Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 30. martie 2017, 09:07

Westin T&C 7.1 ft. -scurt review.

Precis cunoasteti firma asta mai mult dupa nalucile pe care le face.Fac si lansete.Gama de pret mediu cu componente chinezesti, si gama de varf cu componente Fuji originale dar la preturi de te rup.Blank-urile cica ar fi Toray in ambele cazuri

Dornic sa incerc un astfel de chinezism, tocmai mi-am comandat lanseta mai sus pomenita.Ca pe bicicleta prin coclaurii pe unde o sa ma duc cu ea, nu se cade o lanseta americana dintr-o bucata.Asta , facuta de manutele harnice ale bietilor chinezi nu-mi pare rau daca patetste ceva la cat a costat.O descriu putin in cele ce urmeaza poate mai e careva curios de produse de genul..

Este data 7.1 ft (215.5cm) insa este inscriptionata gresit 2.13.Pe zona butt-ului deasupra de rear grip are 13.5 cm si pe tip are 2mm.Pretinde ca trage la cantar 126 gr, valoare respectata intrutotul .

Gramajul recomandat este 7-21 gr., clasa de putere medium.Dupa primul pescuit pot sa spun ca in plaja superioara respecta gramajul si duce chiar si peste cele 21 gr. iar in plaja inferioara inca nu am pescuit-o,dealtfel nici nu ma prea intereseaza, insa dupa cum o simt in mana e suficient de elastica pe varf pt. a propulsa si juca 7 gr.Clasa de putere , cred ca este mai apropiata de medium heavy oricum e ceva intre ceea ce eram obisnuit la americane sa fie numit m si m-h.Poate si datorita faptului ca are o ranforsare suplimentara la nivelul mufarii.

Actiunea este un superb fast progresiv producatorul zicand ca este potrivita pentru fineturi gen texas si carolina, insa cu rezerva de putere pentru a putea intepa pesti cu gura tare.Nu pot sa ii contrazic.Imi era teama ca voi primi o joarda bleaga dar este exact ce mi-am dorit,un fast progresiv cu varf elastic exact cat trebuie si cu rezerva de putere.Poate ca americanii au o alta filozofie pentru lansetele dedicate pentru texas si carolina, lansetele lor fiind mai dure pe varf , dar eu exact actiunea asta o cautam si am ales lanseta asta luand de buna descrierea producatorului..Din punctul meu de vedere merge de minune cu woblere minnow ori cu vibe-uri ori cu spinnerbait ,dar la fel de bine si cu gume in diferite monturi.Lungimea imi pare ideala pentru pescuituri din aproape unde primeaza tehnica animarii nalucii .

Revenind la componente, pe sit-ul oficial este afisat la acest model sigla Fuji sugerand ca cel putin mandrina e Fuji, dar nu este asa.Atat inelele cu profil k cat si mandrina sunt imitatii de Fuji, ce-i drept insa foarte misto realizate.

Inelul de plecare este foarte asemanator ca si dimensiuni cu Fuji Alconite .Diamterul interior este acelasi, iar diametrul exterior este mai mare decat la Fuji Alconite cu fix 1mm.Pastila Sic este mult mai lucioasa decat a alconite-urilor de la Fuji.Unghiul fata de blank este diferit , pastila chinezismului fiind mai inclinata ceea ce inseamna ca spirala firului intra treptat in pastila ceea ce e foarte bine.Cand am lansat in forta , pur si simplu firul s-a insurubat in inelul de plecare si acolo a iesit cu spiralele aproape lin iare si dupa celalalt inel a curs drept. Iata deci o chinezarie inelata cum trebuie.

La 2.16 cm are o inelare specifica zonei rodbuilding-ului avand 9+1 inele,intre care runerele sunt de 4mm .In lanseuri am testat-o cu diferite naluci si gume si pot sa spun ca firul curge foarte usor prin inele in ciuda faptului ca am pus pe ea intentionat un Shimano de 4000 si un fir ceva mai gros de 20 lb..Cu un 2500 si fir subtire cred ca nici nu simti lanseul.

Finisajele sunt impecabile, matisajele inelelor mici nefiind inutil de lungi si incarcate cu epoxy ci sunt exact asa cum trebuie sa fie.Aspectul negru lucios este unul sobru si elegant, si ce imi place cel mai mult este faptul ca rama inelelor este gunsmoke ,culoarea mea preferata la inel.Sunt curios cum o sa tina in timp.

Ce am mai observat ..La capitolul echilibrare , lanseta are tendinta sa cada usor in bot daca tii priza intre degetul mic si inelar, fapt care o face potrivita pt. woblereala.Dac schimbi priza cu degetul mic imediat dupa piciorul mulinetei se echilibreaza perfect si exista acea usurinta in intepare necesara cand pescuiesti cu plastice.

Un alt lucru observat este o usoara discontinuitate a blankului in zona mufarii, lucru de asteptat in urma ranforsarii suplimentare, semn ca cel care a gandit-o a pus accentul pe rezistenta inaintea unui look mai sexy..

Un lucru negativ este reargripul foarte scurt.La o contra mai zdravana lanseta nu e foarte stabila pe antebrat.Acest aspect va trebui sa il rezolv cumva inca nu stiu cum.

Una peste alta este o lanseta care in suta aia de euro ,greu mai gasesti cu asemenea caracteristici.


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 30. martie 2017, 11:31

din descriere nu pare tocmai rea ... chiar daca sunt adeptul unor lansete mai rigide.

dar pare o alegere buna pentru o asa-numita lanseta universala care mai e si din doua bucati pentru a o putea cara peste tot dupa tine.

cum sta la capitolul sensibilitate? prin schimbatul inelelor crezi ca i s-ar putea imbunatati performantele?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 30. martie 2017, 11:47

Ieri cand am testat-o am avut un fir destul de gros usor scamosat, cu prtectia dusa.Deci cam lua apa.
Chiar si asa nu am avut impresia ca ar fi nesenzitiva, am putut sa simt cu ea pietrele, cracile de pe substrat.La o guma mikado, shadsuplu, am simtit cum ii bate coada in curent.Eu zic ca senzitivitatea este f. buna.
La inele nu am ce sa umblu,pur si simplu e inelata ca si un custom,9+1 inele Runerele sunt micro de 4 mm..Reductia e rapida in asa fel incat mare parte din inele sunt aproape de blank.Arunca foarte bine nu am ce sa reprosez inelarii.Singurul lucru care imi displace e mandrina de tip sk, dar ma pot obisnui cu ea, precum si reargripul care este instabil aici musai sa fac ceva..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 30. martie 2017, 12:14

Am inteles … multam de precizari.

Cu rear-grip-ul … probabil depinde totul de obisnuinta. Eu unul prefer un rear-grip mai scurt, sub nici o forma sa nu treaca de lungimea cotului, preferabil pana la vreo 4-5 degete sub cot chiar. Mi se pare mai usor de manevrat intregul combo. Da, un grip lung este de preferat cand esti in dril cu un peste sanatos caz in care reusesti sa il sprijini in sold si facand bratul parghiei mai lung reusesti sa tragi mai OK de peste.

Partial se poate rezolva treaba asta folosind un “maner” deasupra fore-grip-ului … dar trebuie sa fi dispus sa adaugi ceva greutate deasupra mulinetei care nu prea este de dorit :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 30. martie 2017, 14:02

Nu m-am exprimat cum trebuie, lungimea reargripului e buna. Mie imi vine exact la nivelul cotului.Unuia cu antebrat mai lung , probabil imediat sub cot.Inafara nu iese nimic. Eu vorbesc de reargrip, adica portiunea de pe butt imbracata in bulbucul ala de eva,bulbuc care e prea scurt si care sta doar pe cot ,si e abrupt.Daca era mai lung si venea pierdut era mai mare priza pe antebrat si era stabil in intepatura.Probabil ca il voi da jos si voi pune pluta din aia corcita cu eva,sau ce-o fi..mai intai am sa-l pescuiesc o vreme sa vedem cum e cu primii pesti.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: