Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

andrei0001

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »andrei0001«

Răspunsuri: 2

Membru din: 2. martie 2017

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 15. martie 2017, 15:09

pluta grund

Salutare!

Vin si eu cu o intrebare pentru voi. Pana acum nu am mai pescuit cu pluta de grund dar sincer ma tenteaza din ce in ce mai tare. Din cate observ sunt pe mai multe greutati, de la 8 pana la 60 grame. Acum, pentru buchetul de rame clasic ce pluta se preteaza. Ma gandesc ca daca pun o pluta mult prea mare va sta intr-o pozitie anormala momeala, la fel si invers. Ma puteti lamuri cum se utilizeaza aceasta pluta, ce distanta de carlig, cand si unde trebuie folosita.
Va multumesc,
Andrei

2

miercuri, 15. martie 2017, 21:57

Salutare!

Vin si eu cu o intrebare pentru voi. Pana acum nu am mai pescuit cu pluta de grund dar sincer ma tenteaza din ce in ce mai tare. Din cate observ sunt pe mai multe greutati, de la 8 pana la 60 grame. Acum, pentru buchetul de rame clasic ce pluta se preteaza. Ma gandesc ca daca pun o pluta mult prea mare va sta intr-o pozitie anormala momeala, la fel si invers. Ma puteti lamuri cum se utilizeaza aceasta pluta, ce distanta de carlig, cand si unde trebuie folosita.
Va multumesc,
Andrei
Ai remarcat bine. :bravo:
Pe langa greutatea monturii, trebuie luata in considerare si puterea curentului apei.Ideea este sa fie unghiul intre forfah si fund cam la 30 grade...asa cred eu ca-i optim.
Dar repet, nu am incercat, ma dau doar cu parerea... :saluti:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 16. martie 2017, 06:53

Salut Andrei,
Pluta o poti monta 5 - 10 cm de momeala.
As pune una de 10 - 15 gr, si as verifica la mal daca e ok, daca montura se ridica incet, e ok. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 16. martie 2017, 14:55

Asta a fost o dilema si pt mine dar ..... sunt mai multi factori care influenteaza pozitionarea plutei de grund la o anumuta distanta de fund .


-Lungimea forfac(1-3 mt)
-Viteza de curgere a apei(habar nu am) ????
-Flotabilitatea si forma plutei de grund(nu crede ce srie pe ele ,masoarale ,intre 10 si 35 de gr folosesc eu pt momeala vie)
-Marimea si greutatea momeli
Toate aste se pot regla doar cu testare la locul faptei !!!!!(din pacate).

Dar o concluzie ar fi ca,..... mai bine mai mica de cat sa fluture pe sus ca un drapel. :ochi: