Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

161

joi, 11. ianuarie 2018, 09:32

Multumesc.
Cu permisul DE LA ASOCIATIE, se poate obtine PG-ul pt. pescuit pe Dunare?
(la noi in TM ii o intreaga aventura sa "contactezi" ANPA... sau cel putin era...)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

162

joi, 11. ianuarie 2018, 09:41

Cred ca da,nu stiu exact pt ca eu nu sunt in nici o asociatie.Dar in mod normal ar trebui sa se ocupe asociatia de pg,sau cel putin asa este la Bucuresti la unele asociatii. :prieteni:

dodi22

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 4. iulie 2017

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

163

joi, 11. ianuarie 2018, 09:59

Saptamana trecuta situatia statea asa (vineri 5.01.2018):

Am contactat ANPA de la Timisoara de unde am aflat ca permisele albastre pt. Dunare ar fi tiparite dar nu au ajuns in TM pentru distribuire. Din spusele lor ar veni peste 2 saptamani.
Deoarece am fost sambata la pescuit la Dunare la Moldova Veche, eu mi-am vizat la AJVPS unde am platit 120 lei cu PG inclus TM, CS si MH. Colegul cu care am fost, nu a vrut sa mai vizeze la AJVPS si a mers cu permisul albastru de anul trecut.
Ne-am oprit la Oravita la Politia de frontiera, unde a depus copie permis albastru de anul trecut + cerere PG + copie xerox CI si a pescuit fara probleme. Pe apa nu ne-a deranjat nimeni 2 zile :). Nici PF pentru acte si nici capitania pt. veste....etc.

PS. Inainte de a-mi face permis la asociatie am trimis prin formularul online, cerere PG la TM, CS si MH, unde am atasat permisul albastru de anul trecut. Am primit viza saptamana asta doar de la Timis.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

164

joi, 11. ianuarie 2018, 10:09

Au mi-am facut la AJVPS Timis (105 ron permisu + 15 ron PG -TM,CS,MH).
Am sunat si la ANPA Timis , si am intales asa : Dunarea nefiind concesionata trebuie permis eliberat de ANPA ( nu trebuie sa fi membru al unei asociati pentru a pescui pe Dunare). La TM spera ca se vor elibera incepand de Luni 15.01 cu copie CI si cerere (asteapta sosirea permiselor).
E neclara situatia avand AJVPS care nu are Dunarea banuiesc ca e obligatoriu ANPA , dar AJVPS dau PG.... asa voi face si ANPA cu PG de AJVPS. :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

165

joi, 11. ianuarie 2018, 10:33

Mie sincer mi se pare ciudat ca printr-o asociatie sa se elibereze un permis ANPA care NU e valabil pe Dunare iar pe ala valabil sa-l iei direct de la ei, doar asa ca sa ai doua :doarecapu: :zid: ... da` la noi nimic nu-i exclus... :).
Pe de alta parte nu-i doar Dunarea neconcesionata ci, din cate stiu eu, orice portiune de apa in zone de granita... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dodi22

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 4. iulie 2017

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

166

joi, 11. ianuarie 2018, 10:43

Intotdeauna la inceput de an cu permisele emise de ANPA e o nebuloasa.
Oricum, la PF Oravita au fost de treaba si au acceptat pt. PG, cartonul albastru ANPA valabil anul trecut. Oare asa mult costa un soft de eliberare permise, asemanator cu cel folosit de ARBDD, care este mai mult decat OK ? In 2 minute ai permisul.

P.S Daca nici pe noi nu ne-a controlat nimeni in wekeendul trecut, asa nu i-a controlat nimeni nici pe GREBLASII pe care i-am filmat langa podul de la Ostrov Moldova Veche.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

167

joi, 11. ianuarie 2018, 11:01

Eu nu am fost controlat pana acum decat de frontieristi

dodi22

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 4. iulie 2017

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

168

joi, 11. ianuarie 2018, 11:22

In zona Moldova Veche, anul trecut am fost controlati atat de PF cat si de Capitanie. Atentie la vestele de salvare si alte acareturi din barca !

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

169

joi, 11. ianuarie 2018, 13:25

Au mi-am facut la AJVPS Timis (105 ron permisu + 15 ron PG -TM,CS,MH).
Am sunat si la ANPA Timis , si am intales asa : Dunarea nefiind concesionata trebuie permis eliberat de ANPA ( nu trebuie sa fi membru al unei asociati pentru a pescui pe Dunare). La TM spera ca se vor elibera incepand de Luni 15.01 cu copie CI si cerere (asteapta sosirea permiselor).
E neclara situatia avand AJVPS care nu are Dunarea banuiesc ca e obligatoriu ANPA , dar AJVPS dau PG.... asa voi face si ANPA cu PG de AJVPS. :doaaamne:

PG-urile se obtin gratis, prin posta electronica(e-mail), completand un singur formular electronic, scurt, pe care se bifeaza toate judetele pentru care se solicita viza!

Formular de avizare a activităților de pescuit sportiv în zona de frontieră pentru persoane fizice - Main | Politi
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

170

joi, 11. ianuarie 2018, 13:27

Cautati si cereti sa vi se prezinte o anexa la permisul prin AJVPS-uri, unde sa apara zonele concesionate, daca nu au asa ceva, inseamna ca taxa lor este abuziva si ilegala, fiind valabil doar permisul ANPA, GRATUIT!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

171

joi, 11. ianuarie 2018, 13:29

Am auzit ca in Sibiu, taxa costa 190 lei, prin AJVPS Sibiu, cu permisul ANPA,
inclus, iar pentru cei care au prestat 2 zile de munca in folosul comunitatii, adica, au adunat deseurile de pe malurile
Oltului, o zi fiind evaluata la 50 de lei, pretul redus, fiind de 90 de lei! Oare ce ofera AJVPS Sibiu, in plus,
față de celelalte AJVPS-uri, pentru un pret dublu!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

172

joi, 11. ianuarie 2018, 14:43

Da PG este gratis , dar la 15 ron.. (fa poze, trimite mailu, asteapta raspuns , printeaza foaia...) intr-o ora poti fi pe apa. De data aceasta am preferat comoditatea - nu mai cumpar cola data viitoare si am recuperat ,,investitia,,.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

173

joi, 11. ianuarie 2018, 14:54

PG-urile se obtin gratis, prin posta electronica(e-mail), completand un singur formular electronic, scurt, pe care se bifeaza toate judetele pentru care se solicita viza!


Folosind acea pagina am solicitat si eu PG-urile.
Problema e ca trebuie anexata copia permisului ANPA si Politia de frontiera sustine, pe baza ordinului 60 / 2017 ca cele vechi (2012 si 2016) NU mai sunt valabile.

Cautati si cereti sa vi se prezinte o anexa la permisul prin AJVPS-uri, unde sa apara zonele concesionate, daca nu au asa ceva, inseamna ca taxa lor este abuziva si ilegala, fiind valabil doar permisul ANPA, GRATUIT!!


Nu are nici o legatura COTIZATIA DE MEMBRU intr-o asociatie cu PERMISUL DE PESCUIT. Daca o asociatie cere 100RON ca sa te cheme sa te uiti la diapozitive cu pesti la ei in sediu, nu-i nimic ilegal in asta.
Vezi in acest sens Asociatia Banatul din Timisoara care n-a avut nici un metru de apa concesionat si asta nu i-a impiedicat sa stranga cotizatii de la trei sferturi din pensionarii din Timis, pe ei interesandu-i doar sa fie mai mica decat la AJVPS, nu si daca le foloseste la ceva sau ba... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

174

joi, 11. ianuarie 2018, 19:45

Eu am trimis vineri 5 ian pe mail ca anul trecut la CS, MH, DJ(cerere+CI+permis ANPA -eliberat2012).Deocamdata n-am primit nimic. :nunteleg:
Astept pe mail avizul de pescuit, sa traiti! :rizi:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

175

joi, 11. ianuarie 2018, 22:56

Se subîntelege ca trebuie sa trimiti si poza permisului ANPA! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

176

vineri, 12. ianuarie 2018, 14:09

Se subîntelege ca trebuie sa trimiti si poza permisului ANPA! :ochi:
Bineînțeles. Și copia CI
Astăzi am primit avizul pe mail de la CS.
Astept mai departe și de la MH și DJ.... :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

177

vineri, 12. ianuarie 2018, 18:35

Io am primit de la MH... asta: :rizi:



Asa ca trebe alt card ANPA, ca alea vechi is perimate... :doarecapu: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

178

vineri, 12. ianuarie 2018, 18:51

Ce n-am inteles eu de cativa ani:
Directia(Sefia)Politiei de Frontiera este la TM ptr. toate cele 3 judete(TM,CS,MH), dar MH-u' se comporta(fac nota discordanta) ca si cum ei ar fi sefii. :idee: :rizi:
PF TM si PF CS au eliberat avize conform procedurii de anul trecut pe baza acelorasi acte trimise si in anii trecuti.
As fi curios cum ar raspunde conducerea de la Timisoara in urma unei sesizari...Dar mai astept.Inca n-am un raspuns/comunicat oficial ca si Informer.
:noroc:

179

vineri, 12. ianuarie 2018, 19:24

Pe site acestea sunt actele solicitate( si card plastificat :rizi: ) ca si anul trecut, NICIDECUM de carton eliberat in 2018.Deocamdata permisul meu plastificat eliberat in 2012 este VALABIL.
http://www.itpftimisoara.eu/?go=179

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

180

sâmbătă, 13. ianuarie 2018, 17:17

MH-u' se comporta(fac nota discordanta) ca si cum ei ar fi sefii. :idee: :rizi:


Intotdeauna or fost asa MH-u, interpreteaza in felu' lor legea de frica sa nu cumva sa greseasca. Imi aduc aminte cum acu vreo 8 ani la PF2 am pierdut juma de zi sa-mi dea acces pe apa cu barca. Probabil am fost primul care a cerut asa ceva si cum nu exista precedent, prima oara or zis NU. La fel si la Severin, daca nu era comandantul prezent sa semneze primeai p.la viza. Off, iara mi-am adus aminte de vremurile alea de cacat cind trebuia aproape sa cersesti viza la fiecare pichet, pe linga cea obtinuta de la centru! Cred ca as putea scrie un roman cu clinciurile avute cu PF !