Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 18. aprilie 2017, 04:01

Propunere prohibitie si decizia finala...

Salutari!
Ca si in fiecare an, propunerea perioadei de prohibitie se face prin noiembrie - decembrie ptr anul urmator. Se stabilesc datele, zonele, si cam in functie de acestea ne si facem planurile ptr anul urmator.
Prin februarie apare si ordinul decisiv, care, acest an, a avut ca diferenta fata de anii anteriori urmatoarele:
1. zone interzise de pescuit pe timp de iarna ptr multe rauri din RO
2. o perioada decalata de prohibitie intre Dunarea de vest, granita cu Serbia, si restul Dunarii granita cu Bulgaria:
....prohibitia granita cu Serbia: 01 aprilie – 15 mai inclusiv
....prohibitia granita cu Bulgaria: 15 aprilie – 30 mai inclusiv

Ptr mine a fost asta o surpriza, nu placuta, ptr ca nu am observat la timp! Abia pe 13.04.17 am vazut ca pe Dunare, granita cu Bulgaria, prohibitia a fost decalata cu 2 sapatamani. Adica, pina in 14 aprilie inclusiv pe toata Dunarea granita cu Bulgaria se putea pescui! :gandesc:

Ati stiut asta? Sau a fost tot asa si ptr voi, o "surpriza"?
Si, daca intelegeti de ce este aceasta decalare, imi explicati si mie, va rog? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 18. aprilie 2017, 04:23

Ati stiut asta? Sau a fost tot asa si ptr voi, o "surpriza"?

Uite aici: Pescuitul cu tipar
Acu` de ce-i asa, habar n-am... oricum nu cred ca are legatura cu pestii, mai mult cre` ca are cu vecinii... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 18. aprilie 2017, 04:28

Da, acu imi amintesc ce a scris Eugen, dar efectiv nu mi-am dat seama in acel moment la ce face defapt referire, astfel ca nu am accesat imediat ordinul de prohibitie sa il citesc, si astfel am dat uitarii ce a scris el. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 18. aprilie 2017, 06:42

Asta face parte din ciudateniile legilor romanesti...cum ciudatenie este ca avem miscari de genul ''Miscarea nationala anti braconaj din Romania'' miscare al carei initiator pune video -uri explicite cum pescuieste el pe Arges in prohibitie , ba inca si pune de o partida ulterioara cu amicii, facandu-si din asta si din eliberarea pestilor un titlu de glorie.. :doaaamne:

O alta ciudatenie este ca am ajuns sa platim firme private sa tina lumarea la salai..legi avem cacaclau, mai putin cin' sa le aplice...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 18. aprilie 2017, 16:41

Poti sa imi dai un link te rog cu aceasta "Miscarea nationala anti braconaj din Romania" ?
sunt curios unde se pescuieste pe arges in Prohibitie....

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 18. aprilie 2017, 21:12

Eu am vazut postarea lui Stefan Matei pe facebook , pe pagina lui.Uite aici..

https://www.facebook.com/stefan.matei.925?pnref=story
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 19. aprilie 2017, 05:03


Eu am vazut postarea lui Stefan Matei pe facebook , pe pagina lui.Uite aici..

https://www.facebook.com/stefan.matei.925?pnref=story


INCREDIBIL :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 19. aprilie 2017, 07:20

Miscarea asta o aparut acu' cativa ani.Eu unul m-am trezit ca sunt inclus acolo, nush cine ma bagat..Cand am vazut ca guru o ia grav pe aratura mi-am dat singur un eject..Ei sse cred un fel de haiduci care sfideaza tot ,legea, pe ceilalti pescari..De exemplu, prind rapitori dintro locatie si ii duc si ii elibereaza pe alta locatie..Mie mi se pare ca nu e nici un castig deoarece practic faci o gaura ca sa astupi alta gaura..

Un alt personaj de legenda este ANCBP...astia mai fac monitorizari si mai alerteaza autoritatile..chiar si poluatorii industriali..Au masina ,uniforme,'inspectorate', tot tacamul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 19. aprilie 2017, 09:01

In aceasta dimineata, privesc Dunarea si ma minunez cat de frumos ninge. Stau si ma intreb care va fi eficienta acestei prohibitii ? :gandesc:
Din punctul meu de vedere prohibitia ar trebui prelungita pana pe 10-15 iunie.

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 19. aprilie 2017, 10:43

Am intrebat deoarece eu gasisem doar:
Miscarea Nationala Anti Braconaj

Si daca nu ma insel chiar ati incercat sa participati prin telefon la acea emisiune.

In alta ordine de idei raspunsul la intrebarea legata de prohibitie este .... chiar incredibil.

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 19. aprilie 2017, 16:18

Domnule Zoran sunt acelasi Vali Roman de pe Facebook ... Discutia cu Stefan Matei

Sub nici o forma nu imi place sa ma cert, ci doar sa discut in ideea ca poate aflu si eu mai multe, inteleg unele chestii mai bine.

Va rog doar sa imi spuneti daca, la un anumit nivel, macar nu vedeti utilitatea unor persoane precum acest domn Matei? Ma refer la determinarea acestuia de a-si pastra bucata de rau sau unde da el la peste fara plase si curent.

Credetima ca necesita un dram de nebunie in Romania noastra sa iti pui mintea la modul fizic cu braconierii.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 20. aprilie 2017, 07:35

Domnule, nu este singurul care face asa ceva.Ultimul exemplu pe care pot sa ti-l dau este acela ca la intiativa W.S.B.Arad s-au strans bani si s-a angajat o firma de paza privata care sa monitorizeze o anumita zona de Mures unde salaii depUn anual icrele.

Cum ar fi acum , ca initiatorii si cei care au contribuit financiar la aceasta actiune sa se ia si sa pescuiasca in perioada de prohibitie, si mai mult, sa posteze pe facebook toata treaba asta??
Ar fi normal??
Si eu am chemat jandarmii si mi-am dat toate datele si am fost chemat pentru declaratii la Politie fix in caz din asta de vanzare ilegala de parasute..ei si?? Pe baza acestor fapte nu-mi permit sa ies in prohibitie, asa stupida cum este ea..

Ce mesaj transmite insusi initiatorul MNABC facand publice iesirile in timpul prohibitiei??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 20. aprilie 2017, 09:03

Nu incurajam si si nu aprobam comportamentul.
Incercam sa vad doar partea OK / acceptabila/ necesara chiar daca uneori la limita legalitatii/ hartuirii fizice pe care le-am vazut in acele clipuri. Ma gandesc doar ca, poate asta ar trebui sa fie atitudinea pescarilor pentru a avea vreo sansa impotriva Braconierilor.
Stiu dupa litera legii poate sau sigur aproape toti dintre noi am braconat macar o data in viata de pescar. poate si atunci cu remuscari la nivel moral nu din partea vreunei autoritati.
Ma refer aici la ceea ce ne afecteaza pe toti, la plase, la curent, ... ma refer la faptul ca impotriva celor ce braconeaza doar simpla alertare a autoritatilor e insuficient. trebuie sa fii suficient de tupeist, inconjurat de prieteni (pentru siguranta fizica), si cu o atitudine de om "dereglat" pentru a reusi sa ai fie si un mic success.
Ca e trist? da este... dar din ce vad noi ne vrem elevati , civilizati, ne comportam ca atare iar partea adversa vrea si face tot ce e necesar sa braconeze.
Asa utopic vorbind de ce nu am putea sa "bonusam" noi organele pentru ai pedepsi pe ei , in loc sa ne ignore pentru ca au primit 2 kg de peste braconat (care valoreaza de multe ori economic vorbind mai putin decat vobleril pe care il pierzi in ziua aia).
Poate sunt eu nebun sau prea scarbit.... dar sincer asta e parerea mea.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 20. aprilie 2017, 12:07

Nu stiu despre ce succes vorbesti.Am prieteni care pescuiesc pe Arges si prin zona pe nu stiu ce baraje.Am vorbit cu ei despre braconaj si e la fel ca si peste tot.Asa ca atitudinea asta de razvratit si fata de lege si fata de braconieri are efect cam 0.Adica MNAB -ul asta nu poate sa zica ca a stopat fenomenul..Ca au taiat plase??Toti le taiem.. daca dam de ele si sunt ilegale..anuntam autoritaile si asteptam reactii normale din partea acestora.Daca Reactiile nu apar nu este vina noastra..Si nu vad cum o atitudine de genul celei promovate de Stefan ar ajuta in lupta contra braconajului.

Daca doresti un exemplu, un model de oarecare succes in lupta contra braconajului uita-te la cei de la C.R.E.Bacau, care lupta in mod constant cu braconierii.In mod constant se organizeaza si ies pe apa taind plase si alertand autoritatile..mi se pare ca zilele astea au avut o actiune de amploare care s-a lasat cu perchezitii la domiciliu si dosare penale pentru traficantii de peste braconat.

Mno, ala da model..nu iesiri din astea de pusti aflat la pubertate..de genul ...io ies la pescuit ca smecherii au concesionat totul si am tot dreptul sa fac asta pentru ca eu am populat,pazit,taiat plase,..deci mie legile nu mi se aplica..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 20. aprilie 2017, 12:37

Pai acolo vreau si eu sa se ajunga...
Unde bat eu este ca trebuie initiativa, timp, ceva bani, samd... pun pe primul loc existenta membrilor entuziasti si dedicati...
Sa avem si noi ca pescari ceva de genu celor de la CRE .
sa aiba autoritatile baza in noi si invers... sa se inceapa punctual si sa se extinda fenomenul.

Si pentru astea de mai sus de unde sa inceapa unul ca mine care personal pot sa latru pe net... pot sa dau o suma lunar sau cum o fi ea necesara... pot sa particip cu un numar limitat de chestii?
Mai trebuie unul untar care are habar de lege (ce se poate si ce nu), un contabil voluntar... unul care sa aiba timp si tupeu sa se certe cu partea adversa... samd..

Nu vorbesc de vreun succes trecut ci doar de o initiativa a unei persoane / grup ale carui actiuni au avut loc cu mai mult sau mai putin efect. NU nueste corect legal moral sa pescuiesti in prohibitie.
Dupa ce rerminam cu braconierii aia care fac ravagiile ... putem sa pe "dam in primire ) intre noi pentru mufarea lensetei in prohibitie.
Eu cam asa vad prioritatile.

Poate gresesc..

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 20. aprilie 2017, 14:39

Salutari!
Ca si in fiecare an, propunerea perioadei de prohibitie se face prin noiembrie - decembrie ptr anul urmator. Se stabilesc datele, zonele, si cam in functie de acestea ne si facem planurile ptr anul urmator.
Prin februarie apare si ordinul decisiv, care, acest an, a avut ca diferenta fata de anii anteriori urmatoarele:
1. zone interzise de pescuit pe timp de iarna ptr multe rauri din RO
2. o perioada decalata de prohibitie intre Dunarea de vest, granita cu Serbia, si restul Dunarii granita cu Bulgaria:
....prohibitia granita cu Serbia: 01 aprilie – 15 mai inclusiv
....prohibitia granita cu Bulgaria: 15 aprilie – 30 mai inclusiv

Ptr mine a fost asta o surpriza, nu placuta, ptr ca nu am observat la timp! Abia pe 13.04.17 am vazut ca pe Dunare, granita cu Bulgaria, prohibitia a fost decalata cu 2 sapatamani. Adica, pina in 14 aprilie inclusiv pe toata Dunarea granita cu Bulgaria se putea pescui! :gandesc:

Ati stiut asta? Sau a fost tot asa si ptr voi, o "surpriza"?
Si, daca intelegeti de ce este aceasta decalare, imi explicati si mie, va rog? :nunteleg:



Ba chiar mai mult de atat. Pe o zona a Dunarii inca nu a inceput prohibitia, iar pe granita cu Bulgaria tine doar o luna :bucuros2: Asta-i calda:
»Eugen« a atasat urmatoarele fisiere:
  • prohibitie.pdf (102,43 kB - 338 ori coborit - ultima oara: 5. aprilie 2024, 23:30)

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 20. aprilie 2017, 21:35





Citat de la »Zoran«



Salutari!
Ca si in fiecare an, propunerea perioadei de prohibitie se face prin noiembrie - decembrie ptr anul urmator. Se stabilesc datele, zonele, si cam in functie de acestea ne si facem planurile ptr anul urmator.
Prin februarie apare si ordinul decisiv, care, acest an, a avut ca diferenta fata de anii anteriori urmatoarele:
1. zone interzise de pescuit pe timp de iarna ptr multe rauri din RO
2. o perioada decalata de prohibitie intre Dunarea de vest, granita cu Serbia, si restul Dunarii granita cu Bulgaria:
....prohibitia granita cu Serbia: 01 aprilie – 15 mai inclusiv
....prohibitia granita cu Bulgaria: 15 aprilie – 30 mai inclusiv

Ptr mine a fost asta o surpriza, nu placuta, ptr ca nu am observat la timp! Abia pe 13.04.17 am vazut ca pe Dunare, granita cu Bulgaria, prohibitia a fost decalata cu 2 sapatamani. Adica, pina in 14 aprilie inclusiv pe toata Dunarea granita cu Bulgaria se putea pescui!

Ati stiut asta? Sau a fost tot asa si ptr voi, o "surpriza"?
Si, daca intelegeti de ce este aceasta decalare, imi explicati si mie, va rog?



Ba chiar mai mult de atat. Pe o zona a Dunarii inca nu a inceput prohibitia, iar pe granita cu Bulgaria tine doar o luna Asta-i calda:
Articolul 8 mentionat in documentul atasat de tine face referire doar la pescuitul la scrumbie. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 21. aprilie 2017, 05:34

Citat

Art. 8- Prohibiţia pescuitului în scop comercial, familial şi recreativ a scrumbiei de Dunăre se
stabileşte, pe sectoare astfel:

a) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Marea Neagră până la Ceatal Chilia, Mm 43, pe
o durată de 10 zile, în perioada 14 aprilie –23 apilie inclusiv;
b) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Ceatal Chilia, Mm 43, până la Vadul Oii, km
238, pe o durată de 15 zile, în perioada 15 aprilie – 1 mai inclusiv;
c) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Vadul Oii, km 238, până la Gura Timocului, km
845,6, pe o durată de 30 de zile, în perioada 15 aprilie –15 mai inclusiv;

d) în conformitate cu prevederile legale în vigoare în perimetrul Rezervaţiei Biosferei Delta
Dunării se admite pescuitul în scop familial al scrumbiei folosind maxim 2 setci în perioada
04 apilie –13 apilie inclusiv, în zonele aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 763/2015 pentru
aprobarea Planului de Management şi a Regulamentului Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării".
e) în sezonul de pescuit la scrumbie capturile accidentale de ciprinide asiatice ( sânger, novac,
cosaş) se pot reţine în vederea valorificării.


se modifica in...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 21. aprilie 2017, 06:37

Dupa ce rerminam cu braconierii aia care fac ravagiile ... putem sa pe "dam in primire ) intre noi pentru mufarea lensetei in prohibitie.
Eu cam asa vad prioritatile.


Eu vad altfel lucrurile, si anume, daca NOI nu suntem in stare sa respectam legile, atunci nu avem nici un drept sa aratam cu degetul catre altii, ptr ca nu suntem cu nimica mai buni decit cei "vizati".
Ptr mine este doar o mascarada si o nebunie ce face acest domn, Stefan Matei parca il cheama, o gura-mare care se bate cu pumnii in piept si se lauda peste tot ce grozavii a facut el, si pretinde ca, astfel, ar avea dreptul la pescuitul in prohibitie! :gandesc:
Mi se pare ca si cum babele la piata dau din coate si din gura, sa ajunga primele la rand, sa sara peste rand, si sa aibe impresia ca au drepturi absolute la cele mai bune produse din piata :doarecapu: asa si acest domn, cel mai probabil o face nu din respect fata de natura, ci ptr a avea un pretext de a pescui uneori si in prohibitie.
Nu spune nimeni sa nu demasti braconierii sau sa duci o lupta impotriva lor, dar atunci, please, fi onest si respecta si tu legile!

Cu braconierii nu vom putea niciodata termina! Si in Germania, Franta, Italia, Spania, Serbia sau Ungaria, tari cu un sistem bine pus la punct, cu controale si cu aplicari de legi severe, inca exista si vor exista intotdeauna braconieri! De aceasta specie NU vom scapa niciodata, ci doar o putem reduce, micsora, tine cit-de-cit in frau... dar asta NU tine de a noastra obligatie/competenta, sa ne luptam direct cu braconajul, ci doar sa sustinem autoritatile prin denunturi, anunturi, poze si informatii cit mai precise.

Cum am scris si pe FB, eu asa am fost invatat de catre parintii mei, de catre invatatorii si profesorii mei, sa respect legile si sa nu dau exemple negative altora, sa nu mint sau sa fur, sa fiu cinstit, sa nu ma laud! ptr ca asa cum toti o stim... "lauda de sine nu miroase a bine", si daca vad un om sau animal in necaz, sa il ajut cit imi sta in putiinta, in puterea mea. Dar niciodata nu mi sa spus de catre nimeni, ca daca respect aceste coduri de buna purtare, o anumita perioada din viata, voi avea candva dreptul sa fur, sa mint, sa nu respect legi, sau sa batjocoresc pe altii. Dar asta cu respectarea invataturilor primite in cei 7 ani de acasa si restul anilor scolari, perioada in care ne formam, tine definitiv si de caracterul fiecaruia...

Ah, si inca ceva, ca si o comparatie.... cu toate ca cunosc si poltisti care sunt si pescari, nici chiar acesti angajati ai Politiei, adica cei care merg direct pe campul de lupta, nici macar aceia nu au dreptul sa pescuiasca in prohibitie! Atunci te intreb, de ce crede acest Stefan Matei ca ar fi el in drept sa pescuiasca in prohibitie, de ce se posteaza cu aceste "acte glorioase" - adica pescuit in prohibitie cu capturi de salau (care este ocrotit pescuitului in aceasta perioada de depunere), de ce o tot da intr-una cu ce a facut el ptr apele sale re-populate? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com