Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 21. aprilie 2017, 09:37

Treabuie sa mai scriu o data ca nu sunt nici eu de acord cu pescuitul in prohibitie si implicit cu afisarea acestei nereguli.
Incercam fara a lua apararea sa zic ca omul se si zbate sau se zbatea in mod direct pentru apele pe care pescuieste. In nici un caz nu ii da derogare de la lege...
Incercam sa vad partea buna in care el isi pune mintea mai direct cu breconierii din zona lui (ii hartuieste daca vreti) fapt pe care noi restul (inclusiv eu) nu prea il fac. Daca vad o neregula sesizez politia, si constat cum nu se intampla ulterior in 98 la suta din cazuri.
Suntem membri ai unei tari care are un sistem defect si care fara participare mai directa si implicare mai activa (mai mult decat sa suni la autoritati care vin prea tarziu sau nu mai ajung deoarece nu au carburant suficient in luna aia) nu are nici o sansa sa mai aiba peste demn de fotografiat peste vreo 10 ani.

Exemplu de saptamana trecuta:il sun pe un prieten pescar aflat singur la pescuit cu o zi inainte de inceperea prohibitiei (cu posibilitati materiale minime) si imi spune ca o barca bulgareasca curenteaza la 20-30 metri de el in malul Romanesc desigur, eu sun la Pol de Frontiera si anunt ca la KM cutare ...descriu situatia... , si dupa 4 ore ma suna din nou colegu sa imi spuna ca el pleaca acasa , ca nu a venit nici o politie de frontiera, ca Bulgarii au ptins 4-5 crapi "asa cam cat piciorul de lungi" cat au stat in raza lui vizuala, ca l-au intrebat daca trage cand au trecut prin fata lui la 15-20 m de mal, si ca dupa ce au trecut baietii nu a mai prins nimic... a ramas cu cele cateva platicute prinse pana atunci la doi viermusi pe carlig "ca altfel nu a vrut sa puna botu deloc".
Colegul asta pescuieste cu niste scule primite cadou de la cei care il stim, nu a mers la peste anu asata cu toate ca sta la cativa pasi de dunare pana nu a obtinut PG-ul (cu mare greu ca de asa e la noi avem LEGI). Deci un om mai siplu si mai incarcat de nevoi si necesitati cum nu suntem cei ce scriem pe net, care prefera 2 kg de platicuta in detrimentul unui salau de 3 kg, care are tel dar il sun eu pentrca nu isi permite cartela lunar ci are telefon mai mult ca sa raspunda...

Intrebarea mea acum: ar fi fost legal/moral din partea lui (daca avea tupeu binenteles ... nu are pentru ca are 4 copii de creascut si era si singur) sa inceapa sa injure sa arunce cu pietre si sa faca, ca toate "animalele" sau e mai bine cum s-a intamplat, adica intapmlator l-am sunat eu si ... (partea de mai sus) ... iar el a raspuns omeneste/cu bun simt (...) vecinilor bulgari ca nu prea trage pestele?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 21. aprilie 2017, 09:54

Sorry, dar nu asa... eu as fi facut altfel.... ajung la comp si scriu mai pe larg, cam cum ar trebui procedat in astfel de situatii. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 21. aprilie 2017, 09:59

Mai dau un caz patit de mine: eu singur la pescuit ajuns inainte de inserat (Dunarea tulbure bine si in crestere alerta) dezamagit de culoarea apei si a cresterii alerte bag 2 lansete la rama neagra (poate da ceva). Se intuneca si incep sa aud 2 sau 3 masini venind. Coboara niste omuleti din satele invecinate (vreo 5 sau 6) monteaza niste chestii cu plasa si maner... HALAU sau cum naiba le zice (mari nu gluma cred ga diagonala avea 4-5 m) , ma intreaba daca am aruncat cumva in deal, raspund ca nu... si se apuca de treaba. In liniste si in bezna toti cati erau aliniati unul dupa altu (fara lanterne, fara vorbit... doar cu scula in mana si un sac agatat de gat in care bagau tot ce nu trecea prin ochiurile plasei ca erau maricele). M-au rugat sa nu mai indrept lanterna care ei ca deranjeaza...

Eu linistit ma urc in masina sa ma culc vezi doamde si sun la politia de frontiera (cu inima cam indoita ca eram sindur si daca se prind baieti veseli am cam sfeclit-o). Totul a fost ok deoarece nimic nu s-a intamplat. Nu a venit nimeni pana a doua zi, cand le-am prezentat eu documentele si ei au cerut detalii despre ce si cum... Baietii pe la vreo 2 sau 3 noaptea au impachetat si plecat...
Am fost cred cetatean "model" fara agresiuni sau injurii (nici nu aveam cum), am anuntat autoritatile.... totul a sot OK....

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 21. aprilie 2017, 10:59

Nu cred ca este legal sa ne luam de gat cu braconierii, sau sa ii agresam la fata locului.
Dar este legal sa facem poze sau un video scurt, si sa trimitem e-mail catre:
=============================================================

catre: pfr@igpf.ro, ijpf.giurgiu@mai.gov.ro
Cc: anpa@anpa.ro, anpatrans_banat@anpa.ro, anpaoltenia@anpa.ro
informatii.publice@madr.ro, comunicare@madr.ro,
rp@mmediu.ro, biroupresa.mmediu@gmail.com, presedinte@mturism.ro, vicepresedinte@mturism.ro, promovare@mturism.ro, dezvoltare@mturism.ro ,
anticoruptie@pna.ro

Stimate doamne si domni, prin prezenta sesizez o fapta de braconaj cu curent electric pe Dunare, km ... in aria localitatii Vedea, zona Giurgiu.
Cei 3 pescari cu barca, vezi pozele din atasament, aduna de pe luciul apei pesti ce plutesc ametiti la suprafata.
Rog interventie urgenta a politiei de Frontiera Giurgiu.

Cu stima, V.M., tel. 07..-.....

PS: sunt parcat pe malul apei cu masina marca ..., culoare ..., nr inmatriculare ..., si astept cu interes interventia dumneavoastra.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 21. aprilie 2017, 11:02

La doar un simplu telefon nu se prea agita nimeni...
daca insa dupa expedierea emailului se suna la pol de frontiera, cred ca vor lua in serios sesizatia, deoarece in caz contrar vor fi poate luati la raspundere de catre celelalte institutii informate despre caz. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 21. aprilie 2017, 11:15

Pai asta ar insemna sa sa cam am laptop la mine sau un telefon potent...
Sa zicem ca asta se rezolva... din experienta cam care e timpul de raspuns la sesizarile facute la modul asta?

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 21. aprilie 2017, 11:21

Eu unu salvez ca draft exemplul ... dat mai sus..
Am sa experimentez ... dar totusi cred ca trebuie si sunat... dar nu imi dau seama cum sa asociez telefonul cu mailul... iar ei sa ina in maxim o ora ca sa ii prinda in flagrant... ca altfel aia se fac nevazuti si in BG nu cred ca ii mai cauta cineva...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 21. aprilie 2017, 12:07

Exact asa... sesizare si telefonic, cu atentionare la telefon ca emailul a fost trimis cu maxima importanta! :ochi:

Un smartphone oricine are in ziua de astazi, iar adresele se pot salva intr-un draft.
Textul scris de mine era doar un exemplu, la cum as face eu!

Iar daca nimeni nu soseste in timp de 1 ora, poti trimite tuturor raspuns precum ca, nici in urma apelului telefonic + email nu s-a sinchisit nimeni sa vina in control. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 21. aprilie 2017, 12:36

Multumesc de idee si draft.

Mai intreb si eu o chestie in calitate de persoana mai putin informata...
Unde pot sa aflu si eu care sunt pescarii comerciali de pe o anumita zona, si cum pot sa ii identific.
Intreb asta pentru a putea decide preliminar daca e cazul de alertat vreo autoritate atunci cand prin fata locului unde pescuiesti trece cate o barcuta cu plasa intinsa "o toana" cum am aflat ca se spune....

Mai mult cum aflu sau cine ma lumineaza ca sa intelg clar care sunt, care sunt permise si care e numarul maxim de "scule" cum le spun ei sun permise in pescuitul comercial...

Am cativa clienti in zona Giurgiu si nu numai pe care in baza unor astfel de info as avea rabdare sa ii analizez si/sau eventual ajut sa intre in legalitate.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 21. aprilie 2017, 13:08

...
Am cativa clienti in zona Giurgiu si nu numai pe care in baza unor astfel de info as avea rabdare sa ii analizez si/sau eventual ajut sa intre in legalitate.

:rizi:

Toate aceste detalii sunt scrise in legislatie. Sau, te adresezi cu intrebari directe catre anpa. Iti vor raspunde in timp de 30 zile :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 21. aprilie 2017, 14:18

Ok.
Atunci sa intreb altfel. ca am tot citit ce trebuie si cum pentru un x ca sa aiba autorizatie si licenta ... dat informatiile sunt truchiate , in varii surse, necesita pereri avizate sau experienta pentru a avea o imagine corecta...

Eu ca cetatean X pot obtine de la ANPA (Filiala Regionala Muntenia din giurgiu de exemplu) o lista cu pescarii comeciali autorizati si cu licente active pentru judetul Giurgiu?
Am cum sa aflu de care si cate scule are voie? Ce cota are? pe ce locatii are voie?
chestii din astea pe care ulterior un idiot ca mine sa le poata folosi printr-o sesizare catre ANPA cu filmari ca face ce vrea el si nu respecta legea...

Ca sa rezum chestii pe care sa le urmaresc, chichite pe care sa le pot exploata in a face o sesizare.

A nu se intelege ca am ceva cu personajele... din contra .. sa isi castige painea linistiti... dar legal. nu la modul copacul/ cioata si "varsa" / vintirul zi de zi...
La modul asta ceva se depaseste se incalca sigur, deoarece exceptand curentul (unde e clar) , pescuitul comercial excesiv e ga=daca nu greu , aproape imposibil de dovedit.

Ce pot eu sa ii spun unui pescar comercial (daca o fi sau nu, el zice ca e deci... trebuie sa il cred) care strecoara apa zilnic prin varii metode?
Cui sa ma plang de el si cum sa demontrez ca e "magar".

90 % din ei probabil ca sunt onesti insa cei care sar calul il sar de tot.... de aia zic ca am cativa clienti...

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 21. aprilie 2017, 15:02

Corectati-ma daca gresesc.
conform site ANPA: http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…C%202017%20.pdf

anexa 3 sector 7 arata cantitatile totale de peste ce pot fi prinse pe zona asta...
cat si nr de scule per cat de "pescar furajer".

Corect??

pe acest sector teooretic por sa fie maxim 38 de ambarcatiuni autorizate pentru pescuit Comercial si prin urmare maxim tot atatea licente...

Corect?

In cazul in care (nu stiu dar ma gandesc ca ar trebui sa se poata obtine datele de identificare a acestor 38 de barci) eu vad o barca pe acest sector alta decat cele 38 utilizand vreun tip de ustensila de pescuit industrial ar trebui ca un bun cetatean sa anunt autoritatile pe modelul mailului de mai sus.

Corect??

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 21. aprilie 2017, 15:56

Asteptand raspuns la cele de mai sus am facut un calcul... si anume cat costa pescuitul comercial pentru 0-10 tone peste cu o barca de pana in 15 m.
750 ron si esti cu actele in regula !!! asata daca a fost adoptata photararea aia prin care permisul sportiv ajungea 150 ron.. daca nu mai putin...

daca e sa luam toata dunarea fara delta s-ar strange din taxe pescuit comercial la buget 696 barci * 750 = 522000 ron

acum stau si ma intreb daca am putea fi si noi toti cei care dam cu lanseta la dunare dornici sa platim 150 ron pentru permis ... nu stru cati suntem de toti dar sigur mai mult de 3500 cat iese daca imparti .... si sa cerem statului sa intrerupa pescuitul comercial pe Dunare ca ii platim noi , astia cu lanseta banii care i-ar strange. ... cred ca ar ajunde sa le dea statul salar lunar acestor pecari comerciali sa pazeasca dunarea de braconieri ca doar au deja barci, motoare si cunostinte aprofundate ale terenului astfel incat sa putem considera pe urma braconajul infractiune capitala...

in 5 ani ti-ar fi frica sa iesu cu gonflabila pe apa ca ti-o rod stiucile....

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 21. aprilie 2017, 22:28

Asteptand raspuns la cele de mai sus am facut un calcul... si anume cat costa pescuitul comercial pentru 0-10 tone peste cu o barca de pana in 15 m.
750 ron si esti cu actele in regula !!! asata daca a fost adoptata photararea aia prin care permisul sportiv ajungea 150 ron.. daca nu mai putin...

daca e sa luam toata dunarea fara delta s-ar strange din taxe pescuit comercial la buget 696 barci * 750 = 522000 ron

acum stau si ma intreb daca am putea fi si noi toti cei care dam cu lanseta la dunare dornici sa platim 150 ron pentru permis ... nu stru cati suntem de toti dar sigur mai mult de 3500 cat iese daca imparti .... si sa cerem statului sa intrerupa pescuitul comercial pe Dunare ca ii platim noi , astia cu lanseta banii care i-ar strange. ... cred ca ar ajunde sa le dea statul salar lunar acestor pecari comerciali sa pazeasca dunarea de braconieri ca doar au deja barci, motoare si cunostinte aprofundate ale terenului astfel incat sa putem considera pe urma braconajul infractiune capitala...

in 5 ani ti-ar fi frica sa iesu cu gonflabila pe apa ca ti-o rod stiucile....
Eu sunt un amarat de pescar comercial. Din pacate nu am alta sursa de venit. Poti sa-mi spui cam cati bani as primi pe luna din cutia milei stransa de tine? Te rog sa nu te superi pe mine, dar sunt curios sa vad daca-mi pot creste fetita cu banii alocati de tine, stransi din mila pescarilor sportivi.
In baza caror criterii stabilesti ce job-uri ar trebui sa dispara?

Ma bucur ca nu ne pui pe toti intr-un tren si nu ne deportezi prin Baragan, asa cum au facut-o comunistii. :prieteni:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 22. aprilie 2017, 18:52

Ai un LIKE de la mine Marian, :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 23. aprilie 2017, 06:14

Ce pot eu sa ii spun unui pescar comercial (daca o fi sau nu, el zice ca e deci... trebuie sa il cred) care strecoara apa zilnic prin varii metode?
Cui sa ma plang de el si cum sa demontrez ca e "magar".

90 % din ei probabil ca sunt onesti insa cei care sar calul il sar de tot.... de aia zic ca am cativa clienti...


Pescarii comerciali, asa cum este si in cazul nostru, trebuie sa poarte la ei permisul lor de pescuit comercial.
Trebuie sa te interesezi daca ai dreptul, ca pescar sportiv, sa le ceri pescarilor comerciali sau celor care se pretind a fi, sa ii legitimezi! Nici in Germania nu deosebesti un pescar comercial de unul sportiv prin vreun semn, steag sau nr special pe ambarcatiune, asa cum nici el nu deosebeste pe cei care se pretind pescari sportivi de braconieri si de fomisti.
Si asa cum se intampla in toate tarile, exista si in RO un nr de braconieri si de distrugatori care nu se vor potoli niciodata, indiferent de pedepsele care ar exista, chiar daca acestea se vor aplica.

Paranteza:
- acu 2 ani, iarna, 2 pescari sportivi au prins la pilkere in 3 zile de "greblat", aprox cota de somni ce o prind 5 comerciali intr-un an! Nu a fost eliberat nimica din capturi, totul a fost retinut!
- exista pescari "sportivi" de salau care cind prind 30kg pe zi, spun ca e putin, media fiind de 50, ziele bune cu cite 100kg/zi. Pescarii cu plasele pot doar sa viseze la astfel de capturi!
- la clonc, cunosc 2 pescari care, prindeau acu 3 ani si cite 150kg de somn pe zi, si distribuiau la restaurante in TM.

Te intreb acuma, nu crezi ca astfel de pescari sportivi fac mai multa paguba decit niste comerciali? :gandesc:

===============================================================================================


Asteptand raspuns la cele de mai sus am facut un calcul... si anume cat costa pescuitul comercial pentru 0-10 tone peste cu o barca de pana in 15 m.
750 ron si esti cu actele in regula !!! asata daca a fost adoptata photararea aia prin care permisul sportiv ajungea 150 ron.. daca nu mai putin...

daca e sa luam toata dunarea fara delta s-ar strange din taxe pescuit comercial la buget 696 barci * 750 = 522000 ron

acum stau si ma intreb daca am putea fi si noi toti cei care dam cu lanseta la dunare dornici sa platim 150 ron pentru permis ... nu stru cati suntem de toti dar sigur mai mult de 3500 cat iese daca imparti .... si sa cerem statului sa intrerupa pescuitul comercial pe Dunare ca ii platim noi , astia cu lanseta banii care i-ar strange. ... cred ca ar ajunde sa le dea statul salar lunar acestor pecari comerciali sa pazeasca dunarea de braconieri ca doar au deja barci, motoare si cunostinte aprofundate ale terenului astfel incat sa putem considera pe urma braconajul infractiune capitala...

in 5 ani ti-ar fi frica sa iesu cu gonflabila pe apa ca ti-o rod stiucile....


Nu prea inteleg calculul :gandesc: 750 lei este doar o mica parte a cheltuielilor, dar ca sa stea ei acasa pe banii nostrii, ar trebui sa le asiguram un salar! un minim pe economie...

Eu asa as socoti, cu o medie de castig lunara de 300€, pe intreaga durata a anului (inclusiv prohibitia de 2 luni, unde comercialii simpli si onesti NU au nici un venit! adica, descurcate...):
300€ lunar x 12 luni = 3600€ per pescar comercial
3600€ - 165 € (permisul anual) = 3430€ castig, asta inainte de a trage cheltuielile lunare gen benzina, reparatii plase, plase noi, reparatii motor si barca, intretinere unelte pescuit... acestea, daca nu ma insel, sigur se ridica la un 100€ per luna.
Deci, ar ramane un "salar" anual de 2230€, mai putin decit salarul minim pe economie. La cca 700 barci, ceea ce inseamna cu siguranta 1000 pescari (multi merg in echipa), ajungem la o suma de cca. 2.230.000€

Daca impartim la 3500 de pescari sportivi, care ar dori sa suventioneze pescarii comerciali sa stea acasa si sa nu mai iasa la produs, iasa o suma de circa 650€ anuala per pescar donator. :gandesc:
Ai fi de acord sa suventionezi cu aceasta suma, anual, stopatul pescuitului comercial? Eu nu imi permit, sorry...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 23. aprilie 2017, 07:56

Multumesc ptr LIKE Eugen. :ochi:
Din punctul meu de vedere, pentru a putea critica pe cineva, ar trebui sa fii mai bun decat el. Daca ar fi vorba despre un pescar sportiv C&R, care posteaza filmutete cu eliberarea capturilor, atunci as intelege ca omu' e deranjat de pescarii comerciali si moral, ar fi indreptatit sa-i critice. Nu prea inteleg de ce pescarii sportivi care au 0,000 eliberari de pesti prinsi sunt mai deranjati de pescarii comerciali, decat cei care practica C&R.



informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 23. aprilie 2017, 10:26

Nu prea inteleg de ce pescarii sportivi care au 0,000 eliberari de pesti prinsi sunt mai deranjati de pescarii comerciali, decat cei care practica C&R.

Io inteleg: pt. ca exista, in plus, o concurenta cine duce mai mult peste acasa... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 24. aprilie 2017, 09:09

Incerc sa raspund domnului Marian care ptobabil esta putin mahnit de calculul meu sumar...
Nu am nimic personal cu pescarii comerciali, fiecare trebuie sa castigam o paine si sa intretinem o familie. Ma intreb doar daca, comperativ cu vermurile deportarilor pe care me mentionati prindeti mai mult sau mai putin peste acum?
Eu sun mai "necopt" si poate nu stiu dar comparati cu perioada 89-95 . Era mai mult peste atunci sau acum?
Poate acum e limpede unde vroiam sa ajung.

De altfel daca ar fi sa continui ideea data initial, la modul economic cum spuneti dumneavoastra, cred cu tarie ca 150 ron * numar pescari sportivi din Ro ar asigura cu prisos un trai decent acelor pescari comerciali din Romania care sunt decenti precum dumneavoastra, isi respecta cotele, numarul de scule...etc. Asa in medie in zona dumneavoastra ar reveni in jur de 2.3 tone (2300 kg peste) pe an fiecarui pescar comercial. Nu stiu cati pescari sportivi sunt in ro poate strie cineva mai exact dar socotind la 250000 de nebuni ca noi ar ajunde statului sa achite lunar 3000 ron lunar pentru mai bine de 1000 de pescari comerciali.
Stiu ca ce vorbesc eu aici e fantezie la noi in tara dar asa doar ca exercitiu va rog nu imi spuneti ca nu ar fi ok sa paca pescuitul comercial pauza o perioada, fiecare pescar comercial sa primeasca 3000 ron pa luna (fara sa se dea jos din pat , sa cheltuie pe benzina,scule, .... bani curati vreau sa zic) restu de pescari care vor sa dea cu lanseta (ca oricum mari capturi nu mai sunt) sa stie ca orice scula sau barca fara lannsete in ea poate fi tratata ca"dusman". Ca uni ar castiga pe modelul asta mai putin in realitate stiu si eu... dar intreb atunci cat costa la el kilul de peste din alea 2.3 tone ??? sau sa il cred ca prinde doar novac sanger fi cosas???

Răspunsuri: 58

Membru din: 25. noiembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 24. aprilie 2017, 09:26

acum am vazut raspunsul domnului Zoran.
In primul rand nu cred ca numarul celor care pescuiesc pe ape curgatoare e asa de mic.
Ca sa raspund... 200 eur as plati linistit pentru a nu mai vedea urma de plasa, vintir, si ce se mai foloseste. Nu zic ca nu sunt sipescari comerciali corecti, care isi suplimenteaza venitul familial din pescuit comercial, dar sa cred ca traieste doar din pescuit comercial... mi-e cam greu sa cred , asta daca se presupune ca respecte si legea....

Si ar mai fi o chestie la care trebuie sa raspund inainte sa fiu intrebat iar..
Peste pentru acei pescari comerciali corecti se poate prinde pentru consum casnic in continuare cu lanseta (150 ron pe an).

Pentru restulk populatiei si a locurilor de munca periclitate de o astfel de masura puteti sa ma credeti ca s-ar compensa rapid din partea crescatoriilor, fermelor piscicole care s-ar inmulti datorita cererii mai mari cfreata de lipsa pestelui de dunare prins "legal" si vandut la la coltul strazii.

Cu aplicabilitate 0 pentru moment dar va rog corectati-mi sau combateti ideea concret fara a face memorialul durerii ca nu e cazul ci mai degraba analiza apelor sa vedem ce o sa prinda copii... sau ii trimitem in Spania sa prinda somn ca doar pentru asta se gasesc bani.