Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 24. mai 2017, 07:21

Se interzice pescuitul sportiv noaptea?

Ieri am auzit stirea ca pescuitul sportiv pe timpul noptii a fost interzis.
La inceput am crezut ca e o gluma proasta, facuta din partea unui grup de amici, dar dupa informatiile gasite pe net, incep sa cred ca nu e vorba de o gluma proasta.
Pescuitul comercial şi recreativ pe timpul nopţii a fost interzis pe Dunăre şi în Delta Dunării


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 24. mai 2017, 07:42

Pai io cam inteleg ca nu pe toata Dunarea... citat: "de la Calarasi km 366 pana la gurile de varsare ale Dunarii. "
Mi se pare ciudat ca daca ar fi pe toata Dunarea + brate + Delta, ce mai cauta Calarasi-u` ala in enunt? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 24. mai 2017, 07:44

Da, atat pescuitul recreativ(nu ''sportiv ''ca doar fanii federatiei folosesc sintagma asta), cu undita-lanseta , cat si comercial de la km 366 Calarasi, in Delta , pe toate bratele Dunarii cat si pe barajele de pe Olt.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Osanu

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 8. ianuarie 2016

Locație: Timisoara

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 24. mai 2017, 07:50

Pai din ce se intelege doar de la Km 386 (Calarasi) si pana la gurile de varsare (inclusiv) in Delta. Eu inteleg ca de la Calarasi in amonte pana la Bazias se poate pescuii. Din auzite parca pe zonele respective "puteai" sa cumperi icre negre la borcan...

SCOMAR, sistemul de supraveghere a frontierei, este oprit când se face braconaj

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 24. mai 2017, 08:56

sa inteleg ca si miile de vintire din delta trebuie scoase pe mal pana in ora 22?
Asta ar fi un lucru nemaipomenit!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 25. mai 2017, 07:43

Nu de legi ducem noi lipsa ci de control si aplicare... am fi super OK daca astea din urma s-ar face cand trebuie si cum trebuie.
Io nu stiu cum naiba dar cand eram elev si ma intorceam de la vreun chef, noaptea, mai tot timpu` ma intalnem cu "duba", cateodata mai dadeam si explicatii de ce n-am grupa sanguina sau d-astea... acu` poti sa circuli toata noaptea prin cartier si nu vezi un politai... astia ce motiv mai au? :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 25. mai 2017, 12:33

Mare dreptate ai!
Poate totusi se va schimba ceva.
In delta acum vreo 15 ani eram controlat de 3-4 ori pana ajungeam din nou la mal. In ultimii 15 ani nu cred ca am fost controlat de 5 ori cu exceptia punctelor fixe de pe Chilia

8

vineri, 26. mai 2017, 12:19

Ca tot e topicul cu legi, va rog cititi art.60 paragrafu a) !
Este interzis pescuitul stationar cu metoda "la copac"!??

https://lookaside.fbsbx.com/file/sanctiu…qkiyWu6Dkv_3ij4

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 2. iulie 2017, 21:35

S-a schimbat modificarea......Se poate pescui recreativ/sportiv pe timpul noptii peste tot....Monitorul Oficial,partea
1,22 iunie.....Arhiva Sumare - MonitorulOficial.ro
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 3. iulie 2017, 14:25

Citez:
"In ordinul initial, scria ca se interzice pescuitul comercial si recreativ/sportiv,acum au modificat articolul,si a
rămas doar cel comercial...

La data de 22 Iunie in MO textul sub care apare publicat ordinul 191 din 12 Iunie
contine sintagma

Se interzice "pescuitul comercial"...

Nimic despre pescuitul/recreativ/sportiv/de desfatare..."
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tedy

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 17. august 2017

Locație: oltenita

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 18. august 2017, 10:37

Salut. Ordinul respectiv se refera strict la pescuitul comercial. Atasez si forma actualizata a ordinului.

Ordin nr. 239/2009
privind interdictia pescuitului in timpul noptii
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 293 din 5 mai 2009

Modificat prin
Ordin nr. 354/2009 publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 465 din 6 iulie 2009 si prin Ordinul nr. 191/2017 publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 471 din 22 iunie 2017

MINISTERUL AGRICULTURII, PADURILOR SI DEZVOLTARII RURALE

Avand in vedere Referatul de aprobare nr. 2060 din 14 aprilie 2009 al Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura, in temeiul art. 10 alin. (1) si alin. (2) lit. d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul si acvacultura, al art. 8 pct A. lit. b) si c) din Hotararea Guvernului nr. 1194/2008 privind organizarea, structure si functionarea Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura si al art. 7 alin. (6) din Hotararea Guvernului nr. 8/2009 privind organizarea si functionarea Ministeruiui Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale, ministrul agriculturii, padurilor si desvoltarii rurale emite urmatorul ordin:

Art. 1
(1) Se interzice pescuitul comercial pe timpul nopții între orele 22,00 și 6,00 al oricăror specii de pești și alte viețuitoare acvatice vii pe Dunăre și brațele sale de la Călărași km 366 până la gurile de vărsare ale Dunării, în Delta Dunării și pe lacurile de acumulare de pe râul Olt."
(2) Se interzice transportul de catre ambarcatiunile folosite la pescuitul comercial al oricaror specii de pesti si altor vietuitoare acvatice pe Dunare, bratele sale si in Delta Dunarii pe timpul noptii, intre orele 22,00-6,00, de la Calarasi km 366 pana la gurile de varsare ale Dunarii.
(3) Se excepteaza de la dispozitiile cuprinse la alin. (1) pescuitul scrumbiei cu setci de scrumbie.

Art. 1^1
Pescuitul cu unelte de pescuit pasive se poate practica in timpul nopţii.


Art. 2
Nerespectarea prevederilor art. 1 se sanctioneaza cu retragerea permisului, licentei sau a autorizatiei de pescuit, dupa caz, de catre personalul cu drept de inspectie si control al Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura.

Art. 3
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.