Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

101

vineri, 6. martie 2015, 17:22

La Tulcea ti-l da in 3 min, depui cererea si actele si in 2 min iti completeaza formularul , semnat , parafat, doar ca trebuie sa te duci la ei la poarta. Nu am auzit sa ti-l puna pe mail. Il poti lua si cu ANPA sau cu ABRDD.

Si este vreun motiv anume pentru care trebuie sa vina cineva personal sa ridice permisele si PG-ul? Ca nu inteleg, adica ceilalti care trimit prin e-mail si fax sunt prosti?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

102

vineri, 6. martie 2015, 17:52

Asa procedeaza ei. La orice ora din zi sau noapte. Nu vad ce ar fi greu sa o iei , ca tot treci prin poarta lor cand mergi in Delta. Sunt ok.

103

vineri, 6. martie 2015, 21:34

La Galati e in 2 saptamani . Aia nu se schimba niciodata...
Gufi, ia da-le la Galati un fax cu toate datele necesare-vezi ca mai sus am postat ce acte trebuiesc..(adica riguros, fara omisiuni) si printezi dovada transmiterii.Din moment ce ai primit pe fax confirmarea (se intampla cam automat) esti 99% in regula-nu mai poate PF sa te amendeze avand la tine documentul transmis si dovada transmiterii , numai cu exces de zel, si acest fapt , in mod normal este un abuz....iar 1% ar fi daca crezi ca ar putea sa nu-ti acorde avizul de pescuit din motive, de ex: certat cu legea, etc.Tot observ exprimarea: este in drumul tau PF Oravita,Drobeta, Galati,... dureaza 2-10 min,(daca este sefu' sa semneze) Urasc sa ma duc la vreo poarta a unei institutii, sa cer ceva si sa fiu la mana "sefului", cand este si varianta online -Dau un exemplu:Durata calatoriei Timisoara-Drobeta 3,5-ore drumul, si 1 ora sa pierd la obtinerea avizului de pescuit????? :doaaamne: .Daca intampini vreo greutate pe undeva Gufi, baga un MP cu incredere :ochi:
@evergreen-vad ca nu sunt singurul contrariat... :bravo:
:noroc:



informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

104

vineri, 6. martie 2015, 21:46

Din moment ce ai primit pe fax confirmarea (se intampla cam automat) esti 99% in regula-nu mai poate PF sa te amendeze avand la tine documentul transmis si dovada transmiterii , numai cu exces de zel, si acest fapt , in mod normal este un abuz....

Cata, tu ai mare dreptate... numa` ca de ex. io-s genu` de om care fac chiar si lucruri teoretic "in plus" doar ca sa nu-mi stric vreo partida de pescuit, ca si asa nu-s foarte dese.
Degeaba nu platesc amenda daca vine un "Garcea" si-mi f**e nervii in mijlocu` Dunarii ca lui ii trebuie nu stiu ce hartie... degeaba nu platesc nimic dupa ce-o plecat si mi-o ruinat ziua. :)
Asa ca io pledez pt. avut tot "dosaru`" la tine... stiu ca nu-i foarte constructiv da` ma gandesc/sper ca sunt oameni mai "revolutionari" ca mine. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

105

vineri, 6. martie 2015, 22:05

Efectiv, 2 ani la rand cand am luat PG de la Tulcea a durat 3-4 min. Nu trebuie nici un sef. La poarta , ofiterul de serviciu, iti primeste cererea , la orice ora si iti emite avizul. Si am fost multumit. Cand vin dinspre casa, spre Delta , doar trebuie sa opresc masina pe dreapta , intru pe poarta si in 10 m iau avizul. Cred ca ma complic altfel. La Galati e altceva. Dar vorba lui Costi. Ma duc sa pescuiesc.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

106

vineri, 20. martie 2015, 07:01

PG pt 6 persoane primite pachet pe email:

Calarasi - dupa 2 ore; Giurgiu, Olt: dupa 4 ore; Teleorman, Dolj: 24 ore

Am trimis ieri seara pe mail la Mehedinti si Caras Severin, sa vedem ce sa intampla?!

107

vineri, 20. martie 2015, 09:59

:salut: Va rog frumos daca poate cineva care este din zona GIURGIU -TULCEA sa imi trimita si mie o poza clara cu viza de la politia de frontiera sa se vada km inclusi va multumesc anticipat :noroc:

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

108

vineri, 20. martie 2015, 13:30

pt PG de Giurgiu km fluviali 452 - 526.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

109

vineri, 20. martie 2015, 13:51

A auzit cineva de site-ul asta?
Am inteles ca se completeaza o cerere online intr-o anumita sectiune si primesti prin mail PG pe toate zonele de frontiera de pe Dunare
Eu nu am reusit sa gasesc si acum nu ma mai pot loga, cred ca am dat-o in bara cu parola :D, cand ajung acasa mai incerc
Home - eDirect
Born to fish, forced to work...

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

110

vineri, 20. martie 2015, 14:43

A auzit cineva de site-ul asta?
Am inteles ca se completeaza o cerere online intr-o anumita sectiune si primesti prin mail PG pe toate zonele de frontiera de pe Dunare
Eu nu am reusit sa gasesc si acum nu ma mai pot loga, cred ca am dat-o in bara cu parola :D, cand ajung acasa mai incerc
Home - eDirect
Salut

Am auzit eu, am depus pentru PG Tulcea de pe data de 5 martie si nu am primit inca raspuns, de aceea nici nu am postat pe forum. Oricum ar fi...o sa va tin la curent ... inca se incadreaza in termenul legal pentru raspuns.
Mai astept.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

111

vineri, 20. martie 2015, 15:10

PG pt 6 persoane primite pachet pe email:

Calarasi - dupa 2 ore; Giurgiu, Olt: dupa 4 ore; Teleorman, Dolj: 24 ore

Am trimis ieri seara pe mail la Mehedinti si Caras Severin, sa vedem ce sa intampla
De la Mehedinti le-am primit deja pe mail, mai ramane Caras Severin

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

112

vineri, 20. martie 2015, 15:14

A auzit cineva de site-ul asta?
Am inteles ca se completeaza o cerere online intr-o anumita sectiune si primesti prin mail PG pe toate zonele de frontiera de pe Dunare
Eu nu am reusit sa gasesc si acum nu ma mai pot loga, cred ca am dat-o in bara cu parola :D, cand ajung acasa mai incerc
Home - eDirect
E destul de complicat, si nu stiu daca accepta sa incarci documente pentru mai multe persoane (eu am de solicitat 6 PGuri); pe portal le poti incarca, dar nu stiu daca accepta cei de la PF sa le prelucreze la pachet, sau fiecare solicitant trebuie sa isi creeze cont; cred ca e mai simplu si mai sigur pe email

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

113

vineri, 20. martie 2015, 15:31

De la Mehedinti le-am primit deja pe mail

Pe mail adica email, adica fara acel abțibild de lipit pe carnet/permis?
Sau pe mail adica prin posta?
(in Timisoara, din cate stiu, toti am primit abțibild... :) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

114

vineri, 20. martie 2015, 16:29

De la Mehedinti le-am primit deja pe mail

Pe mail adica email, adica fara acel abțibild de lipit pe carnet/permis?
Sau pe mail adica prin posta?
(in Timisoara, din cate stiu, toti am primit abțibild... :) ).
Fara abtibild, primite pe e-mail, permise pentru 6 persoane transmise direct de Comisarul Sef care mi-a urat si FIR INTINS; atasat este cel pe numele meu

Adresa de e-mail la care am trimis actele si de la care am primit PGurile este ijpf.mehedinti@mai.gov.ro
»Tavi1967« a atasat urmatoarele fisiere:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Tavi1967« (20. martie 2015, 16:34)


115

vineri, 20. martie 2015, 17:26

:salut: Aveti mare grije cu avizele pe MH daca veniti la pescuit incepid cu anul 2015 politia de frontiera a scos in mod abuziv 5 km de apa si uscat de pe avizele de pescuit fara nici un drept adica nu se mai poate pescui in zona orasului ...... :nervos: problema este urmatoarea ca nu veti fi amendati ca pescuiti ci ca nu aveti avizul SEFULUI :zambet: ..DE SECTOR ADICA LA LEGEA FRONTIEREI DE STAT.Cu toate ca Primaria adica consiliul local stabileste locurile de pescuit si permite pescuitul in zona politia si-a permis sa faca o mica gresala adica sa se considere ...AUTORITATEA COMPETENTA IN STABILIREA LOCURILOR DE PESCUIT :doaaamne: .Deci toti pescarii din Drobeta trebuie sa se mute in alta parte momentan nu mai pescuieste nimeni deja sau dat amenzi pentru pescuit fara VIZA :nervos: :ciao:

116

vineri, 20. martie 2015, 19:40

Aveti mare grije cu avizele pe MH daca veniti la pescuit incepid cu anul 2015 politia de frontiera a scos in mod abuziv 5 km de apa si uscat de pe avizele de pescuit fara nici un drept adica nu se mai poate pescui in zona orasului ......
Eu unul nu cred ca PF poate sa scoata 5 km de orice fel ar fi (apa, uscat,aer) :gandesc: -posteaza te rog actul prin care se "scot" cei 5 km :nunteleg:
La restul ce spui ti-am mai raspuns o data!.Nu deosebesti avizul de pescuit=PG, de avizul de agrement unde cred ca tot te incadreaza si amendeaza PF.
Asa este, poate esti in regula (ai barca inmatriculata????), habar n-am, dar necunoasterea legii nu te absolva...
Avand in vedere ca am fost odata vecini, poti sa bagi Luis un MP cu PV de contraventie, sa vad, poate-ti pot da un sfat :)

117

sâmbătă, 21. martie 2015, 06:09

:salut: Cata tu chiar crezi ca eu nu stiu ce inseamna un aviz de agreement si unul de pescuit?Ai exemplu acest aviz de pescuit al colegului de pe forum care arata clar cum procedeaza politia de frontiera MH
20150320162103188.pdf :gandesc: .Acum sa iti explic deci KM 817,2-930 URMEAZA 934,5-942 DECI ACUM TE INTREB CITI KM NU MAI APAR PE AIZUL DE PESCUIT :soc: si pentru ca stii zona iti spun si de unde pina unde adica de la muzeu pina la SCHELA KLADOVEI :nervos: deci acum intelegi ei nu au facut decit sa scoata din aviz la tiparire 5KM problema este ca nu aveau acest drept este prima data cind se intimpla asa ceva in DROBETA toata lumea este revoltata :doaaamne: .Si acm sa iti explic cum sta treaba cu procesul vb deci te incadreaza....LEGEA-105 ART-75 PUNCTUL- F UNDE SCRIE CA NU AI AVIZUL SEFULUI POLITIEI DE FRONTIERA SI SE SANCTIONEAZA CU AMENDA DE LA 100-1000 RON.Si acum sa iti mai spun si treaba cu AVIZELE ca sa vezi ce magarii se fac deci baiatul cu barca din filmare avea urmatoarele avize/AVIZ PESCUIT / AVIZ AGREMENT/ AVIZ INTRARE PE INSULA SIMIAN +INSULA GURA-VAII SI ACUM URMEAZA :soc: I-SA INTOCMIT PROCES VERBAL PRECUM CA NU DETINE AVIZUL SEFULUI :rizi: mentionez ca toate avizele erau semnate de SEFU :ochi: SI MAI MENTIONEZ CA ALTE AVIZE NU MAI SINT ....... :nunteleg: DECI SPER CA ACUM AI INTELES DACA NU TRIMITEMI NR DE TEL PE MS SI TE SUN :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

118

sâmbătă, 21. martie 2015, 09:54

:salut: , eu sunt de parere ca nu au scos km aceeia la voia lor, pe acele portiuni nu mai este admis pescuitul de catre Politia de Frontiera.

Exact pe portiunea de KM lipsa din aviz este situat portul si barajul. Probabil ca asa a fost hotarat ca pe aceste zone pescuitul sa fie interzis. In zona portului fiind probabil periculos din cauza navigatiei vapoarelor, iar la baraj, din cite stiu, de mult e interzis.

KM 930-934,5 este situat portul Drobeta-Tr. Sev.
KM 942-943,5 sunt Portile de Fier



PS: acum vreo 3 ani am fost pe Timis, si ne-am dus sa luam aviz pe o luna. Nu ne-au dat decit ptr acel weekend, spunandu-ne ca saptamana urmatoare NU se dau avize. Pe aviz era permis doar pescuitul pe timp de zi, pe timp de noapte trebuia parasita zona. Cu toate ca in permisul de pescuit scrie ca ai voie sa pescuiesti 24 ore, daca Pol de fr. considera ca pe anumite portiuni este periculos sa-ti desfasori activitatile de agrement, au tot dreptul sa interzica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

119

sâmbătă, 21. martie 2015, 10:07

:salut: Zoran dar in primul rind legea este clara este domeniul public si chiar juristii lor au spus ca AUTORITATEA COMPETENTA IN SABILIREA LOCURILOR ESTE PRIMARIA NICI DECUM POLITIA :doaaamne: si in al doilea rind cum este posibil sa se dea voie la pescarii comerciali si la sportive nu ADICA DISCRIMINARE DAR NU MA MAI MIRA NIMIC TRAIM IN ROMANIA SI ASA SE APLICA LEGEA....DACA AI VEDEA NOAPTEA PE INTERZIS CUM SE DA CU PROSTOVOLUL IN ZONA PORTULUI SI CHIAR FARA AUTORIZATIE :doarecapu: SI NU IA NIMENI MASURI OARE DECE PLUS ALTE CHESTII CARE NU POT SA LE SPUN :soc: CA DUPA AIA NU SE STIE :ochi: :ciao:A si inca ceva scuze am vb la ei la politie si mi sa spus clar de anajatii lor ca politia are voie doar pe perioade scurte de timp sa interzica ORICE actiune in zona adica 2-3 zile NICIDECUM 1 AN :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

120

sâmbătă, 21. martie 2015, 10:36

Iulian, fara suparare, eu daca as fi Capitenia Portului Dr.Tr. Severin, sau al oricarui port industrial unde vin vapoare si slepuri sa acosteze la mal, sau sa faca fel de fel de manevre, as interzice cu desavarsire orice activitate de agrement: pescuit, sky nautic, chiar si intrarea in port fara autorizatie a barcutelor. Pericolul de accidentare este f mare, nu mi-as lua aceasta raspundere. Cel mai probabil zona este si semnalizata pe mal, pe unde e voie si nu e voie si cit e voie sa te apropii de mal.

Ar trebui sa intrebi probabil la Capitenie si la Pol de Frontiera care sunt cauzele. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com