Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

john_cat

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »john_cat«

Răspunsuri: 4

Membru din: 16. decembrie 2016

Locație: Buhau

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 7. martie 2017, 01:58

Sonar Humminbird Wide 100/onehundred

Salut! :salut:
Fiind incepator in domeniu pescuitului am primit de la un prieten display-ul(unitatea) de la un sonar Humminbird Wide Onehundred ( este un model vechi, poate chiar foarte vechi), fara tranducer, fara altceva, doar unitatea. Exista sanse sa il pot folosi? Am folosit o baterie mica de scuter si sonarul se aprinde, functiile par sa mearga, insa nu stiu de unde as putea face rost de o sonda. Am pe cineva in UK daca ar ajuta cu ceva sa fac rost de transducer pt. el si sa il pun la treaba.
De restul nu cred ca o sa am nevoie. Ma pricep cat de cat la bricolaje si un suport de sonda pot sa imi fac destul de usor, cat despre cablul de alimentare poate ar fi utila mufa care se baga in sonar, restul cred ca se poate face home-made.
Ce ziceti, se merita sa incerc sa il fac sa mearga tinand cont ca pe unitate nu am dat nici un ban, s-ar merita efortul? Si daca da, unde credeti ca as putea gasi componentele lipsa?
Va multumesc anticipat pt. raspunsuri si sper ca postul meu sa nu fie prea deplasat... :furtuna:
O seara frumoasa in continuare!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 7. martie 2017, 03:13

Salut.
Sonda compatibila cu acest sonar este XT6 20.
Costa in jur de 75 eur cu transp cu tot.

Daca se merita sau nu, asta tu trebuie sa sti. Dpmdv, ptr cloncanit, daca ar trebui sa aleg intre Hummi 718 sau Lowrance Hook 4x, l-as alege pe ultimul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

john_cat

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »john_cat«

Răspunsuri: 4

Membru din: 16. decembrie 2016

Locație: Buhau

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 7. martie 2017, 13:37

Multumesc mult pt. raspunsul prompt, dl. Zoran! Am vazut ca pe ebay-ul pe UK sunt mai scumpe si pt. a lua una din SUA este mai scump transportul decat produsul propriu zis. O sa ma gandesc si o sa revin cu un raspuns! Multumesc inca o data!

Subiecte asemănătoare