu intrata in putrefactie) decat sa agat in carlig un salau sau o mreana vii... no offence. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

marți, 12. iunie 2012, 08:01

Somnul este oportunist si mananca printre altele si tot feluri de hoituri, ce sunt aduse de apa, dar asta NU inseamna ce este o momeala adecvata pentru a prinde aceasta peste... acum doua sau trei veri am fost intr-un loc anume unde era un mal inalt de 12-15 m plin cu cuiburi de randunici, puii atunci incepeau sa invete sa zboara si unii dintre ei cadeau in apa, iar mustaciosii erau "prezenti" la aceasta masa "cazuta din cer" ... era un "spectacol live" ce nu se poate descrie sau povesti... cand un pui cadea in apa se repezea pe el si cate 2-3 somni care era mai aproape o halea si totul se petrecea pe suprafata apei...
Dar asta NU inseamna ca recomand pentru pescuitul somnului pui de randunica !!! sau alte pasari ... sunt o gramada de nade si momelii !

7

marți, 12. iunie 2012, 08:18

decat sa agat in carlig un salau sau o mreana vii...


Daca alegi pescuitul cu momeli naturale vii, ce diferenta este intre un caras pus in ancora sau o mreana, eventual salau ? Pe ape curgatoare mai degraba prinzi somn cu slau, avat,mreana sau scobar decat cu caras ...
... chestia cu vrabia moarta ar merge dupa mine perfect in timpul inundatiilor cand viitura aduce tot feluri de minuni si "oportunistii" stau la panda...

Apropo de hoituri... un lucru ce NU doresc la nimeni: toamna devreme, noaptea pescuind la suprafata sa prindeti un somn de 15-20 kg si cand o trageti in barca, sa "vomita" vre-o 12-15 soareci morti intre banchete ... :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 12. iunie 2012, 08:25


Daca alegi pescuitul cu momeli naturale vii, ce diferenta este intre un caras pus in ancora sau o mreana, eventual salau ?
Poate-s io subiectiv da` intotdeauna am apreciat mai mult un peste "salbatic" si/sau rapitor ca mreana respectiv salaul, stiuca etc. decat o "albitura" sau un peste de crescatorie gen caras/crap care creste-n orice baltoaca fara pretentii. :zambet:
Cat priveste ce are somnu` in stomac, ai dreptate... ii un fel "porc", ca si crapu` dealtfel... d-aia mie-mi place sa-l prind nu sa-l miros. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 12. iunie 2012, 14:17

apropo eu am vazut doua faze la care am ramas masca.prima era pe un somes crescut de culoarea hamsterului cand un somn a halit o randunica care zbura deasupra apei iar a doua cand au fost atacate niste rate salbatice.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 12. iunie 2012, 22:27

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:37)


11

miercuri, 13. iunie 2012, 09:14

apropo eu am vazut doua faze la care am ramas masca.prima era pe un somes crescut de culoarea hamsterului cand un somn a halit o randunica care zbura deasupra apei iar a doua cand au fost atacate niste rate salbatice.


Somnul mare ataca "frecvent" ratele mai ales cele domestice care sunt mai usor de pacalit, sunt unele zone( mai ales in apropierea satelor) unde chiar se pescuieste la somn cu pui de rata "ancorata" ( se face un ham in jurul ratei si ancorele ( 2 sau 3) se leaga de de aceasta, rata inoata viu si nevatamat pana nu haleste un mustacios, ... am auzit ca sa prins si stiuca mare cu asa ceva, insa eu de vazut si prins doar somn am prins...
Cat despre randunici care zboara la josa altitudine foarte aproape de suprafata apei si somnii care o pandesc am si niste poze dar din pacate foarte slabe,sunt facute cu un telefon destul de slab... incerc sa postez diseara macar una sau doua...

12

miercuri, 13. iunie 2012, 20:57

Si niste poze cu randunici promise de azi dimineata ...din pacate somnii nu se disting pe foto, insa era un "spectacol de zile mari" ... ImageShack® - Online Photo and Video Hosting si ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

13

miercuri, 13. iunie 2012, 22:16

La mate de pui ati incercat??

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 14. iunie 2012, 06:57

eu sincer nu, atata timp cat exista momeli mult mai bune si care nu te impinge spre hepatita cronica, curat eficient, da la pestisor viu.
Get Rich or Die Tryin'