Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

121

sâmbătă, 21. martie 2015, 10:42

Imi dau si eu cu parerea, dar poate gresesc

in al doilea rind cum este posibil sa se dea voie la pescarii comerciali si la sportive nu

Cred ca este vorba de securitatea obiectivelor (port si baraj), tinand cont ca pescarii comerciali din zona sunt inregistrati si pot fi identificati usor, numarul lor nefiind totusi foarte mare; pescarii sportivi sunt mult mai multi si presupun ca e foarte dificil sa tii sub control situatia in fiecare moment atat pe mal cat si pe apa; cu toate nebuniile care se intampla acum in lume, poate se gandesc sa evite pe cat posibil eventualitatea ca un descreierat sa puna vreo pocnitoare pe apa.

Probabil ca asa a fost hotarat ca pe aceste zone pescuitul sa fie interzis. In zona portului fiind probabil periculos din cauza navigatiei vapoarelor, iar la baraj, din cite stiu, de mult e interzis.

Idem ca mai sus, ca altfel ar permite macar pescuitul sportiv de pe mal.

Dar poate gresesc...

122

sâmbătă, 21. martie 2015, 10:45

Capitania APROBA PESCUITUL si portul unde trag vaoare este de 1 km nicidecum de 5 una si a2 AUTORITATEA COMPETENTA IN STABILIREA LOCURILOR DE PESCUIT ESTE CONSILIUL LOCAL DECI EU TE INTREB IN GERMANIA DACA ESTE O LEGE NU TREBUIE RESPECTATA :gandesc: sau fiecare da legi dupa capul lui :nunteleg: :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

123

sâmbătă, 21. martie 2015, 10:47

Iulian, nu are rost sa continuam aceasta discutie, noi vb aici din presupuneri si ne dam doar cu parerile. Uite, ca sa fie mai clara treaba, voi scrie si la Capitenie si la Pol de F sa ii intreb de ce pe acei km nu e voie sa se pescuiasca. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

124

sâmbătă, 21. martie 2015, 10:51

Imi dau si eu cu parerea, dar poate gresesc

in al doilea rind cum este posibil sa se dea voie la pescarii comerciali si la sportive nu

Cred ca este vorba de securitatea obiectivelor (port si baraj), tinand cont ca pescarii comerciali din zona sunt inregistrati si pot fi identificati usor, numarul lor nefiind totusi foarte mare; pescarii sportivi sunt mult mai multi si presupun ca e foarte dificil sa tii sub control situatia in fiecare moment atat pe mal cat si pe apa; cu toate nebuniile care se intampla acum in lume, poate se gandesc sa evite pe cat posibil eventualitatea ca un descreierat sa puna vreo pocnitoare pe apa.

Probabil ca asa a fost hotarat ca pe aceste zone pescuitul sa fie interzis. In zona portului fiind probabil periculos din cauza navigatiei vapoarelor, iar la baraj, din cite stiu, de mult e interzis.

Idem ca mai sus, ca altfel ar permite macar pescuitul sportiv de pe mal.

Dar poate gresesc...

:salut: De la port pina la baraj sint 11km plus ca acolo ai voie este o limita de 500 m pina in baraj unde nu ai voie si gindestete ce ar fi ca toate barcile di oras sa se duca acolo adica vreo 50 + inca 50 care sint deja acolo :rizi: atuci ce control ar mai fi si asa in baraj se braconeaza la greu :nervos: si nu au ce sa le faca au dat amenzi si de 40 mil si degeaba :doarecapu: :ciao:

125

sâmbătă, 21. martie 2015, 10:58

Iulian, nu are rost sa continuam aceasta discutie, noi vb aici din presupuneri si ne dam doar cu parerile. Uite, ca sa fie mai clara treaba, voi scrie si la Capitenie si la Pol de F sa ii intreb de ce pe acei km nu e voie sa se pescuiasca. :noroc:

:zambet: Scuze adica nu te supara tu vb din presupuneri eu vb din lege si legea nu spune ca politia de frontier stabileste locurile credeam ca ai inteles dar asta este oricum o sa se rezolve cit de curind deoarece am facut cerere la primarie si astept sa imi trimita hirtia pe cale oficiala si atunci .... :saluti: :ciao:

126

duminică, 22. martie 2015, 08:23

:salut: Acesta este avizul CAPITANIEI ZONALE MH :zambet:
»iulian« a adaugat urmatoarea poza:
  • 1155952_920.jpg

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

127

duminică, 22. martie 2015, 08:46

Salut Iulian,
pai spune clar, deja din 2008, ca in zona portului este interzisa desfasurarea activitatilor de agrement, iar navigarea la intrarea si iesirea din port se face cu vigilenta sporita! Deci ai voie sa navigezi, dar nu sa te ancorezi ptr pescuit, sau sa mergi in deriva cu nasu' in sonar, sa faci sky nautic, si sa te trezesti calarit de un vapor. Se pare ca presupunerile mele sau adeverit a fi chiar adevarate. :noroc:

Am masurat si pe Google Map distanta de la primul doc industrial si pina la ultimul, sunt 4,5 km.

Probabil din cauza confuziilor iscate pina acuma, au delimitat si kilometrajele unde este admisa desfasurarea activitatilor, au facut avizul mai clar si mai transparent, ptr a nu mai fi discutii inutile: nu cunosc semnele de navigatie (cei care nu au permis), nu am stiut de unde pina unde incepe si se termina zona portuara, nu am stiut ca nu-i voie, samd... :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

128

duminică, 22. martie 2015, 09:00

:salut: Pai spune clar in LIMITELE SEMNALIZATE SI IN ZONA PORTULUI NU PESCUIA NIMENI SI NICI PE SENAL DAR SINT SI MULTE ZONE LIBERE ADICA NESEMNALIZATE UNDE SE PERMITE PESCUITUL ASA AR DA AMENZI CAPITANIA CARE ARE SALUPE DE CONTROL SI ARE DREPTUL SA AMENDEZE DACA INCALCI LEGEA DAR DIN 2008 PINA ACUM CHIAR SI IN PREZENT CAPITANIA NU ARE NIMIC CU PESCUITUL DACA SE DESFASOARA IN LIMITELE SEMNALIZATE DECI INCA ODATA NU FRONTIERA HOTARASTE CARE SINT LIMITELE SEMNALIZATE SI NICI ZONELE DE AGREMENT :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

129

duminică, 22. martie 2015, 09:26

Iulian, ce conteaza cine ce limite impune? Ca e Capitenia Portuara, ca e Politia de frontiera, ca e ANPA!? Noi trebuie sa respectam toate inderdictiile astea, si sa mergem linistiti la pescuit.

Nu te inteleg, esti ca un copilas de gradinita, care are acasa debaraua plina de dulciuri, dar urla ca nu ii ia mama inca o ciocolata :nunteleg:
Ai kilometri intregi de Dunare, "tone" de hectare de Dunare unde ai voie sa pescuiesti, si tu insisti in zona portuara, unde scrie clar, nu sunt admise ativitati de agrement. :nunteleg:

Faci cum crezi, sunt banutii tai si e carnetul tau de pescuit, eu personal as merge si la Capitenie sa clarific ce am voie si unde, si la fel si la Pol de frontiera. Sti o treaba, si esti curat :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

130

duminică, 22. martie 2015, 09:58

:prieteni: Da corect ai dreptate in sfIrsit deci dupa tine nu conteaza cine delimiteaza clar si legal dupa tine trebuie sa plecam capul si sa acceptam sa fim calcati in picioare daca maine vrea politia de frontiera sa ne ducem sa pecuim in delta acolo trebuie sa ne ducem chiar daca nu este legal :gandesc: si inca ceva eu nu vb in necunostinta de cauza ca tine care nu contest ca stii si respecti legea in GERMANIA dar in tara ta accepti sa fii calcat in picioare eu si alti pescari care pescuiesc in zona MH nu ne permitem sa plecam de la noi din zona asta si din punct financiar si in al 2 rind sa plec sa ma plimb km intregi de DUNARE eu ies la pesuit nu sa ma duc sa ma plimb ....dupa 30 de ani de pescuit in zona vine x si zice de maine pleci in GERMANIA LA ZORAN CA IN MH ESTE INTERZIS CORECT? atunci venim toti in DE si sa te tii :soc: ..oricum am inheiat acest subiect pt ca este clar unde vrei sa ajungi pt tine nu conteaza decit sa mearga forumul si este normal :zambet: totusi cind se va rez o sati dovedesc ca vb in necunostinta de cauza cea ce nu mi se pare normal... :prieteni: Sper ca nu te-am jicnit oricum discutia sa incheiat pt ca nu I vad rostu aici pe forum ...SI INCA CEVA UITATE MAI BINE MAI SUS UN BAIAT DE LA GIURGIU A DAT NISTE KM ADICA ASTIA 452-526 ADICA VIZA FRONTIERA GIURGIU DACA TOT TE UITI PE GOOGLE MAPS IA VEZI CIT TINE PORTUL LA GIURGIU SAU HAI SA ITI SPUN EU DE KM489-497 :soc: DECI ASA SE APLICA LEGEA IN ROMANIA ATUNCI :ochi: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL...INCA ODATA SCUZE

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

131

duminică, 22. martie 2015, 10:19

Iulian, nu ma jignesti, de ce m-ai jigni? Dar nu inteleg de ce exagerezi cu exemplele...!? : :gandesc:
In afara de asta poti veni oricind la mine, sau in alta tara din EU sa pescuiesti, dar si aici trebuie respectate delimitarile si restrictiile, indiferent de ce organizatie sunt date.

La mine de ex 0,5 km deasupra si 0,5 km sub ecluza nu am voie sa pescuiesc, nici sa intru in zona aceea, nici de pe apa si nici de pe mal. Dar daca merg cu tupeu acolo sa pescuiesc, nu vin cei de la ecluze sa ma traga de urechi, ci dau un telefon politiei fluviale. Ei ma vor amenda si imi vor retine permisul de navigare :zambet:

Un alt exemplu... exista un port micut unde se incarca si se transporta nisip cu slepurile. Aici e voie sa se pescuiasca doar pe malul opus portului, iar intrarea in port este interzisa ambarcatiunilor de agrement. Daca intru sa pescuiesc din barca, nu cei de la capetenia portului vin sa ma amendeze, ci dau tel la Pol fluviala si aceasta isi face treaba.

Si inca un exemplu: pe toata zona mea de pescuit, si anume vreo 20 km, nu am voie sa pescuiesc din barca. Am voie insa sa navighez. Eh, am scris la pol fluviala de ce este interzisa una, dar cealalta e admisa, si mi-au spus clar ca din cauza pericolului ridicat de accidentare in conditiile cind un pescar nu este atent la fluxul de navigatie, ci se indeletniceste cu ... pescuitul. Deci degeaba imi da voie asociatia sa pescuiesc, daca politia spune nu, e prea periculos si nu vrem riscuri in zona. 30 km mai jos de mine, configuratia Rinului este altfel, aici s-a decis ca este voie din barca, pericolul de accidentare nefiind asa de mare.

Dar poate ai dreptate, nu are rost sa continuam aceasta discutie, ptr ca avem viziuni diferite a ceea ce inseamna sa respecti restrictiile impuse, indiferent de cine administreaza zona mult ravnita. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

132

duminică, 22. martie 2015, 10:46

unde scrie clar, nu sunt admise ativitati de agrement.
Zoran, si tu ca si PF Mehedinti pui echivalent/egal intre activitatea de pescuit sportiv cu activitatea de agrement.Sunt 2 notiuni si avize diferite.Eu cand pescuiesc din barca pot 1.naviga (aici am permis de conducator) sau 2.pescui (aici am permis de pescuit cu aviz de pescuit PF).Eu refuz sa desfasor activitati de agrement :rizi: gen schi nautic, cu colacul, cu salteaua trasa de barca(de aceea nici nu am solicitat vreodata acel aviz de agrement).
Uite aici la paragraful 4 interpretarea sefului...Comunicat de presă - STPF Mehedinți – AGERPRES
Referitor la interzicerea pescuitului sportiv pe km 930-934.5 n-am gasit niciunde vreun act, ceva :nunteleg: .
Eu sunt tare curios cum m-ar incadra daca as pescui intre km 930-934.5, deoarece detin avizul de pescuit, dar nu respect km fluviali trecuti, iar sanctiune pt asta, din ce stiu, nu exista :gandesc:
Poate din cauza asta MH-ul este singurul judet care elibereaza colant ca si aviz de pescuit si nu un A4 ca celelalte judete.Astfel, din lipsa de spatiu nu a incaput actul/hotararea care exclude km 930-934.5 :gandesc:
:noroc:

133

duminică, 22. martie 2015, 11:09

:salut: Cata de aia si noi aici sintem :nervos: adica vin la tine te ia cu domnule nu ai voie sa pescuiesti aici bla blabla si nu iti da ameda ca pescuiesti pe zona respective te incadreaza la LEGEA FRONTIEREI DE STAT ADICA 105 /2001/ART 75 PUCTUL F DECI NU TE SANCTIONEAZA CA ,PESCUIESTI PE ZONA CI CA NU AI AVIZ ADICA 5M AIA CARE NU SINT :rizi: DE LA TIPARIREA AVIZELOR CARE SE TIPARESC DE EI DACA I SPUI SA TE SANCTIONEZE PENTRU PESCUIT NU POATE PENTRU CA NU ARE LEGE SA TE AMENDEZE :zambet:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

134

duminică, 22. martie 2015, 17:29

Poate anul asta am noroc. Anul trecut am dat o fuga pana in Cazanele Dunarii si correct si constiincios m-am dus la PF Orsova sa imi iau viza. Surpriza! S-au uitat la mine mirati, s-au scarpinat in cap, l-au sunat pe seful PF Orsova si intr-un final mi-au spus ca ei nu elibereaza premise si ca nu au eliberat niciodata. Mi-au sugerat sa incerc la PF Timis ceea ce am de gand sa fac anul acesta. Mi-au mai spus si sa imi vad de treaba si sa pescuiesc linistit ca nu o sa am probleme, lucru confirmat si de localnicii di zona. Ciudat si romanesc!

135

duminică, 22. martie 2015, 18:28

m-am dus la PF Orsova sa imi iau viza
Am mai spus-o pe undeva, cei din MH sunt mult mai bine instruiti decat ceilalti si rigurosi pe deasupra.Interpreteaza legea strict, fara brizbrizuri... :idee: Viza nu elibereaza, numai aviz depescuit sau aviz de agrement.Ma mir ca nu te-au trimis la vreun consulat/ambasada... :rizi:
:bravo:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

136

duminică, 22. martie 2015, 19:29

Or fi zis ca daca imi dau avizul si prind ceva, trec la sarbi cu pestele! La asta nu m-am gandit! :doarecapu:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

137

luni, 23. martie 2015, 10:29

Ce acte sunt necesare pt PG ? Vreau sa trimit si eu pt mine si cativa prieteni. Ajunge Permisul de pescuit si copie dupa buletin sau e nevoie de vreo cerere ?
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

138

luni, 23. martie 2015, 10:50

Copie CI
Copie chitanta trezorerie 30 RON + timbru fiscal 2 Ron (chitanta trebuie vizata de ANPA sau asociatie de pescuit pe anul in curs)
Copie card ANPA sau copie carnet asociatie vizat la zi
Cerere pt avizarea activitatii de pescuit sportiv-recreativ adresata PF pt zona care te intereseaza.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

139

luni, 23. martie 2015, 13:26

Multumesc Tavi,

Stie cineva unde gasesc zonele din competenta fiecarui STPF de pe Dunare?
Eu vreau sa imi fac PG pe Mehedinti si Caras .. si pe cererea cu pricina am gasit S.F. ....... (localitatea......) - S.F. ....... (localitatea......)
:doaaamne:
Ma ajuta cineva ? merci!
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

140

luni, 23. martie 2015, 15:57

PG

Eu am trimis cererile atasate la urmatoarele adrese:

ijpfcaras@clicknet.ro pentru CARAS SVERIN


ijpf.mehedinti@mai.gov.ro pentru Mehedinti

Azi am primit PGurile pe email si de la Caras
»Tavi1967« a atasat urmatoarele fisiere :