Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 26. mai 2012, 18:39

lacusta

:salut: a incercat careva dintre voi lacustele?eu le folosesc de vreo trei ani pe raul somes,dar nu merge peste tot rar intra mreana sau cleanul.recordul meu la somn prins la lacusta e de 15 kg.am intepat si mai mari dar o data mia facut lanseta din mai multe tronsoane iar de cateva ori s-a ros firul. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 27. mai 2012, 07:34

Salut Rooney,
hai pune-ne te rog si o poza cu lacusta de care vorbesti (cauta una pe net) si incearca si o descriere a monturi, cum o pui pe cirlig, cite bucati...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 27. mai 2012, 08:35

În perioada de hrănire intensă a somnului când papă tot cei trece prin zonă lăcusta este OK, dar ce ne facem când este mârâit și alege hrana..... am avut nenumărate partide de pescuit la coropișnița când mușca bine doar la cele medii ( galbene pe burtă și fără aripi ....hop :buaaaah: ) la cele mari înaripate nu se uita, parcă erau otrăvite :nunteleg: .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 27. mai 2012, 10:38

vara trecuta,pe Dunare nu vroiau decat coropisnite mari,doua pe carlig.de pestele mic nici nu se apropiau.cu lacuste nu am prins decat clean.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 27. mai 2012, 11:37

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:34)


rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 27. mai 2012, 11:58

https://encrypted-tbn0.google.com/images…-as2RERLSpU4kct

eu le folosesc pe astea iar pe carlig pun doar una o intep pe la cap sot varful carligului pe la fund iar aripile le leg cu un fir subtire de ata de carlig.numai ca nu stiu daca as pune o zornaitoare ar spori atractia?in zona in care pescuiesc e momeala nr1.montura are carlig nr 3/0 forfac de 1.5m lungime din fir textil de 0.5 si langa carlig un plutitor. :ciao:

2arul

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 18. iunie 2013, 14:20

Chiar asa de prinzatoare sa fie aceste lacuste? Nu de alta dar aseara cand am iesit la o tigare am vazut sub stalpii de iluminat zeci de lacuste, mari 7-8cm. :gandesc:
As incerca maine seara pe arges cu ele dar nu am nici o idee in privinta monturi si prezentarea ei in carlig :nunteleg:

rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 18. iunie 2013, 17:52


Chiar asa de prinzatoare sa fie aceste lacuste? Nu de alta dar aseara cand am iesit la o tigare am vazut sub stalpii de iluminat zeci de lacuste, mari 7-8cm.
As incerca maine seara pe arges cu ele dar nu am nici o idee in privinta monturi si prezentarea ei in carlig

ai raspunsul mai sus.fir intins

2arul

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 20. iunie 2013, 11:03

Am testat lacustele aseara pe arges (crivina) fara succes, mustaciosul nu a pus gura la nimic asa ca nu-mi pot da cu parerea daca sunt sau nu prinzatoare :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 20. iunie 2013, 11:44

Poate in alta zi, in alt loc... si cu peste viu se poate uneori astepta si 3~5 zile pt o trasatura. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Fredoom

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 18. iulie 2013, 15:47

si eu am pescuit la lacusta dar am prins numai cleni , somn nu am auzit sa se prinda :gandesc:
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 18. iulie 2013, 19:44

saptamana trecuta sa prins pe Somes de o cunostinta a unui prieten deal meu un somn de 43 de kile la lacusta dupa ce a stat o saptamana la pescuit folosind mai mult peste viu.dar vezi poate a fost momeala potrivita la locul potrivit.deci intotdeauna trebuie insistat. :saluti:

13

joi, 18. iulie 2013, 19:49

In zona noastra pe mures se prinde bine clean si mreana cu lacusca ...somn mare nu intra fiindca maruntisul(moacele) fura una doua de pe carlig.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 18. iulie 2013, 21:48

saptamana trecuta sa prins pe Somes de o cunostinta a unui prieten deal meu un somn de 43 de kile la lacusta
si inca odata sa dovedit ca (orbul a nimerit Braila) :buaaaah: :rizi: :rizi: :rizi: Cer scuze Brailenilor dar parca asa e proverul :ochi:
(iar somnul lacusta) :rizi: :rizi: :rizi: :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA