Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 3. aprilie 2017, 18:17

Salaul si dropia

Dropia este o specie de pasare pe cale de disparitie.Cam la fel este si salaul pe raul Mures in zona Aradului si nu numai.Satui de ineficienta gestionare de catre toti factorii responsabili a resursei acvatice vii existenta in acest rau minunat, pescarii aradeni s-au gandit sa faca un gest pentru a salva cumva acest rapitor atat de dorit.Astfel, la initiativa clubului W.S.B.Arad prin d-l Andrei Sava, se va apela la o firma de paza privata care va avea obiectivul de a monitoriza zonele unde salaul isi depune icrele, in scopul protejarii acestora de prezenta nedorita a braconierilor.Pentru plata acestor servicii se pot dona bani de catre orice pescar de bine care doreste sa participe activ la protejarea acestor pesti si in fond, a acestui hobby al carui obiect este,zic eu, pe cale disparitie.Asadar ,daca esti pescar si doresti sa protejezi acest peste acum, ia legatura cu Andrei Sava si doneaza cat te lasa inima si portofelul.Fir intins si prohibitie usoara tuturor.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 5. aprilie 2017, 08:41

:salut: ,
am fost si eu cu Gigi acuma vreo 2 saptamani pina pe Mures, si m-a dus sa imi arate locurile cunoscute de pescarii din zona ca si locuri de depunere ale salailor.
Nu exagerez, in jur de 15 "pescari" dadeau in acea zona la jig, umar la umar. La citiva dintre ei am si vazut clar triple pe montura, ptr a nu rata nici macar salaii atinsi pe spate sau coada :vomit:

In fine, daca pina anul trecut se prindeau portbagaje pline de salai cu burtile pline de icre in aceasta perioada, acuma prohibitia pre-decalata cu 15 zile fata de anul trecut, le ofera acestor Braconieri si mai multa libertate de a actiona, pescarii cinstiti vizitand acuma doar incintele private...

Cu toate ca nu pescuiesc pe acest rau, gasesc initiativa lui Andrei nu numai de aplaudat, ci si de sustinut! Astfel, nu am ezitat nici un minut sa transfer suma de bani care am considerato ok ptr buzunarul meu. Si Andrei stie ce are de facut cu ei... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 6. aprilie 2017, 10:26

Sa vedem cum anume vor evolua lucrurile..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: