Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

61

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 00:47

Zoran:
Pragurile in care dau de somni sunt mai usor pescuibile in perioada august septembrie cand dunarea este scazuta bine si ele sunt cat de cat vizibile. Nu mai spun ca ele se muta de la an la an in functie de viituri si de depuneri, deci nu exista o regula in gasirea lor.
Deci perioada in care am prins asta este , nu este vorba de o zi doua. Basca ca dimineata si seara este o colcaiala de avati ca nu te prea trage sa dai la somn. Am avut si 5 lanseuri cu 4 capturi,orgasm curat, dar asta dureaza putin, dupa vreo ora se lasa o liniste......
Nu am folosit fir mai puternic de 40lb, pentru ca somnii prinsi la blinkerala nu prea au depasit 10 kg., si lansarile trebuie sa fiee lungii.....Au fost cateva exemplare care au iesit din standard si astea au adus pierderi in buget ( C-V de 9 cm nu este tocmai ieftin si am impresia ca nu se mai fabrica, pacat}.
Celelalte locuri cu somni sunt pline de cocioace, copaci cazuti si resturi de setci si ETC. ...nu te prea lasa inima sa dai la voblere ca de "Nu are tata sonda in curte".
Din pacate spre marea mea parere de rau, ca blinkerist convins, este mai ieftin la clonc.

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 21. iulie 2014, 22:29

Voblere goldy a folosit careva la somn .Imi place cum arata chalanger ca dimensiune si culoare.

63

marți, 22. iulie 2014, 09:54

Voblere goldy a folosit careva la somn .Imi place cum arata chalanger ca dimensiune si culoare.

Ca forma si miscare sunt ok, insa daca intra unul mai instarit este foarte posibil sa ramai cu buza umflata, corpul nalucii nu rezista... daca vrei neaparat aceste naluci asigura ancorele cu un fir textil gros legat de ochetul sau direct de carabina... bineinteles dupa ce schimbi ancorele si inelele cu ceva mai rezistent :(

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 22. iulie 2014, 10:04

Ce topic misto... Arma fatala la spinning...
Daca exista o arma fatala la spinning (si nu numai) aceea ar fi experienta, de a sti cu Ce, Cand si Unde.
Dar eu unul, sper sa nu am niciodata atat experienta incat sa ma duc la pescuit si sa prind mereu... gherlele sunt infinit mai frumoase :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

65

marți, 22. iulie 2014, 10:22

As dori sa cunosc si eu aceea persoana care merge si prinde oricand, oriunde :zambet:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 22. iulie 2014, 10:32

As dori sa cunosc si eu aceea persoana care merge si prinde oricand, oriunde :zambet:

io-s ala :bucuros2: singura conditie e sa fie obleti pe "balta" :limba: :relax: :zambet:
in alta ordine de idei (una mai putin glumeata :zambet: ) la capitollul "arma fatala" de care zicea ovidiu as mai adauga ravna :ochi: adica sa ai suficienta dorinta, rabdare si tenacitate la un loc :bucuros:

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 23. iulie 2014, 21:27

Mie mi s-au parut destul de strong inelele si ancorele ,nu stiu materialul din care sunt facute daca rezista.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 23. iulie 2014, 23:14

Mie mi s-au parut destul de strong inelele si ancorele ,nu stiu materialul din care sunt facute daca rezista.

depinde cu ce esti invatat :zambet:
ca sfat, taie o montura pe care o folosesti deasupra de leader. Agata apoi una din ancorele voblerului de un pom si celalalt capat al firului de un cantar si trage. Daca nu ajungi la 10 kile forta (sau macar vreo 6-7) indicate de cantar schimba piesa care cedeaza. Daca ajungi, poti merge la pescuit de somn :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

69

joi, 24. iulie 2014, 07:41

@kzoli
Unde ai fost omule ,ca ti-am simtit lipsa o luuuunga perioada :gandesc:

Arma fatala la spinning (pentru un pescar inzestrat cu scule,pasiune,mijloc de deplasare) este TIMPUL LIBER! :bravo:

70

joi, 24. iulie 2014, 07:55

@kzoli
Unde ai fost omule ,ca ti-am simtit lipsa o luuuunga perioada :gandesc:

Arma fatala la spinning (pentru un pescar inzestrat cu scule,pasiune,mijloc de deplasare) este TIMPUL LIBER! :bravo:


Anul aceasta a fost un "cosmar" pentru mine din toate punctele de vedere, sper sa ma "trezesc" cat mai curand si sa revin cat mai repede posibil. Daca o zi ar avea macar 48 ore... poate ar ajunge ... asa ca iti dau perfecta dreptate cand scrii ca arma fatala este "TIMPUL LIBER". In ceea ce priveste pescuitul asa de putine iesiri la/pe apa nu am avut de cand ma stiu :nu: mai ales ca muresul curge la "capatul strazii" .

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

71

joi, 24. iulie 2014, 08:55

Am inteles.Ma bucur ca ai "reaparut" :bucuros2:
Legat de ziua de 48 ore ...era chestia aia cu timpul se dilata si spatiul se contracta la anumite viteze ...Sau cam asa ceva :gandesc: Asa ca Zoli, doar un pic de viteza ,asa...mai mare ca aia a luminii si ai rezolvat problema! :rizi:

72

joi, 24. iulie 2014, 09:26

Sanatate sa fie ...ca in rest" totul se poate rezolva" .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

73

marți, 24. martie 2015, 09:58

Voblere goldy a folosit careva la somn .Imi place cum arata chalanger ca dimensiune si culoare.


Nu stiu cum o fi voblerul de care spui … de aratat arata bine. Stiu ca la un moment dat am incercat si eu un vobler de la firma respectiva (nu imi aduc aminte modelul) si am ramas putin cam dezamagit de barbeta dar si de inelele si triplele cu care era echipat. Eventual daca vrei sa il incerci, asa cum spunea si Zoli inainte mea, ar fi bine daca i-ai pune ceva inele de incredere si niste triple pe masura.

YO - Zuri Cristal Vibe varianta de 9 cm.chiar nu a incercat nimeni.?


Am incercat si mi-a placut :rizi: … din pacate din toate cele avute am mai ramas doar cu unul, si ala intr-o culoare ce nu imi place deloc si pe care momentan nici nu am timp sa o schimb. Am observat ca sunt multe cazuri in care somnii (si nu numai) prefera o miscare mult mai stransa decat a CV-ului, adica sa nu “vibreze” atat de pronuntat … nu stiu ce alta explicatie sa folosesc, naluca efectiv sa tremure. Negasind in comert asa ceva, tocmai pentru momentele alea am tot incercat sa imi fac niste naluci care sa aibe miscarea respectiva dar din pacate le facusem initial doar de 7cm lungime … ceea ce e mult prea mica pentru somn (asa vad eu lucrurile) si acum sunt pe punctul de finaliza exact aceeasi naluca de 9cm lungime :buah: cu care sper sa pacalesc ceva mustaciosi dar care ramane apetisanta inclusiv pentru vreun avat :ochi: … sper doar sa apuc sa o duc la capat pana se incalzeste bine pe afara.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

74

marți, 24. martie 2015, 23:43

Aveți idee de unde aș putea lua niște inele și triple pentru voblere, destul de rezistente pentru somn, dar sa nu fie exagerat de grosolane? Plec în mai pe Ebro și m-ati pus pe gânduri în legătură cu rezistența inelelor și a ancorelor originale. Orice sfat e bun-venit.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 25. martie 2015, 07:48

Daca nu gasesti in Irlanda vei gasi pe loc in Spania. Daca nu vrei sa astepti sa fii la fata locului vezi aici pe cat-fishing-shop.com .

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 25. martie 2015, 09:54

Mulțumesc! Nu las eu pe ultima suta de metri... Că timpu-i scurt, niciodată de ajuns când pescuiești. Odată ajuns pe malul apei am doar 3 griji: bere, pus betele-n apa și iar bere. :noroc: :pescuit: :noroc:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 25. martie 2015, 17:46

Dupa ani si ani de pescuit pot spune ca am descoperit " Arma fatala la spinning " :buaaaah: , pacat ca este imposibil de cumparat :necajit: dar e simplu de procurat :soc: si se numeste EXPERIENTA.
Experienta capatata dupa sute de ore de pescuit, dupa mii de aruncari si teste, degeaba cumperi voblerul X sau cicada Y daca nu sti cum si cand sa le pescuiesti ......iesi la pescuit si fa lucrurile sa se intample daca iti doresti ceva cu adevarat. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

78

miercuri, 25. martie 2015, 20:06

Dupa ani si ani de pescuit pot spune ca am descoperit " Arma fatala la spinning " , pacat ca este imposibil de cumparat dar e simplu de procurat si se numeste EXPERIENTA.
Frumos spus :bucuros:
+1 :bravo:
:noroc:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 4. iunie 2015, 23:14

E ceva intre un vibe mare si bun si un floating mare si articulat si bun. In functie de unde vaneaza- Atentie mare la shadurile mari lestate corespunzator-

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

80

miercuri, 30. septembrie 2015, 08:57

E ceva intre un vibe mare si bun si un floating mare si articulat si bun. In functie de unde vaneaza- Atentie mare la shadurile mari lestate corespunzator-


hehehhehehe ... criminal Mihai. cu cele spuse mai sus ai cam acoperit toate paliere de apa ... shadurile jucate pe fund, vibe-urile intre ape si jointed-ul in suprafata.

eu din pacate nu am ce sa pomenesc de vreo arma secreta la somn ... nu am mai prins unul de mai bine de doua luni si la cum pare a fi situatia nici nu cred ca voi da de ei prea curand. din locurile mele de pescuit se pare ca au avut unii grija sa cam scoata orice urma de somn. daca inainte cam la fiecare a doua sau a treia partida erau prezenti si ceva somnii cand dadeam dupa avat de data asta au trecut mai bine de 2 luni de cand nu a mai fost nimic ... cu toate ca am cautat in mode expres si mustaciosii.

poate acum, cu venitul toamnei pot spera la ceva ... chiar daca asta cam echivaleaza cu schimbatul locurilor si uitat de avati.

asa ca, probabil va urma perioada shad-urilor sau a vibe-urilor jucate in apropierea substratului sau intre ape ... sa fie astea armele secrete in perioada ce va urma?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm