Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 12. aprilie 2017, 05:53

Lowrance HDS Carbon si pachetul 3D

:salut: ,
deschid acest subiect ptr noutatea Lowrance: Carbon & 3D

Sa explic si de ce!

Acum circa 1 an am comandat primul modul 3D in combinatie cu HDS gen 3. Eram nerabdator sa il montez si sa ies pe apa cu el... si cum se intampla de multe ori cand asteptarile sunt prea mari, am fost destul de deceptionat de functionalitatea lui 3D. Astfel, dupa vreo 4 incercari cu nervii intinsi la maxim, am renuntat la modulul 3D si l-am vandut. Am fost sincer cu toti cei care m-au intrebat despre aceasta noutate, spunandu-le clar ca eu nu m-am descurcat cu el, si nefiind un pescar de salau la jig, ci mai mult de verticala (somn, biban, salau), nu am nevoie in general de Structure Scan si nu il pot recomanda!

Eh, problema se schimba acuma... de ce? Nu mi-am dat seama nici eu, neavand o comparatie cu sistemul vechi structure scan (nu l-am folosit nici pe acesta), ca la sistemul 3D acuratetea imaginilor Structure Scan (nu 3D-Structure) este mult mai ridicata la sonda 3D ca si la sonda normala Totalscan sau Structure Scan.

Dupa concursul Relax Trophy de la Sarulesti, si Rares cu Florin au atins acest subiect intr-un articol, si anume:
"Ne-am dat seama din antrenament ca peste le se v-a trage pe apa mica, iar cu ajutorul noului nostru modul Stucture Scan 3D pe care l-am instalat chiar inainte cu o saptamana de concurs, am reusit sa identificam zone noi, pe care nu le cunosteam. Zone cu apa mica si substrat tare, unele mai mici alte mai mari... Am mizat pe 3 locuri, dar am pescuit in principal pe 1 singur, celelalte 2 ramanand ca si rezevre in caz de forta majora." (aici se ajunge la articol: Relax Trophy 2017

Astfel ca, mi-am achizitionat recent un nou modul 3D si vreau sa va tin la curent daca intradevar exista diferente de imagini la Structure Scan sau este doar o iluzie!

Aceasta ipoteza a imaginilor mai bune la 3D se bazeaza pe faptul real ca sonda 3D este construita cu 9 cristale, pe cand celelalte sonde ce pot StructureScan, doar cu 6 cristale :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. aprilie 2017, 15:56

Zoran,
cred ca e ok sa continuam aici discutiile private pe subiect, sunt convins ca vor fi utile si altor pescari. Deja sunt suficiente materiale si informatii pe internet, modului 3D nu mai e o noutate, astfel incat nu este dubiu privind avantajele pe care le aduce pentru pescarii de ape din RO distanta dubla pe SIsi DI pe care o aduce intrinsec sonda de la 3d. Numarul cristalelor e marit pentru ca avem cate unul in plus pentru SI pe fiecare parte si unul la DI. Daca alti producatori fac deocamdata un 3D "emulat" din software, lowrance consider ca a avut abordarea corecta si a pus "emitatori stereo", pentru a primi si procesa cate 2 sermnale pe fiecare directie, generand astfel informatia 3d prin compilarea celor 2 ecouri primite.
Eu am privit functia de 3d ca un bonus, desi cred (verific in lumea reala si revin) ca este utila mai degraba pescarilor de apa ceva mai adanci, pentru a identifica mai usor bancurile de peste.

Subiecte asemănătoare