Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 28. iunie 2017, 06:41

Pesti morti pe Dunare

:salut: ,

ieri am primit pozele acestea facute pe zona Dr. Tr. Severin... stie cineva cauza pestilor morti pe Dunare? :gandesc:

Ah, si cam in ce zone au fost vazuti si alti pesti morti la suprafata?




Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. iunie 2017, 07:24

Curent...este singurul lucru care-mi vine in minte :nervos:
'' Carpe diem ! ''

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 28. iunie 2017, 07:30

Hmmm... nu prea pot crede! Caras si Salau sunt mai rezistenti decit somnul. Iar daca au iesit curentati sus, de ce nu i-au luat? Cel putin salaul nu era mititel... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 28. iunie 2017, 07:36

Apai io nu c-as fi vreun optimist in ce priveste poluarea/braconajul pe Dunare da` io zic ca doi pesti morti "scosi din context" nu prea reprezinta mare lucru.
Da, daca sunt zeci intr-un timp scurt si pe o zona relativ restransa atunci este o problema.
2 - 3 pesti morti am vazut de ex. si pe-un lac de munte in Austria unde sigur nu bracona nimeni si apa cre` ca era potabila... :rizi: .
Parerea mea... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 28. iunie 2017, 08:05

In fiecare an, cand debitul Dunarii este scazut si temperaturile foarte ridicate apar pesti morti pe apa...
S-ar putea ca pestii morti sa fie din plasele unui pescar care nu a fost de cateva zile la ele. Pe prioada verii, cand apa este calda, pestii mor foarte repede in plase. Salaul nu poti sa-l lasi in plasa mai mult de 5-6 ore...

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 28. iunie 2017, 08:39

Doi trei pesti nu ar fi o problema..Salaul sa zicem ca din cauza caldurii dar carasul sa fie la fel? Din cauza caldurii, care este cel mai rezistent? Nu prea cred.. Ori de prin plase daca sunt doi-trei morti pe langa mal, daca sunt mai multi, clar curent ! Probabil noaptea nu pot strange tot si mai omit cate unul doi..
'' Carpe diem ! ''

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 28. iunie 2017, 17:49

Cred ca din plase, mai mult ca sigur. N-o fi putut iesi a doua zi sa-si scoata plasele (furtuna, vant prea tare, probleme personale ... :ochi: ) si a gasit pestele in plasa mort. Fiind un pescar "responsabil", nu cum a facut altul din Coronini de la care am luat, acu multi ani in urma, ceva salau congelat si cand l-am dezghetat acasa sa-l curat au fugit toti vecinii din bloc din cauza mirosului! :nervos: , era clar ca salaul a fost mort cu mult timp inainte de a-l congela!, l-a aruncat in apa, de aia am si pus ghilimelele, ideal era de aruncat la gunoi sau de dat la ceva carnivor care l-ar fi mancat, poate o pisica sau doua ...
Ptr. un peste sau doi nu prea cred ca este cazul sa ne alarmam, sa nu fie cativa zeci de pesti morti pe apa, atunci intervina problema ...

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 28. iunie 2017, 18:03

Repostez o imagine mai veche, de anul trecut din martie de pe Dunare. Pe asta sigur nici caldura, nici batranetea nu l-au rapus. Inclin sa cred ca a fost omorat cu curent, ori noaptea ori a iesit mai in aval. Mai ales ca la vreo 10 minute a mai trecut pe apa un crap comun de vreo 20kg, in aceeasi stare si pentru care nu am mai oprit barca.
La fel cred si despre pesti aratati de tine, Zoran! Curent...
https://m.imgur.com/DfkgIdy


  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 28. iunie 2017, 22:34

Din cate stiu eu, pestii curentati nu mor... Exista si emisiuni tv, unde pescuitul electric este folosit in scop stiintific si unde se vede clar cum pestii prinsi nu sunt omorati...
Poate am ramas noi in urma cu tehnologia...noroc cu camerele video de la frontiera... :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 28. iunie 2017, 23:11

Cred ca din plase, mai mult ca sigur. N-o fi putut iesi a doua zi sa-si scoata plasele (furtuna, vant prea tare, probleme personale ... :ochi: ) si a gasit pestele in plasa mort. Fiind un pescar "responsabil", nu cum a facut altul din Coronini de la care am luat, acu multi ani in urma, ceva salau congelat si cand l-am dezghetat acasa sa-l curat au fugit toti vecinii din bloc din cauza mirosului! :nervos: , era clar ca salaul a fost mort cu mult timp inainte de a-l congela!, l-a aruncat in apa, de aia am si pus ghilimelele, ideal era de aruncat la gunoi sau de dat la ceva carnivor care l-ar fi mancat, poate o pisica sau doua ...
Ptr. un peste sau doi nu prea cred ca este cazul sa ne alarmam, sa nu fie cativa zeci de pesti morti pe apa, atunci intervina problema ...

Cand mai cumperi salau congelat, daca pupilele sunt albe in totalitate, nu-l cumpara ca pestele nu e ok.
Se mai intampla de multe ori ca mirosul de care vorbesti sa fie din intestine, unde in momentul in care pestele a fost congelat, sa fi fost pestisori aflati in stare de digerare si mirosul neplacut sa provina de la ei si nu de la salau.
Daca de pe coastele salaului se rupea carnea si era moale ,atunci pestele nu trebuie consumat...

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 29. iunie 2017, 16:48

Nu l-am consumat Mariane, fii linistit! Ieseau coastele afara din carne numai cand il intorceai de pe o parte pe alta ... :vomit:

Subiecte asemănătoare