Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

221

marți, 23. ianuarie 2018, 09:10

Evergreen - tu ai P.G. de Galati pe baza cartonasului ANPA???? Nu prea imi vine sa cred pentru ca si deoarece, la noi, in Galati, P.G.-ul iti este dat de PFG online sau scris ( la sediu ) doar daca faci permis bineinteles la asociatia A.J.V.P.S.
Pe baza cartonasului ANPA NU SE ACORDA NICI UN P.G. Anul trecut a mers, anul asta pas...
'' Carpe diem ! ''

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

222

marți, 23. ianuarie 2018, 09:49

Pe baza cartonasului ANPA NU SE ACORDA NICI UN P.G. Anul trecut a mers, anul asta pas...


Io stiu ca la noi ii ca niciunde da` totusi asta mi se pare un abuz, sa conditioneze un aviz de o asociere... :).
A scris PFG la cineva, "negru pe alb", ca nu-i da avizul decat cu conditia asta?
Intreb pt. ca de obicei institutiile statului ezita sa se "exprime in scris" atunci cand fac abuzuri... si pe buna dreptate pt. ca, vreodata, ala care o semnat o sa-si ia un sut in c*r... :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

223

marți, 23. ianuarie 2018, 10:02

Are cineva o adresa de email unde pot trimite pt agrement la Giurgiu?Am incercat pe aceeasi adresa ca si la pg si mi-au zis ca nu tine de ei asta. :doarecapu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

224

marți, 23. ianuarie 2018, 10:40

Dupa ce am primit vizele pentru 6 judete, primul, chiar a doua zi dupa ce am trimis formularul, din Teleorman, Timis, Dolj,
Giurgiu, Galati si Botosani, sambata, am primit din Mehedinti, am.mai primit si pentru Caras-Severin, si, surpriza, azi, am primit acest mesaj electronic(in
conversatiile in limba română, refuz sa-i spun e-mail), din Vaslui(am sters numarul, inlocuindu-l cu puncte de
suspensie, pentru a tinde spre confindetialitatea solicitata de catre expeditor), care confirma ca nu se poate obtine
viza de frontiera decat daca deții permisul alb ANPA si faci dovada achitarii unei taxe la AJVPS VASLUI:

"La cererea dumneavoastra numarul R.../... 18.01.2018 adresata prin e-mail
catre STPF Vaslui, prin care solicitati avizarea in vederea desfasurarii
activitatii de pescuit recreativ-sportiv pentru zona de
responsabilitate a STPF Vaslui va informam ca incepand cu data de
29.09.2017, prin contractul numarul 8751, AJVPS Vaslui a contractat de
la ANPA zona raului Prut de pe raza judetului Vaslui. In consecinta,
AJVPS Vaslui a stabilit urmatoarele conditii ce trebuie indeplinite
pentru practicarea pescuitului recreativ-sportiv in aceasta zona:
- solicitantii sa prezinte permis de pescuit eliberat de AJVPS
Vaslui si chitanta care dovedeste plata cotizatiei de membru pentru
anul in curs;
- pentru solicitantii care nu sunt membri AJVPS Vaslui, acestia
vor trebui sa prezinte chitanta prin care sa dovedeasca achitarea catre
AJVPS Vaslui a unui tarif reprezentand jumatate din cotizatia anuala a
unui membru stabilita anual de consiliul de conducere al AJVPS Vaslui.
Aceasta taxa a fost stabilita de AJVPS Vaslui, pe baza de
reciprocitate, pentru pescarii care nu sunt membri AJVPS Vaslui -
respectiv AJVPS Galati, Vrancea, Bacau, Braila, Neamt si Iasi.

Pentru detalii privind cuantumul cotizatiilor, va transmitem coordonatele de contact ale AJVPS Vaslui:
- Telefon - 0235 311502, fax 0235 311 508, mobil 0756 160315."
»evergreen« a adaugat urmatoarea poza:
  • Screenshot_20180123-114147.png
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

225

marți, 23. ianuarie 2018, 10:43

Evergreen - tu ai P.G. de Galati pe baza cartonasului ANPA???? Nu prea imi vine sa cred pentru ca si deoarece, la noi, in Galati, P.G.-ul iti este dat de PFG online sau scris ( la sediu ) doar daca faci permis bineinteles la asociatia A.J.V.P.S.
Pe baza cartonasului ANPA NU SE ACORDA NICI UN P.G. Anul trecut a mers, anul asta pas...

Daca nu crezi, iata:
»evergreen« a adaugat urmatoarea poza:
  • Screenshot_20180123-114147-1.png
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

226

marți, 23. ianuarie 2018, 10:54

Dupa parerea mea raspunsul PF Vaslui reprezinta o mixtura dubioasa de responsabilitati a doua institutii ale statului + o asociatie.
Tot dupa parerea mea PF ar trebui sa avizeze activitatea de pescuit a persoanei care cere avizu` in zona lor de competenta SI ATAT!
Ca respectiva activitate este OK sau nu din punct de vedere al ANPA nu prea vad de ce-i treaba PF?!?
Iar sa te oblige sa te asociezi in AJVPS Vaslui sau MACAR in AJVPS Galati, Vrancea, Bacau, Braila, Neamt sau Iasi, ca vad ca numa` cu astia au reciprocitate, mi se pare de-a dreptu` ilegal si neconstitutional.
Cum era daca Prutul in Vaslui era concesionat de 2 sau mai multe asociatii, situatie care mi se pare perfect posibila? (sau nu-i posibila in Vaslui? :rizi: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

227

marți, 23. ianuarie 2018, 12:04

Iar daca eu am reusit sa primesc PG pentru Galati, fara AJVPS, cum ramane cu reciprocitatea!? Adica, stiu ca nu am si permis AJVPS Galati, insa, oricum, este dubios... :rizi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

228

marți, 23. ianuarie 2018, 17:53

Evergreen - tu ai P.G. de Galati pe baza cartonasului ANPA???? Nu prea imi vine sa cred pentru ca si deoarece, la noi, in Galati, P.G.-ul iti este dat de PFG online sau scris ( la sediu ) doar daca faci permis bineinteles la asociatia A.J.V.P.S.
Pe baza cartonasului ANPA NU SE ACORDA NICI UN P.G. Anul trecut a mers, anul asta pas...

Daca nu crezi, iata:
Evergreen - tu ai P.G. de Galati pe baza cartonasului ANPA???? Nu prea imi vine sa cred pentru ca si deoarece, la noi, in Galati, P.G.-ul iti este dat de PFG online sau scris ( la sediu ) doar daca faci permis bineinteles la asociatia A.J.V.P.S.
Pe baza cartonasului ANPA NU SE ACORDA NICI UN P.G. Anul trecut a mers, anul asta pas...

Daca nu crezi, iata:

Dupa ce am primit vizele pentru 6 judete, primul, chiar a doua zi dupa ce am trimis formularul, din Teleorman, Timis, Dolj,
Giurgiu, Galati si Botosani, sambata, am primit din Mehedinti, am.mai primit si pentru Caras-Severin, si, surpriza, azi, am primit acest mesaj electronic(in
conversatiile in limba română, refuz sa-i spun e-mail), din Vaslui(am sters numarul, inlocuindu-l cu puncte de
suspensie, pentru a tinde spre confindetialitatea solicitata de catre expeditor), care confirma ca nu se poate obtine
viza de frontiera decat daca deții permisul alb ANPA si faci dovada achitarii unei taxe la AJVPS VASLUI:

"La cererea dumneavoastra numarul R.../... 18.01.2018 adresata prin e-mail
catre STPF Vaslui, prin care solicitati avizarea in vederea desfasurarii
activitatii de pescuit recreativ-sportiv pentru zona de
responsabilitate a STPF Vaslui va informam ca incepand cu data de
29.09.2017, prin contractul numarul 8751, AJVPS Vaslui a contractat de
la ANPA zona raului Prut de pe raza judetului Vaslui. In consecinta,
AJVPS Vaslui a stabilit urmatoarele conditii ce trebuie indeplinite
pentru practicarea pescuitului recreativ-sportiv in aceasta zona:
- solicitantii sa prezinte permis de pescuit eliberat de AJVPS
Vaslui si chitanta care dovedeste plata cotizatiei de membru pentru
anul in curs;
- pentru solicitantii care nu sunt membri AJVPS Vaslui, acestia
vor trebui sa prezinte chitanta prin care sa dovedeasca achitarea catre
AJVPS Vaslui a unui tarif reprezentand jumatate din cotizatia anuala a
unui membru stabilita anual de consiliul de conducere al AJVPS Vaslui.
Aceasta taxa a fost stabilita de AJVPS Vaslui, pe baza de
reciprocitate, pentru pescarii care nu sunt membri AJVPS Vaslui -
respectiv AJVPS Galati, Vrancea, Bacau, Braila, Neamt si Iasi.

Pentru detalii privind cuantumul cotizatiilor, va transmitem coordonatele de contact ale AJVPS Vaslui:
- Telefon - 0235 311502, fax 0235 311 508, mobil 0756 160315."

Iar daca eu am reusit sa primesc PG pentru Galati, fara AJVPS, cum ramane cu reciprocitatea!? Adica, stiu ca nu am si permis AJVPS Galati, insa, oricum, este dubios...
evergreen, eu vad ca si avizul de Galati ti-a fost refuzat cu succes, sau nu mai vad bine??? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

229

marți, 23. ianuarie 2018, 20:25

evergreen, eu vad ca si avizul de Galati ti-a fost refuzat cu succes, sau nu mai vad bine???

Cre` ca evergreen o fost asa de incantat c-o primit un raspuns ca nu s-o mai uitat ce scrie in el... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

230

marți, 23. ianuarie 2018, 21:06

Cre` ca evergreen o fost asa de incantat c-o primit un raspuns ca nu s-o mai uitat ce scrie in el..
Sa nu cumva sa nu fie singurul negativ. :zid: Pe prut, PF este acoperita de art.40 din oug.105/2001 unde se spune "in conditiile legii".Si cum PF are atributii pe toata legislatia romaneasca, conform ordinului 60/2017, cam sunt acoperiti la o simpla plangere/contestatie a refuzului respectiv.Nu stiu la constitutionalitate daca mai sta in picioare, dar pana acolo i drumul greu,efectul este acum.Anul trecut nu s-a mai platit ANPA care era 30 lei, las' ca platim anul asta minim 120 lei taxa membru asociatie.Avantaj Halep.Si are si serviciul.Hai Halep!Hai Romania!
:saluti:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

231

joi, 25. ianuarie 2018, 01:02

Aveti dreptate, nu am observat, ca apare sub forma asemanatoare vizelor pozitive, ce parsivi, puteau sa scrie, naibii, ca cei din Vaslui, nu sa pacaleasca oamenii!! :nervos:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

232

joi, 25. ianuarie 2018, 07:26

Sa nu spuneti ca nu v-am zis... Intr-adevar e cam ilegal ce se intampla dar ce poti face? :nu: Eu unul nu cotizez AJVPS-ului doar sa pescuiesc pe Prut..
'' Carpe diem ! ''

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

233

miercuri, 31. ianuarie 2018, 09:08

Pentru cei care au fost refuzati de IJPF Galati, unele lamuriri:

Am vorbit cu IJPF Galati si mi-au spus ca avize se dau numai pentru cei care pescuiesc pe Prut. Pentru a obtine avizul, solicitantii trebuiesc sa fie membri ai AJVPS Galati. Pentru pescuitul pe Dunare, in zona de varsare a Prutului, nu este necesar avizul ci doar informarea sectorului politiei de frontiera Galati, cu sediul in port, pentru fiecare iesire la pescuit in acea zona specificand si durata pescuitului (1-2...99 zile :rizi: )

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

234

miercuri, 31. ianuarie 2018, 15:43

Multumim!
P.S. Inca o aberatie, nu le ceream PG tocmai pentru a evita sa te tot duci la ei, sa-i avizezi!? Cat de imbecili pot fi, sau, cine o fi venit cu tâmpenia aceasta de idee, te doare capul... :zid:
P.P.S. Mai ales ca pana anul trecut, inclusiv, am primit PG-ul, tot prin ppsta electronica(e-mail)!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

235

miercuri, 31. ianuarie 2018, 16:19

Robert, avizul nu se da pentru o distanta de 3m... Prutul fiind concesionat, inchiriat sau cum draq o fi de catre o asociatie, independent cum s-ar numi ea si avand o lungime semnificativa in zona de competenta a IJPF Galati, daca tie, mie lui i se va acorda acel aviz, independent daca pescuiesti numai pe cei 3m de Dunare nimic nu te opreste sa pescuiesti pe Prut fara a plati cotizatie la AJVPS. Este singura optiune pe care o au cei de la politia de frontiera sa acorde avizul numai pentru Prut, iar pentru ci 3m de Dunare anunti la SPF Galati de cate ori ai nevoie.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

236

miercuri, 31. ianuarie 2018, 22:49

Eugen, pentru mine, ideea propriuzisa de viza de frontiera, mi se pare o aberatie, daca ne raportam la altii, cine dintre riveranii Dunarii mai are nevoie de asa ceva!? Dar, daca tot e o enormitate, macar sa fie pana la capat, ce mi-e un ou, ce mi-e un bou...asta, apropo de 3 m, sau de 30 km!! Reguli din acestea aberante, interpretabile si diferentiate, imi arata cat de bolnavi sunt unii, care mai ajung si in functii de conducere...
P.S. Mie imi place sa fac lucrurile ca la carte, daca e o regula, sa se aplice pentru toti, si pentru orice, ca e 1 m, sau ca sunt 10 km, in plus, nu-mi place sa ma tot frec sa anunt, sa ma tot caciulesc la altii, mai ales, care nu merita, daca tot o fac, sa o fac doar o data, cand iau viza! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!