Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 16. iulie 2012, 10:17


… s-au prins somni care nu aveau deloc ochi.


Am prins si eu unul acum vreo 3 saptamani care avea un ochi lipsa :rizi:


La fel am avut si pe Ebro, cind rapeau de nebuni in bancurile de chefali si nu puteau sa prinda mai nici unul. Si aici as spune eu ca, fiind multi chefali, iar localizarea acestora ne facindu-se prin vaz, ci doar prin alte simtzuri, erau rapituri de-a dreptul dezorientate.


Asta se intampla mai nou la fiecare iesire pe Po ... sunt plini de chefali in locul in care pescuiesc eu si intra somnii in ei ca nebunii fara sa aibe o tinta anume. Am surprins momente in care un somn a “esuat” pe o mica plaja in isteria de a prinde chefalii aia de i-au trebuit vreo 30 de secunde sa re-intre in apa ...

Asta consider ca e si motivul pentru ca nu se prind tocmai OK la spinning momentan, sunt prea multi pesti in zona aia si voblerul de multe ori trece neavazut ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 16. iulie 2012, 10:51

esti sigur ca hrana era in campul lor vizual? altfel zis, ai incercat sa suspenzi cumva rama sau coropisnita intr-un loc unde sigur ar fi vazut-o si sa vezi daca se ridica dupa ea?
Am hranit somnii in cauza ani de zile... cu "vietati" floating, suspending sau sinking :)... la fel de "bine" le-au vazut. ;)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 16. iulie 2012, 13:17

Orice rapitor,vine dupa prada datorita vibratiilor cauzate de aceasta,vibratii pe care le simte prin linia laterala..

Astfel se explica cum de gasesc naluca noaptea sau pe apa tulbure..sau chiar fiind orbi.

Somnul este peste care sta mult prin gropane,ape adinci..nu-i prea prieste lumina.Poate ca il deranjeaza si atunci,vazul devine secundar sau chiar nici atit,bazindu-se pe mustati si linia laterala..Mustatile cred ca au si rol de chimioreceptie,pe care le foloseste cind maninca hrana moarta..

Posibil ca expus la lumia puternica,si in apa limpede,sigur nu vede bine,ci mai degraba e orbit ,de aceea isi foloseste mustatile..

Insa in libertate,daca vine spre naluca ,eu cred ca vede culori si forme,si de aceea citeodata refuza naluca in ultima secunda..e posibil sa asocieze anumite paternuri coloristice,sau forma,cu pericolul,daca a fost intepat ..Nu zic ca toti fac asa...unii e posibil sa-i prinzi la aceeasi naluca..dar o parte din ei,asa reactioneaza..astia duc specia mai departe..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 24. iulie 2012, 11:50

Orice rapitor,vine dupa prada datorita vibratiilor cauzate de aceasta,vibratii pe care le simte prin linia laterala..
Astfel se explica cum de gasesc naluca noaptea sau pe apa tulbure..sau chiar fiind orbi.


Din chestia asta se poate naste o discutie foarte interesanta. Multi spun ca pentru somn efectul de rattlin de exemplu nu l-ar da pentru nimic in lume in timp ce pe unde pescuiesc eu din cate am vazut nu prea le plac atat de mult bilele (si nu doar somnului) preferand voblere “linistite”. Am insistat chiar mult cu voblere cu bile din dorinta de a iesi in evident in gramada de pesti prada care erau in zona dar dintr-un motiv sau altul tot timpul au preferat altceva. Am incercat cu voblere rattlin atat pe apa foarte tulbure pe timp de zi dar si pe timp de noapte cat si pe apa limpede atat pe zi cat si pe noapte si nu am prins nici un somn cu un vobler care are bile in interior. Adica am prins unul la un Cozma care are bila in interior dar datorita faptului ca intra apa in el ( :rizi: ) era scufundator in loc de plutitor si bilele din interior nu se mai auzeau, deci tot silent era.

Somnul este peste care sta mult prin gropane,ape adinci..nu-i prea prieste lumina.Poate ca il deranjeaza si atunci,vazul devine secundar sau chiar nici atit,bazindu-se pe mustati si linia laterala..Mustatile cred ca au si rol de chimioreceptie,pe care le foloseste cind maninca hrana moarta..


Asta cu mustatile din ce am vazut prin mai multe filmari chiar asa e. Adica am vazut ca atunci cand devine suspicios se apropie foarte mult de prada si efectiv o atinge cu mustatile si doar dupa aia decide daca o va lua sau nu. Nu prea e cazul la vobler unde nu are cum sa se intample asta ...

Insa in libertate,daca vine spre naluca ,eu cred ca vede culori si forme,si de aceea citeodata refuza naluca in ultima secunda..e posibil sa asocieze anumite paternuri coloristice,sau forma,cu pericolul,daca a fost intepat ..Nu zic ca toti fac asa...unii e posibil sa-i prinzi la aceeasi naluca..dar o parte din ei,asa reactioneaza..astia duc specia mai departe..


Cred ca depinde foarte mult si de zona in care pescuiesti. Din cate am observat pe aici (ca si la alte specii de rapitor de altfel) e mult mai usor de pacalit pe curent unde cred ca sare fara a se mai uita prea mult la chestia aia care emite anumite vibratii. Am observat de altfel ca atunci cand dau in vobler pe curent sunt mult mai agresivi si hotarati decat in locurile linistite unde o data mi s-a intamplat sa agat unul doar simtind o greutate in lanseta ...

Probabil pe ape linistite are suficient timp sa “analizeze” naluca si sa o refuze daca ceva nu ii convine incepand cu miscarea pana la culori.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 25. iulie 2012, 10:09

Un articol interesant despre cum se vad culorile sub apa,in numarul pe august al revistei 'Aventuri la pescuit'.

Anem.asa este ,in curent,pe apa tulbure,in crepuscul sau chiar noapte,este avantaj pentru pescar/...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 25. iulie 2012, 14:34

Mie pana acum - desi nu stiu exact daca acel somn a venit pe langa rotativa sau chiar la ea - mi s-a parut rotativa nr. 3 cromata cu puncte rosii cea mai prinzatoare, datorita faptului ca am prins cu ea rapitori de diverse dimensiuni, in afara de somn. Dupa cum am spus, acum doi ani, in Delta, pe la Gorgova, eram in barca pe langa Maliuc, de fapt, si cautam avatul, l=am si gasit, dar, la un moment dat, am vazut la vreun minut dupa lansare o umbra care a iesit la suprafata, la aproximativ 30 de m de barca, dupa care s-a scufundat pe directia recuperarii nalucii, si in 10-15 secunde am simtit trasatura, m-am gandit ca era somnul, dupa ce-l vazusem, il estimam in jur de 25 de kg, dar pana la urma mi-am dat seama ca a fost alarma falsa, era un avat de 3 kg! Frumoasa iluzie, nu? :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 27. iulie 2012, 09:23

am auzit evergreen de la mai multi oameni ca rotativa merge bine in anumite conditii si am vazut inclusiv poze cu pesti frumosi prinsi la rotativa dar eu unul am o usoara problema cu rotativele ... adica nu imi prea plac si cred ca nu am mai pescuit cu o rotativa de cativa ani cand le mai foloseam sa caut cleanul.

am pus in schimb la niste voblere ce le-am facut eu o mica paleta in coada care pe recuperare face ca o rotativa dar momentan nu am avut nici o captura cu ele ... dar nici nu am insistat prea mult cu ele ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 26. ianuarie 2013, 08:38

la sfarsitul lui august anul trecut ies intr-o dupamasa cu un prieten sa dam otara la pleu la somn (asa zicem noi)pe mures!:pauza: ! eu.....norizi smj 11,smc7 si rapala jointed 11 sfc ....el.....ninic....doar batul ca celelalte le-o uitat acasa! :doaaamne: ii dau eu o mulineta (un stift) cu mono de 35 si un abuga garcia(luatdin kaufland :limba: )! nu dureaza mult si ia un somotel la 3,5 kg!eu nimic! fiind primul somn al lui la artificiale nici nu vrea sa auda de eliberat! il leg cu o sforica si il bag in apa! mai insistam ....el mai are un atac ......siiii vine seara .....chiar intunericul! AICI VROIAM SA AJUNG CU POVESTIOARA! ma duc sa ii scot pestele din apa dar inainte de a-l trage afara ma hotarasc sa-i trag j-ul pe sub nas fiind curios sa vad cum seactioneaza :gandesc: ! am dat de doua ori si am vazut ca ar fii interest ....a treia oara la o distante de 30 cm cand i-o ajuns in dreptul mustatilor s-o auzit o torcaiala ....j-ul o disparut,eu eram in cur si batul prin tufele de pe mal! :soc: :soc: :soc: ! nu-mi venea sa cred ....somotelul era si in sfoara si cu naluca in gura! toata actiunea s-o desfasurat la lumina lanternei! IN CONCLUZIE: VAZUL PE TIMP DE NOAPTE CRED CA NU-L AJUTA DAR ....SIGUR DANSUL J-ULUI DA! (ma tot gandesc la voblerul de la kaufland care ulerior o mai prins 2 somotei.......si nu legati)!
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 26. ianuarie 2013, 11:06

Si eu am dubii mari legate de vederea somnului ...Inclin totusi sa merg pe cele mentionate de Gheorghe ! Totusi ,cred eu ca ceva distinge el acolo,pe fundul apei ...De ce spun lucrul acesta ?Pai natura nu prea obisnuieste sa faca risipa! In sensul ca daca chiar nu ar fi de folos ochisorii aia a somnului ei pur si simplu nu ar exista! :rizi: Chiar imi aduc aminte de ceva vietati care traiesc pe fundul oceanelor si nu au vedere! Deci daca exista inseamna ca sunt de folos intr-un fel sau altul !Parerea mea.

Legat de nalucile favorite ,eu clar nu as pleca de acasa fara J13 -SFC :bravo: si Hardcore Drum de la Yozuri. Imi plac cum lucreaza,cum se lanseaza si mai si prind :ciao:

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 4. aprilie 2013, 23:47

poate in faza de alevin si pui vazul este foarte important pt somn, atunci se hraneste la fel ca obletele, crapul etc.
Pe masura ce creste se specializeaza si vazul este mai putin important.
In orice caz natura nu face "investitii" gratuite.
------------------------------------------------------------------------
daca ai fi manager de pui de somn ce ar fi mai important, sa maninci sau sa nu fii mincat vazul este foarte folositor in ambele variante
toata hrana microscopica pentru pesti in primele luni de viata e cam aceeasi fie rapitori sau nu se observa inclusiv pt cei de acvariu.
prada consta in mici crustacee alge etc
La aceeasi hrana trebuie cam aceleasi simturi
Dupa ce cresc se schimba ponderea simturilor si tipului de hrana. parerea mea
------------------------------------------------------------------------
in varianta adulta

ochi mici inseamna vaz neimportant adica antenna mica semnal slab
lipsa luminofori vedere proasta noaptea desi este un peste nocturn activ
dispunere ochi fara posibilitate de focalizare inseamna neapreciere distanta deci nu se bazeaza pe vaz cind ataca

concluzie

importanta redusa la gasire hrana sau in conditii de apa tulbure, lipsa de lumina si de aproape vede doar un autobus dar poate ca doar asta il intereseaza
------------------------------------------------------------------------
in fine
conform unui doctor veterinar bulgar parntii bunicii si strabunicii lor pescuiau la somn cu ardei rosu in cirlig pe linga momeala asta daca nu aveau lina sau alte floace rosii adica trebuia sa fie ceva rosu vibratia nu conta ardeiul nu vibreaza in cirlig.
la n metri adincime si apa tulbure nici nu se mai vede culoarea rosie in apa dunarii si cu toate astea le foloseau traditional si mai si traiau din pescuit de ce nu are nici o logica dupa mintea mea dar se pare ca pentru somni si vazul lor are efect indiferent ce putem noi sa intelegem

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 5. aprilie 2013, 07:08

bunicii si strabunicii lor pescuiau la somn cu ardei rosu in cirlig pe linga momeala asta daca nu aveau lina sau alte floace rosii adica trebuia sa fie ceva rosu

Asa cum ai spus si tu, culoarea rosie nu se vede in ape afanci, este culoarea ce dispare prima la cea mai mica adancime.
Eu sunt convins ca le-a placut pescarilor cum arata culoarea aceea, si au avut incredere in ea folosiind-o cel mai des.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 23. aprilie 2013, 18:01

yo-zuri 9 cm cristal vibe nu stiu daca se mai fabrica?!!
mg

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 29. iunie 2013, 19:08

Cautand pe net tot felul de naluci pt somn am dat de un filmulet cu prezentarea catorva scule de pescuit la somn care mi-au atras atentia in mod special si anume o zornaitoare atasata la jig. In filmulet se vede pe la min 14:12 . Ce parere aveti? Ati mai intalnit?
CANNE SILURO A SPINNING, Attrezzi del Mestiere - YouTube
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 29. iunie 2013, 20:34

Interesant "clopotelul" ala ...Merita incercat!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 2. iulie 2013, 06:00

bunicii si strabunicii lor pescuiau la somn cu ardei rosu in cirlig pe linga momeala asta daca nu aveau lina sau alte floace rosii adica trebuia sa fie ceva rosu

Asa cum ai spus si tu, culoarea rosie nu se vede in ape afanci, este culoarea ce dispare prima la cea mai mica adancime.
Eu sunt convins ca le-a placut pescarilor cum arata culoarea aceea, si au avut incredere in ea folosiind-o cel mai des.
Poate ai dreptate,dar poate fi si altfel..Uite cum vad eu lucrurile..Foarte probabil ca somnul nu distinge detaliile..Sint ferm convins insa ca distinge culorile.Cred asta ,pentru ca este deranjat de lumina..acuma nu stiu daca e deranjat de lumina ca orice pradator care cauta sa se camufleze sau pur si simplu il deranjeaza lumina in sine..Daca percepe lumina,trebuie sa perceapa si culorile.Daca atunci cind se apropie de naluca ceva luceste nefiresc(din punctul lui de vedere)poate sa ii provoace o inhibitie,si fie nu mai ia naluca,fie o buseste,si pleaca.Cred ca daca intra mai bine pe anumite culori,este pentru ca pur simplu aceasta caracteristica a nalucii nu ii provoaca o reactie de inhibitie..N u trebuie sa fie musai ceva care il atrage(din punct de vedere cromatic),e suficient sa nu-l sperie..Cred ca de aceea anumite culori prind mai bine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 2. iulie 2013, 06:47

Draga Gigi, da-mi voie sa te contrazic: a percepe lumina nu-i tot aia cu a percepe culorile, ca altfel n-am fi avut televizoare alb - negru acu` ceva ani. :)
Sunt si eu de acord ca somnul poate percepe "lumini si umbre" (cat de cat...) da` de aici pana la obsesia pt. anumite culori ii o oarecare distanta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 2. iulie 2013, 14:32

Imi vine greu sa cred ca nu percepe culori,flash-uri,luciri..Ale fluo se vad altfel in apa..Dar hai sa o luam altfel..Sa zicem ca somnul nu vede..Dar salaul vede foarte bine.Pescuind noaptea am prins mai bine pe woblere si gume care contin patrenul asta,alb,galben fluo,argintiu..Am pescuit si cu alte culori,dar la astea am prins mai bine.E coincidenta ca si somnul da bine tot pe ele??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 2. iulie 2013, 15:04

Eu mi-am exprimat de multe ori parerea ca somnul ,contrar celor spuse, distinge culorile. Sau cel putin unele dintre ele ! Sunt convins ca vibratiile detin rolul principal in atractia unui somn ,dar la aceleasi vibratii (vobler identic) eu zic ca diferenta o face de multe ori culoarea! Am si exemple suficiente .Azi am primit un Hardcore Drum culoarea ghost .L-am luat deoarece aceasta este culoarea care mi-a adus somn anul trecut.Si mai am vreo trei culori ...Insa :doarecapu: Cel putin in spinning eu am incredere in anumite culori!La stationar ...

Apropo Gigi ...mai ca as trimite vreo 2-3 voblere sa mi le vopsesti si mie :) Cand te apuci de activitatea asta, contracost, astept un semn!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 2. iulie 2013, 16:42

Baieti, nu cumva confundati CULOAREA cu "LUMINOZITATEA" voblerului?
Si noi vedem in semiobscuritate mai degraba pe cineva imbracat intr-un tricou deschis la culoare decat in unul inchis.
Este si firesc sa distingem mai bine obiectele care "contrasteaza" cu mediul.
Daca tricoul in cauza este fluorescent, il vedem cu atat mai bine.
Asta nu inseamna ca distingem culoarea tricoului, pana si ochiul uman este destul de handicapat in a distinge culorile in lumina slaba!
Ori ochiul uman este net superior tentativei aleia nereusite de ochi pe care-i are somnul.
(ex. din popor: "noaptea toate pisicile sunt negre" :ochi: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 2. iulie 2013, 17:11

Acuma si tu... :rizi: Deci eu nu stiu la ce ma refer exact :nunteleg: dar am observat ca somnul "gaseste" mai usor anumite culori. Apai ca o fi de la culoarea in sine ,de la faptul ca reflecta mai multa lumina (adica asta ar veni ca e mai luminoase ,nu? :bravo: ),ca o fi intunecoase ,ca o fi "pisiaca neagra" nu stiu! Dar eu as trimite un Drum la Arad sa-l faca Gigi SFC sau ceva pe acolo si dupa aia promit sa va spun rezultatul! Sau daca e cazul ,pun si poza! :bucuros2:

Aloooo Aradul ?! Aici Aiudul ,raspundeti va rog ... :buaaaah: