Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »silure4ever«

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 29. mai 2012, 09:00

Arma fatala la spinning ! Care este Cea mai buna momeala artificiala ? Argumentati va rog .

Indiferent de tipul lor , voblere, shaduri , oscilante , Care Este in opinia voastra tinand cont de propria voastra experienta , Momeala Artificiala ce pentru voi reprezinta Arma Fatala in pescuitul la somn si care nu ar trebui sa lipseasca din trusa fiecarui pescar de somn..Daca ar fi sa plecati pe apa si ar trebui sa luati cu voi doar 3 momeli artificiale care ar fi acestea si de ce ? Nume , culori , locurile unde se preteaza , etc.
Always Catch & Release

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 29. mai 2012, 11:19

silure4ever … nu te astepta sa primesti un raspuns la intrebarea asta pentru ca este imposibil de dat. si daca il primesti as zice sa nu il iei foarte serios, ci mai mult pe post orientativ.

nu exista naluca suprema la somn, daca te uiti doar aici pe forum vei vedea ca sunt useri care prind somni bine de tot cu gume, altii cu table si alti cu voblere si daca incepem sa vorbim de modele atunci sunt convins ca nu exista magazin in Romania care sa aibe nici macar jumatate din cele despre care se va vorbi.

citeste sectiunea de spinning a forumului si fara dar si poate vei gasi suficiente artificiale incat sa ai deja prea multe in trusa ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 29. mai 2012, 13:06

Eu tot am scris............ un top orientativ a preferințelor personale ar fi :
1. Relax Kopito 4L" col. S057 ....cele mai multe atacuri.
2. Storm Projointed Minnow 5" col.BKTP......cei mai mari somni.
3. De necrezut "cicada",a venit puternic din urma.....de la StrikePro - Cyber Vibe 26g, moartea avatului, curiozitatea șalăului și surpriza somnului .



La Dunăre sunt de nelipsit din trusa mea. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

4

miercuri, 30. mai 2012, 21:46

Cum a zis si anem asa ceva NU EXISTA !!!

In functie de zona, de caracteristicile apei , de conditiile meteo si multe alte factori se schimba obiceiul si pofta pestilor... daca azi acum prind foarte bine cu un anumit vobler si maine in acelasi loc cu acelasi vobler, NU prind nimic insa pestii sunt tot acolo, fapt confirmat de sonar, camera video si chiar de 2 scafandrii, ce e de facut ?
Fiecare zona are specificul ei... ca un vobbler pentru orice situatie ar fi rapala CDJ de 13 cm, SSR, salmo skinner, frisky, boxer, executor, unele modele de la pradatek, norizi la suprafata si lista ar putea continua pana la nesfarsit... totul e sa poti sa alegi din trusa in momentul actual naluca si metoda de recuperare potrivita pentru a ademeni somnul ... iar cand o ai in carlig nu mai ramane decat sa scoti la mal pentru o poza doua, ceea ce uneori devine aproape imposibil :ochi: ....

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 31. mai 2012, 06:34

arma fatala

Am vazut un vobler, care nu trebe lansat, il lasi pur si simplu in apa, si destrangi frana la mulineta la maxim, el se duce singur si cauta somnii, cand e atacat, intzeapa singur, pe urma strangi frana si itzi aduce pestele la mal :) :buaaaah:
Pentru comenzi ma gasitzi la nr de tel 089089089089089089 :prieteni: :zambet:

Get Rich or Die Tryin'

6

joi, 12. iulie 2012, 21:22

pentru ca normal sunt interesat de subiect, dar usor lateral v-as invita sa dezvoltam discutia.
Si anume : ce determina atacul somnului in cazul artificialelor ?
vibratie? prezentare? culoare? pulsatie ( :idee: ) .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 12. iulie 2012, 21:30

pentru ca normal sunt interesat de subiect, dar usor lateral v-as invita sa dezvoltam discutia.
Si anume : ce determina atacul somnului in cazul artificialelor ?
vibratie? prezentare? culoare? pulsatie ( :idee: ) .
As fi de acord cu 3 din 4... dupa parerea mea somnii daca nu-s complet orbi oricum is aproape orbi... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (12. iulie 2012, 22:12)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 12. iulie 2012, 21:33

:gandesc:
Parerea mea, vibratiile si viteza naluci.
(recuperarea depide in primul rand de calmul pescarului)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 12. iulie 2012, 22:06

din cele vazute de mine in primul rand splash-ul pe care il face voblerul cand pica in apa, in al doilea rand vibratia si in al treilea rand forma ... cel putin asta e parerea mea si doar la pescuitul pe timp de noapte ... peste zi habar n-am :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 12. iulie 2012, 23:14

voblerul e castigator atunci cand umbla, pe twister iti da ocazional daca ai norocul sa ari in zona unde pandeste...
vibratia si adancimea la care evolueaza, forma/dimensiunea conteaza iar pt increderea pescarului culoarea, de preferat sfc/ft :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

11

vineri, 13. iulie 2012, 05:59

ok, ca sa sumarizam, parerea generala e ca elementul vizual tinde la zero :bucuros2:

vibratia e clar, o chestie evidenta , dar forma? la wobler nu forma da modul in care evolueaza, impreuna cu lestaj si puncte de prindere ? Adica...tot vibratie ? :bucuros:

@ Zoran : viteza nalucii : adica ..trebuie sa fie mare ( gen avat) sau mica( gen stiuca) ? Sau iarasi e doar o modalitate zglobie pt a declansa un atac ( adica ...nici gen avat, nici gen stiuca ci...gen somn :drac: ) ?
@ Anem : splash .... chestia asta ma bucura maxim :bucuros2: . Practic, asta tine d eprezentare : si cand discutam de atacuri la suprafata: ataca si cei micuti ( <10kg) sau doar torpilele?


Acum trecand din nou la dimensiune .....boblerele si gumele folosite am vazut ca sunt, in mare parte, in zona 10-15 cm . Conditioneaza dimensiunea nalucii si dimensiunea capturii ? .


PS am asa o impresie ca sunt maxim pisalog :gandesc: :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 13. iulie 2012, 06:16

PS am asa o impresie ca sunt maxim pisalog

...si asta e bine!

Despre viteza de recuperare nu prea pot spune multe din exp personala, doar ce am citit la experti pe forumuri prin Germania.
De ex la guma sau lingura, jos, aproape de grund, cit de incet posibil, pt a anima somnii ce "stau la panda" si a le da si ocazia sa rapeasca (pestisor bolnav usor de prins)
Daca dai cu ele intre ape sau cu wobblere, nu-i chiar atat de important, pt ca somnii ce se regasesc in aceste straturi, sunt plecati la vanatoare, deci vor rapi si daca e recuperat incet, dar si daca e tras mai repede. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 13. iulie 2012, 09:03

ok, ca sa sumarizam, parerea generala e ca elementul vizual tinde la zero :bucuros2:


Nu as zice tocmai zero dar sunt de parere ca nu are aceeasi importanta ca in pescuitul avatului de exemplu ...

vibratia e clar, o chestie evidenta , dar forma? la wobler nu forma da modul in care evolueaza, impreuna cu lestaj si puncte de prindere ? Adica...tot vibratie ? :bucuros:


Da, miscarea este data printre altele si de forma dar eu cand am facut referire la forma ma gandeam la silueta pe care ar putea-o repera somnul prin apa. pe aici am observat niste preferinte clare pentru anumite forma in timp ce altele nu sunt la fel de productive.


@ Zoran : viteza nalucii : adica ..trebuie sa fie mare ( gen avat) sau mica( gen stiuca) ? Sau iarasi e doar o modalitate zglobie pt a declansa un atac ( adica ...nici gen avat, nici gen stiuca ci...gen somn :drac: ) ?


Sunt de parere ca atunci cand vine vorba de somn la artificiale viteza de recuperare trebuie sa fie minima. Adica sa recuperezi ce tragi prin apa cu viteza minima incat sa simti ca vibreaza ... se misca. Asta nu stiu exact cum va fi la fly dar ti-as recomada niste chestii care sa aibe o vibratie destul de puternica pe langa clasicii soricei TW care am vazut ca sunt folositi.


@ Anem : splash .... chestia asta ma bucura maxim :bucuros2: . Practic, asta tine d eprezentare : si cand discutam de atacuri la suprafata: ataca si cei micuti ( <10kg) sau doar torpilele?


Majoritatea somnilor pe care i-am prins eu au venit in momentul imediat urmator splash-ului aluia plus mult mai multi pierduti in timp ce cautam avatul si cand se napusteau pe vobler in momentul imediat urmator atingerii apei, mai ales daca era floating :ochi: ... deci iti dai seama cum exploda apa mai ales daca te gandesti la o chestie care sare de 30-40 de kile.Nu cred ca exista preferinte, adica aia mici sau aia mari ... care-i in zona :rizi:


Acum trecand din nou la dimensiune .....boblerele si gumele folosite am vazut ca sunt, in mare parte, in zona 10-15 cm . Conditioneaza dimensiunea nalucii si dimensiunea capturii ? .


Nu ... atat ca eu prefer voblere mari tocmai pentru ca pe unde pescuiesc eu sunt foarte multi pesti prada, asa ca intr-un fel sau altul vreau “sa ies in evidenta”. Multi oameni prind somni seriosi si dau dupa ei cu voblere de 7cm de exemplu dar mie mi ciudat sa pescuiesc cu chestii sub 10cm.


PS am asa o impresie ca sunt maxim pisalog :gandesc: :zambet:


:bravo: asa se nasc de obicei discutiile interesante ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

14

vineri, 13. iulie 2012, 13:15

merci pt lamuririle de pana acum... uite asa se face usor usor lumina.... :bucuros:

Partea cu recuperare usoara suna bine. Ramane astfel ideea ca practic naluca va trebui sa lucreze in curent. Care iarasi suna bine pt mine treaba asta....

Ca sa trecem usor mai departe....carlige. Daca ar trebui sa renuntati la triple, ce carlige ati pune nalucilor ?

am uitat sa va arat ceva :rizi:
Video
-

Video


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 13. iulie 2012, 13:29

interesanta "aratarea" aia din filmulet si nu vad de ce nu le-ar place alora lipiti de fund ...

in privinta carligelor, nu stiu sa iti zic ce carlige ar fi bune pentru ca nu am folosit deloc carlige simple dar eventual iti pot fi de folos chestii de genul celei din poza de mai jos:



cred ca poti sa tragi cu ele si un tractor la felul in care arata. inca nu am agatat nimic cu voblerele la care am pus chestiile alea dar sunt sigur ca nu vor exista probleme.

o sa vrei sa incerci sa cauti somnul si pe timp de noapte?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

16

vineri, 13. iulie 2012, 14:07

Da , in mod cert. Fiind limitat de distantele relativ mici de lanseu ( 20-30 m) ma gandesc ca trebuie sa il accesez in momentele in care vine mai aproape de mal sau structuri... si fiind mai activ noaptea... e inevitabil . As putea sa accesez si distante mai mari cu echipamentul actual dar din pacate dimensiunea mustelor ma cam incurca la capitolul asta ( si aci ma refer la lansete de doua maini).
Intreb de carlige dintr-un singur considerent : daca trebuie sa ma reprofilez sa leg pe tuburi sau pot utiliza in continuare carlige pe care sa leg mustele ( prefer personal asa ). Legat de duble traditia e veche in fly , mai ales in ce tine de muste mici pt somoni mari :love: . Aici nefiind cazul de muste mici , putem lega linistit pe carlige mari mari....
chiar si de genul din poza am legat, dar nu stiu daca ar tine si la ceva mai zdravan :


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 14. iulie 2012, 10:13

Referitor la subiectul propus..

Nu cred ca exista 'arma fatala'in pescuitul somnului..

Exista insa citeva carateristici,de exemplu la woblere,trebuie sa aiaba o bataie ritmica,bine conturata,si sa stea bine in curent..Daca apa este tulbure-avantaj pentru pescar-somnii pot iesi si ziua la vinatoare,iar,in astfel de conditii ,cel putin la mine,au fost mai eficiente woblerele cu rattle.Valabil si pentru noapte..

Exista o informatie care circula,pe care eu o consider prejudecata..Si anume ca somnul nu vede bine..Nu stiu daca este demonstrat in vreun fel acest lucru..Nu zic ca are vedere de soim,dar, cred ca poate deosebi culorile..si vreau sa va povestesc ceva..

Discutam cu un pescar de pe la noi,care pescuieste la somn de ani de zile,doar cu artificiale.Si l-am intrebat ,ce crede,somnul ,vede ca si ceilalti pesti,sau este adevarat ce se spune,cum ca are vederea slaba..

Omul stie sa citeasca si sa vorbeasca maghiara si,mi-a spus ca a citit parerile unor pescari maghiari care pescuiesc frecvent somni ,la artificiale,pareri publicate intr-o revista de profil ,in limba maghiara...Si zicea ca respectivii au facut un experiment,la o partida de somn,pe intuneric,partida care a durat doua dimineti(de la 3la 7)si doua seri(de la 7la 1noaptea).Pescuiau pe locuri diferite,pe apa curgatoare,dupa ce in prealabil ,ziua urmareau activitatea rapitorilor ,in zona..Woblerele preferate (sau nalucile lor fatale)erau shad rap-uri de 9 sau 14cm..Ambii sustineau ca pe culoare "silver",prindeau cel mai bine,cel mai frecvent..Si au decis sa vopseasca cite un shad rap in negru si sa-l pescuiasaca pe intuneric..Culmea a fost ca pe ..negru nu au prins nimic..In schimb ,shad rapurile "silver',au continuat sa confirme..

Nu stiu cit adevar este in aceasta intimplare,cit rol a avut hazardul,totusi cred ca ,desi isi repereaza prada dupa vibratii,rapitorii,si aici nu exclud deloc somnul,in ultima instanta si culoarea are un rol determinant,putind sa duca la evitarea nalucii in ultimul moment..Asa se explica,tac-urile nefinalizate,zic eu..poate gresesc si nu-i asa..Totusi anumite culori,cum ar fi SFC,S,sau GFR,fac diferenta..

Si cred ca amanuntul acesta,al culorii,poate completa portretul robot al ipoteticei "naluci fatale"Poate ca nu exista,insa sint modele care se apropie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 16. iulie 2012, 09:07

Exista o informatie care circula,pe care eu o consider prejudecata..Si anume ca somnul nu vede bine.
Hai noroc Gigi. :)
O fi prejudecata cateodata da` in caz ca n-am zis cum am ajuns io la concluzia asta, zic acu`.
Am avut multa vreme (ani!) somni in acvariu asa ca i-am studiat ceva timp.
Sunt de acord ca d.p.d.v. al comportamentului/hranirii/etc. faptul ca-s in acvariu nu-n mediul lor natural ii afecteaza... da` in schimb nu cred ca-i orbeste. :zambet:
Mai concret, somnii astia de i-am avut stateau pe fundul acvariului zeci de ore fara sa faca nici o miscare pana cand aruncam ceva vietate in acvariu (musca/rama/coropisnita/etc.), moment in care inebuneau.
Treaba e ca puteau sa treaca pe langa "momeala" de zeci de ori fara s-o gaseasca pana in momentul in care o atingeau cu vreuna dintre mustati, nu neaparat cu alea lungi.
Ori apa din acvariu era mult mai limpede decat ceea ce au in mod natural asa ca daca acolo nu vedeau ce au "in fata nasului" ma cam indoiesc ca vad in conditii mai dificile.
Poate si d-aia au ochii asa de mici comparat cu specii la care se stie c-au vazu` foarte dezvoltat (salau/stiuca/etc.).
Pe de alta parte este posibil sa vada daca-i lumina sau intuneric ori faptul ca un obiect sclipeste... dar parerea mea-i ca nu mai mult de atat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 16. iulie 2012, 10:07

esti sigur ca hrana era in campul lor vizual? altfel zis, ai incercat sa suspenzi cumva rama sau coropisnita intr-un loc unde sigur ar fi vazut-o si sa vezi daca se ridica dupa ea?
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 16. iulie 2012, 10:12

Salut,
am mai scris undeva ca, s-au prins somni care nu aveau deloc ochi. Am si o poza intr-o revista, poate reusesc sa o scanez. Somnul a ajuns si fara sa vada la o greutate de peste 40 de kg.

O alta chestie, de la care eu deduc ca nu cu ochii vad: la clonc, de multe ori se intampla sa urce cite 7-8 metri direct la buchetul de rame, chiar si daca apa e tulbure. De parca au vazut-o deja de jos de pe grund. Si de multe ori coboara la a adoua momeala, de parca ar fi vazuto si pe aia deja. Parerea mea este ca nu au vazut nici una din momeli, ci au reperato/ localizato cu alte simturi.

La fel am avut si pe Ebro, cind rapeau de nebuni in bancurile de chefali si nu puteau sa prinda mai nici unul. Si aici as spune eu ca, fiind multi chefali, iar localizarea acestora ne facindu-se prin vaz, ci doar prin alte simtzuri, erau rapituri de-a dreptul dezorientate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com