Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 29. mai 2012, 19:12

PG - viza de frontiera

Cred ca este mai bine sa deschid un topic separat si pentru aceasta tema, deoarece si eu am procedat nu tocmai corect cand am adus in discutie acest subiect si in alt context! Dupa ce am primit permisul ANPA cu PG-uri pentru Tulcea, Calarasi, Giurgiu, Teleorman si cele doua permise pentru Delta - pentri acces si pentru pescuit - am trimis prin mail cererea pentru eliberarea PG-ului, copie dupa CI si copie dupa permisul ANPA spre politia de frontiera din Olt, Dolj, Mehedinti, Caras-Severin, Timis si Galati! Astept acum raspunsurile de la fiecare institutie! :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 29. mai 2012, 20:35

Salutare ! Cum pot obține PG-urile pentru Oltenița și Giurgiu pentru mine și alți 3 prieteni.
Pentru obținerea ANPA-ului am fost personal și am plătit 30 ron la trezorerie pentru fiecare, după care cu copie după CI și chitanța de la trezorerie, le-am depus la ANPA. Urmează să mă duc să le ridic.
Intrebările mele sunt : 1. Pot să trimit cererile pentru eliberarea PG-ului prin e-mail sau poștă însoțite bineînțeles de copii după ANPA și CI?
2.Pot să depun personal la Oltenița și Giurgiu actele respective pentru mine și ceilalți amici ai mei ?
3.În cazul depunerii direct la sediile poliției de frontieră , se eliberează pe loc Pg-ul ?
Mulțumesc anticipat.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 29. mai 2012, 20:55

Am primit un mail de la politia de frontiera din Mehedinti prin care mi se transmite ca pot veni in orice zi la orice ora sa ridic PG-ul, probabil ca mi-l poate inmana si ofiterul de serviciu! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 29. mai 2012, 21:17

Salutare ! Cum pot obține PG-urile pentru Oltenița și Giurgiu pentru mine și alți 3 prieteni.
Pentru obținerea ANPA-ului am fost personal și am plătit 30 ron la trezorerie pentru fiecare, după care cu copie după CI și chitanța de la trezorerie, le-am depus la ANPA. Urmează să mă duc să le ridic.
Intrebările mele sunt : 1. Pot să trimit cererile pentru eliberarea PG-ului prin e-mail sau poștă însoțite bineînțeles de copii după ANPA și CI?
2.Pot să depun personal la Oltenița și Giurgiu actele respective pentru mine și ceilalți amici ai mei ?
3.În cazul depunerii direct la sediile poliției de frontieră , se eliberează pe loc Pg-ul ?
Mulțumesc anticipat.
. Eu mi le-am scos prin asociatie, odata cu ANPA-ul, dar tocmai le-a primit si un prieten al meu, care a trimis pe cont propriu un mail cu cele 3 documente precizate in prima postare la presa@ijpfcalarasi.ro iar pentru Giurgiu trebuie sa intri pe site la politia de frontiera Giurgiu sa vezi tel. si adresa de mail! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 30. mai 2012, 09:31

”dar tocmai le-a primit si un prieten al meu, care a trimis pe cont propriu un mail cu cele 3 documente precizate in prima postare la presa@ijpfcalarasi.ro

Mersi de informație, dar îmi poți spune exact ce inseamnă ” le-a primit ” : 1.i-a fost trimis prin mail , posta romăna sau și-a ridicat personal de la sediul poliției de frontieră Calaras PG-ul.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 30. mai 2012, 10:40

Am primit PG-ul de Galati scanat pe mail, nu pot decat sa spun "jos palaria" pentru operativitate! :bravo:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 30. mai 2012, 10:46

”dar tocmai le-a primit si un prieten al meu, care a trimis pe cont propriu un mail cu cele 3 documente precizate in prima postare la presa@ijpfcalarasi.ro

Mersi de informație, dar îmi poți spune exact ce inseamnă ” le-a primit ” : 1.i-a fost trimis prin mail , posta romăna sau și-a ridicat personal de la sediul poliției de frontieră Calaras PG-ul.

Pentru Calarasi l-a primit scanat pe mail, iar la Giurgiu la primul drum prin zona il poate lua! :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 30. mai 2012, 11:22

Incă odată mersi de informații.Treaba cu PG-urile este clară :În principiu se pot trimite actele pe e-mail iar PG-ul eliberat îl poți primi ori scanat pe e-mail ori ți-l ridici de la sediul instituției respective.
Pentru obținerea permiselor de de acces în deltă și pescuit cum trebuie procedat :acte necesare ,depunerea acestora ,intrarea în posesie a acestora, valabilitate. :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 30. mai 2012, 17:22

Cu placere! Am sunat azi si la PF Dolj, pentru ca nu am putut trimite documentele prin mail si mi s-a spus sa le trimit prin fax, impreuna cu numarul de fax la care vreau sa primesc raspunsul, urmand ca in cateva minute sa-mi trimita tot prin fax PG-ul de Dolj! :bravo: :apl: :bucuros2: :noroc: Se intampla, oare ceva in Romania, in doua zile sa primesti vesti asa de bune? Ciudat, foarte ciudat!!! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 2. iunie 2012, 17:08

Am primit o recomandata de la Galati, si, surpriza, mi-au trimis PG-ul prin posta!!! :bravo: :apl:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 2. iunie 2012, 17:33

:apl:

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 10. iunie 2012, 09:48

I. Heloo ! Vineri 08.06.2012 la 5 zile de la contactarea Inspectoratului de Politiei de Frontieră Giurgiu și trimiterea prin e-mail a copiilor de pe ANPA ,CI, și cererea completată și scanată ,am primit o recomandată cu PG-ul. :apl: pt lucrătorii de acolo.
Cum am procedat: 1.pe situl Inspectoratului Politiei de Frontieră Giurgiu se află un număr de contact .Am sunat și am întrebat cum să procedez .Mi s-a recomandat trimiterea prin poșta a copiilor dupa ANPA ,CI și cererea de eliberare completată (formularul tip de cerere pt eliberare se găsește pe net) puse într-un plic în care să se mai afle un plic cu timbru pentru retur.
I-am întrebat dacă pot să trimit pe mail actele scanate ,mi s-a răspuns ca este de preferat prima variantă(cu poșta) motivând ca unele acte scanate nu au fost realizate bine iar datele de identificare nu erau lizibile , lucru ce a condus la blocarea eliberării PG-urilor.Am insistat totuși să le trimit pe mail ,iar lucătorul poliției de frontieră mi-a dat adresa dînsului de mail și telefonul mobil comunicându-mi că dacă sunt vizibile scanurile le lucrează el și mi le trimite prin poștă lucru care l-a și făcut deși intra în concediu a doua zi iar eu i-am trimis mailul seara târziu.Am toata admirația pentru genul acesta de oameni care deși nu ne cunoșteam m-a servit promt :BRAVO.

II. Pentru eliberarea PG-ului pentru zona Oltenița am procedat astfel:
Am sunat la Inspectoratul Poliției de Frontieră Călăraș și am întrebat cum să procedez.
Mi s-a comunicat direct să trimit actele prin fax cu mențiunea ”Rog retur PG prin fax”.Am trimis actele prin fax, am fost contactat pe mobil că au ajuns și că sunt în lucru dar dacă nu este urgență o să mi le trimită luni 11.06.2012 (vineri când am vorbit cu dînșii la telefon erau în pregătiri cu alegerile).Le-am spus că nu merg la pescuit zilele astea , le-am mulțumit și că le aștept sa vină (PG-urile) săptămîna viitoare. :ciao:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 11. iunie 2012, 18:40

Avind in vedere ca urmatoarea transa de ANPA-uri vine in jur de 15 iulie, aveti idee daca se elibereaza PG-ul cu chitanta de plata a permisului ANPA? Ma refer in special pentru Mehedinti si Caras. Permisul de pescuit este vizat pe 2012.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 11. iunie 2012, 19:06

Avind in vedere ca urmatoarea transa de ANPA-uri vine in jur de 15 iulie, aveti idee daca se elibereaza PG-ul cu chitanta de plata a permisului ANPA? Ma refer in special pentru Mehedinti si Caras. Permisul de pescuit este vizat pe 2012.
Din ce spune un prieten pescar pe un alt forum, daca ai chitanta pt. plata permisului ANPA poti sa obtii PG-urile: in CS pe orice carnet de membru la o asociatie (vizat sau nu pe 2012), in MH pe permisul ANPA de anul trecut.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 11. iunie 2012, 19:10

Avind in vedere ca urmatoarea transa de ANPA-uri vine in jur de 15 iulie, aveti idee daca se elibereaza PG-ul cu chitanta de plata a permisului ANPA? Ma refer in special pentru Mehedinti si Caras. Permisul de pescuit este vizat pe 2012.
Din ce spune un prieten pescar pe un alt forum, daca ai chitanta pt. plata permisului ANPA poti sa obtii PG-urile: in CS pe orice carnet de membru la o asociatie (vizat sau nu pe 2012), in MH pe permisul ANPA de anul trecut.



Super, multumesc de raspuns :bucuros:

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 11. iunie 2012, 22:30

Yess! Azi mi-a venit si PG-ul de la Calarasi petru zona Oltenita scanat si atasat de mail.Bravo inca odata politiei de frontiera.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 23. iunie 2012, 23:56

Inca o surpriza placuta, am primit prin posta si PG-ul de Timisoara!! :bravo: :apl:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 24. iunie 2012, 07:08

Tocmai am trimis un email la politia de frontiera tulcea , sa vad daca desi nu mi-a sosit permisul anpa inca , pot intra in posesia unui PG trimitand actele scanate pe email...
Always Catch & Release

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 5. iulie 2012, 16:47

Am primit azi prin posta si PG-ul pentru Mehedinti!! :bucuros2: :bravo:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 5. iulie 2012, 17:14

Pentru PG-ul de :pauza: Caras-Severin trebuie trimis carnetul de membru al unei asociatii, prin posta, deoarece viza este sub forma unui autocolant care trebuie aplicat pe carnet, pe ANPA nu se pot aplica decat autocolantele care vor fi tiparite incepand de anul viitor pentru a dovedi faptul ca s-a platit taxa pe anul respectiv!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!