Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 19. aprilie 2017, 04:11

lanseta blinker jorg spin 2.70

Salutari!
Din cei ce au /cunosc lanseta Blinker Jorg Spin 2.70 ,ma puteti lamuri daca e propice pt un pescuit cu voblere gen rapala dt20? Are o actiune mai blanda sau e foarte rigida? As vrea o lanseta care sa mai atenueze din vibratiile alea super puternica a voblerelor de adancime cu barbeta mare. Lanseaza bine astfel de voblere relativ usoare?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 19. aprilie 2017, 05:54

Salutari!
Din cei ce au /cunosc lanseta Blinker Jorg Spin 2.70 ,ma puteti lamuri daca e propice pt un pescuit cu voblere gen rapala dt20? Are o actiune mai blanda sau e foarte rigida? As vrea o lanseta care sa mai atenueze din vibratiile alea super puternica a voblerelor de adancime cu barbeta mare. Lanseaza bine astfel de voblere relativ usoare?


Salut Dan, lanseta este rigida... dar din ce stiu eu, o folosesc baietii din Galati cu cikade, care sunt si acelea foarte "bataioase" :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 19. aprilie 2017, 07:34

E o lanseta pentru somni mari si foarte mari.Inelarea e pentru fire groase..naluci grele gen cicade, jiguri grele..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 19. aprilie 2017, 21:23

dan, pentru ceea ce vrei tu poate ar fi o idee sa te uiti la lansetele de la Shimano. Nu sunt mai deloc pe gusturile mele, dar au cateva serii care au varful mai moale si le face sa atenueze mult din vibratia nalucilor. Mane iti poate da mai multe informatii ca are un asemenea bat. Eu prefer cele mai rigide si faptul ca simt bine vibratia nalucii nu doar ca nu ma incurca ... chiar prefer in felul asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 24. aprilie 2017, 13:06

Multumesc de informatii,se pare ca nu e ce imi trebuie. Daca Mane sau altcineva poate poate recomanda o lanseta pt voblere deep diving gen rapala dt20..ar fi minunat... Ceva mai blanda pe varf ca ma dispera cozile de matura cand e vorba de voblere cu barbeta mare.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 24. aprilie 2017, 19:22

Salut. Lanseta Blinker Jorg Spin e pentru somni mari :zambet: am facut cateva lansari cu ea si am vazut cat e de puternica.
Eu pescuiesc de cativa ani cu un Shimano Speedmaster Silurus 260h e data pana in 150 de grame insa e exagerat pt ca nu pot lansa atat, nu se mai fabrica insa poate se mai gaseste pe undeva..are actiune parabolica si o rezerva de putere mare in prima parte a lansetei.Imi place cum lucreaza blank-ul in tractiune (nu ma prea impac bine cu lansetele rigide :rizi: ) reusesc sa pescuiesc foarte ok cu un Rapala Jointed de13 spre ex.Are varful mai moale si reusesc sa pescuiesc bine si cu voblere de 20 de grame.O chestie frumoasa la lanseta asta e ca reusesc sa ma distrez si cu un somn de 10kg :zambet: Ceva pentru somni mai mici de la Shimano ar putea fi un Beastmaster 50-100grame daca iti place actiunea parabolica asta ar fi si mai usoara ca Speedmasterul.
Uite, eu pescuiesc cu asta:

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 02:29

Multumesc Mane de informatii. Silurus nu mai e de gasit. Ramane ca optiuni beastmaster 2.40 xhp 150 gr sau 2.70 xh 50-100 gr. Amandoua au cam 190 gr.
Mulineta ar fi un spheros sw 6000. E prea grea oare pt lansetele astea? Eu as inclina pt cea 2.40 xhp dar nu stiu cat de bine poate sa arunce un rapala dt 20.. nefiind ele prea grele..oare aleg bine?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 11:25

Multumesc Mane de informatii. Silurus nu mai e de gasit. Ramane ca optiuni beastmaster 2.40 xhp 150 gr sau 2.70 xh 50-100 gr. Amandoua au cam 190 gr.
Mulineta ar fi un spheros sw 6000. E prea grea oare pt lansetele astea? Eu as inclina pt cea 2.40 xhp dar nu stiu cat de bine poate sa arunce un rapala dt 20.. nefiind ele prea grele..oare aleg bine?


Salut.Cu Speros sw 6000 sigur nu gresesti in privinta rezistentei mulinetei in sensul ca rezista la driluri cu somni, depinde mult unde pescuiesti si cat de mari sunt somnii din apele tale :zambet: Asa la prima vedere la o lanseta ce are ca greutate 190 de grame mi se pare ca Spheros-ul sw de 465 de grame e un pic cam greu insa trebuie vazut cum se echilibreaza si cum se simte in mana. Daca vrei sa ai combo-ul mai usor o varianta ar fi un Shimano Biomaster fb 5000, insa nu stiu cat de bine ar rezista in timp daca ai multe driluri.. :zambet: Eu ti-am scris de Shimano Beastmaster 50-100 pt ca pe aici pana mai de curand citeam ca destul de multi pescari o foloseau la somn, e si un baiat aici pe forum care o are si mi-a zis ca face fata cu brio la un somni pana in 30 poate 40kg.
Ca sa lansezi bine rapala dt20 depinde mult si ce fir vrei sa pui pe mulineta, spre ex in locuri fara agatatura si fara curent prea puternic poate face fata si un fir de 30, 40lb insa acolo unde trebuie sa fortezi pestele e necesar sa cresti dimensiunea la 65 poate chiar 80lb. Unde pescuiesti? :noroc:

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 30. aprilie 2017, 00:48

Pescuiesc pe Dunare si bratul Borcea unde e curent mare si adancimi de 10 /15m. Somni mari sunt rari in zona,cand trec de 20 e mare lucru.
Spherosul il vreau de 6000 ca sa nu ii barberesc prea repede angrenajele de la recuperat voblerele in curent mare.Firul e un Sufix de 40lb. :noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 30. aprilie 2017, 02:07

Un somn de 20kg in curent puternic poate da de furca destul de bine daca nu ai lanseta destul de puternica, nu stiu daca Beastmaster-ul ar fi cea mai indicata solutie...
O lanseta ce imi vine acum in minte ar fi Lamiglas Kenai King, e o lanseta destul de puternica insa nu exagerata.Cred ca te distrezi si cu somni de 10, 15 kg destul de bine.In Italia o folosesc foarte multi la spinning la somn, am un prieten ce a scos un mustacios de 2,52m cu lanseta asta pe Po de pe mal :zambet:

dan-

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »dan-«

Răspunsuri: 25

Membru din: 12. februarie 2015

Locație: constanta

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 1. mai 2017, 14:45

Cred ca raman la beastmaster 2.4 xhp. Lamiglass kenay king nu e nici ea prea usor de gasit din pacate. Multumesc insa de sfaturile de pana acum! :prieteni: