Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

marți, 6. noiembrie 2012, 11:27

arata foarte bine si faptul ca ai facilitat plata intr-un cont din Romania pentru utilizatorii romani este de apreciat.
asteptam cu interes sa termini acest magazin online si sa ii faci lansarea oficiala
speram ca vor fi destule produse atractive nu numai ce se vede acuma.
o intrebare totusi - daca ceva nu exista in acest magazin dar il putem gasi pe altul similar in germania, poti sa il revinzi tu? cu precomanda platita?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 6. noiembrie 2012, 13:22

arata foarte bine si faptul ca ai facilitat plata intr-un cont din Romania pentru utilizatorii romani este de apreciat.
asteptam cu interes sa termini acest magazin online si sa ii faci lansarea oficiala
speram ca vor fi destule produse atractive nu numai ce se vede acuma.
o intrebare totusi - daca ceva nu exista in acest magazin dar il putem gasi pe altul similar in germania, poti sa il revinzi tu? cu precomanda platita?


Merci.
De terminat, cam greu... voi tot completa cu cite un produs.
Nu vor fi multe produse, asta-i sigur: sonare Lowrance si Hummi, firele si forfahul de la Gigafish, ceva plute si carlige, zornaitori si eventual ceva mulinete.
Mai greu cu revandutul. Multe shopuri nu livreaza de loc spre Ro, multe au livrarile f scumpe, si clarificarea cu cumparatorul si cu magazinul ia o droie de timp. Dar sa vedem ce putem face, poate gasesc o solutie si pt asta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

23

marți, 6. noiembrie 2012, 17:25

de terminat nu se termina niciodata, mereu va fi cate ceva de lucru la el si de adaugat cate ceva
eu ma refeream doar la "a termina" ca sa ii poti da drumul sa fie functional si valabil ce este in el, restul de produse le adaugi tu pe rand pe masura ce apar oportunitati si cerinte.

tocmai la faptul ca sunt multe magazine care nu vor sa livreze in Romania faceam referire
sincer, daca acelor magazine nu le plac banii din romania de ce sa ii fortam pe ei sa accepte? lasa sa ia altii banii, multi, putini cat or fi, eu zic ca sunt bineveniti

sugestie,
incearca sa vinzi si sa ai relatii comerciale si cu WFT sau PENN pentru niste undite de somn bune si ieftine - in romania nu gasesti inca asa ceva
stiu ca sunt greu de ambalat si trimis pe curier, dar..........totusi eu zic ca este un produs de luat in seama

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 6. noiembrie 2012, 18:10

Abia astept sa functioneze magazinul si sa fie aprovizionat, asa cum spunea si Adi,cu lansete si mulinete . Poate ar merge expuse in magazin si cloncuri :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 6. noiembrie 2012, 18:40

Greu, cu WFT si Penn e greu. WFT nu livreaza decit daca am si un magazin unde sa pot expune marfa, la fel ca si Sportex, DAM, Cormoran, Daiwa, Shimano...
Penn livreaza si exclusiv la Shopuri, dar conditionat.
Adica, o mulineta Penn Spinfisher 950 ssm o primesc la un pret de 109 euro, fara TVA. :gandesc: Si atunci cum p..a calului vand altii aceste mulinete cu un pret in care este si TVA inclus, cu 85 - 99 de euro? Raspunsul a fost simplu de la Penn: La o comanda de 20mii de euro vi le putem da la un pret f bun, astfel incit sa le puteti vinde cu 89 euro bucata :zambet:
OK, dar asta inseamna sa investesc 20.000 euro in 950 ssm. Bun, si daca mai vreau si Slammer 760 si 560, atunci? Atunci trebuie sa comandati pt fiecare tip in valoare de 15 - 20 mii de euro... :zid:

Deci, cu un capital de 100 mii de euro, care nu-l am, as putea sa ofer aceste mulinete la un pret f bun. La fel si cu lansetele.
Hai sa facem un calcul, la un castig de 8 - 10 euro la bucata, s-ar merita sa iau pe stoc mulinete in valoare de 20.000 de euro? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 6. noiembrie 2012, 18:49

:zid: trebuie prea multi bani :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 6. noiembrie 2012, 18:59

Exact asa este Mane, sunt mult prea multi bani ce ar trebui investiti...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

28

marți, 6. noiembrie 2012, 19:07

Penn si toti producatorii de serie care fac astfel de magarii sunt de condamnat
adica poti vinde un produs la un pret si sa ai si profit daca imi comanzi cantitati mari, dar acelasi produs il vinzi si cu peste 40% in plus daca imi comanzi cantitati mici :zid:
este cea mai netrebnica si ordinara strategie de piata si de vanzare
as intelege daca ar fi vorba de produse facute strict la comanda, dar pentru produse de serie.............. este hotie pe fata.
cu un capital de 100 mii de euro as sta draqu linistit si as trai fericit pana la adanci batraneti si as pescui toata ziua in cele mai frumoase locatii
duca-se draqu cu marketingul lor cu tot - defapt au inventat un cuvant pentru inselatorie si hotie = marketing :nervos:

revenind la magazinul tau,
undite si mulinete nu se merita sa le aduci decat la comanda ferma si preplatita, altfel nu se merita investitia si blocarea banilor in marfa greu vandabila - pana una alta nu sunt consumabile si nu cumperi in fieca luna cate o undita sau mulineta - acelasi lucru e valabil si pentru sonare.
banii se fac din marfa usor vandabila si din consumabile, fire, ace, plumbi, plute, accesorii, etc.
produse cu pret mic si care nu fac gaura in bugetul pescarului dar care sunt necesare la pescuit, restul de produse de genul celor de mai sus, le ai in portofoliu, si le poti aduce si vinde la comanda ferma.
asa lucreaza aproape 90% din magazinele online din romania - fie ele de pescuit sau alte profile

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 6. noiembrie 2012, 20:18

Penn si toti producatorii de serie care fac astfel de magarii sunt de condamnat

Adi, eu m-am bucurat nespus când am reușit sa cumpăr primul Penn cu 99 de euro. Apoi, următoarele doua le-am cumpărat cu 89 de euro bucata la o expoziție unde am mers 150 de km special sa le cumpăr.
Cred ca f multi pescari s-au și bucurat de aceasta strategie de Marketing al firmei Penn.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

30

marți, 6. noiembrie 2012, 21:41

sunt putin debusolat, te rog daca poti sa ma lamuresti mai mult cu ceea ce ai vrut sa spui cu postul tau
eu am interpretat ca ai fi de acord cu aceste stratageme de "marketing" si........................nu mai inteleg nimic :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 7. noiembrie 2012, 06:44

Da, ca si ...pescar, ca si cumparator final, nu ma prea intereseaza de unde le cumpar si ce strategie de Marketing se ascunde in spate. Nici nu stiam aceasta pina acum citeva luni. Pt pescari important este ca pretul final sa fie ok. Si aceasta mulineta la pretul de 85 - 89 de euro este f ok.

Daca mulineta pleaca de la Penn cu 109 euro, comerciantul mai pune + 30% adaus +19% TVA ar ajunge la un pret final de 169 euro. Un pret mai putin convenabil pentru pescari...

Din privinta micului comerciant insa, care ar mai dori si el sa faca citiva banuti pe linga servici, este aproape imposibil sa ajunga astfel la produse ieftine. Iar comerciantii ce-si permit aceasta investitie, sunt tot timpul un pas inainte. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 7. noiembrie 2012, 07:18

Este clar ca nu merita sa ai atatia bani blocati. Cel putin eu nu as face-o. Dar asta nu-i o problema daca noi am putea face comanda prin tine, si comanda o comisionezi cu X%. Poate se fac comenzi cumune si transportul se imparte....

33

miercuri, 7. noiembrie 2012, 19:27

zoran,
eu nu ma referam la pretul mic sau mare al mulinetei
sigur ca toti pescarii vor sa cumpere produse bune la preturi cat mai mici si cred ca toata lumea vrea asa ceva, este valabil pentru orice fel de produs.
eu ma refeream la metodele astea de marketing cum le denumesc ei, la "strategiile" de vanzari pe care le fac marile firme si pe care eu imi permit sa le numesc FURT si HOTIE pe fata.
cand un produs te costa 10lei sa il produci, mai adaugi inca 10 lei sa acoperi cheltuielile indirecte si marja de profit, asadar poti scoate produsul respectiv la vanzare directa in piata cu 20lei, dar tu il vinzi cu 35lei la comenzi mici si cu 25lei la comenzi mari..............cum se numeste asta??
si eu sunt revanzator de anumite produse si culmea, un brand german pe care il revand imi face la un moment dat o promotie si imi factureaza un produs cadou (legea din Romania prevede ca facturarea unui produs sa nu se poata face fara adaos comercial, oricat de mic ar fi, deci au facturat cel putin la pretul de intrare + 1leu)
stii cat era diferenta dintre pretul de lista la care ei imi ofereau un "generos" 10% pt revanzare si factura ?! - 300% :doarecapu: :zid: si cum spuneam, nu sunt produse unicat facute la comanda, sunt produse de serie.
si se mira ca nu se vand produsele :zid:
din punctul meu de vedere astea nu sunt strategii de vanzare, sunt hotii si inselatorii mascate si rebrenduite - pt unii muma, pt altii ciuma.
acuma sper sa imi intelegi pozitia si ceea ce am vrut sa spun

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 7. noiembrie 2012, 19:41

Adi, am inteles din start, si pot sa iti spun ca f multi comercianti au renuntat la produsele Penn in ultimii 2 ani, chiar din acest motiv.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 7. noiembrie 2012, 19:44

sugestie,
incearca sa vinzi si sa ai relatii comerciale si cu WFT sau PENN pentru niste undite de somn bune si ieftine - in romania nu gasesti inca asa ceva
stiu ca sunt greu de ambalat si trimis pe curier, dar..........totusi eu zic ca este un produs de luat in seama


Cam asta am putut gasi deocamdata: Mulinete Penn

De lansete mai tra' sa vad :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

36

miercuri, 7. noiembrie 2012, 20:21

Citat

f multi comercianti au renuntat la produsele Penn in ultimii 2 ani, chiar din acest motiv.

este normal sa se intample asa si micii comercianti sa refuze astfel de tratamente - in definitiv de la acesti mici comercianti isi trag lichiditatile pt ca cei mari platesc greu si la termene mari - in fine, nu facem noi apologia strategiilor de vanzare ale marilor companii, dar sa stii ca si eu m-am reorientat catre alte branduri care trateaza cu mai mult respect si generozitate
acelasi lucru ar trebui sa faci si tu si din cate vad ca ai postat la mulinete se pare ca ai gasit solutii si sunt convins ca vei gasi si pentru undite.
la accesorii, acele agrafe tip DuoLock, este bine sa le eviti, cauta CrossLock, mult mai solide si mai bune calitativ garantate ca nu se desfac, ceea ce la tipul Duolock se mai intampla (mai ales ca la somn trebuie ceva foarte solid si sigur)
pentru carlige si ancore la ce te-ai orientat??

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 7. noiembrie 2012, 20:35

la accesorii, acele agrafe tip DuoLock, este bine sa le eviti,
Te referi la carabinele de la Gigafish?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

38

miercuri, 7. noiembrie 2012, 21:26

nu.
nu ma refer la un producator anume, ma refer la tipul de agrafa.
s-a discutat subiectul aici agrafe spinning

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 7. noiembrie 2012, 21:38

Mda... se pare ca notiunea de agrafa DuoLock difera de la producator la producator si de la site la site.
De curiozitate si ca sa verific ca nu stiu gresit am cautat dupa "duolock" pe Cabela's si "duo lock" pe TotalFishing... si da, nu stiu gresit, nu seamana cu astea din shop. :)

No more questions... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

40

miercuri, 7. noiembrie 2012, 22:18

ca deobicei, fiecare vede ce vrea :zambet:
eu la astea ma refeream RAUBFISCH - SNAP - 22 KG
ce zici, cu astea seamana duolock??!!

no more questions ...........