Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »ag_master«

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 25. mai 2012, 12:59

Pescuitul somnului pe rau, conditii extreme - ati incercat?

Am fost pus in situatia de a pescui pe un rau dupa mai multe ploi abundente, cu apa "pamant", cu crengi si chiar pomi curgand la vale pe apa, si ce era mai nasol, cu multe ierburi in toata masa apei. Cum nici eu si nici partenerul de pescuit n-am avut chef sa plecam acasa, am zis sa incercam sa ne adaptam! Am incercat bineinteles sa plasam monturile foarte aproape de mal, adancimea variind intre 50 cm si 2 m, insa curentul fiind extrem de puternic, din cauza ploilor amintite, iar ierburile se puneau in primul minut ghemotoc pe fir, la orice nod, pe plumb, si la carlig, si chiar si pe plumb, normal ca monturile erau tarate si mai aproape de mal! Eram convinsi ca in asemenea conditii nu vom vedea trasatura, si totusi: in prima noapte, pe la ora 2, m-a trezit clopotelul unei lansete (amandoi dormeam pe paturi de crapar, sub o prelata intinsa ca acoperis) si cand am deschis ochii, din pozitia vertical acum era aproape de pamant - am tasnit din pat cu gandul s-o prind sa n-o traga in apa, pozitia intre boscheti era si ea nasoala, pe jos era ud, asa ca abia am prins lanseta, n-am avut unghi sa mai intep... pret de vreo 10 secunde el atras, eu am tras... pana i-a sarit acul din gura si plumbul de 250 grame mi-a trecut pe langa ureche! Dezamagit, am pus iarasi rame si m-am culcat la loc - pe la 6 aceiasi lanseta, sa sara in apa nu alta! De data asta am intepat puternic, dar dupa vreun minut de drill mi-a ros monofilamentul de deasupra acului, si dus a fost! Degeaba am mai incercat toata ziua, si toata noaptea urmatoare, n-am mai vazut trasatura! Doar la amicul meu au mai dat doua moace la 3 kile bucata...
S-a pescuit numai la buchet de rame nu am avut altceva, degeaba am inercat sa prindem ceva maruntis; amicul meu care a luat cele doua moace a pescuit cu montura de fund culisanta, iar eu am folosit montura Pater Noster, cu acul la vreo 60 cm de fund.
Intrebarea mea este: cum ati fi abordat voi pescuitul in asemenea conditii, si daca credeti ca o montura cu pluta de suprafata ar fi ajutat in conditiile date. :furtuna:
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 25. mai 2012, 13:08

Am fost pus in situatia de a pescui pe un rau dupa mai multe ploi abundente, cu apa "pamant", cu crengi si chiar pomi curgand la vale pe apa, si ce era mai nasol, cu multe ierburi in toata masa apei.

[.....]

Intrebarea mea este: cum ati fi abordat voi pescuitul in asemenea conditii, si daca credeti ca o montura cu pluta de suprafata ar fi ajutat in conditiile date. :furtuna:


e unul dintre cele mai bune momente pentru spinning si de abea astept sa prind asa ceva pe aici, de obicei sunt cei mai activi imediat cand incepe sa creasca apa si cam pana ajunge la apogeu dupa care incet incet se potolesc ... preferabil in anotimpul cald ...

asta a fost prins pe o apa in care la fiecare lansare scoteam smoace de iarba si vizibilitatea in apa cred ca era zero:


si asta a fost prins la 2 sau 3 zile dupa cota maxima a apei, deci in continuare suficient de tulbure si crescuta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 25. mai 2012, 13:19

O situatie de care multi pescari de somn s-ar bucura teribil!!! Apa tulbure, in crestere, cu multe gunoaie, mizerii si multe-multe vietati ce sunt scoase din mal si duse de apa tot pe linga mal.
O situatie care daca o abordam 2 zile prea tirziu, nu vom mai avea trasaturi din cauza ca somnii s-au potolit deja dupa 48 de ore de goana nebuna dupa hrana, cautind locuri retrase pt odihna.

In astfel de situatii cel mai bine este de pescuit cu cit mai putin fir in apa, deci l-as lasa cumva peste apa sa stea, si chiar acolo unde vreau sa pescuiesc sa il las in jos. Astfel se reduce la minim incarcarea firelor cu mizerie.
Forfahul l-as face lung, chiar si de 3 metri, pt ca si daca se aduna mizerie pe plumb, sa nu acopere momeala.

Da, daca ar fi fost cumva posibil, as fi pescuit la pluta, pt ca o putem usor scoate afara si curata, pe cind montura mai sus descrisa necesita o barca pentru plantat/ prins de baliza sau pomi, si pt ca o curatire a monturii (care poate e necesara din ora in ora) e f anevoioasa. O varianta e si pluta la grund, tot pe forfah lung, se poate lansa aproape de mal, si muncit non-stop: scos-curatat-lansat-asteptat 1 ora - ...din nou...scos-curatat-lansat-asteptat ...
In astfel de situatii somnii halesc orice: rame (care isa in prostie din malul inundat), peste (care nu mai vede unde sa fuga si e buimacit de mizerie si curent), broaste..., orice momeala e buna in cirlig.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »ag_master«

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 25. mai 2012, 13:25


O situatie care daca o abordam 2 zile prea tirziu, nu vom mai avea trasaturi din cauza ca somnii s-au potolit deja dupa 48 de ore de goana nebuna dupa hrana, cautind locuri retrase pt odihna.

Ce facem daca situatia persista si se intinde pe mai multe zile, o saptamana? Oare somnii au halit suficient si devin inactivi? Oare daca au mancat azi sa zicem, dupa cat timp mai cauta mancare? Ma refer, stiu ca au un metabolism destul de rapid, corect?
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 25. mai 2012, 13:33

Hmm, greu de zis!
Exemplu raul Rin, in Germania: ploaie din abundenta si brusc, peste noapte creste nivelul apei cu 1 metru. Somnii incep ca nebunii sa manince si se aude timp de o saptamina ca se prind exemplare f multe. Timp de o saptamina, pt ca nu creste brusc peste tot. Daca la mine e acuma mare, ajunge abia in 2 zile la fel de mare si la 400 de km mai jos.
Dupa o saptamina de driluri intense pe toata lungimea Rinului, au fost perioade si de 3 saptamini cind nu s-a mai prins nimica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 27. mai 2012, 20:43


Ce facem daca situatia persista si se intinde pe mai multe zile, o saptamana? .....


mergem la pescuit ... eu sunt de parere ca insistenta da roade, asa ca eu unul de cate ori pot sunt pe apa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 27. mai 2012, 22:25

eu sunt de parere ca insistenta da roada,

O primă regulă, dacă vrei să prinzi, ar fi să ieși la pescuit să ai încredere în ceea ce faci și să insiști.....restul depinde de soartă deși uneori soarta ne-o facem singuri, idealul îl căutăm cu toții dar de multe ori trebuie să ne mulțumim cu ce avem . :love: de :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.