Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »ag_master«

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 30. mai 2012, 14:52

Montura de grund cu peste viu - intrebari

Salut! Stateam azi si crosetam niste monturi, si mi-au venit in cap urmatoarele trei intrebari:
1) Daca montez pluta de grund la 10-15 cm de carlig/ancora, nu va fi absorbita si pluta in gura somnului odata cu momeala? Si daca da, nu simte, deci nu va scuipa, simtind ceva in neregula?
2) Cam ce pluta de grund ar trebui sa folosesc de exemplu la un peste de jumatate de kg? dar la unul de 1 kg? Dar daca folosesc ca momeala un oblete - o pluta de grund de 15 gr e de ajuns?
3) Oare "zgomocelele" nu "prind" doar pescari, nu si pesti? Adica, in curentul unui rau, montura abia se va ondula usor dupa curent, nicidecum nu va fi agitata ca atunci cand o tii in mana si-o scuturi s-o auzi, deci daca abia se va balangani in curent (folosirea ei in lacuri mi se pare inutila, dar poate gresesc) va mai zdrangani?
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 30. mai 2012, 16:04

:salut: ag_master,

1. daca-i curent mare, poti pune pluta si la 2 cm de carlig. Cu cit o pui mai departe, cu atat o flendara mai tare curentul si intra intr-un fel de rezonanta, care zapaceste pestele. Cu ani in urma se pescuia cu pluta la 30 - 40 cm de momeala, si au avut enorm de multe rateuri. Scoteau monturile afara, si era muscata pluta, iar pestii erau morti.

2. 0,5 kg -> 40 - 60 grame, depinde si de curent. Pe lac chiar si mai putin. Cind pestele se linisteste pe fundul apei, si o pluta de 30 grame il ridica incet in sus. Apoi iarasi inoata spre grund, si tot asa.
La pesti de 1 kg plute intre 60 si 100 grame. Pe Ebro am agatat sub pomi (montura la suprafataa apei) chefali mai mari de 1 kg cu pluta de grund intre carlige, de 60 grame. Inotau scurt sub luciul apei, si imediat erau ridicati in sus (nu doar de pluta, ci si de curent).

3. Despre zornaitori am sscris scurt aici: Echipament pentru pescuit la somn
Pe lac le poti folosi la o montura cu peste viu sau rac, pt a produce si zgomot.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 30. mai 2012, 19:14

am vazut-o pe viu :)
Get Rich or Die Tryin'

  • Autorul acestui subiect este »ag_master«

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 30. mai 2012, 20:11

:salut: ag_master,

1.poti pune pluta si la 2 cm de carlig.

3. Pe lac le poti folosi la o montura cu peste viu sau rac, pt a produce si zgomot.
Salut Zoran!
1) deci daca inghite pluta nu i se pare a fi o problema! si nu va scuipa momeala, nu?
3) aici nu pricep, cum face racul ala de 5 cm cum e recomandat sa-l pui, sa faca zgomot cu zgomocelul - asa de tare da din coada?
Merci de interventie!
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 30. mai 2012, 23:00

1. nu, nu-l deranjeaza de loc
3. cum se misca racul in cirlig, asta nu stiu, dar stiu ca la orice miscare zornaitoarea face zgomot. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 31. mai 2012, 06:29

am vazut cum se pune racul in carlig, se leaga pe fir de par ca si coropisnitele si cred ca cu zornaitorile e o treaba buna. Ai vazut ce viteza are racul in apa? dar ai grija cand il pui, pentru ca racul merge pe spate, punel cu clestii inspre pluta.
Get Rich or Die Tryin'