Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 11. mai 2017, 11:32

Doar cu un oarecere gust amar constat ca alti pot .. si nu peste mari si tati ci aci intre vecini.
Ma intreb ce naiba o fi asa complicat sa facem exact ca ei? dar exact ca ei si taxe si amenzi si tot ce o mai fi ca reguli si asa mai departe.

Din ce imi dau seama la vecini e ok pentru toata lumea. s-au creat si locuri de munca *la controlori ma refer", sunt mai multe asociatii deci nu e monopol, e si peste asa incat nici nu e nevoie sa bagi 100 de lansete ca poate traga macar la la 1 din ele ca la noi... si tot asa..

Singura problema e ca noi vrem toate astea degeaba daca se poate... ei uite ca nu se poate ... te costa minim 200 euro pe an, indiferent ca vrei doar un oblete pentru motan, sau un crap de 5 kg pe saptamana sa il mananci, sa il prinzi si sa ii dai drumul la tot, doar ca este si se poate prinde peste fara a incalca nici cea mai mica regula.

Domnule Marian, de ce trebuie noi ca natie si chiar noi ca persoane sa spunem ca mai dureaza 15-20 de ani?? de ce nu intrebam , revoltam , cerem sa fie ca la maghiari? De ce ne complacem si zicem ca asta e.. ca asa e la noi , ca mai dureaza 100 de ani????
Daca noi astia care ne vrem o secunda mai destepti/corecti/mai cu viziune, mai cu ce on avea in plus fata de o persoana care vede normal sa prinda retina si dea la pisic ciortanica de 100G, zicem ca nu se poate la noi.... atinci in opinia mea pentru restu 200 de euro e chiar scump si nu merita.... mai bine ca la noi...

Nu incerc sa ma cert cu dumneavoastra incerc sa inteleg doar sa inteleg da ce nu militam la comun pentru o schimbare. E mai ieftin 200 euro pe an decat sa trebuiasca sa momiti somnul pe dunare, ca altfel se prinde o data pe an ...

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

82

vineri, 12. mai 2017, 07:22

La Moldova Noua, zilele trecute, s-a intamplat ceva inadmisibil, din punctul de vedere a majoritatii cetatenilor. Vechile tomberoane de gunoi, unde trebuia sa mergi cu un bat la tine, sa nu te muste cainii, au fost inlocuite cu tomberoane noi, unde gunoiul se pune selectiv... Dezastrul local, s-a produs la aflarea vestii ca taxa a fost majorata de la 4 la 10 lei de persoana. La toate blocurile lumea revoltate vorbea: nemernicul...nu-l mai votam... :nervos: :furtuna:
Din punctul meu de vedere, aceeasi chestie s-ar intampla si cu schimbarea taxei de pescuit sportiv din 20 euro in 250 euro. Zeci de mii de voturi pierdute de un anume partid...doar ca sa fie mai multi pesti in apa. Ce partid politic ar face asemenea greseala? Cati romani care traiesc din salariul minim pe economie sau din pensie ar mai putea plati taxa? Pe cine s-ar razbuna?
Din pacate,pestii nu vorbesc, nu pot fi numarati si nu au dreptul la vot. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

83

vineri, 12. mai 2017, 09:25

Din punctul meu de vedere, aceeasi chestie s-ar intampla si cu schimbarea taxei de pescuit sportiv din 20 euro in 250 euro. Zeci de mii de voturi pierdute de un anume partid...doar ca sa fie mai multi pesti in apa. Ce partid politic ar face asemenea greseala? Cati romani care traiesc din salariul minim pe economie sau din pensie ar mai putea plati taxa? Pe cine s-ar razbuna?
Din pacate,pestii nu vorbesc, nu pot fi numarati si nu au dreptul la vot.


Cred ca Marian are dreptate, exact asa s-ar intampla.

Pe de alta parte si mie mi-ar placea sa joc golf cu crose de $3000 bucata sau sa fac echitatie pe nu stiu ce super cal pur sange... da` nu-mi permit sau nu-mi convine sa cheltuiesc asa banii pe care-i am.
Pescuitul nu este un drept gratuit sau aproape gratuit pt. orice cetatean, cum putem spune ca-i la ora asta.
Vrei sa pescuiesti? "Strange cureaua" si plateste.
Nu-ti convine? Gaseste ocupatii mai convenabile....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

84

vineri, 12. mai 2017, 11:41

Valy - la noi nu se poate ca la unguri, pt ca asa e la noi - asa e mentalitatea. Du-te pe olt sa vezi cati priund pe baraje ciortani de 100 de grame si ii baga in traista sau somotei de maxim 150 de grame si se bucura si se lauda la tot satu " am prins crap si somn!!!" sau cati baga plasele pe baraje iar daca suni la politie vine politaiu si te amendeaza ca nu nu ai nustiu-ce stingator la masina. Ca daca ii elimina pe aia care braconeaza - nici sefu de post n-o sa mai aiba peste gratis cand face un gratar cu prietenii..
Acum 3 zile ma plimbam cu tzoacla pe malu muresului - obisnuiesc asta zilnic - si il vad pe unu dand la grebla.. sun la jandarmi si imi zic aia ca vin , numa sa mai stau acolo pana trimit ei echipaju - dupa juma de ora am parasit zona ca ala era cam artagos - se injura cu unu de pe malu de vizavi ca ala l-a vazut dand la grebla si I-a spus ca nu e legal ce face si asta il tot ameninta ca vine si il taie si il spanzura.. si n-am avut chef de baie in mures cu tot cu tzoacla. Dupa doua zile iarasi ma plimb si iar il vad pe acelasi idiot dand la grebla, iarasi sun jandarmii, le explic ce si cum si le spun sa nu ma mai tina acolo daca nu au de gand sa vina. Peste 3 minute ma suna jandarmii de pe echipaju mobil s ale explic exaqct unde sa vina..
Peste 5 minute ma mai suna o data sa ma intrebe daca ala mai e acolo ca ei imediat ajung, ii pun pe hold, merg, verific- ala era acolo, pun o sticla de plastic in dreptul tufisurilor unde era ala ascuns si plec, pe spun exact unde e ala si iau distanta. In 3 minute, 6 jandarmi au venit din 3 parti si l-or inconjurat, lo-r prins. In sfarsit. Jubilam. Dupa 20 de minute ii sun sa vad care-I treaba si aflu ca greblatu e greu de dovedit in instanta, ca ala avea o lingura de plumb cu ancora imensa, da el spunea ca da la rapitor,..desi il stiu de cand lumea ca da la grebla pe zona aia, o data la 2 - 3 zile.. asa ca I-au dat amenda pt pescuit in perioada de prohibitie si pt ca nu avea permis vizat. Tot e ceva, decat nimic. Am ajuns sa patrulez zilnic pe zona aia 8 - 9 km - pana se prind greblarii ca io mi-s ala care tot cheama jandarmii, si ma arunca in mures cu tot cu bicicleta :)

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

85

vineri, 12. mai 2017, 12:40

Draguta chestia cu gunoiul... Dar cu riscul pierderii unor voturitotusi a avut loc marirea taxei (taxa care afecteaza toti cetatenii nu doar selectiv pe cei carora le place sa pescuiasca).
Stiu ca la noi "cand dai fata vaca si cand ceri moare vitelul" dar trebuie sa evoluam.

Chestia cu pierderea voturilor pentru din partea celor suparati ca a ajuns permisul de pescuit 200-250 euro e foarte relativa.
S-ar pierde intradevar ceva voturi insa doar de la persoane care oricum nu au ce cauta pe o apa publica. Pentru cei care sunt corecti doar ca nu au posibilitati... va fi pentru inceput greu dar se va compensa prin investitia din ce in ce mai redusa in scule si nada de top extraterestu in speranta ca poate aia prinde singurul peste din apa.
Dar nu inteleg de ce vorbim de frica pierderii voturilor cand ... nu e un e rece povestea legalizarii coruptiei pana la un plafon de , povestea gratierilor ....... Atunci nu le mai era frica de pierderea voturilor????? si alte exemple...

eu nu cred ca vecinii maghiari au ajuns la modelul ala de plictiseala ... ci mai degraba din necesitate... semana situatia cu a noastra probabil... Doar ca ei au luat masuri.

Nu pot sa le gasesc scuza nici lor nici noua (lor pentru ca ar fi niste bani de unde ar putea sa faca ceva, cu rase sa se laude chiar sa si fure nitel, noua ca stam ca prostii si nu cerem sa se faca ceva ... clar ca avem si exemplu functional),

In cateva ore plec sa mai cotizez la o mica sau mare baltoaca (e tulbure argesul pe zona unde plateam si pescuiam). cat sa fie 100-200 ron taxa pana dumnica? Ok . uite 4 -5 iesiri la balti private si au aparut aia 200-250 eur. si vorbim doar de taxa.

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

86

vineri, 12. mai 2017, 13:15

Cand aud spunandu-se ca asta e mentalitatea la noi ... ma albastresc la fata. Sunt nascut in Targu Lapus si am crescut in latara pe romaneste, va rog nu ma faceti sa injur ca jumate de ore nu marepet....

Cum mama naibi vine asta cu mentalitatea? Cine masa o schimba? nu noi? Eu, cu dl. Marian, cu Informer, cu toti cei care suntem pe forumul asta si pe multe altele??? ca ne vrem destepti si elevati suntem scoliti, ne pricepem la calculator si tot asa... dar pe de alta parte trebuie sa cred (si nu am cum) ca guvernarea (care masa o fi ea) nu schimba si nu aplica un model functional de frica pierderii unor voturi. Pe bune?? Chiar o sa voteze altfel toti aia multi care momentan braconeaza (jumate din ei bag mana in foc .. habar nu ai ca e ilegal sa dai la parasuta... au vazut pe vecinu ... si na face si el ca doar nu e mai prost si un peste ar manca si el), toti aia care ii gasesti pe malul apelor doar pentru ca e moca si se plictisesc acasa incasand mila societatii (nici unul pescar de altfe) o sa voteze altfel ??? pentru ca de maine eu si restu de aici o sa incepem sa dam 250 euro pe an??
Nu pot sa cred ca are vreunul din aia atata materie cenusie. oricum nu avea permis nici cand era 30 de lei, acum e mai bine ca e si in legalitate, o sa constate/isi dea seama daca in duce mintea, ca a votat prost cand o sa apara controalele si amenzile regulate). Pana atunci, adica pana cand e prea tarziu pentru braconiarii ocazionali si cei oportunisti (din lisa controalelor), nimeni nu o sa voteze diferit... bag mana in foc pentru asata, si nici atunci...

Daca e vreo problema reala e aceea ca nu e macar unul capabil in toata guvernarea sa faca demersurile pentru a trece la modelul maghiar, nu stiu si nu pot si nici nu lasa pe aia care pot din simplu fapt ca le e frica de ce nu inteleg. As putea sa jur ca daca maine apare spre aprobare in parlament mudelul Maghiar tradus si adaptat pe cadul romanesc (asa cum e el departe de ideal) af fi adoptata .... ce frica de voturi pierdute??? aaa daca e propusa de x e bine trebuie sa fie bine ca e baiat destept ala...

Astea si multe altele se aproba si se voteaza pe principiul "ca primaru" ... si nu ma simt aiurea pentru asata pentru ca asa o fi si la case mai mari (noi ca simpli cetateni suntem happpyyyy ca se voteaza in numele nostru care i-am ales, dupa cum e si democtatic), doar ca la casele alealalte apare din cand in cand cate un baiat (acum speram sa fie noul guvernator cel ce ne salveaza) care zice ca e cazul sa mai fac si ceva util...

Parerea mea!....

Subiecte asemănătoare