Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

brico

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »brico«

Răspunsuri: 1

Membru din: 26. mai 2012

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 28. mai 2012, 08:26

sfaturi,monturi ptr pescuitul somnului cu rac

salutare prieteni pescari,am si eu o intrebare care aveti idee despre ceva monturi cu raci ptr somn ,pescuiesc pe dunare la giurgiu la somn a fiecare somn pe
care il prin investighez ce a mancat si in majoritatea gasesc raci. imi
puteti spune si mie cum pun sau ce parte din rac trebuie pusa...? merge
pus si intreg ? stima. :pescuit:

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 28. mai 2012, 14:03

Sper sa-ti fie de folos.Succes si sa ne aanunti si pe noi daca o pui in practica si prinzi cu ea.
»sundex30« a adaugat urmatoarea poza:
  • wallermontagen_krebs_gross.jpg

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 28. mai 2012, 14:44

brico ... ti-am mutat eu topicul aici, cred ca e mai OK decat in sectiunea de dinainte ... scuze de offtopic ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 28. mai 2012, 14:59

Interesant...in zona in care pescuiesc eu (chilia) sunt foarte multi raci,si sunt usor de prinsi...voi incerca metoda :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 28. mai 2012, 15:08

Sa incerci sa dai cu raci si la clonc. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 28. mai 2012, 15:18

Da da da......... :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 28. mai 2012, 15:19

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:30)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 28. mai 2012, 15:43

Eu pescuiesc primavara cu raci. Montura pe care o folosesc este extrem de simpla: plumb fix, la o distanta de cca 1m de plumb montez carligul. Ideea este ca unghiul format intre fir si fundul apei sa mentina racul la 10-20cm distanta (daca va sta pe fundul apei, acesta are tendinta de a se ascude si asta... odata cu montura ta). Eu folosesc intotdeauna racii vii. Ii intep cu rarligul de coada din imediata apropiere a aripioarei caudale din mijloc (are 5 bucati). Am incercat si cu rac mort sau cu coada de rac decorticata, insa nu am avut nicio prezenta.


La baltă merge........ pe râuri, pescuind de la mal, în majoritatea cazurilor plumbul se oprește în praguri și racul face ce știe mai bine..... :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 28. mai 2012, 20:21

Cred ca cel mai bine este sa incerc sa pescuiesc cu rac,cand dau la clonc...atunci racul nu se poate ascunde,si probabil si anima somnil,cu miscarile lui. :bucuros:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 28. mai 2012, 20:42

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:30)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 5. martie 2014, 18:45


Costi C

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. martie 2014

Locație: Dolj

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 5. martie 2014, 21:49

Anul trecut prin septembrie am avut un rac pe care l-am luat să încerc la clonc. Din gresala am călcat pe el în barca şi am fost nevoit să bag ca momeală doar coada şi puţin din corp fără carapace. Nu ştiam cum să-l bag în ac aşa ca l-am prins de coadă. La prima tură cu barca am avut prezentare,am înţepat şi am ridicat somnul circa 2 m după care s-a dezgăţat. A fost ceva la circa 10 kg după părerea mea. Anul acesta abia aştept să încerc din nou.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 11. martie 2014, 11:47

Cand folosesti rac, la clonc, intodeauna trebuie sa ai momeala in apropierea substratului, chiar daca vei pierde monturi multe. Intre ape poti folosi cu succes crevetele proaspat cumparat din Metro ori Selgros (exclus "garidele" de la Marea Neagra) montat in buchet (mai multi creveti intr-o montura) pe care-i poti "asorta" cu un calamar mic (proaspat).

Costi C

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. martie 2014

Locație: Dolj

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 11. martie 2014, 23:25

Multumesc Eugen, am sa incerc cu prima ocazie. :prieteni:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 13. martie 2014, 12:14

poate sa ma lumineze si pe mine cu ceva?sunt buni ''ochelarii(''ca nu stiu cum se numesc chestiile alea)care se ataseaza pe montura de somn ,cu scopul de a vibra si deci de a atrage pestele.Si daca da cum se folosesc :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 13. martie 2014, 12:54

poate sa ma lumineze si pe mine cu ceva?sunt buni ''ochelarii(''ca nu stiu cum se numesc chestiile alea)


Poti sa postezi te rog o poza cu ochelarii? :gandesc: Nu-mi pot da seama despre ce e vorba...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

17

joi, 13. martie 2014, 12:59

Salut!Cred ca la astia sa referit :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 13. martie 2014, 13:02

Ah, zornaitorile! :ochi:
Da, uneori sunt chiar f buni! Orice face vibratii si zgomot atrage pestele, poate chiar de la o distanta mai mare decit fara ele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 13. martie 2014, 17:45

si cum se monteaza pe fir ?