Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 24. februarie 2012, 11:49

Halloween-ul ... si somnul ...

Chiar daca am mai scris povestea pe un alt forum zic eu ca ar fi bine sa fie si pe aici:

Era 31 octombrie, seara de Halloween. Ma uitam afara ca deja incepea sa se intunece, imi era cam lene, parea destul de frig si nu aveam nimic pregatit. Inca nu stiam sigur ce sa fac dar pana la urma imi zic: Gata, ma duc!

Rapid fac bagajele (care in mare parte erau facute deja de la partida precedenta ca nu am scos mare lucru din geanta), ma schimb luandu-mi cele necesare si ma tirez nu inainte de a imi pregati o cafea care sa imi tina companie pe drum.

Pe drum ma enervez in ultimul hal cu traficul ingrozitor, imi ia o ora si ceva sa ajung la locul stabilit dar intr-un final sunt pe malul Po-ului.

De data asta nu era inca ceata asemeni zilei precedente si in ciuda faptului ca luna era mai mult dupa nori ajung la locul de pescuit fara sa fac mare zgomot si cu frontala stinsa. Pe drum m-am tot gandit la ce am de facut si am zis ca pentru inceput sa vad daca nu dau de niste salai, tot acolo pe langa maluri ca in partida precedenta. Ajuns, ma pun sa caut salaii paralel cu malul la nici 2 metrii de un dig de piatra ce intra in apa pe o lungime de vreo 40-50 de metrii. Schimb cateva voblere care mi se pareau mie a functiona dar nu vine nici macar un atac. Ma pun sa incerc voblere mai mari, voblere mai mici si nimic, deja eram oarecum nervos ca nu m-am tinut de plan, adica sa vin a doua zi de dimineata. Pescuind de pe digul ala (aproape de capatul din larg) in timp ce lansam de-a lungul lui am auzit de cateva ori pe langa mal, locul in care digul intra in apa si unde curentul creea niste varteje misto ceva somni care rapeau la suprafata, de la splasuri pana la un sunet foarte asemanator cu cel al cloncului. Am auzit sunetele ala de cateva ori si ma bucura gandul ca poate inca mai sunt activi somnii in ciuda frigului. Ma decid sa bag voblere mari si continui. Mai insist pe acolo pe dig vreo jumate de ora timp in care am tot auzit in spatele meu niste splasuri sa le zicem normale pentru locul respectiv dar la un moment dat am auzit ceva rapind la suprafata de mi-a creeat senzatia ca cineva a picat in apa. Tot evitam sa merg in zona respectiva pentru ca era bezna, malul era plin de noroi, tufe in toate partile si accesul greu plus ca trebuie sa recunosc ca ma gandeam ca daca prind acolo vreun peste nu stiu cum il scot avand in vedere conditiile din locul respectiv. Pana la urma ma decid sa merg totusi in zona aia si sa infrunt noroiul si boschetii macar sa fac cateva lansari.

Ajung acolo ... cum ma asteptam, namol pana peste glezne, mal destul de abrupt si alunecos ca naiba plus boschetii care nu te lasau sa poti face o lansare cum trebuie. Las rucsacul cu chestii undeva sus exact la marginea padurii si ma pun sa cobor rapa aia alunecand intr-una. Ajung la locul de pescuit, aveam un vobler de 13cm montat si ma pun sa lansez prin zona de unde am auzit sunetele care m-au determinat sa vin acolo. Lansez si lansez fara sa am nici o activitate si nici nu mai auzeam sunetul respectiv. Trecusera vreo 20 de minute de cand eram acolo si in continuare nimic. La un moment dat in timp ce recuperam foarte incet voblerul in contra curentului simt ca ceva se agata scurt de tot si in momentul imediat urmator simt o lovitura sanatoasa in lanseta. Intep cat ma tin puterile si simt ceva baban la celalalt capat ... direct m-am scapat pe mine si ma gandeam la enspe mii de chestii petrecute cu ocazia altor intalniri de acest gen ... sa nu il scap si pe asta, pe unde naiba il scot, cum procedez in dril, sa nu cedeze iarasi ceva, nu am gripul aici, ce am in apa, la ce distanta de copacul ala picat ma aflu ... etc etc ... Dupa vreo 4-5 minute de dril in care pestele a tras de mine in toate partile, eu cu cotorul de la lanseta la sub-bratul drept, cu mana stanga cand pe manerul de la mulineta cand pe blank la vreo 25-30 de cm desupra manerului vazand ca inca nu a rupt nimic risc si ma duc cu batul in sus pe rapa pana ajung la rucsac. Acolo reusesc sa imi scot gripul aruncat printre cutii si cobor imediat pana langa apa. Asta nu voia sa cedeze deloc, imi tot lua fir pe reprize, auzeam frana mulinetei, simteam batul indoit bine dar nu vedeam nimic ca era bezna. A luat de cateva ori metrii buni de fir, dar, de data asta eram foarte decis sa nu ma pun sa fortez ca in alte cazuri mai ales ca de data asta locul imi permite un dril prelungit. Au fost cateva serii de lovituri puternice in fir (nu stiu sigur ce facea dar socurile erau chiar sanatoase) cateva plecari de mi s-a ridicat parul de pe ceafa si lanseta era covrig dar dupa vreo alte 15 minute il vad ca e pe langa mal si ii vad ca o pata neagra capul afara din apa. Atunci ma decid sa aprind frontala sa vad si eu care e situatia, pana atunci stand in bezna totala. In momentul in care am aprins lumina si am indreptat-o spre el iar a luat-o razna, direct cativa metrii buni de fir s-au dus de pe tambur, parul de pe ceafa iarasi ridicat si cu greu reusesc sa-l intorc ca dupa vreo alte 5 minute de lupta adeversarul sa fie de unde a plecat.

Era deja la 2-3 metrii de mal si cu frontala aprinsa il vedeam. Capul mi se parea destul de mic din ce vedeam si nici lungimea nu mi se parea nu stiu ce, chiar ma minunam ca asa un somn mi-a facut atatea probleme (ulterior aveam sa descopar ca de fapt frontala mea nu lumina suficient de bine). Reusesc sa il aduc pana langa mal si neajungand cu mana la el (era o mica plaja de noroi) si apa fiind de vreo 10 cm langa mal ma vad nevoit sa intru cu un picior in apa sa il scot. Era totusi sfarsitul lui octombrie si nu imi suradea ideea de a sta ud la picioare ... asa ca bag piciorul in apa pentru verificare ... perfect, nu trece de bocanc, iau gripul si cand incerc sa il pun pe buza stupoare ... nu se deschidea destul de mult gripul ... injur nervos, il arunc in niste boscheti de pe mal si imi trag maneca de la hanorac peste palma cu gandul de a il apuca cu mana de buza de jos. Ii bag mana in gura cu greu avand grija non stop la ancore si cand dau sa il prind mai bine asta se zbate, ii simt dintiii pe degete (prin polar) si trag mana :zid: . Iarasi injur si deja ma gandeam la cum naiba il scot. Ma duc si caut gripul in tufe, il gasesc rapid si ma apropii iarasi de asta care statea in apa mica destul de linistit dar evident tinut in loc de lanseta si probabil destul de obosit. Ii deschid gura, vad ca in coltul gurii buza parca e mai subtire si bag acolo gripul, tinand-ul deschis la maxim observ ca intra, il prind de acolo si cu gripul inca deschis incerc sa il duc mai spre milocul gurii si chiar reusesc vreo cativa centimetrii dupa care buza era prea groasa si gripul nu se casca suficient de mult. Las lanseta jos, pun ambele maini pe grip si taras scot pestele afara din apa.

Ma uit la el si vad ca e plin de namol, fiind la vreo 2 metrii de apa cu el incerc sa il spal aducand apa in palme dar nu aveam nici un spor asa ca folosesc sticla mea cu apa. Beau cat de multa apa pot, ma duc umplu stica cu apa din Po si dupa vreo 2 ture la apa reusesc sa il spal pentru o poza. Il masor rapid, ii fac rapid vreo 3 poze cand era cu voblerul inca in gura si intins pe jos dupa care i-am scos voblerul si au urmat vreo 10 minute de chinuri in care nu reuseam sub nici o forma sa imi fac o poza cum trebuie cu somnul langa mine. Cu greu reusesc sa imi fac niste poze care pareau OK si ma grabesc sa ii dau drumul rapid in apa. Odata ajuns in apa am vazut ca nu a avut nici o problema in a pleca, adica nu stiu daca am stat cu el mai mult de 5 secunde si a intins-o ... chiar imi era frica de plecarea lui ca totusi am stat cu el pe uscat poate chiar si 15 minute.

Si cam asta a fost pentru mine ... the best. :rizi:




Ps : concluzia …
1. mi-am schimbat frontala
2. acum am manusi
3. … nu mai vine caldura odata !!!
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 24. februarie 2012, 12:16

:apl: :apl: :apl:
Felicitari pentru captura! Cit a avut micutul? 1,7 metrii?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 24. februarie 2012, 13:26

nu Zoran, din pacate nu a mers in 1,7 ... a avut 1.43 dar nu stiu ce greutate pentru ca nu l-am cantarit ...

sper ca anul asta vor veni si mai mari de atat ... premizele sunt :bucuros:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 24. februarie 2012, 13:43

Intre 20 si 25 de kilograme. Cum arata in poza, era cam subtirel. Dar si daca esti modest si il apreciezi la 20 de kg... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

vineri, 24. februarie 2012, 16:39

Felicitari Anem.Chiar daca ti-am mai zis-o si altadata :prieteni:
Aici ar merge si povestea aia a mea legata de prima intalnire cu somnii pe un loc unde altadata stateau avatii.Acel fight hard de 45 minute :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 24. februarie 2012, 17:09

Felicitari Anem.Chiar daca ti-am mai zis-o si altadata :prieteni:
Aici ar merge si povestea aia a mea legata de prima intalnire cu somnii pe un loc unde altadata stateau avatii.Acel fight hard de 45 minute :zambet:


multam ... inca o data :rizi:

cat despre povestirea ta cu "repriza de 45" ... ce mai astepti ... ;)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

7

vineri, 24. februarie 2012, 17:40

Fight hard? Da,pentru mine prea hard.A fost o intalnire care poate se intampla o data-n viata si care se lasa cu sechele...nerecomandata cardiacilor.

Pe vremea aia aveam un coleg de servici ce vroia se desparta definitiv de "pasnic".Cu alte cuvinte se saturase omu'de confortul unui sezlong,de boilles si mamaliga si de ce nu, de asteptarea aia chinuitoare a sunetului unui avertizor.Adevarul ca avea la activ ceva crapi si partide frumoase iar acum dorea o altfel de provocare:spinning-ul.In fine,vinde omu'tot,cumpara echipamentul adecvat si intr-o dimineata,impreuna cu mine,facem sa zicem asa, o partida de initiere mai mult,relaxanta,cu speranta de ce nu,a unor capturi.Bine,trageam nadejde ca alea sa fie de avati,doar si nalucile,putine dealtfel ce le aveam cu noi erau chitite pentru asa ceva.
Nu stiu daca mai are rost sa insist asupra frumusetii Oltului prins in aburii diminetii cand totul in jur pare desprins din basme.
Farmecul locului a fost maxim in momentul in care,in fata noastra,poate ca un paradox,crapii au ales sa-si etaleze cozile portocalii intr-o miscare ce te ducea cu gandul mai repede la jocul unor delfini.Si nu exagerez cand spun ca erau exemplare ce-ar fi facut invidios orice pescar.Parca-l si aud pe amicul meu zicand:
-"Bah Ilie,astia-mi fac acum in ciuda."
Dintr-odata totul s-a linistit anuntand "furtuna" ce avea sa urmeze.Curios mi-i s-a parut si faptul ca in acele momente chiar si albitura ce tinea linia malului disparuse iar de atacurile avatilor nici nu se punea problema.Totul parca "murise ",pana cand....
Vad cu coada ochiului varful lansetei amicului meu cum se arcuieste,coboara si inainte sa zic ceva,aud relaxorul mulinetei si cum ceva ia fir.Pentru amicul meu,zeii si-au coborat privirea spre el.Drill-ul a fost unul scurt, insa ce conta, adusese la mal primul lui somotel,undeva la vreo 4kg.Poze,blitz-uri,pozitii diverse,ce mai,omul era in al noualea cer.Il las sa se bucure de reusita lui si usor relaxat arunc nici mai departe,dar nici mai aproape de cum o facusem timp de o ora.Voblerul atinge apa,pun pickap-ul si incerc sa recuperez.Nimic.De unde naiba aparuse asa din senin agatzatura asta?Fortez, si dintr-o data firul prinde o viteza ametitoare,mai intep o data si...aia a fost tot.Moale firul,moale eu.Cu mana tremurand de emotie leg iarasi o agrafa,pun voblerul si lansez iar.Eram inca in transa cand zbaaang il simt iarasi pret de cateva secunde dupa care acelasi deznodamant ca si prima data.Incerc sa-mi revin dupa cele doua K.O.-uri si analizez situatia.Firul era unul de 15lb.folosit doar vreo doua trei partide.Nu era nici asta potrivit pentru situatia de asta...dar ce fac,nu mai pescuiesc?In timp ce ma pregatesc sa lansez din nou continui sa-mi pun intrebari,unele cu voce tare(spre hazul colegului,pentru care oricum ziua a fost un succes)
-Taie in pragul din fata mea?Scoicile si pietrele de pe fund au vreo vina?
Si incepe a treia parte.Cred ca trecuse vreun sfert de ora douazeci de minute de la ultimul atac cand primesc din nou una din fundu'gradinii.Sa intep?Vezi de treaba.N-a fost nevoie,incerc sa ridic lanseta pentru a nu-i da voie sa coboare si asta.Reusesc.De fapt cred ca a fost meritul lui si nu al meu pentru ca-l vad.E imens.Pleaca ceva metrii buni in pelicula apoi isi intoarce coada brusc si loveste-n fir.La box sau K1 mi-i se arunca prosopul.Sfarsit ma las in jos fara cuvinte.Sa mai continui?Tot eu ma imbarbatez si zic ca nu-i bai acum daca am pierdut 3 voblere scumpe si 3 somni.I se poate intampla oricui si oricand.Probabil c-ar fi ras si curcile de mine-n momentul ala,dar si delirul zic eu,e acceptat in situatii de genul asta .
Repriza a patra.Nu mai stiu al catelea lanseu pentru ca eu fizic eram acolo,mental eram cu pluta,dus dupa somnii ce i-am pierdut.Si iar sunt trezit brusc de ceva.Acum pare diferit,nu are aceeasi forta si simt ca-l pot struni.Da,il vad,e aproape la cativa metrii.La draku!E agatat de coadaaa...Ii zic la colegu sa ia camera sa-l filmam macar ca sigur nu-l scot,era clar dupa ce fin era infipta ancora.Asa a si fost,s-a dus,dar macar a ramas un filmulet de o juma de minut,destul de fain.No acum,cine sa mai vrea pescuit? Eu unul incercam sa-mi dau curaj si sa ma felicit ca mai am voblerul si plus de asta filmuletu'.De partea cealalta colegu'tot un zambet cu somotelul lui zicandu-mi ce faine-s partidele la avat In fine,era inca vreme sa schimbam soarta acestei partide.
Al cincilea gong a fost cu noroc pentru ca desi pe asta am reusit sa-l prind si sa-l fac mare ca apare-n poza cu mine nu a fost nimic deosebit.Se pare ca a ramas el" urma care sparge turma,un somotel aproximat de mine la 6kg.A fost bine,a fost rau?Da,a fost bine a fost si rau.A fost bine prin prisma faptului ca am avut emotie,adrenalina generata de intalnirea cu niste somni pe care poate nu-i voi mai intalni.Mi-a parut rau ca n-am apucat sa ma si pozez cu ei.Insa niciodata nu le putem avea pe toate.Ma bucur ca am ce povesti nepotilor : partida celor 45 de minute. :zambet:

8

sâmbătă, 25. februarie 2012, 01:11

bravo baieti, aveti povesti frumoase si amintiri de neuitat.
felicitari si la cat mai multe................povesti :)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 1. martie 2012, 10:28

bravo baieti, aveti povesti frumoase si amintiri de neuitat.
felicitari si la cat mai multe................povesti :)


sa speram ca anul asta vor fi mai multe de povestit dar cu tot cu poze :rizi: ... ca povesti fara poze am strans o gramada anul trecut :box:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

10

joi, 1. martie 2012, 10:55

Povestea e frumoasa chiar daca la capatul liniei am avut un amic caruia nu am apucat sa-i facem poze.Nu te sfii Anem,ai destule de povestit,ne mai delectam si noi, aici iarna inca se vede pe casa vecinului :ochi:

11

vineri, 2. martie 2012, 12:25

Zoran,
De pe mal ai avut peripetii la somn mai mari decat cele din barca, sau pescuiesti numai din barca?
Pe mine m-a plimbat la Gorgova cu tot cu ancora!
Iku

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 2. martie 2012, 12:35

Da, mi-a intrat la linie de crap, la boilies pop-up de scoica.
Lanseta RodHutchinson de 3,5 lbs, fir mono de 0,35 damyl tectan. Mi-a luat-o in mal (10 metrii) la apa de 1,5 metrii si a plecat 110 metrii ca din pusca. N-am putut sa-l tin! Cind a ajuns aproape de o baliza de navigare am frinat mulineta complet. S-a intors in mal si nu s-a oprit pina in tufe, smocuri de iarba, de unde nu l-am mai scos.

Din barca trebuie sa-l pompezi repede in sus (daca ai cu ce), ca sa nu ajunga la vreo radacina, scorbura sau ceva de genul asta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

13

duminică, 25. martie 2012, 00:05

La stationar, e bine sa ai barem o barca gonflabila pregatita, cu ea te lansezi pe apa dupa mustacios! :bucuros2: