Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 4. septembrie 2017, 07:48

Drumuri catastrofale de Romania: Stamora - Oravita

:salut: ,

ajuns acasa in Germania, in timp ce depachetam barca, observ ca in partea din spate, de dupa roata, remorca e deformata. Ma uit mai atent... rama rupta! :doarecapu:
Nici nu doresc sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca pierdeam barca, motorul sau chiar remorca pe autostrada!!! :soc:

In fine, dupa ce am studiat si am analizat cazul, am ajuns la concluzia ca, din cauza gropilor si denivelarilor de sosea din Romania, zona Stamora - Oravita, rama remorcii a cedat. Cu toate ca am mers incet pe aceasta portiune de drum, tot nu am putut evita balansurile produse de barca incarcata, si vrei nu vrei, o dai din groapa in groapa... iar rezultatul este catastrofal!!!

Recomand tuturor care merg pe acea sosea, sa ocoleasca si sa mearga prin Serbia. :noroc:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2800

index.php?page=Attachment&attachmentID=2801
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 4. septembrie 2017, 09:11

prin Serbia poti sa mergi doar daca ai barca inmatriculata. Din pacate, a mea nu este..

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 4. septembrie 2017, 12:19

:salut: ,

ajuns acasa in Germania, in timp ce depachetam barca, observ ca in partea din spate, de dupa roata, remorca e deformata. Ma uit mai atent... rama rupta! :doarecapu:
Nici nu doresc sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca pierdeam barca, motorul sau chiar remorca pe autostrada!!! :soc:

In fine, dupa ce am studiat si am analizat cazul, am ajuns la concluzia ca, din cauza gropilor si denivelarilor de sosea din Romania, zona Stamora - Oravita, rama remorcii a cedat. Cu toate ca am mers incet pe aceasta portiune de drum, tot nu am putut evita balansurile produse de barca incarcata, si vrei nu vrei, o dai din groapa in groapa... iar rezultatul este catastrofal!!!

Recomand tuturor care merg pe acea sosea, sa ocoleasca si sa mearga prin Serbia. :noroc:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2800

index.php?page=Attachment&attachmentID=2801

Nu contest nici un cuvantel din ce spui despre drumuri ! dar peridocul tau a fost facut pt o economie de material maxima !, la o punte knot fara amortizoare nu trantesti bara goala pe punte si cu brida simpla ! in afara de asta uite ca mai sus s a deformat materialul oricum si inainte ! , eu I as pune intariturile sus jos si as dubla bridele una langa alta la 5mm !
Asta daca nu vrei sa l ramforsezi asa mai profi si cu un compromis in a cara ceva kg in plus ! :prieteni:
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Bild1.jpg (188,62 kB - 32 ori coborit - ultima oara: 2. mai 2018, 13:41)
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 4. septembrie 2017, 12:31

Salut Teo,
merci mult, dar peridocul a fost vandut asa cum este, si am cumparat unul mai solid. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

luni, 4. septembrie 2017, 16:13

prin Serbia poti sa mergi doar daca ai barca inmatriculata. Din pacate, a mea nu este..
Corect.
Și nu cumva sa transporți pește prins/cumpărat. Se confisca, fiind tara NON EU.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 6. septembrie 2017, 10:29

La drumuri mai lungi este bine sa verifici din cand in candremorca, mai ales cand ai incarcatura mai grea.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

7

miercuri, 6. septembrie 2017, 21:35

La drumuri mai lungi este bine sa verifici din cand in candremorca, mai ales cand ai incarcatura mai grea.
Usor de zis, greu de facut... :doarecapu:
Eu unu' cand plec la pescuit, cam plec din block start, nu ma mai opresc, decat la destinatie :bucuros: , sau daca mi se intampla sa se gripeze vreun rulment la peridoc :necajit:(Informer stie ca el m o rezolvat :bucuros:) .Eu am fost inspirat sa am rulmenti de rezerva la mine.. .Recomand tuturor posesorilor de peridocuri sa aiba rulmenti de rezerva pt. peridoc, ca nu-i de joaca. :gandesc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cata« (6. septembrie 2017, 21:40)