Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 4. septembrie 2017, 07:48

Drumuri catastrofale de Romania: Stamora - Oravita

:salut: ,

ajuns acasa in Germania, in timp ce depachetam barca, observ ca in partea din spate, de dupa roata, remorca e deformata. Ma uit mai atent... rama rupta! :doarecapu:
Nici nu doresc sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca pierdeam barca, motorul sau chiar remorca pe autostrada!!! :soc:

In fine, dupa ce am studiat si am analizat cazul, am ajuns la concluzia ca, din cauza gropilor si denivelarilor de sosea din Romania, zona Stamora - Oravita, rama remorcii a cedat. Cu toate ca am mers incet pe aceasta portiune de drum, tot nu am putut evita balansurile produse de barca incarcata, si vrei nu vrei, o dai din groapa in groapa... iar rezultatul este catastrofal!!!

Recomand tuturor care merg pe acea sosea, sa ocoleasca si sa mearga prin Serbia. :noroc:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2800

index.php?page=Attachment&attachmentID=2801
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 4. septembrie 2017, 09:11

prin Serbia poti sa mergi doar daca ai barca inmatriculata. Din pacate, a mea nu este..

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 4. septembrie 2017, 12:19

:salut: ,

ajuns acasa in Germania, in timp ce depachetam barca, observ ca in partea din spate, de dupa roata, remorca e deformata. Ma uit mai atent... rama rupta! :doarecapu:
Nici nu doresc sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca pierdeam barca, motorul sau chiar remorca pe autostrada!!! :soc:

In fine, dupa ce am studiat si am analizat cazul, am ajuns la concluzia ca, din cauza gropilor si denivelarilor de sosea din Romania, zona Stamora - Oravita, rama remorcii a cedat. Cu toate ca am mers incet pe aceasta portiune de drum, tot nu am putut evita balansurile produse de barca incarcata, si vrei nu vrei, o dai din groapa in groapa... iar rezultatul este catastrofal!!!

Recomand tuturor care merg pe acea sosea, sa ocoleasca si sa mearga prin Serbia. :noroc:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2800

index.php?page=Attachment&attachmentID=2801

Nu contest nici un cuvantel din ce spui despre drumuri ! dar peridocul tau a fost facut pt o economie de material maxima !, la o punte knot fara amortizoare nu trantesti bara goala pe punte si cu brida simpla ! in afara de asta uite ca mai sus s a deformat materialul oricum si inainte ! , eu I as pune intariturile sus jos si as dubla bridele una langa alta la 5mm !
Asta daca nu vrei sa l ramforsezi asa mai profi si cu un compromis in a cara ceva kg in plus ! :prieteni:
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Bild1.jpg (188,62 kB - 32 ori coborit - ultima oara: 2. mai 2018, 13:41)
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 4. septembrie 2017, 12:31

Salut Teo,
merci mult, dar peridocul a fost vandut asa cum este, si am cumparat unul mai solid. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

luni, 4. septembrie 2017, 16:13

prin Serbia poti sa mergi doar daca ai barca inmatriculata. Din pacate, a mea nu este..
Corect.
Și nu cumva sa transporți pește prins/cumpărat. Se confisca, fiind tara NON EU.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 6. septembrie 2017, 10:29

La drumuri mai lungi este bine sa verifici din cand in candremorca, mai ales cand ai incarcatura mai grea.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

7

miercuri, 6. septembrie 2017, 21:35

La drumuri mai lungi este bine sa verifici din cand in candremorca, mai ales cand ai incarcatura mai grea.
Usor de zis, greu de facut... :doarecapu:
Eu unu' cand plec la pescuit, cam plec din block start, nu ma mai opresc, decat la destinatie :bucuros: , sau daca mi se intampla sa se gripeze vreun rulment la peridoc :necajit:(Informer stie ca el m o rezolvat :bucuros:) .Eu am fost inspirat sa am rulmenti de rezerva la mine.. .Recomand tuturor posesorilor de peridocuri sa aiba rulmenti de rezerva pt. peridoc, ca nu-i de joaca. :gandesc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cata« (6. septembrie 2017, 21:40)