Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 21. aprilie 2017, 12:27

Repopulare, mutarea pestilor dintr-o locatie in alta... da, ori ba?

In urma unor dispute pe FB, cineva se lauda ca a facut o repopulare cu peste dintr-o apa unde prindea destul de bine (ptr ca mai era peste in ea), intr-o alta apa in care nu exista acea specie de peste, deloc, sau foarte rara.

Mai exact iata urmatorul exemplu:
- se merge la pescuit de salau
- se prind 12 salai intre 26 si 85 cm, in total circa 35kg de peste, care se retin!
- se transporta din locatia de unde au fost prinsi, intr-o locatie unde ori nu exista acea specie, ori e f rara
- pe drum insa, mor jumatate din ei din cauza conditiilor necorespunzatoare de pastrare/transportare a pestilor, astfel re-popularea se face cu doar 6 salai, in cantitate de 19 kg, iar restul, cele 16 kg, printre care si salaul de 26cm, sunt retinute ptr consum, deoarece au murit la transport, pai ce-o sa mai facem acuma cu ei, nu? :gandesc:

Ce parere aveti voi despre aceste fapte? Suntem indreptatiti sa le facem?
E ok sa facem asa ceva? Sau ne incadram in retinerea pestelui peste cantitatea minima admisa de 5 kg/zi?
Riscam sa infectam locatia repopulata cu boli aduse din apele de unde au fost prinsi pestii? ceea ce ar fi catastrofal, putand astfel sa moara sute de kg de pesti in urma bolilor aduse...
Ce se intampla cu populatia de salai din apa de unde au fost luati pestii???

Sunt tare curios care sunt parerile voastre despre asupra acestor aspecte, raspunsurile voastre la intrebarile puse de mine! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 21. aprilie 2017, 22:10

In calitate de pescar sportiv nu prea inteleg chestia asta cu mutatul pestilor dintr-o locatie in alta. :gandesc:
Nu pot gasi raspuns la urmatoarele intrebari:
1. Cum stiu daca o apa tine prea mult peste dintr-o anumita specie?
2. Cum stiu cat peste trebuie scos din apa respectiva, fara sa produc pagube?
3. Ce se intampla daca sunt 1000 de pescari care fac chestia asta?
4. Daca apa din care vreau sa i-au pestii a fost populata intens, ani de zile, de alti pescari, nu cumva imi bat joc de munca lor?
Din punctul meu de vedere repopularea trebuie facuta cu puiet din crescatorii si nu cu peste mutat dintr-o parte in alta.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 22. aprilie 2017, 07:31

Faceam chestia asta cand eram copil.Duceam de la Mures somotei si ii bagam prin balastierele pe unde umblam.Insa in conditiile actuale , cu presiunea care este pe peste , cred ca e aiurea sa faci gaura intr-un loc ca sa astupi o gaura in alt loc.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 22. aprilie 2017, 11:02

Cred ca de aceste probleme ar trebui sa se ocupe asociatiile in directa colaborare cu AMPA, cu studii facute in prealabil pe apele respective, etc. Ce cred ca ueste benefic, mutarea somnului din unele balti private, de unde se doreste a fii scos, in rauri unde acesta este din ce in ce mai putin, dar si aceasta in colaborare cu un doctor veterinar (in vederea deparazitarii) si cu asigurarea conditiilor specifice de transport.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 22. aprilie 2017, 18:11

Cred ca de aceste probleme ar trebui sa se ocupe asociatiile in directa colaborare cu AMPA, cu studii facute in prealabil pe apele respective, etc. Ce cred ca ueste benefic, mutarea somnului din unele balti private, de unde se doreste a fii scos, in rauri unde acesta este din ce in ce mai putin, dar si aceasta in colaborare cu un doctor veterinar (in vederea deparazitarii) si cu asigurarea conditiilor specifice de transport.


ai pus punctul pe "i", lipseste administrarea apelor, sau daca exista, nu isi face datoria, am mai spus, lipsa de peste merge mina in mina cu grameziile de gunoi de pe malul apei, si aici sint nu numai factori externi de pescuit, ci
si pescarii care de altfel pescuiesc legal dar nu inteleg sa-si ia gunoiul acasa. Putem discuta la nesfirsit, dar mai bine am incepe sa ne uitam fiecare in oglinda.
Daca chiar vrem sa populam o apa, in principiu nu este nici o problema, se poate cumpara orice specie aproape si chiar la mai multe dimensiuni (gramaje), dar nici asta nu e solutia cea mai buna (vezi ecologia..)
Sa iei din curtea vecinului si sa pui la tine in gradina tot furt e... :prieteni:

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 23. aprilie 2017, 08:24

Zoran, intamplator cunosc persoana la care te referi. Popularile facute de el cu amicii lui au decurs in felul urmator: La aproape 99% din aceste populari pestele a fost pescuit pe o balta privata unde el are/avea aces la proprietar si pescuiau fara taxa. Intelegerea era ceva de genul mergeti cu mine la pescuit fara sa platiti, la final adunam toti pestii prinsi (salai) si ii mutam in noile locatii iar cei care nu supravietuiesc transportului puteti sa-i pastrati. Apele populate in felul acesta sunt cateva mici lacuri de acumulare situate in apropirea domiciliului grupului si cateva balastiere abandonate unde salaul nu exista sau era extrem de rar. Din ce cunosc eu asa au decurs majoritatea popularilor acelui grup de pescari, cele mai multe suportate financiar de SM. Daca a facut bine sau nu eu nu ma pronunt. Cat priveste disputa pe FB pot spune ca a gresit, el stie asta dar e destul de orgolios si nu a admis asta.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 23. aprilie 2017, 08:43

Merci de feedback, dar nu faceam strict referire la el, ci am generalizat subiectul despre repopulare. Intradevar, el m-a adus la ideea de a deschide acest subiect, dar nu de a-l critica, ce am sa ii transmit ii voi spune personal, si nu pe ocolite.
Aici imi este mai important sa inteleaga pescarii ca aceasta repopulare NU este atata de ok precum o vad unii dintre noi, sau cum o prezinta altii...

Cum ai descris tu repopularea, nu reiese din mesajele multor pescari de pe FB, si astfel, multi o vor face exact cum am descriso eu.
Si chiar dintr-o balta privata se poate transmite boli intr-un baraj, mai ales ca baltile private sunt predispuse la asa ceva! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 23. aprilie 2017, 10:33

Popularile facute de el cu amicii lui au decurs in felul urmator: La aproape 99% din aceste populari pestele a fost pescuit pe o balta privata unde el are/avea aces la proprietar si pescuiau fara taxa. Intelegerea era ceva de genul mergeti cu mine la pescuit fara sa platiti, la final adunam toti pestii prinsi (salai) si ii mutam in noile locatii iar cei care nu supravietuiesc transportului puteti sa-i pastrati. Apele populate in felul acesta sunt cateva mici lacuri de acumulare situate in apropirea domiciliului grupului si cateva balastiere abandonate unde salaul nu exista sau era extrem de rar.


Io nu cunosc persoana in cauza, n-am nici Facebook dar am o mica nelamurire: PROPRIETARUL unei balti a fost de acord sa i se scoata salaii din balta proprie, pe gratis, ca sa fie populate niste balti "ale nimanui"?
Pai in cazu` asta, trecand peste daca-i sanatos sau nu sa faci asta fara acordul unui veterinar, mi se pare totusi echivalent cu a popula ape salbatice cu peste dintr-o crescatorie... insa mai de apreciat, fiind pe gratis.
Voua nu vi se pare? :soc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."