Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 13. iunie 2017, 21:10

Discutii acuzatoare la adresa lui Zoran sau
a lui Claudiu sunt complexat deplasate. Este adevarat ca exista foarte multa informatie pe cele două forumuri, informatie care poate aduce in egala masura satisfacție și relaxare sau distrugere și dezechilibre în ecosistem. Si cloncul si spinningul pot face rau in egala masura. Eu in locul lui Zoran și a lui Claudiu asi sta la o discuție fata in fata pentru a vedea ce este de facut. Eu in locul lor asitransforma cele două forumuri in doua cluburi online închise unde accesul sa se faca exclusiv pe baza de logare iar membrii sa fie selectați pe baza de recomandare de către alți membri de încredere. Vina morala pentru folosirea informațiilor de pe cele două forumuri ar fi exclusiv a membrilor forumului și nu a lui Zoran și Claudiu.
Revenind la problema pestelui din apele publice eu, de anul acesta, am luat decizia de a pescuit exclusiv pe ape private unde se practica doar C&R și nu a fost o decizie ușoară. Oricum pe apele publice gherlele sunt foarte multe și enervante și atunci am zis ca poate prin exemplul meu voi determina și pe alții să facă la fel și voi reduce presiunea pe puținii pești din apa. Saptamana trecuta am fost 3 zile in Caznele Dunării doar pentru relaxare si fara scule de pescuit. Ce mi s-a parut interesant este faptul ca pe malul apei, între Orșova și Berzasca, nu am văzut mai mult de 10 pescari comparativ cu anii trecuți când erau sute. In golful Dubova unde am stat nu am văzut nici un pescar comercial sa vina sa isi verifice planșele când în anii trecuți erau 3-4 barci zilnic. Câteva flotoare din preturi sunt in apa dar ce au legat de ele nu stiu. In schimb cei care fac plimbări in Cazane de la capul lui Decebal fac in total sute de curse zilnic cu motoare de zeci și sute de cai și cu viteze destul de mari. Un climat perfect pentru peștii din Dunăre.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 13. iunie 2017, 21:12

:rizi: mai bine fara , n-ai nimic de pierdut..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 14. iunie 2017, 05:04

Ca tot veni vorba despre deliciile culinare cu pesti autohtoni..ca are legatura cu faptul ca este sau nu este peste..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 14. iunie 2017, 11:34

Interesanta specia de peste ! Vorbesc de ala din burta :rizi:
Personal NU mai pap somn decat extrem de rar si ala daca are 3-4 kg maxim! In schimb le doresc pofta buna la toti gurmanzii din restaurante sau aiurea...

Ps: mor de ciuda ca nu mai gasesc poza cu prezervativul scos dintr-un somn pe vremuri ... Enjoy! :prieteni:

payti

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »payti«

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 14. iunie 2017, 14:01

Mda, sobolanul e o specie mult apreciata si de porci! Deci atentie si la carnea de porc :)

Legat de somni mari prinsi, uitati o noutate de acum 22 ore:

https://www.facebook.com/maria.mitu.399

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »payti« (14. iunie 2017, 14:20)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 14. iunie 2017, 17:24

Poate , da' prezervative folosite nu cred ca da nimeni la porci.. :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 15. iunie 2017, 18:46

Daca era C§R eram si noi mai linistiti acum. Uite cate probleme apar daca vrei a faci un gratar. Eu am vazut multi raci in burte similare. Cu raci la clonc a incercat cineva?, amanunte????

Subiecte asemănătoare