Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Pop Vasile

Schüler

  • »Pop Vasile« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 119

Registrierungsdatum: 30. November 2015

Wohnort: Cluj-Napoca

  • Nachricht senden

1

Mittwoch, 19. April 2017, 11:49

Întâlnirea 2017 din 10-13 august

Anul trecut, într-o zonă extraordinară, pentru o scurtă perioadă de timp am conviețuit cu niște oameni excepționali.
Încă o dată, vă mulțumesc !

Nu pot să mă abțin și să nu povestesc câte ceva.
Nu o să uit niciodată terasa lui Marian plină, toată lume vorbea și râdea în același timp. două zile la rând !
La fel „tabăra” unde, am întâlnit oameni pe care nu i-am văzut niciodată dar, parcă ne știam din totdeauna !
Ce ne-a unit ? De unde au venit aceste legături formidabile ?


Am pescuit puțin.

Am fost în multe locuri și mă întâlnesc cu mulți oameni.
Dacă fac un top al celor mai frumoase momente din viața mea, cu siguranță Divici 2016 este în primele 10 ! ( scuze dacă am fost ușor patetic, dar așa este )

Pentru aceste motive și altele mai puternice ( pe care eu nu am fost în stare să le spun), rog echipa organizatoare și mai ales pe Zoran, să se ocupe și în acest an de organizarea Întâlnirii pescarior de somn.
Rog să fixeze locul și data/perioada. Suma de bani (și contul) ca și contribuție benevolă la cheltuielile de organizare.

Ca și dorință personală ( nu am prins Somn niciodată), cred că ar fi onest ( adică OK) să avem posibilitatea să ieșim la un pescuit la clonc cu cineva care știe ( evident, cu suportarea tuturor costurilor...). Poate ar fi bine ca o asemenea ofertă să fie cuprinsă în program.

Mulțumesc frumos ! :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

2

Mittwoch, 19. April 2017, 14:01

Salut Vasile,
intalnirea o vom organiza in August, probabil ca in aceasi locatie ca si anul trecut. :bucuros2:

Mai ramane sa stabilim weekendul cand ne intalnim, astept propuneri... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nelutu

Schüler

Beiträge: 126

Registrierungsdatum: 11. September 2012

Wohnort: Timisoara

Beruf: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Nachricht senden

3

Donnerstag, 20. April 2017, 14:47

Salut Zoran. Am. vb. si anul trecut cu Costi despre faptul c-ar fi bina sa mai schimbati zona de intalnire si i-am facut si o propunere, zona PF2, amonte de baraj. Din pacate nu sant conditiile de cazare si chef ca la Divici dar, eu personal, consider ca locul de pescuit ofera mult mai bune conditii de a pescui la somn si nu numai. Mai este si distanta mai mare de la Timisoara pana acolo, aprox. 282 km pana la locul de pescuit, dar mai aproape de cei din zona Olteniei sau Bucurestiului. Locul exact este aici [url=https://www.google.ro/maps/@44.3399821,22.5298759,574m/data=!3m1!1e3?hl=ro]https://www.google.ro/maps/@44.3399821,22.5298759,574m/data=!3m1!1e3?hl=ro[/url]
Cateva poze uite mai jos cu locul respectiv. De mentionat ca partea sarbeasca este mereu batuta de pescarii de somn la clonc, am avut rupturi la somn pe aceasta zona in conditiile in care eu pescuiesc destul de putin la somn (doar cu un bat) si doar de pe mal, un sarb care s-a apropiat destul de malul romanesc si am putut sa vb. cu el mi-a confirmat ca zona tine somn mare, cel mai mare prins de el a avut 88 kg. dar a avut destule rupturi si el.
»Nelutu« hat folgende Dateien angehängt:
  • DSCF1483.jpg (100,62 kB - 95 mal heruntergeladen - zuletzt: 21. September 2018, 18:09)
  • DSCF1480.jpg (117 kB - 85 mal heruntergeladen - zuletzt: 21. September 2018, 18:09)
  • DSC00492.jpg (105,01 kB - 95 mal heruntergeladen - zuletzt: 21. September 2018, 18:09)

bbl81

Schüler

Beiträge: 134

Registrierungsdatum: 2. Juni 2014

Wohnort: Timisoara

Beruf: hobby-ist

  • Nachricht senden

4

Donnerstag, 20. April 2017, 14:49

12-13 august??? :relax: si cine poate mai lipeste o zi din saptamana :)

Frodo

Schüler

Beiträge: 70

Registrierungsdatum: 24. September 2015

Wohnort: Resita

  • Nachricht senden

5

Donnerstag, 20. April 2017, 15:58

Salut Zoran. Am. vb. si anul trecut cu Costi despre faptul c-ar fi bina sa mai schimbati zona de intalnire si i-am facut si o propunere, zona PF2, amonte de baraj. Din pacate nu sant conditiile de cazare si chef ca la Divici dar, eu personal, consider ca locul de pescuit ofera mult mai bune conditii de a pescui la somn si nu numai. Mai este si distanta mai mare de la Timisoara pana acolo, aprox. 282 km pana la locul de pescuit, dar mai aproape de cei din zona Olteniei sau Bucurestiului. Locul exact este aici [url=https://www.google.ro/maps/@44.3399821,22.5298759,574m/data=!3m1!1e3?hl=ro]https://www.google.ro/maps/@44.3399821,22.5298759,574m/data=!3m1!1e3?hl=ro[/url]
Cateva poze uite mai jos cu locul respectiv. De mentionat ca partea sarbeasca este mereu batuta de pescarii de somn la clonc, am avut rupturi la somn pe aceasta zona in conditiile in care eu pescuiesc destul de putin la somn (doar cu un bat) si doar de pe mal, un sarb care s-a apropiat destul de malul romanesc si am putut sa vb. cu el mi-a confirmat ca zona tine somn mare, cel mai mare prins de el a avut 88 kg. dar a avut destule rupturi si el.


De acord si eu.... o zona noua :clonk ... si mai aproape de cei din tara. Cu toate ca clisura e mai pitoreasca... :zambet:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Frodo

Schüler

Beiträge: 70

Registrierungsdatum: 24. September 2015

Wohnort: Resita

  • Nachricht senden

6

Donnerstag, 20. April 2017, 16:05

Si cazare la cort .... pare mai rustic.... la cabana prea multe conditii, mai putin :pescuit: si mai multa leneveala :box: ... :ochi:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

acuciureanu

Fortgeschrittener

Beiträge: 195

Registrierungsdatum: 7. August 2014

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

7

Donnerstag, 20. April 2017, 21:41

Cred ca pentru o alta zona ar trebui si cineva care sa organizeze in zona respectiva tot ce e nevoie, nu doar sa propunem zona... Eu 1 sper ca anul asta sa reusesc sa ajung indiferent unde va fi. :noroc:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

8

Donnerstag, 20. April 2017, 23:08

Ca zona de pescuit as fi si eu curios sa incerc ceva nou.
Insa trebuie sa recunosc (ceea ce-am recunoscut dealtfel la toate intalnirile de pana acum :) ) eu merg la aceste evenimente in principal ca sa cunosc oameni noi si nu locuri noi... pentru locuri noi am toate weekend-urile ramase din sezon... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

9

Freitag, 21. April 2017, 05:28

:salut: ,

intalnirea o organizam atunci pe weekendul din 11-13 august, este ok!

Locatia insa, trebuie sa recunosc, cea de anul trecut a fost perfecta: 1500mp, locuri de parcare suficiente, locuri suficiente ptr corturi, 3 WC-uri, dusuri, ponton mare, curent electric!, mese cu banci, umbra, muzica buna... ce mai, tot ce este nevoie ptr o intalnire de reusita.

Ptr o locatie in natura, o accept doar cu posibilitate de mers la WC in toilette ecologice, ceea ce consider ca este minimul necesar daca ne intalnim pe malul apei, unde sa vina atunci fara prea multe comentarii si consoartele noastre.

Daca se gaseste cineva din zona sa organizeze o astfel de intalnire, rog seriozitate maxima din partea lui si sa ne ofere un confort minim necesar (...varstei :rizi: )!
Adica: rampe de lansat barcile in apropierea locatiei, cel putin 2 WC-uri Eco, destul loc ptr a monta vreo 20 corturi unul in apropierea celuilalt (fara alti pescari intre noi), mese si banci ptr "sedintele" de degustari, important este sa avem si umbra la mese, un cort mai maricel unde sa intre 30-40 persoane daca ne prinde un weekend ploios (ma gandesc ca daca ne intalnim in apropierea Bucurestiului vor veni mai multi pescari), daca se poate si un generator, samd...

Astfel, eu voi rezerva locatia de la Divici ptr acel weekend (cea de anul trecut), iar daca cineva se prinde cu organizarea intalnirii in zona propusa de Nelutu, sau pe o alta zona, spre Corabia - Tr Magurele, sau chiar o zona buna pe Olt , sub cerintele de mai sus, sunt deaccord sa ne intalnim acolo. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Profi

Beiträge: 811

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Nachricht senden

10

Samstag, 22. April 2017, 21:30

Nu se poate organiza dupa 15 august.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

11

Sonntag, 23. April 2017, 05:41

Nu se poate organiza dupa 15 august.


Au ajung in RO in 29 iulie.
Dupa 15.08. ar fi weekendul de 18-20.08, unde imi vin niste invitati din Austria la pescuit, iar un weekend mai tarziu ma intorc in Germania.

Oricare data o vom alege noi, unii vor putea veni, altii nu: Litoral, Grecia, nunta,...
Sorry, dar nu se poate dupa 15.08, rog si multumesc ptr intelegere. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bbl81

Schüler

Beiträge: 134

Registrierungsdatum: 2. Juni 2014

Wohnort: Timisoara

Beruf: hobby-ist

  • Nachricht senden

12

Freitag, 26. Mai 2017, 15:06

15.08.2017-confirm . :prieteni:

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

13

Freitag, 26. Mai 2017, 15:50

15.08.2017-confirm . :prieteni:

Banuiesc ca 11 - 13.08 confirmi, sau? :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

bbl81

Schüler

Beiträge: 134

Registrierungsdatum: 2. Juni 2014

Wohnort: Timisoara

Beruf: hobby-ist

  • Nachricht senden

14

Freitag, 26. Mai 2017, 16:26

Asa am vrut sa zic. 11.08. :-)

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

15

Mittwoch, 31. Mai 2017, 09:03

Gata, s-a "batut in cuie", locatia de anul trecut este rezervata pt. perioada 10 - 13 August 2017.
Sa vina lumea! :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

piesenoi111

Anfänger

Beiträge: 51

Registrierungsdatum: 24. August 2014

Wohnort: Bucuresti

Beruf: facilities manager

  • Nachricht senden

16

Montag, 12. Juni 2017, 15:02

Salutare dragilor
Cu voia Domnului de om fi sanatosi ne vedem si anul asta ca tare fain o fost!
Marius

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

17

Sonntag, 25. Juni 2017, 21:28

Salut! :salut:

Pt. ca numai maine nu-i poimaine si ne vom intalni din nou pt. petrecerea anuala, il rog pe "informer" sa ne dea contul bancar pt. a putea transfera/depune banutii pt. cheltuielile
de inchiriere a locatiei, a instalatiei de bere, gratarului, corturilor, meselor s.a.m.d....

Anul trecut taxa de participare a fost optionala, in limita posibilitatilor fiecaruia, cu portile deschise zi si noapte! Aproape asa va ramane si anul acesta!
Spun aproape pt. ca anul trecut unii au participat si s-au simtit excelent pe cheltuiala celorlalti si astfel s-au iscat unele comentarii nedorite... Anul acesta dorim sa evitam astfel
de comentarii!
In consecinta, diferenta fata de anul trecut este urmatoarea: pt. cei ce doresc sa participe la intalnire taxa este de minim 100 RON de pescar (sotiile si copiii nu sunt considerati
pescari).

Sambata, pe data de 12.08.2017, de la orele 8:00 la orele 13:00, vom organiza si o "piata de vechituri" cu accesorii pt. pescuit, accesorii folosite! Cei care doresc sa participe ca vanzatori vor
primi o masa ptr a-si expune articolele, si un scaun contra unei taxe de 50 lei. Intre orele 8:00 si 13:00 portile locatiei vor fi deschise pt. orice vizitator. In restul perioadei portile locatiei vor fi deschise doar pt. participantii anuntati.

Toate incasarile vor fi folosite strict doar pt. acoperirea cheltuielilor:

1. Locatia Colt de Rai = 600 RON/ zi
2. Inchirierea instalatiei de bere + gratar + umbrele + banci = 450 RON
=============================
Total cheltuieli pt. intalnirea 2017 aprox. 2850 RON.

Cheltuieli suplimentare ptr fiecare participant: pt. gratare, mici si bere, ceea ce consuma fiecare.

Locatia ofera:

7 camere cu cate 2 paturi (se ocupa in ordinea primirii solicitarilor)
3 bai (2 jos in curte + 1 sus) cu WC-uri si dusuri
1 ponton
2 frigidere (1 jos + 1 sus)
locuri parcare pt. masini la strada si in curte
locuri pt. corturi

Cei care vin cu barcile pe peridoc pot lansa barcile la apa pe o rampa foarte buna contra sumei de 30 RON.
============================================================================================
Participanti:

Zoran - 200 RON pt. locatie + 50 RON pt. o masa "piata vechituri"
informer - eu sunt cazat la Marian dar particip cu 100 RON la taxa pt. locatie ca sa beau acolo berea. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

18

Sonntag, 25. Juni 2017, 21:37

il rog pe "informer" sa ne dea contul bancar pt. a putea transfera/depune banutii pt. cheltuielile
de inchiriere a locatiei, a instalatiei de bere, gratarului, corturilor, meselor s.a.m.d....


Rog doritorii sa-mi dea un "beep" si le trimit mesaj privat cu datele bancare. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mario2009

Sunt nou și mă prezint!

Beiträge: 3

Registrierungsdatum: 11. August 2014

Wohnort: Pitesti, Arges, Romania

  • Nachricht senden

19

Montag, 26. Juni 2017, 11:00

rezervare 2 locuri

salut băieți....
anul ăsta vin și eu (împreună cu un prieten)
deci, nr. de cont pentru a transfera banii.
Marinel Baicea

Pop Vasile

Schüler

  • »Pop Vasile« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 119

Registrierungsdatum: 30. November 2015

Wohnort: Cluj-Napoca

  • Nachricht senden

20

Montag, 26. Juni 2017, 12:19

Mă bucur că a apărut din timp ” anunțul de întâlnire”. Așa putem să știm la ce să ne așteptăm !

Am făcut (lejer) următoarea socoteală: ~3.000 lei cheltuieli certe de organizare : 50 lei de pescar = 60 pescari !
Cu siguranță nu vom fi 60 de pescari ( fără soții, copii, prietene...). Unii vor fi ”numai în trecere” alții vor fi ”localnici ”.....
Cu siguranță, față de cele două cheltuieli luate în calcul vor fi și altele. Nu știu care, dar apar de fiecare dată. ( ex. curățenie pe platou, la final ).
Apoi, eu apreciez în mod deosebit prezența și muzica adusă de prietenii lui Zoran, anul trecut. Inclusiv ”sculele”. Sper să vină și anul acesta. Dar nu mi se pare firesc ca acești adevărați DJ-ii să suporte vre-o taxă de participare sau chiar să aibă alte cheltuieli ( transport, cazare).

Nu cred că este corect să punem organizatorii în situația de a scoate bani din buzunar. Este suficient efortul de organizare pe care-l fac pentru noi.

Rog pe Zoran, dacă consideră, să crească taxa de participare la 100 lei/pescar.

PS dacă rămân ceva bănuți, aceștia pot fi folosiți cu mult folos în multe feluri. Inclusiv report pentru Întâlnirea 2018 !!!

:ciao: